Blog flesz (30.11-06.12.14)

Witam w kolejnym szybkim podsumowaniu blogów dobrych programów z ostatniego tygodnia. Niestety utrzymała się tendencja spadkowa w ilości publikowanych wpisów. Chyba opuściła nas wena, albo to po prostu w wyniku przedświątecznych tygodni. Możliwe, że jesteśmy tak zabiegani i zajęci, że zabrakło nam czasu. Przecież w sobotę trzeba było pomoc św. Mikołajowi rozdać prezenty. Mam tylko nadzieję, że nie było to spowodowane wirusami, bynajmniej nie komputerowymi. Liczymy na nowe pomysły w nadchodzącym tygodniu.

Blog flesz (23-29.11.14)

Witam w kolejnym szybkim podsumowaniu blogów dobrych programów z ostatniego tygodnia. Widać troszeczkę osłabienie w ilości pisanych tekstów, jednocześnie pojawiło się więcej lepszych publikacji na głównej stronie portalu. Nasze blogowe poletko zdominowała tym razem tematyka sprzętowa, pod postacią testów, prezentacji i domowych projektów mini komputerkowych. Były wrażenia z użytkowania smartfonów i opinia z perspektywy czasu.

Blog flesz (17-22.11.14)

Minął kolejny tydzień i nadszedł czas na kolejne szybkie podsumowanie naszej radosnej twórczości. Ruszyła maszyna blogowa i ostatni tydzień przyniósł prawdziwy wysyp świetnych tekstów, które pojawiały się na głównej stronie portalu jak grzyby po deszczu. Ilość wszystkich wpisów blogowych zwiększyła się tylko o jeden, ale za to więcej pojawiło się na głównej stronie bloga. Tematyka blogów tym razem odnosiła się do rozwiązań sprzętowych oraz dotyczyła naszych zainteresowań.

Dyfuzor lampy błyskowej — zrobiłem sobie

Od dłuższego czasu interesuję się fotografią makro, czyli fotografowaniem obiektów o wymiarach milimetrowych. Aby uzyskać ostrość w odpowiednim zakresie odległości (głębia ostrości), często stosuję duże wartości przysłony, czyli ustawiam bardzo mały otwór w obiektywie. W takim układzie, do matrycy światłoczułej aparatu fotograficznego, dociera dużo mniej światła. Aby zdjęcie było odpowiednio dobrze naświetlone, potrzeba wydłużyć czas naświetlania (dłużej otwarta migawka aparatu) lub użyć mocnego oświetlenia zewnętrznego albo wbudowanej lampy błyskowej.

Blog flesz (10-16.11.14)

Zapraszam do kolejnego, szybkiego podsumowania blogów z ostatniego tygodnia (10-16.11.2014). Tym razem pojawiło się więcej wpisów i jednocześnie więcej zostało opublikowanych na głównej stronie blogów. Chociaż wydaje mi się, że stać nas na więcej i lepiej. Z drugiej strony dbajmy o wysoki poziom publikacji, aby odwiedzający chętniej sięgali do lektury. Może przekonamy nowych, aby wstąpił w nasze szeregi. Na stronie głównej portalu zostało wyróżnionych tyle samo wpisów co dwa tygodnie temu.

Specjalista ds. IT – drukarka połknęła haczyk

Poniedziałek przed świętem 11 listopada, został jednogłośnie zatwierdzony przez społeczność biurową - za dzień wolny, czyli dzień wujka "urlopa". Błogie chwile można było poświęcić na prywatne sprawy, z daleka od "roboty". W tym samym czasie - ciemna strona wszelkich bytów nieorganicznych, knuje zawsze spisek. Ciemna moc zbiera się w coraz to większe skupiska. Zła energia gęstnieje i formuje się w obłoki niewidzialnego fantoma. Zaczyna z czasem również wpływać na organiczne formy życia.

Blog flesz (03-09.11.14)

Witam w kolejnym zestawieniu blogów dobrychprogramów z ostatniego tygodnia, które ukazały się na głównej stronie. Tym razem pojawiło się mniej wpisów niż poprzednio - możliwe, że blogerzy pracowali nad większymi dziełami i w następnym tygodniu zobaczymy duży wysyp. Ci jednak, którzy postanowili opublikować swoje zwoje, są już znani choćby z poprzedniego tygodnia. Dość dużo uwagi poświęcają czytelnikom choćby @kaisuj czy @macminic.

Blog flesz - eksperyment

Co powiecie na taką formę blogowego podsumowania?

Eksperymentalny wpis i eksperymentalna forma - blogi z tygodnia od 27.10.14 - 02.11.14.

Jednym z moich ulubionych zajęć jest montowanie klipów wideo. Co jakiś czas dostaję przebłysków w umyśle, w którym po zamieszaniu oleju i wstrząśnięciu - rodzą się czasem pomysły na "nagranie". Realizacja następuje przeważnie spontanicznie, ale staram się przemyśleć przynajmniej większą część tematu.

Wytrzymałość nośników optycznych w praktyce

Nadszedł czas, aby przeglądnąć swoją kolekcję płytek CD i DVD. Pamiętam, że na CD nagrywało się mnóstwo danych w celach archiwizacyjnych. Zarówno media rodzinne jak i zasoby kina domowego, które przechwytywało się tunerem TV podłączonym do komputera. Następnie kompresja do divix-a i na płytkę.

W ciągu ostatniej dekady uzbierało się trochę tych błyszczących krążków. W zamyśle dane na nich zapisane, miały przetrwać wiele lat. Teraz przyszedł czas na weryfikację tego zadania. Moja skromna testowa kolekcja zawierała ponad setkę krążków różnych producentów.

9 dobrych programów na Androida cz. 5

W ostatnich dniach czytaliśmy coraz więcej informacji o najnowszej wersji systemu Android 5.0 Lolipop. Google sukcesywnie aktualizuje swoje aplikacje do nowszych wersji z interfejsem w stylu "Material Design". Generalnie elementy GUI są spłaszczone i uproszczone. Cóż taka nastała moda i wszyscy starają się dostosować do panujących trendów. Ogólne wrażenia są dość pozytywne i użyte pastelowe barwy nadają eleganckiego wyglądu. Możemy się przekonać o tym osobiście na niedawno zaktualizowanej aplikacji Sklepu Google Play.