Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

UPC Wi-Free - darmowy internet w mieście?

Operator kablowy UPC zaczyna uruchamiać w Polsce swoją sieć hotspotów o nazwie Wi-Free. Jest to usługa dostępna dla abonentów usługi internetowej UPC, którzy mają wykupioną opcję z prędkością minimum 30Mbit/s. Sieć jest oparta o sygnał Wi-Fi pochodzący z modemów, które mają w domu Klienci. Modemy udostępniające sieć to Thomson TWG 870, Cisco EPC 3925 oraz Technicolor 7200.

Parametry jakie oferuje połączenie to prędkość pobierania na poziomie 2,5Mbit/s i 0,5Mbit/s wysyłania. Zasięg sieci jest ograniczony do punktów dostępowych modemów, w teorii klienci powinni zapewnić nie najgorsze pokrycie zasięgiem. Jak to wygląda w praktyce? - sprawdźmy. Aktualnie sieć jest uruchomiona na terenie Sopotu oraz Krakowa. Postanowiłem sprawdzić jak wygląda korzystanie z tej usługi. Po pierwsze musimy być abonentem UPC z internetem minim 30Mbit/s, musimy również posiadać konto klienta "Moje UPC". Jeżeli spełniamy te wymagania, to możemy przystąpić do testów.

Aby połączyć się z siecią, należy odnaleźć punkt dostępowy o nazwie "UPC Wi-Free".

Sieć jest zabezpieczona protokołem EAP i wymaga podania "Tożsamości" oraz hasła. Domyślnie loginem jest numer identyfikacyjny Klienta lub nazwa użytkownika konta w UPC. Hasło domyślne to nasz numer PESEL. Już w tym momencie ogarnia mnie niepokój o nasze wrażliwe dane osobowe, którymi musimy się posługiwać. Na szczęście hasło możemy zmienić w naszym panelu usług. Ja tego dokonałem w pierwszej kolejności. Co ciekawe wymagania odnośnie nowego hasła są bardziej restrykcyjne niż można by się spodziewać. Musi się składać z minim 8 znaków, zawierać litery i cyfry, zaczynać się od litery i nie może zawierać 3 liter lub cyfr obok siebie. Jak tylko uporamy się z wymyśleniem odpowiedniego hasła, możemy przystąpić do uwierzytelnienia naszego szanownego bezprzewodowca.
Niestety pierwsze próby skończyły się niepowodzeniem. Co prawda podczas zmiany hasła, zostałem poinformowany, że hasło będzie zmienione w ciągu 30 minut, ale minęła już godzina. Postanowiłem więc zamiast numeru klienta wpisać login do "Mojego UPC". Zaskoczyło !
Udało mi się połączyć z siecią, która dobiegała od jednego z lokatorów w moim bloku. Pierwszy sprawdzian jaki przeprowadziłem, to Speed test w aplikacji na telefonie z Androidem (wynik).

Kilkanaście prób potwierdziło deklarowaną prędkość łącza, mimo przeciętnej siły sygnału. Operator przydziela nam publiczny adres IP - tutaj małe zaskoczenie w dobie deficytu tego dobra. Stwarza to dodatkowe możliwości, możemy się dostać bezpośrednio do naszego urządzenia i postawić np. serwer FTP na smartfonie :-). Równocześnie sprowadza to dodatkowe zagrożenie w postaci ułatwionego dostępu do niezabezpieczonego systemu. Osobiście wolałbym, aby moje maleństwo było za NAT-em. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby się podłączyć dużym zabezpieczonym sprzętem w postaci laptopa czy stacjonarki.

Z internetu możemy korzystać na kilku naszych sprzętach jednocześnie, ale pasmo transferu zostanie podzielone równomiernie w obrębie wszystkich naszych urządzeń. W ramach małego testu, postanowiłem sprawdzić w praktyce, jak działa sieć. Wybrałem się na wycieczkę po osiedlu z telefonem w ręce. Przechodząc spokojnie alejkami, próbowałem się połączyć z hotspotami. Niestety nie było to łatwe, z powodu dużej ilości różnych AP, nadających z mieszkań. Kilka razy udało się mi podpiąć do internetu i nawet wszystko działało dobrze, jednak kilka metrów dalej sygnał się urywał. Nic dziwnego, przecież mamy przeszkody w postaci ścian, roślinności oraz zapchany eter falami z wielu urządzeń sieciowych.

Jak zapewnia Operator, Wi-Free to zupełnie odrębna sieć w stosunku do "lokalnego" Wi-Fi użytkowników modemu i w żaden sposób nie wpływa na działanie innych usług Abonentów. Z uwagi na to, że identyfikujemy się numerem klienta lub loginem - wszystko co robimy "idzie" na nasze konto. Oznacza to, że użytkownicy nadających modemów UPC, nie mają się co martwić o ewentualne nadużycia osób korzystających z dodatkowej usługi i nie będą odpowiadać za ich działania. Potwierdza to oczywiście sam operator. Jeżeli jednak nie podoba nam się użyczanie fal innym, to możemy wyłączyć sieć w ustawieniach naszego modemu.

Na koniec nasuwa się pytanie, dla kogo ta usługa? Z jednej strony mamy wiele punktów dostępu, które powinny zapewnić spore pokrycie, co z kolei przy tak gęstym wykorzystaniu popularnego pasma 2,4GHz - nie daje takich rezultatów o jakich można by marzyć. UPC reklamuje usługę jako sposób na bezpłatny internet w mieście, jednak nie sprawdza się to za dobrze w przypadku smartfona. Prawdopodobnie efekt będzie lepszy gdy użyjemy laptopa, który ma lepszą antenę i może zapewnić stabilniejsze połączenie. Tylko jak często ganiamy z laptopem po osiedlu? Sieć moglibyśmy wykorzystać natomiast w sytuacji odwiedzin u znajomego w domu, który nadaje Wi-Free (lub jego sąsiad). Nie musielibyśmy go prosić o podanie hasła do jego domowego internetu. Jednak w sytuacji, gdy poruszamy się między budynkami z infrastrukturą UPC, to łapanie sygnału nie jest niczym wygodnym i osobiście wolę sobie włączyć moje HSPA w telefonie, które nie zniknie za rogiem. Mam natomiast jeden pomysł na przydatność tego rozwiązania. Z uwagi na to że UPC świadczy swoje usługi w innych krajach Europy, to może się taka sieć przydać, gdy będziemy poza granicami Polski. Dostaniemy wówczas darmowy internet, o ile go złapiemy.

 

internet

Komentarze

0 nowych
Over   9 #1 12.05.2014 00:31

Słyszałem o tym miesiąc temu ale nie rozpisywalem sie na ten temat o jak narazie jest wiecej niewiadomych niż potwierdzonych faktów ;)
Fakt jest taki że muszisz sie zalogowac na specjalna podstrone UPC aby uzyskac dostep do HS ale nie koniecznie ma znaczenie zmiany hasla etc bo i tak w tym uczestniczyć nie bedziesz ;)
Pomysł jako tako fajny ze strony upc bo to jest wazne aby abonent mial możl;iwość korzystania z usług nie u siebie, ale no przy mnajmniej u mnie nie bedzie takiej możliwosci aby ktoś sobie na czyjeś konto wifi skradał ;) Juz ja o to zadbam, po prostu luybie miec kontrole nad swoją siecia a jak by mial wygladac niby dostep do sieci gdzie hasla sa pozmieniane? ;) jak narazie trwają testy czas pokaże co z tego wyniknie :)

Over   9 #2 12.05.2014 00:33

Juz pomijam fakt że wiekszość ruterów ma taki niski zasieg że malo jest prawdopodobne aby ktos uzyskal neta bedac na parteze a ruter jest przykladowo na 8 pietrze, to wynika z hu**** jakosci modemow czy tez ruterów ;)
za duzo pytan za malo odpowiedzi jak na ten dzień :)

  #3 12.05.2014 09:22

Pomysł nie ucieszył tych ISP, którzy rozprowadzają sygnał przez WiFi - zakłócenia...
Bo nie wszyscy przeszli na 5GHz...

  #4 12.05.2014 09:58

@Over

Proszę podaj przykład routera który z parteru potrafi podać sygnał na 8 piętro.

Indy   9 #5 12.05.2014 10:18

Ciekawe czy da się zalogować np. w dwóch miejscach na raz poza swoim lokalem, z dwóch urządzeń. Np. rodzina z dwojgiem dzieci i rodzice korzystają w danym momencie z Internetu w domu, a każde z dzieci ze swojego urządzenia w innej lokalizacji. Czy system na to pozwoli czy też nie.

bachus   23 #6 12.05.2014 11:21

Idea jest pchana w wielu krajach, gdzie swoją sieć na UPC. Powoli zaczyna też to działać w Irlandii a w Holandii odniosło wielki sukces. Plotki głoszą, że z czasem... użytkownik UPC w każdym kraju gdzie jest uruchomiona technologia będzie mógł skorzystać z internetu. Jedyny problem widzę jedynie już w totalnym zaśmieceniu eteru. Samo urządzenie (CISCO EPC2425 - wersja bez anten zewnętrznych) to koszmarny szmelc, tego nie trzeba tłumaczyć. W sytuacji, gdy są blokowiska i dużo osób korzysta z pasma 2.4 (nie wszyscy mają n-ki i lecą na 5GHz) dodatkowe sianie kolejnym 2.4/mieszkanie zrobi totalny bałagan.

FaUst   13 #7 12.05.2014 11:49

@bachus
Podobnie EPC3925 - poznańska INEA tego używa i chwilę mi zajęło zanim znalazłem odpowiednie pasmo dla Mikrotika, aby bez problemów korzystać. Ale jest druga strona medalu - można to łatwo i skutecznie zakłócić jak ma się w bloku jakiegoś didżeja jutuba ;)

@Over
Na litość boską najpierw przemyśl swoją odpowiedź i przeczytaj ją 3 razy czy ma sens (bo te powyżej nie mają żadnego)

Ave5   8 #8 12.05.2014 13:17

Ograniczony ilością klientów zasięg, logowanie, wymagania typu minimalny pakiet...meanwhile w Tartu wszędzie jest darmowa sieć bezprzewodowa dla każdego, bez loginów, haseł czy konkretnych operatorów. Można? Można.

bachus   23 #9 12.05.2014 14:08

@FaUst: w UPC najgorsze jest to, że mając urządzenia w standardowej konfiguracji w każdej chwili support ma dostęp do SIECI LOKALNEJ: od hasła serwisowego do urządzenia po pełen wgląd w to, co się dzieje w LAN. Taki klimat, taki firmware tych urządzeń. Nie jestem paranoikiem, ale obawiam się, że któregoś dnia jak ktoś "shaczy" ich system, będzie ciekawie. Są więc dwa rozwiązania:
- telefon do supportu, poproszenie o przełączenie urządzenia w bridge mode i podłączenie swojego routera (to, co oferuje panel tych urządzeń to nie jest prawdziwy bride mode, może to tylko zrobić support zdalnie) - to zapewni łatwiejszą konfigurację, jak ktoś potrzebuje forward portów z zewnątrz;
- można także podłączyć swój router i stworzyć dodatkową sieć, aby odizolować LAN od UPC.

KyRol   19 #10 12.05.2014 14:26

Mam multum zastrzeżeń zarówno od strony formalnej (dlaczego odpowiedzialność za udostępnianie HS spoczywa na udostępniającym abonencie?) jak i technicznej. Nigdy nie zdecydowałbym się na taki, a nie inny router z takim a nie innym softem. No ale kto co uważa, ciekawy jaki wynik można by uzyskać po potraktowaniu takiego urządzenia w takiej konfiguracji Kali Linuksem? Nie jestem i nie będę zwolennikiem takich wodotrysków, już bardziej preferuję korzystanie z Aero bez naciągania się na jakieś umowy z drugim dnem.

bachus   23 #11 12.05.2014 14:37

@KyRol: ogólnie to idea, że drugim radiem wszystko idzie. W teorii jest izolowane, w praktyce postaram się kiedyś potestować jaki to ma wpływ na domowe wifi, jaki wpływ na szybkość działania, jaki IP zewnętrzny się uzyskuje etc. Z racji tego, że troszkę wiem o infrastrukturze tego dostawcy staram się jak najbardziej izolować od tej infrastruktury pchając praktycznie wszystko VPNem na firewallu (wiem, troszkę paranoja).

clubber84   5 #12 12.05.2014 16:14

To samo wprowadziło Orange do Livebox'ów 2.0 - Orange_HotSpot - koszmar, ograniczenie pasma oraz spadek stabilności łącza. Dobrze, że mi się umowa kończy w sierpniu.
Jednak gdyby Orange nie stworzyło i nie uaktywniło tej usługi, to przełużyłbym umowę, a tak mówi się trudno, stracą klienta ;-)

clubber84   5 #13 12.05.2014 16:19

Kurde, włącznie edycję komentarzy wreszcie...
P.S. Napisałem kiedyś komentarz do jednego z artykułów na DP mówiących o uruchomieniu usługi Orange_HotSpot, w którym przedstawiłem, jak zmieniły się parametry łącza na Livebox'ie...
To niech teraz pierwszy rzuci kamień ten, który pisał, że nic się nie zmieniło i nie zaklął chociaż raz na łącze, po uruchomieniu "pomarańczowego HotSpota".
Nie ma takiego? No cóż...

clubber84   5 #14 12.05.2014 16:21

A problemy będą jeszcze większe, gdy ilość użytkowników korzystających z HotSpota UPC zwiększy się chociaż o połowę.
Tak jak to było/jest w bliźniaczej usłudze w Orange.

bachus   23 #15 12.05.2014 18:14

@clubber84: największym problemem jest... koszmarna jakość Wifi dla tych urządzeń. To nie jest urządzenie za 2000-3000zł, które ma 5 anten w górę, dedykowane radio dla celów administracyjnych (WIPS) itd. a tym bardziej, że CISCO powinno się wstydzić, że ich logo widnieje na urządzeniach EPC.
Co do samego "Hasło domyślne to nasz numer PESEL" - jak ktoś uznaje numer PESEL za dane wrażliwe (czy można coś zrobić mając czyjś numer PESEL?) to zaczyna wyglądać to ciekawie, chociażby atak KARMA (man-in-the-middle), gdzie poprzez podstawiony AP można zbierać PESELe użytkowników...

  #16 12.05.2014 18:40

pomysl dobry, ciekaw jestem jak bedzie to na dluzsza mete funkcjonowac.

Axles   18 #17 12.05.2014 19:18

Rozumiem, że idea dość ciekawa tego, mogę udostępniać internet za darmo innym, ale z drugej strony UPC powinien dla takich abonentów coś zaoferować by ich do tego nakłonić. Płacę 135zł za pakiet w UPC i zastanawiam się czy sąsiadom darmozjadom udostępnić za free internet? :)

bravo   19 #18 12.05.2014 19:26

@Axles - ale Twoi sąsiedzi, aby podłączyć się do Wi-Free - też muszą mieć wykupiony internet od UPC i to co najmniej 30Mbit. Poza tym modem nie jest Twoją własnością, tylko operatora i to nie Ty udostępniasz swój internet, ale operator odpala osobną sieć, która nie ma dostępu do Twojej wykupionej usługi - takie małe sprostowanie :-)

direct39   6 #19 12.05.2014 19:42

Od dawna coś takiego jest w Netii i jej Netiaspotach. Niezmiennie mam jednak wątpliwości w kwestii bezpieczeństwa takiego "udostępniania" połączenia, dlatego mam to wyłączone. Ktoś coś namiesza będąc podłączonym przez mój router i służby X naprawdę nie zapukają do moich drzwi, tylko bezpośrednio do Netii?

bachus   23 #20 12.05.2014 19:48

@bravo: od kiedy modem nie jest Twoją własnością? Po zakończeniu umowy także?

bravo   19 #21 12.05.2014 20:02

@bachus - modem wypożyczasz od operatora i oddajesz po rozwiązaniu umowy. Tak samo jak dekoder czy kartę CI+. Przeczytaj swoją umowę - tam powinno być wszystko napisane.
http://obsluga-klienta.upc.pl/app/answers/detail/a_id/178

bachus   23 #22 12.05.2014 20:41

@bravo: masz rację, u mnie to samo (nie mieszkam w Polsce) - po prostu przy ostatniej wymianie (z EPC2425) nawet tego nie chcieli...

  #23 12.05.2014 23:21

Skończona umowa z UPC, oddany sprzęt i spokój z abonamentem w wysokości 150 zł. Bo u nich tak jest im dłużej jesteś klientem to lepiej jesteś dojony. Nowi mają prmocje a stary klient buli. Teraz mam internet mobilny,który wystarcza do podstawowych zadań za jedyne 19,99 zł. Roczne oszczędności to suma na średniej klasy telewizor i dobrą antenkę do odbioru naziemnego.

ichito   11 #24 13.05.2014 10:18

Wygląda mi, że jest niejakie niezrozumienie w temacie...ta usługa nie jest dla wszystkich...ona jest tylko dla tych, którzy już z usług UPC korzystają i maja u nich swoje konto i to takie, które już jest zweryfikowane wg nowych reguł. Nie jest więc tak, że sąsiedzi albo przypadkowi ludzie nagle będą wykorzystywać nasz punkt dostępowy...nie będą znać hasła przecież.
Można to oczywiście w opcjach konta wyłączyć, ale warto się zastanowić czy nie mamy...a przeważnie mamy...kogoś w rodzinie (dzieci, rodzice, kuzyni i kto tak jeszcze jest), kto korzysta z internetu w przypadkowych miejscach. Można im dać w ten sposób szansę na darmowe korzystanie z łącza nie martwiąc się o limity danych czy koszty z tym związane, które są różne u różnych operatorów - za to już płaci przecież właściciel konta.

bravo   19 #25 13.05.2014 17:10

@AntyUPC - trzeba było się skontaktować z działem utrzymania (nie jest łatwo, ale to możliwe) i wynegocjować korzystniejsze warunki. Ja zawsze tak robię i dostaję ofertę skrojoną na moje konkretne potrzeby. Aktualnie mam net 60Mbit/6MBit, TV SEHD z C+HD i multiroom HD z kartą CI+, tel bez limitu w europie - płacę łącznie 165zł/m-c. Analogiczny zestaw promocyjny kosztuje 219zł + koszty instalacji. Tak więc trzeba ich trochę pognębić i postraszyć odejściem, to zaraz zmiękną :-)
A modem mam EPC3212 i własny router i nikt mi nie zagląda do sieci.

  #26 13.05.2014 17:50

Mam z UPC internet 30Mbit/s i Thomson TWG 870.Postraszyłem wcześniej odejściem i wiem że można negocjować.Abonament TYLKO na rok (WIELOLETNIE mnie nie interesują) obniżka o kilkanaście zł w stosunku do starej umowy,dwa pierwsze miesiące - 50% rabatu.Dodatkowe Wi Fi jest mi teraz przydatny do tableta.Więc cóż mi narzekać.Łącze stabilne bez ograniczeń za 55zł.Żaden osiedlak nie da mi takiej oferty.Każdemu w/g potrzeb.Bo taki przenośny z pendriva doprowadziłby mnie do szału.Na ulicy interesuje mnie czym otacza mnie otoczenie.Nie smartfonowe surfowanie.

fiesta   15 #27 13.05.2014 20:11

Nic nowego Netia dla swoich klientów już dawno oferowała taką usługę.

Indy   9 #29 15.05.2014 13:30

Osoby zainteresowane znajdą sporo informacji o WiFree na stronie UPC, np. http://obsluga-klienta.upc.pl/app/answers/detail/a_id/695/p/2%2C15
Jedno poprawnie skonfigurowane urządzenie będzie łączyło się ze wszystkimi sieciami WiFree jakie napotka.
Inna ciekawa informacja:
Ile urządzeń mogę jednocześnie połączyć z siecią UPC Wi-Free?
Połączenie z siecią UPC Wi-Free można skonfigurować na dowolnej liczbie urządzeń, ale:
Jednocześnie mogą do niej być podłączone 3 urządzenia korzystające z tych samych nazwy użytkownika i hasła.
W tym samym momencie z jedną siecią UPC Wi-Free można połączyć do 5 urządzeń.

  #30 17.05.2014 00:15

UPC nie rozumie co pisze.

Na portalu MOJE UPC wchodzę na zmianę hasło i dostaje informacje, że hasło może się składać z liter, liczb albo znaków specjalnych lecz jak wpisuje hasło, które składa się z dwóch z wymienionych warunków to mi podaje iż nie spełnia kryteriów.

Tylko ja tak mam czy inni tez?

  #31 17.05.2014 00:24

@Indy

"Osoby zainteresowane znajdą sporo informacji o WiFree na stronie UPC, np. http://obsluga-klienta.upc.pl/app/answers/detail/a_id/695/p/2%2C15 "

Wielkie dzięki - Support UPC na to sam nie wpadł. Chcieli mi kasować konto i tworzyć od nowa.

Brawo

clubber84   5 #32 20.05.2014 18:17

Komentarz nr.15
@bachus:
Ale połączenie WiFi realizowane przez modem/router Orange (którego producentem jest ZTE) jest dobrej jakości - sprawdzane wielokrotnie - sam jestem zdziwiony tą jakością pomimo wbudowanej anteny.

Jednak co do domyślnego hasła w postaci nr PESEL, to się nie zgodzę, ponieważ hasło dostępu jest standardowe w każdej domyślnej konfiguracji routerów (hasło to admin), ale po zalogowaniu można zmienić na własne. I tylko od weny użytkownika zależy jakie to hasło będzie.

  #33 26.05.2014 11:54

MIESZKAM W CENTRUM KRAKOWA, JESTEM KLIENTEM UPC W PEŁNYM ZAKRESIE. ZROBIŁEM WSZYSTKO ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ . I KUPA. NA STRONIE MOJE UPC JEST KOMUNIKAT "Jesteś zarejestrowany i możesz korzystać z usługi UPC Wi-Free", NATOMIAST MÓJ SONY XPERIA J ALBO SIĘ NIE ŁĄCZY WCALE, ALBO WYŚWIETLA "problem z uwierzytelnianiem"

  #34 26.05.2014 11:56

MIESZKAM W CENTRUM KRAKOWA, JESTEM KLIENTEM UPC W PEŁNYM ZAKRESIE. ZROBIŁEM WSZYSTKO ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ . I KUPA. NA STRONIE MOJE UPC JEST KOMUNIKAT "Jesteś zarejestrowany i możesz korzystać z usługi UPC Wi-Free", NATOMIAST MÓJ SONY XPERIA J ALBO SIĘ NIE ŁĄCZY WCALE, ALBO WYŚWIETLA "problem z uwierzytelnianiem"

bravo   19 #35 26.05.2014 16:13

@leszek61 - zamiast numeru klienta wpisz nazwę użytkownika. Jeżeli zmieniałeś hasło, to zmiana może trwać klika godzin.

Mekotron   11 #36 27.05.2014 10:17

@clubber84 hasło do WiFi to zazwyczaj brak hasła tryb open, hasło do panelu administracyjnego to często admin. UPC dla swoich routerów ma zazwyczaj domyślne hasło na odwrocie routera dla sieci WiFi a hasło do UPC Free jest numerem PESEL, na stronie domyślny numer PESEL można zmienić na własne hasło za pomocą którego logujesz się do sieci UPC Free.

Mekotron   11 #37 27.05.2014 10:19

@leszek61 też centrum krakowa i też miałem problem z połączeniem, zmieniłem hasło na stronie i mogłem już zalogować się za pomocą loginu lub ID.

  #38 27.05.2014 14:39

Dzięki. Próbowałem wszystkiego kilka razy. Niestety efekt jest ten sam. Na trzech urządzeniach.

  #39 27.05.2014 21:50

UFF!!! Udało się. Jeszcze raz dzięki.

  #40 06.06.2014 07:37

Postaw ftp na upc - powodz nią życzę a i sam skorzystam z instrukcji jak to uczynić.

  #41 07.06.2014 00:55

Jest możliwość przełączenie Wi-Free na 5GHz. W ustawieniach routera po prostu włączyć 5GHz (2,4GHz automatycznie się wyłączy)

  #42 24.06.2014 14:59

UPC wi-free uruchamia się "z urzędu" na każdym routerze wi-fi. Najzabawniejsze, że pracuje dokładnie na tym samym kanale i z taką samą mocą, co "pierwsza" sieć. Efekt? Totalny śmietnik (szczególnie w blokowiskach) i zakłócenia własnej sieci. Z własnego doświadczenia, w pewnym momencie stwierdziłem, że coś złego dzieje się w sieci. Włączyłem WiFi Analizera i co zobaczyłem? W zaśmieconym paśmie 2,4G pojawiły się nagle, bezużyteczne "duble" dotychczasowych sieci UPC. Dwa nadajniki, pracujące obok siebie na tym samym kanale będą się zakłócać. Po dłuższych poszukiwaniach dowiedziałem się, że mogę to wyłączyć na UPC online. I wyłączyłem, a praca mojej sieci znacznie się poprawiła. Uważam, że UPC powinno to inaczej załatwić - udostępnić opcję, a chętni do korzystania powinni mieć możliwość włączenia usługi. Usługa wprowadza więcej szkód niż korzyści dla klientów UPC. Dodatkowo, każdemu abonentowi "podciąga" bez jego zgody. trochę prądu - w końcu każda kolejna sieć, potrzebuje energii. Czy jest to do końca uczciwe?

  #43 24.06.2014 14:59

UPC wi-free uruchamia się "z urzędu" na każdym routerze wi-fi. Najzabawniejsze, że pracuje dokładnie na tym samym kanale i z taką samą mocą, co "pierwsza" sieć. Efekt? Totalny śmietnik (szczególnie w blokowiskach) i zakłócenia własnej sieci. Z własnego doświadczenia, w pewnym momencie stwierdziłem, że coś złego dzieje się w sieci. Włączyłem WiFi Analizera i co zobaczyłem? W zaśmieconym paśmie 2,4G pojawiły się nagle, bezużyteczne "duble" dotychczasowych sieci UPC. Dwa nadajniki, pracujące obok siebie na tym samym kanale będą się zakłócać. Po dłuższych poszukiwaniach dowiedziałem się, że mogę to wyłączyć na UPC online. I wyłączyłem, a praca mojej sieci znacznie się poprawiła. Uważam, że UPC powinno to inaczej załatwić - udostępnić opcję, a chętni do korzystania powinni mieć możliwość włączenia usługi. Usługa wprowadza więcej szkód niż korzyści dla klientów UPC. Dodatkowo, każdemu abonentowi "podciąga" bez jego zgody. trochę prądu - w końcu każda kolejna sieć, potrzebuje energii. Czy jest to do końca uczciwe?

  #44 15.07.2014 22:57

Mi to wygląda na kradzież prądu na masową skalę ...

  #45 28.07.2014 01:00

xxx2y (niezalogowany): mikrotik + r52n. 9 piętro.

  #46 31.10.2014 15:37

@leszek61 (niezalogowany):

  #47 20.12.2014 23:36

@TOM32 (niezalogowany):

1) Prądu: TOM32 no niestety jesteś mocno nie doinformowany, otóż pobór prądu (a dokładniej różnica kosztów) jest wręcz nie zauważalna ponieważ jak już zauważyłeś ta druga sieć to wirtualny AP (programowy nie sprzętowy) to oznacza że ilość włączonej elektroniki z UPC Free i bez jest identyczna.

2) Druga sprawa to dlatego że jest to programowy AP nie można zmienić kanału ponieważ obydwie sieci wifi są wypuszczane w eter z tego samego radia co rzeczywiste by poprawiło jakość jednej i drugiej sieci. Jak by były dwa radia to były również dwa różne kanały i to pewnie z separacją odpowiednią.

3) 2,5 mbps to również ułamek możliwości sieci i nie wpływa na obciążenie

A co do samego pomysłu to ja również miałeś średnie podejście do czasu aż mnie przycisnęło i okazało się że tam gdzie potrzebuję internetu nagle pojawiło się UPC Free :) oczywiście było to daleko od mojego UPC (inne miasto) a LTE akurat spadło mi do wydajności tragicznej.

RESUMUJĄC: Dla mnie pomysł fajny i gorąco jestem za.

  #48 02.01.2015 13:09

Właśnie zgłosiliśmy Wi-Free do UKE. Totalny burdel na WSZYSTKICH kanałach. Blokowanie WŁASNYCH kanałów, wchodzenie na cudze. Pijany sen chorego idioty. Co ciekawe, niektóre kanały/hotspoty tłuką mocą nawet 0dB (wychodzą za skalę w pomiarach inSSIDer.

  #49 03.05.2015 22:41

mialem upc teraz mam gigakablówkę i już wiem jaka może być różnica w jakości netu. Nie chce upc nawet za free.

  #50 19.05.2016 02:02

Jakość tragiczna, co chwilę wywala z sieci, specjalnie wyłączyłem swój router i sprawdzam jak to działa. Prawie wszyscy sąsiedzi mają Internet od UPC, co jakieś 30 do 60 sek wywala z sieci i loguje się na nowo co czasem trwa ponad pół min. Usługa może w teorii jest ciekawa, w praktyce nie da się z tego korzystać, nie mówiąc o praktykach firmy która robi ludzi w balona, zmieniając warunki umowy bez wiedzy i zgody klienta. Czekam do końca umowy i zmieniam operatora.

  #51 24.06.2016 12:06

UPC Wi-Free jak i całe UPC jest żałosne. Od 16-tu lat jestem klientem ( chyba za długo). Nie działa mi UPC Wi-Free i pomimo szeregu korespondecji email oraz telefonicznej, zostaję bez odpowiedzi i rozwiązania problemu do którego oczywiście UPC się przyznało, że przyczyna braku połączenia się z WI-Free, leży po ich stronie.Nie polecam tej firmy nikomu, im większa firma tym większy bałagan. Tragedia

  #52 30.10.2016 13:17

1. Wi-Free podwaja zajętość kanałów w twojej okolicy - jest ich max 16 dla WSZYSTKICH sieci (a więc nie tylko UPC), ale nie wszystkie są preferowane - na niektórych są zakłócenia, np. mikrofalówki. Tak więc, SPADA przepustowość sieci u CIEBIE w domu. Nawet o 50% jeśli jest tyle kanałów Wi-Free, ilu użytkowników zwykłych UPC
2. Wi-Free, wprowadzono bez konsultacji z KLIENTAMI sieci. Taka swoista forma demokracji. Ty płacisz i niezależnie czy korzystasz na mieście czy nie oddajesz część swojej szybkości transmisji komuś innemu.
3. Wystarczy podpisać JEDNĄ umowę aby potem udostępnić kanał (klucz) jak i Wi-Free, DOWOLNEJ liczbie użytkowników. Widać to szczególnie w okolicach akademików.
4. Wi-Free ZAZWYCZAJ pracuje z mocą ZNACZNIE większą niż na to pozwalają przepisy - 100mW - czyli w domu ok. -10dB. U mnie w bloku pracuje ok 7 kanałów Wi-Free, z tego 3 z mocą POWYŻEJ 0 dB czyli powyżej 1W. UKE (zgłaszałem) ma to głęboko w d...... Dla niech ważniejsze są np. zasilacze LED, które mogą zakłócać ludziom radia, mimo, że tam chodzi o fale (100MHz) , które nijak nie oddziaływują na człowieka. WiFi, to 2,4 GHz a więc częstotliwość 1000 razy większa, zaliczana już do MIKROFAL, które są szkodliwe. Do pomiaru w domu, można użyć darmowego oprogramowania inSSIDer i WiFi w komputerze.
4. Aby wyłączyć Wi-Free UPC na SWOIM kanale, trzeba się zalogować na stronie https://strefaklienta.upc.pl/login,wejść w zakładkę boczną Moje usługi - Internet - UPC Wi-Free - i odhaczyć usługę. To samo można telefonicznie w dziale obsługi. Oczywiście wtedy tracimy dostęp na mieście, ale jaki to dostęp można poczytać powyżej w komentarzach.
5. Zadziwia mnie BIERNOŚĆ innych usługodawców, jeśli chodzi o informowanie tzw. Opinii publicznej. W mojej okolicy, wyłączono już ok 50% kanałów Wi-Free.

  #53 30.10.2016 13:28

@RadekzM (niezalogowany): "2,5 mbps to również ułamek możliwości sieci i nie wpływa na obciążenie "

Uczyłeś się FIZYKI? To może sobie przypomnij Prawo Zachowania Energii. A po drugie, odpal inSSIDer i sprawdź, ile kanałów ODDZIELNIE, zajmuje Wi-Free i z JAKĄ MOCĄ. Też pewnie NIEZAUWAŻALNIE dla otoczenia czyli innych kanałów? A z tym dostępem do internetu w innym mieście, to mnie nie rozśmieszaj porównaniem z LTE. W LTE, nie trzeba się LOGOWAĆ na nowo CO MINUTĘ. Same zalety, tylko jakoś cicho o braku poinformowania klienta UPC, że ktoś korzysta z JEGO kanału, za JEGO pieniądze, zwalniając JEGO transmisję.
Coś mi tu zalatuje POMYSŁODAWCĄ Wi-Free, z UPC. I mam nadzieję, że KLIENT szybko WAM odpowie......