PrimalForms - Okienka w Powershellu

Zwykło się mawiać, że Powershell powstał po to, aby użytkownicy Linuxa w końcu przestali się śmiać z Windowsa i jego cmd. Faktycznie, Powershell to język dla Microsoftu przełomowy. O jego możliwościach można mówić wiele. Wspomnę narazie jedynie o dostępie do całego środowiska .NET. Krótko mówiąc, Powershell to taka powłoka skryptowa, w której mamy trzaskać skrypty automatyzujące pracę(nie bez powodu główna przestrzeń poleceń Powershella to System.Management.Automation).

Tylko co, jeśli przyjdzie nam ochota na pokazanie użytkownikowi skryptu jakiegoś okienka? Ja, dla przykładu, jestem zbyt leniwy żeby resetować użytkownikom AD hasło z poziomu konsoli. Jednocześnie też jestem zbyt leniwy żeby odpalać Remote Desktop serwera, odpalić ADUaC, znaleźć grupę, znaleźć użytkownika i dopiero wtedy zmienić mu hasło. Wolę to zautomatyzować, ograniczają się do kilku kliknięć.

To jest jeden z przykładów, kiedy okna się przydają. Z pewnością znajdzie się jeszcze parę takich zastosowań. Tylko jak tu tworzyć okna w Powershellu?
Fakt, mamy dostęp do całego .NETa, ale nie piszemy skryptów tak jak aplikacji w VisualStudio. Nie mamy designera. Proszę śmiało próbować wyklepać proste okno w Powershellu. Jak zwykł mawiać pewien mój profesor: "Wszystkiego najlepszego".

I oto z pomocą przychodzi nam prościutki program PrimalForms.

PrimalForms CE jest właśnie designerem, takim, jak w VisualStudio(oczywiście znacznie okrojonym, ale w zupełności wystarcza). Możemy w nim stworzyć okno aplikacji metodą Drag&Drop(czy WYSIWYG to się nazywało?). Możemy także wyklikać wszystkie potrzebne eventy, a dokładniej nadać im nazwę. Po co? Za chwilę...

Jak już sobie wyklikamy nasze wspaniałe okno, wybieramy ałtomagiczny przycisk "Export Powershell". Czyż to nie piękne? Po tej operacji mamy gotowy plik w Powershellu, który odpali nam naszą wyklikaną aplikację.

Wersja CE(Community Edition) nie pozwala na jednoczesną modyfikację kodu źródłowego. Po odpaleniu go w innym edytorze możemy przyjrzeć się zawartości. Wygenerowany kod jest schludny, dobrze zorganizowany i opisany.

A teraz wyjaśnienie, po co nadawaliśmy nazwę eventom. Otóż PrimalForms wygeneruje nam zmienną o takiej nazwie( a dokładniej scriptblock, gdyż eventem musi być delegat) i komentarzem wskaże nam gdzie umieścić nasz kod, który ma się wykonać w momencie pojawienia się konkretnego zdarzenia. Uzupełniamy wszystkie takie bloki eventów o wymagany kod i voila. Skryptokno jest gotowe.

PrimalForms CE jest do ściągnięcia ze strony www.sapien.com po uprzednim zalogowaniu się.

Środowisko .NET daje nam wiele możliwości. Jedną z nich są właśnie okienka. Skoro mamy do nich dostęp, to kto nam broni z nich korzystać?