MK809IV Android mini PC — montujemy zewnętrzną antenę WiFi

Jakiś czas temu nabyłem niewielkie urządzenie zwane MK809IV, które jest mini komputerkiem z Androidem na pokładzie. Więcej na temat tego dongla w recenzji. W każdym razie wbudowana antena WiFi w formie ścieżek na PCB ma tragiczny zasięg - podłączenie się do routera w drugim pokoju i sprawne korzystanie z sieci graniczyło z cudem. Postanowiłem więc dorobić antenę zewnętrzną - jak to wyszło oraz czy to pomogło - zapraszam do lektury.

Na samym początku rozebrałem urządzenie i sprawdziłem możliwości dołączenia lepszej anteny. Jak się szczęśliwie okazało, na płytce znajduje się miejsce na wlutowanie gniazda antenowego IPX SMD - obok napisu WIFI. Szerokość takiego gniazda to ok. 2,6mm z wyprowadzeniem o szerokości ok. 0,6mm. Lutowanie będzie więc wymagało większego skupienia - bez stacji lutowniczej z odpowiednim grotem się nie obejdzie.

Najpierw jednak trzeba zakupić odpowiednie elementy. Pasek z pięcioma potrzebnymi gniazdami to koszt ok. 4-5zł. Do tego zakupiłem niewielką antenkę w formie giętkiego paska z przylutowanym przewodem i wtyczką IPX na końcu. Na początek dla sprawdzenia takiego rozwiązania - koszt takiej antenki to ok. 4-5zł. Gdy części dotarły do mej skrzynki pocztowej, zabrałem się za montaż. Na początek należało odlutować niewielki kondensator (zlokalizowany obok miejsca na gniazdko IPX) łączący antenę wewnętrzną, po tym zabiegu wlutowałem gniazdo na swoje miejsce - wykonanie nie wyszło pięknie - trochę trzęsły mi się ręce (chyba trzeba w końcu zacząć pić :-), ale trzyma się stabilnie i połączenie elektryczne również jest poprawne. Teraz wystarczy tylko podłączyć antenkę i do testów wio.

Niestety okazało się, że o ile w tym samym pokoju co znajduje się router jest bardzo dobrze, to w drugim pokoju za dwiema ścianami w tym jednej żelbetowej - wypada blado. Na wbudowanej antenie nie dało się połączyć z punktem dostępowym, na tej paskowej dołączonej do gniazda mam połączenie stabilne, jednak transfer jest bardzo niski od 1-3 Mbps. Jest lepiej, ale daleko do ideału. Pomiary wykonane przy antence umieszczonej w obudowie dongla. Po wyjęciu antenki i postawieniu na sztorc - zauważyłem znaczną poprawę. Im dalej od złącza HDMI tym jakość połączenia WiFi jest lepsza - w porywach do kilkunastu megabitów na sekundę. Postanowiłem więc zakupić większą antenkę i zamontować ją do obudowy.

Zamówiłem więc taki zestaw przejściówki z wtyczki IPX na gniazdo SMA - do którego przykręcę solidną antenę. Taki zestaw zakupiłem za niespełna 6zł. Po podłączeniu do mojego komputerka nowej anteny, umieściłem sprzęt w testowej lokalizacji (tam gdzie były największe problemy z zasięgiem). Testy wykazały pełny zasięg i transfer ponad 20Mbps, a chwilami ok. 30Mbps. Wiadomo, że można by się spodziewać większych prędkości, ale zważywszy na trudne miejsce - w szafce pod TV między dekoderem kablówki, a radiobudzikiem - jest spory postęp i można komfortowo oglądać filmy z dysku sieciowego. Dodatkowo bardzo usprawniło się przesyłanie obrazu w trybie Wi-Fi Direct (Miracast/Airplay) - obraz jest odbierany stabilnie i bez przycięć, co miało miejsce przy wbudowanej antenie.

Pozostała tylko jedna sprawa - jak połączyć przykręcane gniazdo SMA do niewielkiej obudowy MK809IV ? Postanowiłem dorobić niewielki element z aluminium, który zostanie umieszczony w istniejącym otworze obudowy. Jak pomyślałem, tak zrobiłem - wyciąłem aluminiowy klocek o wymiarach 9,3x8x37mm. Następnie oszlifowałem go, aby pasował do plastikowej obudowy, nadając mu od góry obły kształt. Kolejno wywierciłem otwór pod gniazdo SMA oraz wydrążyłem w środku miejsce na przewód antenowy. Po przykręceniu gniazda i zamontowaniu anteny - całość nawet nie wygląda najgorzej.

Na zakończenie kosztorys:


  • gniazdo IPX - 4,06zł (5szt.)
  • przejściówka IPX na SMA z anteną - 5,98zł (1 komplet)
  • kawałek aluminium - 0zł (zasoby własne)

Do tego odrobinę cierpliwości, wysoko obrotowa szlifierka z diamentowymi końcówkami, wiertarka + wiertła 6mm, 4mm oraz 2mm, miniaturowa tarcza do cięcia aluminium, papier ścierny. Elementy zakupione oczywiście na Aliexpress (w ceny wliczony koszt przesyłki).