Mała firma a Office 2013

Jak to w życiu bywa wszystko co dobre w końcu się kończy. Przy składaniu kolejnego zamówienia usłyszałem magiczne "MSO2010 nie jest już dostępny - możliwe jest zamówienie MSO2013". Świat idzie do przodu, ludzie muszą się też przyzwyczaić.

Zamówienie zestawu poszło gładko, odbiór, instalacja i konfiguracja. Dołożenie firmowych programów i na końcu konfiguracja pakietu Microsoftu. OK... muszę założyć konto... ok... ale chwila.

Jeżeli klikniecie w grafikę to zobaczycie takie pola jak:
- Imię
- Nazwisko
- Data urodzenia

Jeżeli jestem użytkownikiem prywatnym to mogę takie dane podać. Jednak jeżeli oprogramowanie należy do firmy to zaczyna się problem. Kogo podać w formularzu? Czy przypisywać oprogramowanie do jednego konta czy tworzyć dla każdego zestawu osobne konto? Co wpisać w pole data urodzenia?

Koniec końców telefon na infolinię MS. Przecież oni mają swoich prawników i wiedzą co robią. Tak, oczywiście... Po 55 minutach nie rozwiązałem swoich problemów i dalej nie aktywowałem oprogramowania.

Otóż jeżeli przypiszę MSO do konta i kolejne sztuki oprogramowania do tego samego konta to nie będę mógł sprzedać oprogramowania (jest przypisane do danego konta i nikt o zdrowych zmysłach nie przekaże danych dostępowych do niego). Jeżeli będę tworzył osobne konto dla każdej sztuki to po dwóch latach będę miał około 10-15 kont... dla MSO.

Jeżeli podam swoje dane to poświadczę nieprawdę - oprogramowanie nie jest przypisane do mnie, ale do firmy. Tak samo nie mogę podać danych właścicieli udziałów w firmie (Sp. z o.o.) ponieważ w każdej chwili mogą oni sprzedać udziały. Zresztą musiałbym uzyskać ich zgodę na podanie takich danych.

Podać dane osoby/osób z działu IT? Co jeżeli są to osoby z zewnątrz? Co w wypadku jeżeli takie osoby za rok nie będą pracować w firmie?

Podanie daty urodzenia... hmmmm. Muszę to komentować?

Wygląda, że firma Microsoft nie odrobiła swojej lekcji. Firmy mające 10-30 stanowisk są za małe na licencjonowanie grupowe, a aktywacje MSO zmusza je do kombinowania.

Ktoś może stwierdzić, że się czepiam. Jednak ja lubię wszystko posiadać ładnie poukładane i ułożone w szafie oraz przekazane odpowiednim osobom. MS wymaga ode mnie pewnych działań, na które się zgadzam. Chcę też aby ta firma zachowywała się poważnie.

ps.
Nie, nie będę instalował OO/LO - kto miał kontakt z branżą finansową będzie wiedział dlaczego.