Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Windows 10 build 9926 — co tam piszczy

W dniu dzisiejszym pojawiła mi się aktualizacja Windowsa 10 Technical Preview 9879. Z zaciekawieniem rozpocząłem update systemu, który od czasu do czasu testuję na wirtualnej maszynie VirtualBox. Po pobraniu aktualizacji, płaski jak cholera komunikat, oznajmił mi, że mam za mało miejsca na dysku i że jest potrzebne co najmniej 8 GB. Moja wolna przestrzeń plikowa wynosiła tylko 6,58 GB - dlatego pojąłem drastyczne kroki i wykonałem oczyszczanie dysku. Niestety wiele to nie dało, ale dzięki mojej nieskończonej wnikliwości, zdecydowałem się na dalsze poszukiwania przestrzeni. Poszturchałem trochę tu i ówdzie i zwolniłem trochę miejsca przez wyczyszczenie punktów przywracania oraz zmniejszenie pliku wymiany. Ostatecznie wolne miejsce powiększyło się do 8,19 GB. Po restarcie mogłem przeprowadzić instalację nowej kompilacji nr 9926.

Po kilku chwilach powinien przywitać mnie pulpit, jednak nic takiego się nie stało. Aktualizacja trwała kilkadziesiąt minut, a w części końcowej kilka etapów dodatkowych "poprawiających doznania". Po tych wszystkich męczarniach, odpalił się dopiero pulpit. Postanowiłem doinstalować język polski, który pojawił się jako dodatkowy language pack. Niestety paczka nie chciała się zainstalować, a dodatkowo wystąpił błąd panelu Windows Update - a właściwie to już nie ma WU, ale o tym za chwilę. W każdym razie bez czekania na dalsze problemy, postanowiłem spuścić całą tą szopkę do szamba i zainstalować od nowa tą kompilację.

Zalogowałem się więc do mojego starego jak świat konta z TechNetu i ściągnąłem sobie szybciutko obraz ISO z systemem. Po około 10 minutkach ściągania, rozpocząłem instalację, która trwała dość krótko - jakieś kilkanaście minut z finalizacją. Oczywiście w pierwszej kolejności przywitał mnie monit o zalogowanie lub założenie konta MS. Nie rajcuje mnie tam żadne konto, więc kilka kliknięć i przeszedłem do dodania lokalnego użytkownika (Sign in without a Microsoft account).

Po krótkiej chwili na zapisanie ustawień i aktualizację kolorowych kafelków, objawił się pulpit. Nie ma się co tu rozpisywać - pulpit jak pulpit. No może zmieniły się tylko niektóre ikonki na takie chmmm jakieś. No po prostu jakby ktoś włączył motyw z ikonkami dla pięciolatków. Jaskrawe kolory powinny się spodobać muszkom owocówkom, a kafelkowy dizajn menu z rodziny "startów" przypadnie do gustu amatorom glazury.

Aplikacja "Ustawienia" została rozbudowana i teraz można w niej pośmiać się z większej ilości opcji jakie oferuje. W pierwszej kolejności postanowiłem obczaić czy są nowe aktualizacje w Windows Update. Niestety nie ma już takiej aplikacji, a przynajmniej nie w takiej formie i funkcjonalności jaka była do tej pory. Właściwie to jakiś "ynteligent" wyciął wszystko za wyjątkiem stwierdzenia, że instaluje się właśnie aktualizacja. Zaraz zaraz, przecież ja nie pozwoliłem na instalowanie żadnych aktualizacji!!!

No dobra, to zobaczmy co tam widać przez te kaflowe okienka. Podczas stukania w płytkowe menu natknąłem się na One Note. No to dobra, opalamy. Oczywiście otwiera się płaski jak du** węża okno i co widzę? Prośbę o zalogowanie się do konta MS. Odpowiedziałem więc grzecznie, że mam gdzieś konto MS i kopnąłem komunikat. W odpowiedzi dowiedziałem się, że nie można korzystać z aplikacji bez zalogowania się. No dobra, to może kalendarz pooglądam. Nic z tego, również wymaga wtyki do chmury.

No to może spróbujemy galerię zdjęć. Chmm, nic nie pokazje, to może przejdę do widoku folderów i wskażę mu miejsce spoczynku fotek. Ups...

Dobra, sprawdźmy ten nowy "pasek" notyfikacji. Jest tam też opcja uruchamiająca tryb tabletowy, cokolwiek ma to oznaczać. Po włączeniu tej fascynującej opcji wszystko się zmienia. Właściwie to nic się nie zmienia. Jedyna różnica, to wyszarzony pulpit, który przestaje być funkcjonalny, bo po prostu pomimo widocznych ikon, nie da się nic kliknąć - jest nieaktywny. Dalej wszystkie aplikacje uruchamiane przez glazurowy panel startowy - który można maksymalizować - są otwierane w "trybie" pełnoekranowym.

Cóż można jeszcze napisać o tym niezwykłym systemie - że jest zjawiskowy... Nie wdając się w szczegóły techniczne i to co jest pod "maską", to z punktu widzenia zwykłego użytkownika, wygląda jak kupa. Kompozycja i spójność albo raczej jej brak sprawiają, że system z zewnątrz wygląda jak by jego interfejs został obdarty z "tekstur", a zostawione tylko rusztowanie z obsługą zdarzeń. W niektórych elementach przychodzi na na myśl uproszczony do granic interfejs urządzeń mobilnych z Windows Phone. Raczej nie tego oczekuję jako systemu desktopowego, nie ja. Oczywiście to tylko wersja testowa, ale jak ma to iść w tę stronę, to będziemy światkami bardzo istotnej zmiany w wieloletniej praktyce wydawania systemów przez Microsoft. Teraz nie co drugi system jest udany, a co trzeci. Teraz co dwa skopane wydania pod rząd, będziemy wypatrywać tego normalnego. Wszystkie komponenty postanowiono oskalpować z funkcjonalności do poziomu taboreta, a coś bardziej "skomplikowanego" niż zmiana koloru kafelka, będziemy stukali w rejestrze. MS rozda ten osobliwy twór z zakaflowanym GUI za darmo, a normalny pulpit do pracy będzie w płatnym DLC?  

windows

Komentarze

0 nowych
Deadlyblonde   10 #1 24.01.2015 23:45

Jakaś dziwna ta ostatnia ikonka "Tego komputera" :O

bravo   19 #2 24.01.2015 23:49

@Deadlyblonde: bo to najnowsze dzieło MS - zapewne ktoś bierze za to okrągłe sumki :-)

ziupo   6 #3 25.01.2015 00:15

A cóż to za dziwoląg słowny ten "Panel notyfikacji"? To już nie można użyć bardziej polsko brzmiącego panelu powiadomień?
Wersja TP wymaga połączenia z kontem MS i imho powinni zabronić korzystania bez tego konta, skoro aby zainstalować system trzeba uczestniczyć w beta testach.

mnowacki40   2 #4 25.01.2015 01:39

Szczerze mówiąc mam w ogóle wątpliwości czy ty naprawdę żeś zainstalował tego Windowsa. Opisane beznadziejnie, nieprzedstawienie wielu nowych rzeczy np. nowe menu start, nieznajomość zasad uczestnictwa w testach windows które ewidentnie mówią że np. w tej wersji nie da się zabronić automatycznych aktualizacji, nieskorzystanie z wersji polskiej systemu.

  #5 25.01.2015 02:08

Praktycznie nic nie potestowane... w wymaganiach systemu masz podane: "Microsoft account" - nie zastosowałeś się do tego i narzekasz...

"Teraz nie co drugi system jest udany, a co trzeci. Teraz co dwa skopane wydania pod rząd, będziemy wypatrywać tego normalnego." - nie dość, że kolejny raz powtarzana ta sama bzdura, to w dodatku oparta głównie na "guście autora co do wyglądu interfejsu"...

Krytyka krytyką, ale tu jest zwykły hejt, jak dla mnie ten wpis nie powinien być na głównej stronie blogów, bo nie ma praktycznie żadnej wartości merytorycznej.

dthlfwp   7 #6 25.01.2015 02:24

Mam podobne zdanie, jak na razie wygląda to jeszcze gorzej od windows 8, jeszcze bardziej wciskają te plaskie, kafelkowe aplikacje. No, ale należy pamiętać ze to wersja testowa, na pewno jeszcze wiele się zmieni.
A jeśli nie to chyba na dobre pożegnam się z windowsem i jako glowny system będzie debian czy arch + windows 7 do paru aplikacji jak np. cad.

Autor edytował komentarz.
Piotrek2255   11 #7 25.01.2015 03:20

Osłabił mnie ten wpis.

mr_nessuno   8 #8 25.01.2015 07:55

Trudno ten wpis traktować poważnie, za dużo "Chmmm" (powinno być "Hmmm" tak na marginesie), "No może", "No po prostu", "No dobra", czytać się nie da.
Pomijając już to że wpis nic nie opisuje, ot - to okno wygląda tak a tamto tak, ok, system przetestowany, macie wpis.

Autor edytował komentarz.
  #9 25.01.2015 08:06

Jeden lubi matkę inny córkę i trzeba wszystkie gusta szanować. Skończyłem czytać ten bełkotliwy hejt na zdjęciu glazury... Dno i kupa mułu. Nie pisz więcej bo szkoda twojego czasu i szkoda miejsca na DP.

przemo996   6 #10 25.01.2015 08:23

Może wielu osobom ten wygląd nie przypadnie do gustu, też mi się tu wiele rzeczy nie podoba, ale na pewno znajdą się i tacy co uznają że jest fajny. Może więc płatne DLC zmieniające wygląd to byłby dobry pomysł. Sam system mógłby być tańszy a jak masz kasę i ci się wygląd nie podoba to sobie zmień.
Wpis rzeczywiście wygląda trochę jakby pisał go pracownik firmy konkurencyjnej, ale nie z działu związanego z IT tylko np. księgowy który otrzymał polecenie przetestowania nowego tworu MS i ukazania kilku wad.
Jest też opcja, że autor nie miał zbyt wiele czasu/chęci na dokładniejsze testy. Takie wpisy też mają swoją dobrą stronę-jeśli zostaną odpowiednio potraktowane przez czytelnika to pozwalają zobaczyć jaki może mu się wydać nowy Windows. Jeśli taki czytelnik przeczyta również inne wpisy(tworzone po bardziej dogłębnych testach i bardziej optymistyczne) będzie wiedział, że gdy zaraz po instalacji systemu może spotkać się z wrażeniem że to porażka, ale jeśli jest na to przygotowany(wie że inni tak myśleli po pierwszym spojrzeniu, że inni którzy przyglądali się dokładniej zauważyli jakieś fajne rzeczy, coś co podoba się również jemu nie zrazi się od razu do systemu tylko będzie wnikał w niego głębiej. Gdyby spotkał się tylko z pozytywnymi wpisami pomyślałby że te wpisy zachwalają, albo że jemu coś nie idzie a wszystkim szło więc to zostawi.
To jest blog, nie wszystko musi tu być świetne i tworzone przez profesjonalistów po dopracowaniu. Plus dla autora że odważył się coś takiego umieścić, pewnie mając świadomość że może się to spotkać z krytyką. co cię nie zabije to cię wzmocni.

Christool   6 #11 25.01.2015 08:28

Łolaaaboga, Windowsa obrażajo ; D Zgadzam się z autorem, póki co to wygląda jak kupa...

bravo   19 #12 25.01.2015 09:18

@ziupo: jaki panel, taka nazwa :-)

@@mnowacki40: wątpliwości możesz mieć, ale widać że nie przeczytałeś ze zrozumieniem, a o zajrzeniu na screeny to nie wspomnę. Techniczna możliwość wyłączenia automatycznych aktualizacji jest po przez zmianę zasad grupy (w każdym razie nie było problemów z tym w poprzedniej kompilacji), ale wiadomo, że do testów to niech sobie będzie. Stwierdzeniem o nie korzystaniu z wersji PL to już pojechałeś. Przeczytaj jeszcze raz - tyle mogę Ci odpowiedzieć.

@gowain: A gdzie tu mowa o jakimś teście? O gustach się oczywiście nie dyskutuje, więc nie wiem co Ci odpowiedzieć.

@mr_nessuno: o jakim teście Wy piszecie? Ani razu nie było tu mowy o żadnym teście.

@przemo996: niestety to nie jest test, tylko subiektywne odczucia. Dobrze że przypomniałeś o tym blogu, bo chyba niektórzy zapomnieli co to jest :-)

@Christool: no chociaż Ty się ze mną zgadzasz, bo już miałem się ciąć ;-)

kaisuj   11 #13 25.01.2015 09:36

Ja nie wiem nad czym tak biadolicie. Człowiek zainstalował sobie na próbę tego Windowsa, żeby zobaczyć jak wygląda i co się w nim zmieniło i generalnie mu się nie spodobało. Podzielił się swoimi wrażeniami na blogu, zamieszczając dodatkowo screeny, które obrazują te negatywne aspekty Windowsa, których w subiektywnej ocenie autor się dopatrzył. No i co w tym złego? Powiem więcej: dzięki temu wpisowi teraz wiem, że jeszcze nie przyszła dla mnie pora na instalację Windowsa nawet na próbę. Przez jakiś czas się wahałem, ale teraz już wiem, że nie warto. Mnie się wpis podobał i wcale nie czuję niesmaku, z powodu tego, że nie był to test. Czasem cenniejsze są opinie zwykłych użytkowników, niż testy laboratoryjne. Ot tyle w temacie.

tkuna   3 #14 25.01.2015 09:55

Język tego wpisu to jakaś porażka.

mr_nessuno   8 #15 25.01.2015 09:56

@bravo: właśnie w tym rzecz że piszesz "Z zaciekawieniem rozpocząłem update systemu, który od czasu do czasu TESTUJĘ na wirtualnej maszynie VirtualBox." a nie ma żadnych wyników Twojego testowania, tylko suche fakty które równie dobrze zauważyłby każdy na dowolnych obrazkach z internetu.

shocco   6 #16 25.01.2015 10:03

Jedno muszę przyznać na pewno - w obecnej (powyżej przedstawionej) formie Windows jest okropnie brzydki. Zeszpecili go kompletnie (patrz np. eksplorator plików). Nie mają wyczucia stylu i estetyki (Apple potrafiło ładnie spłaszczyć swój OS X). Poza tym widzę duże uproszczenia w podstawowym interfejsie. I coś czuję, że wcale nie pójdzie to w parze z uproszczeniem obsługi systemu. Do premiery jeszcze trochę czasu, będę obserwował rozwój wydarzeń, na razie jestem niestety na nie.

  #17 25.01.2015 10:12

Ma brzydsze ikony niż 3.11.

bravo   19 #18 25.01.2015 10:52

@mr_nessuno: Czy widzisz różnicę między stwierdzeniem:
"Testuję system od czasu do czasu" - sprawdzam jak działa.
OD
"Przeprowadziłem test systemu" - recenzuję system operacyjny.

Moje stwierdzenie jest tym pierwszym wariantem - czy to tak trudno wydedukować, czy po prostu na siłę udowadniasz słuszność swojej nadinterpretacji, aby tylko się przyczepić?

mr_nessuno   8 #19 25.01.2015 11:04

@bravo: I kolejny raz, dokładnie o to mi chodzi, cieszy mnie niezmiernie że się zgadzamy, bo nie podałeś jak działa. Z wpisu dowiedziałem się tylko dwóch rzeczy: masz bardzo ubogi język i okienka są szpetne.

Autor edytował komentarz.
xomo_pl   24 #20 25.01.2015 11:15

@bravo wbrew temu co niektórzy obrońcy Microsoftu tu piszą ja się zgadzam z tym co napisałeś :) jeszcze do niedawna bylem przekonany, że od Windows 8.1 nic brzydszego już nie będzie bo się nie da.... jednak się da....

Dobór kolorów przez Microsoft do interfejsu, ikonek to jakaś tragedia. Rozumiem, że jest moda na wszystko płaskie do obrzydzenia ale czemu to jeszcze musi być tak paskudne kolorystycznie to nie mam pojęcia...

Nowa galeria to jedyna zmiana na plus względem 8.1 - lepszy interfejs, szkoda tylko, że nie raczy się zapytać czy chcę pobrać ze swojej chmury wszystkie zdjęcia tylko pobiera choć usługę Onedrive nie miałem skonfigurowanej.
Odnośnie screena to nic nie pokazuje bo w systemie nie ma żadnych poza tapetami grafik, po wrzuceniu czegoś do moich obrazów system powinien to zaindeksować w galerii.

w każdym razie jeśli rozwój systemu ma iść tą drogą to będzie trzeba chyba pomyśleć w perspektywie następnych lat o porzuceniu Windows...

  #21 25.01.2015 11:23

Najnowsza ikonka "Ten komputer" nasuwa mi nieodparte skojarzenia z Linuxem...

Co do wyglądu, to M$ powinien dać wybór: Czy Aero Glass, czy wygląd taki, jak Windows 8, czy taki, jak tutaj. Jak dla mnie mogliby dodatkowo przywrócić wygląd klasyczny, ale że tutejszy wygląd mi się podoba (chyba, że coś skopali od czasu TP) to mogę przeboleć brak tego trybu.

Z samego tekstu niewiele wynika, głównie jest to biadolenie nad wyglądem, a to czy się coś komuś podoba, to kwestia gustu. Autor powinien się skupić na dodanych (lub usuniętych) funkcjonalnościach.

Co do wymuszania aktualizacji: zgadzam się z Autorem, tym bardziej, że do aktualizacji od M$ nie mam za grosz zaufania.

Szeryfuniu   11 #22 25.01.2015 12:09

Wpis przedstawia subiektywną ocenę autora odnośnie Windows 10.
Choć używam i Windows 7 i Linux, to nie zamienię tego tandemu na tego twora.
Autor po prostu pokazał jak beznadziejny jest Win 10 i zgadzam się z nim. System wygląda jak dla upośledzonych ludzi (nie ujmując im).
Microsoft najpierw zabrał "menu start" w Windows 8 by oddać sam przycisk w Windows 8.1, by w końcu znowu wprowadzić w Windows 10 podobne do tego z Win 7 + glazura, a ludzie biją pokłony i "achy" i "ochy" dla innowacyjnego systemu. :D Z każdym wydaniem obrzydzają ludziom ten system. Gratuluję.
Powiem tak: Windows 10? Nie, dziękuję.

dthlfwp   7 #23 25.01.2015 12:23

zresztą mieć taki kolorowo oczojebny i do porzygania płaski system to wstyd: a na prezentacji twierdzili, że to będzie świetny system do biznesu... Nie wyobrażam sobie poważnego gościa w garniturze, który wyciąga laptopa żeby coś pokazać, a tam nagle pojawiają się kafelki we wszystkich możliwych kolorach.
Tak samo nie wyobrażam sobie na takim systemie modelować w CAD czy kodzić, ten system zamiast być niewidzialny dla użytkownika, to próbuje wejść na pierwszy plan.
Myślę, że ludzie zaczekją jeszcze te 5 lat do końca wsparcia Windows 7 i wtedy, jeśli MS dalej będzie wypuszczał takie gnioty, przerzucą się na Apple lub jakąś dystrybucję linuksa (jeśli któras dojrzeje na tyle). A na Windows zostaną tylko małe dzieci (dla malucha ten interfejs może i jest ok - duże kafelki, dotykowy ekran), gimbaza, itp..
Przecież oni w tym buildzie nawet ikony zje**li... Masakra. Czy oni nie robią wcześniej jakichś badań czego ludzie oczekują?
Pamiętacie jaką pozycję systemy Windows miały jeszcze te 5 lat temu? A teraz? na telefonach Android, w USA na laptopach zdarza się zobaczyć Chrome OS, a OS X na konferencjach czy w knajpach widać cześciej niż Windowsy. W Polsce tez wydaje mi się, że coraz częściej widać kogoś z OS X, sporo osob z mojego otoczenia korzysta z linuksa (nie tylko "informatyko-programiści").

Autor edytował komentarz.
n33trox   6 #24 25.01.2015 12:27

Ten "Panel ustawień"... Gdzieś już widziałem coś bardzo podobnego ^^. I to nie raz. No ale ja rozumiem MS, trzeba brać przykład od najlepszych :)

1958krzysiek   2 #25 25.01.2015 13:40

Uniwersalny tekst. Czyli żaden. Ot tak pisanie dla pisania. Można model wykorzystać do opisu nowego Passata, Volvo czy też jakiejś gry. Można tez model wykorzystać do opisu dowolnego programu politycznego.
Oczekiwałem na DP czegoś merytorycznego - ale widać, że oczekiwania są odwrotnie proporcjonalne do stopnia pożądliwości.
Czyli reasumując - tekst napisany bardzo dobrze. Dla adeptów pisarstwa (bo z dziennikarzami już mamy mało do czynienie) może stanowić doskonały wzór wierszówki na każdy temat.

foreste   16 #26 25.01.2015 13:40

Zgadzam autorem co do gui windowsa , tak tam namieszane ze hej , predzej android x86 lepiej wygląda niż to co daje windows 10 na pc , nie wnikajmy tu bebechy tylko gui ,przetestowałem ten build na vmp i ten system podchodzi mi do gustu początkowe buildy bardziej były skłone ku lepszemu ale to co jest obecnie to żadna revolucja.

Autor edytował komentarz.
Pablo79   11 #27 25.01.2015 14:11

Fakt jest taki, że te nowe ikony są chyba robione na szybkiego w Paincie, ale myślę że da się to jakoś przeżyć. Poczekajmy, choć wydanie testowe obrazuje troszkę jak ten system może wyglądać, ale póki co zobaczymy co przyniesie stabilne wydanie .

hah9319   3 #28 25.01.2015 14:24

Również nie jestem fanem Windowsa 8 i jego kolejnych wersji. Nie podoba mi się a i funkcjonalność jest kiepska.
Natomiast tekst ten jest jeszcze gorszy niż Microsoftowa glazura. Nieuzasadniony hejt za hejtem. Autor narzeka że do uruchomienia kalendarza czy One note potrzeba konta MS mimo iż w wymaganiach jest podane że takie konto jest NIEZBĘDNE.
Marudzenie na tryb tabletowy. Człowieku- masz tablet czy PC? Klepiesz paluchem po ekranie monitora?
No i najważniejsze- aktualizacje. W Technical Preview masz automatyczne aktualizacje zawsze WŁĄCZONE bez możliwości wyłączenia o czym też jako tester powinieneś wiedzieć.
A rażące "chmmm" pozostawię bez komentarza ;)

AntyHaker   23 #29 25.01.2015 14:42

@ziupo: Gdzie ty masz jakiś panel notyfikacji? Bo doszukać się nie mogę :(

biomen   8 #30 25.01.2015 14:50

Szkoda że autor nie pokusił się o faktyczne przetestowanie systemu np. w kierunku sprawdzenia wydajności kompilacji 9926 w grach/zaawansowanych programach w porównaniu do wcześniejszych wersji etc.

bravo   19 #31 25.01.2015 14:56

@AntyHaker: "Dobra, sprawdźmy ten nowy "pasek" notyfikacji [...]" oraz podpis pod screenem :)

przemo188   8 #32 25.01.2015 15:00

To oni tylko mieszają w GUI co nowy TP? Nic głęboko, żadnych zmian na lepsze w jądrze, systemie plików, itp? Katastrofa. To wygląda tak, jakby na Win8 testowali nowe skórki (motywy graficzne). I to wymaga takiej długiej pracy w MS? Zmiany ikon, kilku paneli i okien? Rany... szczyt bezsilności. Tak to wygląda. Dali Win8 kilku młodym studentom i powiedzieli - zróbcie z tym coś nowego, unikalnego , innego. Żałosne. Wielkie zapowiedzi, pełno newsów o nowym wydaniu technical preview na portalach i proszę - wysmażyli w MS wielkie G. To wszystko na co ich stać i co potrafią? Wielka, ociężała, zasobożerna kobyła na glinianych nogach i w dodatku w co wersji to brzydsza. A już się cieszyłem, że obok mojego głównego systemu (Netrunnner) zastąpię swoją 7 bezpłatnie do nowej wersji. Teraz to strach instalować, bo coś czuję, że postawienie tego Windowsa rozpieprzy mi partycje z linuxem. Chyba stara, dobra siódemka na długo u mnie zagości jako rezerwowy system. NIe chcę nawet za darmo tej maszkary.

Co oni zrobili ze świetnym systemem, jakim była 7? Miała swoje wady 0- tradycyjnie jak to u Win ociężała po jakimś czasie użytkowania i coraz bardziej rozrastająca się na dysku, ale działała. Win8 tylko ze względu na kafle u mnie się nie przyjął choć zapłaciłem za aktualizację. Łudziłem się, że 10 poprawi to co było brzydkie w 8 a jest gorzej, znacznie gorzej. Nie sugeruję się tu tylko tym wpisem ale także tymi na konkurencyjnych serwisach.

Ikony, grafiki, wygląd który przypomina jakiś niedorobiony system, jakiś amatorski motyw zainstalowany na standardowe GUI. Po prostu brak mi słów by opisać to co się dzieje. Windows schodzi na psy, ewidentnie. Kiedyś człowiek z niecierpliwością czekał na nowe wydanie, z podnieceniem i satysfakcją wypowiadał się o nowej wersji, chwalił się że ją już ma. A to? Koszmar, którego wstyd mi postawić. Co najgorsze, skopany cały interfejs, a to co od zawsze było zmorą Windowsów - wydajność, responsywność idzie w zapomnienie. Od ponad 20 lat to samo jądro systemu, ten sam system plików. Te same przypadłości. Jak tak można w firmie, która dostaje kasę za sprzedaż swojego produktu. To Linux przy tym zaczyna rzeczywiście przypominać dopracowany, dopieszczony system. I to za darmo ktoś nad nim czuwa i pracuje. Oni za kasę tego nie potrafią. Może by oddali GUI zespołowi tworzącemu KDE na Linuxa z prośbą o stworzenie czegoś sensownego w kwestii wyglądu.

Rok Linuxa coraz bliżej. Chyba zaczyna się sprawdzać przepowiednia firmy Gartner, która kilka lat temu wróżyła koniec Windowsa przypadający na lata 2017 - 2020 a firma MS ma pozostać jako producent gier, sprzętu do grania i oprogramowania biurowego.

adi0922   12 #33 25.01.2015 15:04

A czy wam też Cortana nie działa? Nie ważne co bym powiedział i tak kończy się hello Adrian blablabla i nic więcej. Spytam o pogodę i jest hello Adrian blablabla. Na fonie cortana ładnie śmiga i zawsze rozpoznaje polecenia.

Latający Turban   12 #34 25.01.2015 15:15

Heh, no jak zobaczyłem po raz pierwszy ikonę mojego komputera, to od razu przypomniał mi się mój pierwszy komputer z windows 3.0. Jednak myślę, że Microsoft jest wyczulony na sugestie niezadowolonych osób i jak 3/4 testerów zacznie biadolić na wygląd, to myślę że dorzucą później jeszcze pare motywów do wyboru. Szkoda że nie zdążyli wypuścić opcji przezroczystego menu i paska, myślę że to też zaważyłoby na wyglądzie. Moim zdaniem, co powinni zrobić następnie, to zdecydować się, czy chcą zrobić cały panel sterowania w tym nowym, czy jednak zostawić ten stary, bo takie rozbicie opcji na jeden i drugi bywa jednak frustrujące

RaMIK   3 #35 25.01.2015 15:25

@Christool: ja właśnie zrobiłem. Może mi ktoś powiedzieć po czym tak wygląda? Moja jest zupełnie inna... :(((

Jac0b   6 #36 25.01.2015 15:37

Ale wy biadolicie... Przecież to beta dopiero! Ciekawe czy jak gracie w jakieś gierki w Becie to też takie syfy lecą na jej temat. System wyjdzie pod koniec roku i wtedy będzie można opiniować. Moim zdaniem dobrze zrobili z mykiem udostępnienia wersji testowych dla ludzi i pobieraniem od nich feedback'u. Widać także, że faktycznie społeczność ma wpływ na kształt systemu. Dzięki temu zagraniu ta edycja Windows może być naprawdę fajna.

Mdli mnie jak czytam te ciągłe porównania do Linuxa. Przecież to całkiem dwa rożne systemy, światy, podejścia itd... Jak się komuś podoba Linux to niech na nim siedzi, pracuje, update'uje, testuje itd. a jak ktoś woli Windows to niech się bawi w Windows 10 TP i ikonki, które pewnie jeszcze 3 razy ulegną zmianie... Poza tym są jeszcze idiotoodporne Mac'i...

przemo996   6 #37 25.01.2015 16:38

@tkuna: Skoro ci się język nie podoba to pokaż jak ty byś coś takiego napisał. Nie każdy jest polonistą czy jakimś magistrem używającym języka specjalistycznego. Mi to nie przeszkadza jak to napisał. To jest człowiek i pisze w swoim stylu, pisze luźniej więc taki tekst jest dla niektórych przyjemniejszy w czytaniu. To nie jest lektura, to nie jest podręcznik, to nie musi być napisane "ładnie". Ładnie-pojęcie względne.

  #38 25.01.2015 17:03

Ikonka "Mój Komputer" najgorsza w dziejach Microsoftu. Użytkownicy oczekiwali drobnego szlifu W7 a dostali kolejny koszmar. Do tego to logowanie. Jeden Hindus zrobił z produktów Adobe koszmar a teraz kolejny bawi się w produkt usługę. Typowe dla tej nacji.

msnet   22 #39 25.01.2015 17:04

Im dłużej siedzę na nowym buildzie Windowsa, tym bardziej mi się podoba jego interfejs :) Nawet się powoli do nowego menu start przyzwyczajam :D

Co bym dodał do opisu?
W oczyszczaniu dysku są dwie ciekawe opcje pozwalające odzyskać kilkanaście gigabajtów miejsca na dysku, co przydatne jest szczególnie tym, co mają niezbyt wielkie pojemnościowo dyski SSD. Pierwsza z opcji pojawiła się już w poprzednim oficjalnym buildzie - kompresja plików systemowych (u mnie folder Windows z 13,6 GB skurczył się do nieco ponad 8 GB - stan dotyczy momentu, gdy już miałem sporo rzeczy zainstalowanych - robiłem pełną instalację, a nie aktualizację). Druga opcja to możliwość usunięcia magazynu ze sterownikami, co u mnie dało (jeśli mnie pamięć nie myli) około 8 GB miejsca.

Kto będzie niezadowolony? Na pewno osoby chcące na nowych okienkach grać w gry powiązane z usługą xbox i wymagające logowania, ponieważ logowanie nie działa, pokazując nam komunikat, że aby użyć aplikacji, należy być zalogowanym na konto, przy pomocy którego pobrało się grę (i nie ma znaczenia, że właśnie tak jest). Problem jest jednak znany i podobno ma się wkrótce pojawić odpowiednia poprawka (poprzez Windows Update). Ponadto nowy sklep się potrafi zachować w dziwny sposób i stwierdzić, że zainstaluje nam wszystkie aplikacje, jakie kiedykolwiek pobraliśmy z Windows Store. Proces można oczywiście przerwać i usunąć aplikacje z listy pobierania oraz odinstalować te, które już się zainstalowały. Ale po restarcie komputera uparty sklep może ponownie zacząć wszystko pobierać (mi jakoś udało się z tym wygrać dopiero po pobraniu kilku gigabajtów niepotrzebnych danych).

Po więcej znanych problemów odsyłam do tego krótkiego artykułu: http://www.neowin.net/news/known-issues-in-windows-10-january-preview-build-9926

Autor edytował komentarz.
bravo   19 #40 25.01.2015 17:13

@msnet: A czy u Ciebie również jest tak, że gdy odepniemy wszystkie kafelki ze startu, to nadal menu jest takie szerokie?

msnet   22 #41 25.01.2015 17:47

@bravo: Tak - menu start ma stałą wielkość, która dla mnie (przy rozdzielczości FHD i nie używania systemowego skalowania) jest OK.

zyrol81   9 #42 25.01.2015 17:57

Odnoszę wrażenie, że Ms się cofa. Bardzie funkcjonalny i konfigurowalny był win98. Potem w XP i nowym GUI dało się zastosować motyw, ale własnych ustawień już nie. Win7 to rewolucja w postaci braku możliwości dodawania pasków narzędziowych/ Kolejna rewolucja to system dla stetryczałych niedowidzących ślepców i brakiem możliwości zmiany tapety. No i teraz win10. zamiast zrobić wszystko 3d wypłaszczyli wszystko co można był. Czego nie można było też wypłaszczyli, a wszystko co już było płaskie zepsuli. Również mam wrażenie, że jeszcze 2-3 wersje systemu i zabiorą możliwość zmiany tapety, a wszystko będzie tak zautomatyzowane, że w Panelu sterowania znajdą się dwie ikonki - pomoc Windows i Konta użytkowników.

Autor edytował komentarz.
Triniti888   5 #43 25.01.2015 17:59

Biadolicie jakby to była stabilna wersja a tymczasem nawet bety nie ma...

amsteldam   4 #44 25.01.2015 18:14

Widać ze autor nie korzysta z W8.1. Uważam go za bardzo udany OS. No ale jest to w końcu blog...

Xemidra   7 #45 25.01.2015 19:00

JEZU !!!
Te ikony są tak strasznie paskudne, że nie idzie na to patrzeć !
Kojarzą mi się zdjęcia archiwalne systemów komputerowych z przed lat. Sorry...

Wydaje mi się, że na dłuższą metę może okazać się, że jedynym systemem operacyjnym dla zwykłego "śmiertelnika" będzie OS X od Apple. Linux moim zdaniem jest nadal zbyt skomplikowany.

duffee   11 #46 25.01.2015 19:01

@amsteldam: dla mnie w8 to porazka, i zobacze czy warto instalowac w10.

jedyna wada to ze wymaga konta microsoft - jak bylo wpomniane - i na lapku jest 8 a nie 8.1 bo po uptajcie wymaga konta microfot

  #47 25.01.2015 19:09

Szkoda hejtu :(

Vidivarius   15 #48 25.01.2015 19:19

Autor wszedł do domu w trakcie budowy i narzeka, że na ścinach nie ma tapet, podłoga nie wylana i elektryka nie podłączona. A przecież w jego starym mieszkaniu wszystko to jest - co to za kiepscy "wudowlańcy" i "flachowcy".
Sugeruję uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż będzie co krytykować.

  #49 25.01.2015 19:42

Całkowicie zgadzam się z Autorem - system wygląda szkaradnie!!!
Ale najbardziej rozbawiły mnie wrzaskliwo-płaczliwe protesty Windows-loverów! Zwłaszcza te uwagi o brakach (czy wręcz - grzechach) językowych Autora są paradne! Na portalu, w którym 90% procent forumowiczów nie zdałoby matury z języka polskiego na początku lat 90-tych (a co dopiero wcześniej!), rozlega się jazgot 'jenzykoznafcuf'. To dopiero trzeba być bezkrytycznym wobec siebie arogantem!
Mamy - podobno (?!) - demokrację, więc facet MA PRAWO powiedzieć wam to, co myśli, bo nie krytykuje tu waszych dziewczyn, żon, dzieci, czy innych intymnych wartości. A wy, gdybyście tylko mogli, to dupę byście mu odgryźli z bezsilnej złości..! (nawet mi się zrymowało...). Czytam portale poświęcone informatyce i technice niejako z musu, bo są często źródłem ciekawych informacji, ale wszelkie fora, wchodzące w ich skład, prezentują się jak kłębowiska żmij zatopionych w szambie. A teraz możecie mnie sobie wymoderować...

direct39   6 #50 25.01.2015 20:18

@duffee: Z powodzeniem używam Windows 8.1 zaktualizowanego z 8 zarówno na laptopie, jak i na tablecie - w obu przypadkach bez konta MS.

  #51 25.01.2015 20:50

Ikonki folderów wyglądają jak moje gryzmoły w Paint, a Cortana - widać, że to "drugi" system (NSA) :P

Kuragari91   12 #52 25.01.2015 22:19

@zyrol81: "Kolejna rewolucja to system dla stetryczałych niedowidzących ślepców i brakiem możliwości zmiany tapety" WTF?

Jeżeli chodzi o ikony, to ikona "Mój komputer" wcale nie jest płaska. Jestem ciekawy jak by wyglądały te ikony w odcieniach szarości. No nic. Przenoszenie systemu na większą partycje prawie zakończone i będę mógł w końcu przetestować system na swojej skórze.

AntyHaker   23 #53 26.01.2015 01:47

@bravo: Hah, nie zwróciłem na to uwagi - po Polsku to po prostu "Powiadomienia" ^^

tkuna   3 #54 26.01.2015 07:27

@przemo996: Ortografia i niektóre kwestie stylistyczne nie są zależą od opinii.

  #55 26.01.2015 09:03

Chyba Microsoft pozbawia Was świadomości etc..! Ale... jakoś nikt tego faktu nie rozumie [...] instalując Windows 10 Technical Preview tworzycie sieci komputerów Zombie.

zyrol81   9 #56 26.01.2015 09:28

@Kuragari91: O kafelki chodzi, kolego, o kafelki.

bystryy   12 #57 26.01.2015 10:21

@Vidivarius: "Autor wszedł do domu w trakcie budowy i narzeka, że na ścinach nie ma tapet, podłoga nie wylana i elektryka nie podłączona."

Bo jakimś dziwnym sposobem wszyscy testujący testują "wygląd", a nie "funkcje".

bystryy   12 #58 26.01.2015 10:22

@Czesław z Pożarny Straży (niezalogowany): "Czytam portale poświęcone informatyce i technice niejako z musu, bo są często źródłem ciekawych informacji, ale wszelkie fora, wchodzące w ich skład, prezentują się jak kłębowiska żmij zatopionych w szambie. A teraz możecie mnie sobie wymoderować..."

Moderowanie prawdy byłoby już przejawem s...syństwa.

Wirrus   7 #59 26.01.2015 11:39

Kurcze myślałem,że bardziej się postarają jeśli chodzi o wygląd. Windows 10 póki co wygląda tragicznie. Nic tu nie pasuje... ohyda ;/

Windows 7 jest dużo ładniejszy niż 10!

Chcę kupić nowego laptopa w tym roku ale chyba się załamię jeśli Windows 10 będzie tak tragicznie wyglądać jak obecnie... ;/ Pozostanie mi wtedy ściągnąć pirackiego Windows 7 lub Linuksa. Z tym drugim będzie problem, bo Photoshop którego potrzebuję do pracy -nie działa zbyt dobrze przez wine... Załamka :(

zyrol81   9 #60 26.01.2015 17:13

@bystryy: Za funkcje systemu odpowiadają zainstalowane na nim programy, a nie sam system. System conajwyżej pozwoli skopiować plik, ale juz za jego obsługę będzie odpowiadać osobny program. Poza tym pierwsze co widzi użytkownik, to wygląd, nakładkę graficzną. W zasadzie więc sam system "goły" nie może nic. Za coś odpowiadają rozszerzenia. Oceniając więc Windows oceniasz środowisko pracy, bo w zasadzie nic więcej nie możesz.

zyrol81   9 #61 26.01.2015 17:15

@Wirrus: Photoshop działa bardzo dobrze pod wine. Ale to już inna bajka. Możesz sobie kupić laptopa bez systemu. Zaoszczędzisz 200 zł za które kupisz sobie legalnego windowsa 7.

Emmers   4 #62 27.01.2015 17:48

Już na początku tego "testu" trzeba było pobrać i zainstalować wersję polską. Nie byłoby kłopotów z doinstalowaniem języka
Nie testować na maszynie wirtualnej lecz na osobnej partycji dysku twardego. Od początku, od pierwszej kompilacji mam zainstalowany Technical Preview na osobnej partycji i ostatnio bez problemu i większych ceregieli zaktualizowałem system z angielskiej wersji językowej build 9901 do wersji polskiej 9926. System bardzo mi się podoba mimo kilku nadal występujących błędów (np. nie działa mi aplikacja IPLA) i braku spójności w wyglądzie ikon (podejrzewam że to się zmieni w wersji finalnej). Żeby nie być gołosłownym umieściłem film z pierwszego użycia Build 9926 PL.
https://www.youtube.com/watch?v=dsYWZ-sRS5s

  #63 09.02.2015 00:55