Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Z czerwonego koszyka, czyli zakupy z Chin

Odkąd człowiek podłączył się na dobre z globalną siecią Internet, dynamicznie zaczął się rozwijać również handel elektroniczny. Powstały całe "hipermarkety" z tysiącami produktów, które możemy kupić na odległość za pomocą kilku kliknięć myszką. Nie jest istotna odległość, bo zamówione towary zostaną nam dostarczone z dowolnego miejsca w kraju, prosto do naszych rąk. W sieci możemy kupić praktycznie wszystko i to nie raz po bardzo atrakcyjnych cenach.

Żyjemy w czasach globalizacji i dostępu do wielu rynków handlowych, które dają nam możliwość sięgnięcia do ofert wielu sklepów poza granicami Polski. Niewątpliwie jednym z ciekawszych obszarów jest rynek Chiński. Niskie koszty produkcji, sprawiły dużą konkurencyjność tego państwa w wielu dziedzinach gospodarki. Właściwie można by przyjąć, że prawie cała produkcja masowej elektroniki odbywa się na terenie "czerwonej republiki". Czy tego chcemy czy nie, faktem jest że to potęga gospodarcza i nie da się obojętnie przejść obok ogromnej oferty handlowej tego kraju.

Zakupy przez internet stały się bardzo łatwym sposobem, na sięgnięcie po wiele towarów w bardzo atrakcyjnych cenach. Możemy również znaleźć wiele części zamiennych czy półproduktów i modułów, czasem nie dostępnych w polskiej ofercie - nawet u największych aukcyjnych graczy. Czy nie miałeś ochoty Czytelniku, na małe zakupy z dalekiego kraju, ale nie wiedziałeś jak się do tego zabrać? Postaram się przedstawić kilka wskazówek, które mam nadzieję - pokażą, że to nie takie trudne.

Gdzie szukać towarów

Zanim pochłonie nas szał zakupów, warto poznać kilka kwestii organizacyjnych. Jak przy każdych zakupach na odległość, należy podchodzić do nich z rozsądkiem i rozwagą. Upewnić się co do wiarygodności oferty i poznać zasady ochrony kupującego, które zapewnia sklep. Sprawdzić koszty dostawy i sposoby płatności. Polecam zainteresować się wybranymi dużymi sklepami, którym wysyłki zagraniczne nie są obce. Mój poradnik oprę o bardzo popularny portal sprzedażowy Aliexpress, który jest swego rodzaju odpowiednikiem naszego Allegro. Uruchomiony w 2010 roku Ali, skupia wiele małych firm sprzedających produkty z Chin. Myślę, że jest to idealne miejsce na rozpoczęcie naszej przygody.

Strona www.aliexpress.com dostępna jest w języku angielskim, jako podstawowym, więc warto go znać - przynajmniej na tyle, aby wiedzieć co się klika. Można oczywiście użyć translatora (jest on dostępny z menu strony) na prawie dowolny język, ale jak wiadomo takie tłumaczenie jest czasami nieprecyzyjne - delikatnie mówiąc. Główną walutą rozliczeniową jest dolar amerykański, choć można wybrać prezentację cen w 9 innych.

Polityka prokonsumencka na Ali daje poczucie bezpieczeństwa i zabezpiecza kupującego przed nieuczciwymi sprzedawcami. Po pierwsze, wszelkie płatności za zakupy są najpierw buforowane na rachunkach portalu. Dopiero gdy potwierdzimy, że przesyłka dotarła do nas zgodnie z zamówieniem, środki są przekazywane do sprzedającego. Mamy na to z reguły od 45 do 60 dni od wysyłki z Chin. Gdybyśmy nie otrzymali paczki, z pomocą przychodzi nam procedura ochronna, która pozwala w ostateczności nawet uzyskać pełny zwrot wpłaconych środków.

Podczas rejestracji naszego konta w serwisie, podajemy podstawowe dane tak jak w każdym innym sklepie internetowym: adres e-mail, imię i nazwisko, adres dostawy, numer telefonu. Po zalogowaniu się, mamy możliwość kontaktu ze sprzedawcą, za pośrednictwem wewnętrznego systemu wiadomości - a nasz e-mail nie jest przekazywany kontrahentom bez naszej zgody. Sposób zabezpieczenia naszych danych oraz przeprowadzanej transakcji, sprawiają dobre wrażenie.

Co warto wiedzieć zanim zaczniemy zakupy

Poza oczywistym sprawdzeniem i porównaniem cen na rynku lokalnym, należy mieć pełną świadomość prawną naszych działań. Podczas zakupów zagranicznych poza Unią Europejską, nasze paczki z zakupami podlegają różnym procedurom, w tym podatkowo celnym. Wszystkie nasze przesyłki z Chin, będą przechodziły nie tylko przez placówki firm przewozowych, ale również urzędu celnego. Każda przesyłka musi posiadać odpowiednie dokumenty, w tym deklarację celną. Nadawca określa w niej szczegółową zawartość przesyłki oraz jej wartość. Stosuje się dwie wersje deklaracji o oznaczeniach CN22 oraz CN23. Pierwsza z nich jest uproszczoną wersją, która jest powszechnie stosowana przy małych przesyłkach o niewielkiej wartości, które nie są przesyłkami handlowymi. Deklaracja CN23 dotyczy większych paczek handlowych, w której wpisuje się szczegółowo zawartość z wartościami, dołącza się też inne dokumenty takie jak faktury proforma, certyfikaty i świadectwa dopuszczenia itp. W naszym przypadku najczęściej będziemy mieli do czynienia z wersją uproszczoną, choć to będzie zależało od wartości zakupów i od sprzedawcy.

Cło i podatek

Tutaj dochodzimy do kwestii prawnych, a konkretnie przepisów dotyczących opodatkowania i oclenia importowanych rzeczy. Generalnie większość towarów HANDLOWYCH zakupionych w sklepie internetowym, podlegają obowiązkowemu opłaceniu cła. W zależności od rodzaju towaru będzie nas obowiązywała konkretna stawka z taryfy celnej. Jest dużo produktów, które mają zerową stawkę, a niektóre w zależności od klasyfikacji, będą miały stawkę średnio od 3% do 8%. Taryfikator jest bardzo szczegółowy i trudno wymienić tutaj przykłady. Można samemu zapoznać się z taryfą w systemie ISZTAR. Błądzenie po czeluściach tego wykazu, może doprowadzić do szewskiej pasji, więc proponuję poszukiwania przeprowadzać z pomocą wyszukiwarki internetowej. Do ewentualnego cła, trzeba doliczyć podatek, który w większości przypadków wynosi standardowe 23%. Jeśli w tym miejscu ogarnął Was niepokój, szybko przejdźcie do kolejnego akapitu.

Zwolnienia z opłat

Jak to w życiu bywa są zawsze jakieś ale. Przepisy prawa na podstawie dokumentu ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 1186/2009 stanowią, że przesyłki o niewielkiej wartości (do 150 euro) są zwolnione z opłat celnych
(...)
ROZDZIAŁ V
Przesyłki o niewielkiej wartości

Artykuł 23
1. Z zastrzeżeniem art. 24 zwolnione z należności celnych przywozowych są przesyłki zawierające towary o niewielkiej wartości wysyłane bezpośrednio z państwa trzeciego do odbiorcy znajdującego się we Wspólnocie.
2. Do celów ust. 1 „towary o niewielkiej wartości” oznaczają towary, których rzeczywista wartość nie przekracza 150 EUR na przesyłkę.

Artykuł 24
Zwolnienia nie stosuje się do:
a) wyrobów alkoholowych;
b) perfum i wód toaletowych;
c) tytoniu i wyrobów tytoniowych.
(...)

Jeżeli chodzi o zwolnienie z podatku, to jest limit wartości 22 euro. Zwolnienie to stosuje się przy przypadku przesyłki pomiędzy przedsiębiorcami. Limit dla osób prywatnych wynosi równowartość 45 euro:

(Dz.U. 2004 Nr 54 poz. 535)

(...)
Art. 51. 1. Zwalnia się od podatku import towarów umieszczonych w przesyłkach wysyłanych z terytorium państwa trzeciego bezpośrednio do odbiorcy przebywającego na terytorium kraju, pod warunkiem że łączna wartość towarów w przesyłce nie przekracza kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 22 euro.
2. Zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1, nie stosuje się do:
1) napojów alkoholowych;
2) tytoniu i wyrobów tytoniowych;
3) perfum i wód toaletowych.
3. Zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1, nie stosuje się do towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego.

Art. 52. 1. Zwalnia się od podatku import, z zastrzeżeniem ust. 2, towarów umieszczonych w przesyłce wysyłanej z terytorium państwa trzeciego przez osobę fizyczną i przeznaczonej dla osoby fizycznej przebywającej na terytorium kraju, jeżeli łącznie są spełnione następujące warunki:
1) ilość i rodzaj towarów nie wskazują na ich przeznaczenie handlowe;
2) odbiorca nie jest obowiązany do uiszczenia opłat na rzecz nadawcy w związku z otrzymaniem przesyłki;
3) przesyłki mają charakter okazjonalny.
(...)

3. Zwolnienia od podatku, o których mowa w ust. 1, stosuje się, jeżeli wartość przesyłki nie przekracza kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 45 euro.
(...)

Wartości podane wyżej są przeliczne na złotówki po kursie celnym, który jest średnim kursem NBP odnotowanym w przedostatnią środę miesiąca i są ważne cały miesiąc. Są jeszcze od tego wyjątki, gdy kurs zmienia się istotnie (o 5%), ale nie będę tutaj rozwodził się nad tymi zasadami - ważne żeby korzystać z aktualnie opublikowanej tabeli.

Jeżeli chodzi o powyższe limity, to oczywiście jest w tym wszystkim haczyk. Wszystkie zwolnienia, stosuje się tylko przy przesyłkach niehandlowych, czyli takich jak prezent, próbka lub inny przedmiot, który nie jest zakupem w sklepie udokumentowanym rachunkiem i odpowiednią dokumentacją. Czyli wygląda na to, że nasze zakupy będą jednak opodatkowane... Nie koniecznie.

Sprzedawcy z Chin wiedzą dobrze o tych ewentualnych kosztach i stosują (niekiedy przesadnie) pewne zabiegi "zmiękczające". Dość często przesyłki są adresowane od osoby prywatnej jako prezent (GIFT). Do tego deklaracja wartości jest odpowiednio dobrana do limitów - no chyba, że zamawiamy drobiazgi o niewielkiej wartości. Aby nie było możliwości prostej weryfikacji wartości, nie dostaniemy żadnego rachunku. Każda przesyłka może być otwarta z urzędu i sprawdzona zgodnie z deklaracjami nadawcy. Urząd celny może dokonać sprawdzenia, pomimo że deklarowana wartość jest niższa od limitów. W takim przypadku możemy być wezwani do uzupełnienia dokumentów, a w konsekwencji może zostać naliczone cło i podatek, który będzie trzeba opłacić przed odbiorem przesyłki wraz z opłatą dla poczty za pobranie od nas należności.

Zatem planując zamówienie w krajach spoza Unii Europejskiej, należy mieć świadomość możliwych dodatkowych kosztów.

Czy rzeczywiście opłaca się kupować

Zawsze trzeba sprawdzać ceny i wyliczać koszty w różnych miejscach. Po rozeznaniu się i dokonaniu odpowiednich kalkulacji, można wybrać czy lepiej zrobić zakupy w kraju czy może w oddalonych o 5 tys. kilometrów Chinach. Czy faktycznie jest tak tanio, żeby opłacało się sięgać tak daleko? Tutaj oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale dla pewnych towarów można zdecydowanie odpowiedzieć TAK.

W asortymencie naszego Aliexpress znajdziemy praktycznie wszystko, ale nie wszystko będzie opłacało się sprowadzić. Generalnie markowe produkty firm z USA czy europy, nie koniecznie będą tańsze niż w Polsce, albo cena będzie nieznacznie niższa. Pomijam tutaj szczególny przypadek, w którym trafimy na tzw. podróby. Radzę omijać z daleka takie oferty (w niewiarygodnie niskich cenach), bo nawet gdy jakość będzie dobra, to narażamy się na kontrole celnika i ryzykujemy utratę towaru oraz otrzymania wysokiej kary i kto wie co jeszcze. Jako ciekawostkę można jeszcze przytoczyć znak CE, który w europie oznacza zgodność z dyrektywami unijnymi i zgodne produkty powinny być nim oznaczone. Tak się składa, że prawie identyczny znak jest stosowany w Chinach, który jest skrótem od China Export. Podobieństwo jest raczej duże...

Najbardziej opłacalny będzie zakup rzeczy, masowo produkowanych na terenie Chin - czyli wszelkiej maści akcesoria. Kolejnym towarem będą półprodukty oraz części zamienne. Cena takich podzespołów będzie przeważnie niewiarygodnie niska, bo pochodzących z lokalnej fabryki. W dalszej kolejności będą towary OEM czy NONAME, czyli dokładnie te same, które polskie firmy zamawiają w dalekim kraju z własnym logiem i metką. Można tutaj znaleźć masę elektroniki dostępnej na naszym polskim Allegro, tylko że w cenie co najmniej 50% niższej. Kolejnym smakowitym kąskiem, są produkty marek chińskich. Są to na przykład smartfony, kamery i inne.

Podczas planowaniu zakupu i kalkulacji opłacalności, trzeba brać pod uwagę gwarancję jak dostaniemy przy zakupach w kraju oraz prawa konsumenta obowiązujące w europie. Następnie przeliczyć czy warto pozbyć się tego prawa za niewiele niższą cenę w Chinach. Co prawda tam też dostajemy gwarancję i możliwość zwrotu, ale czy będziemy ponosić koszty wysyłki? Ogólnie przyjąłem zasadę, że jeżeli cena identycznego produktu jest niższa o około 40-50% od oferty polskiej, to uważam zakup w Chinach za opłacalny.

Zapytacie pewnie, jak może nam się opłacać zamawianie jakiegoś drobiazgu. Przecież koszt przesyłki będzie spory. To jest chyba jedna z tych niesamowitych "cudów", które dzieją się naprawdę. Ostatnio zamówiłem sobie gąbeczki (45-50mm średnicy) do słuchawek "komputerowych". Już dość dawno rozpadły mi się, jednak nie mogłem znaleźć odpowiednich w polskich sklepach, a wysyłkowo koszt był stosunkowo wysoki. Skorzystałem zatem z oferty chińskiej w cenie 0,38USD (ok. 1,40zł) za 5 par. W tą cenę jest już wliczona dostawa! Towar już dostałem - pasują idealnie i wyglądają chyba lepiej niż te fabryczne. Koszt identycznych w Polsce, to co najmniej kilkanaście złotych za jedną parę!

Sprzedawca polski zapewne zaopatruje się z podobnego źródła, więc wolę dokonać zakupu z pominięciem pośrednika.

Jak płacić za towar oraz rodzaje i koszty dostawy

Pozostaje kwestia płatności oraz wyboru sposobu dostawy. Jak już wcześniej pisałem, podstawową walutą rozliczeniową jest dolar amerykański. Najwygodniejszą opcją zapłaty jest tutaj płatność kartą. Można do tego celu użyć kartę naszego banku, która umożliwia płacenie przez internet - jednak będziemy musieli się pogodzić z niekorzystnym kursem dolara oraz opłatami za przewalutowanie z naszego rachunku złotówkowego. Aby poprawić tą sytuację, można założyć sobie konto walutowe, które choć może być darmowe, to za kartę do takiego rachunku prawdopodobnie przyjdzie nam płacić. Trzecim rozwiązaniem - moim zdaniem najlepszym w większości przypadków - będzie nabycie karty płatniczej na okaziciela (tzw. prepaid), którą doładowuje się przelewami na jej bezpośredni rachunek techniczny.

W przeważającej większości ofert, jest darmowa dostawa - czyli jest wliczona w cenę produktu. Taka przesyłka jest realizowana przez pocztę i w zależności od wartości zamówienia może to być przesyłka rejestrowana lub zwykły list. Możemy oczywiście dopłacić do szybszej dostawy np. kurierem, ale zazwyczaj jest to mało opłacalne przy jednostkowych ilościach. Jeżeli zamawiamy coś drobnego za 2-3$, to możemy zaryzykować przesyłkę nierejestrowaną, wszystko po wyżej najlepiej jest wybierać oferty z przesyłką poleconą (rejestrowaną) - jest ona opisana jako: "China Post Registered Air Mail". Jeśli w nazwie nie ma słowa "Registered", to nie będziemy mogli śledzić przesyłki i jeżeli nic się z nią nie stanie, to przyjdzie do nas zwykłym listem. Czasami przy małych wartościach zakupów, mimo tego że mamy mieć darmową dostawę przesyłką rejestrowaną, to sprzedawca wyśle do nas towar zwykłym listem (widać, że oszczędza). Więc czy warto za wszelką cenę szukać ofert z przesyłką rejestrowaną? Tak. Nawet gdy chińczyk wyśle nam zwykłym listem, to w razie czego mamy podkładkę i gwarancję zwrotu kasy. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że żadna moja przesyłka, która była wysłana jako nierejestrowana, nie zaginęła. Wszystkie zakupy były udane. Rozmowa ze sprzedawcą w sprawie tak zmienionym sposobem dostawy raczej nic nie da. Niektórzy odpowiedzą nam z wyjaśnieniami i podadzą powód swojej zmiany, a inni będą utrzymywać, że wszystko jest ok. W każdym razie prawie zawsze dostaniemy odpowiedź zaczynającą się od:
hi friend, don't worry...

Istnieją jeszcze dostawy oznaczone jako: China Post Air Mail (bez registered), China Post Air Parcel, HongKong Post Air Mail, HongKong Post Air Parcel, Singapore Post i tym podobne. Przesyłka jest dostarczana do nas zwykłym listem przez Pocztę Polską. Choć taka przesyłka nie może być śledzona w Polsce, to połowicznie jest to możliwe, gdy przesyłka jest na terenie Chin. Zazwyczaj numer przesyłki może być wyśledzony za pośrednictwem trakingu "Yanwen", który jest związany z Yanwen Express. W sieci krążą informacje, że to tylko przykrywka i tak na prawdę wymyślony serwis z fikcyjnymi danymi, jednak ani zwolennicy, ani przeciwnicy nie są wstanie w 100% udowodnić swojej racji. Z mojego doświadczenia wynika, że jeżeli w statusie pojawi się informacji o opuszczeniu przesyłki z Chin, to w ciągu ok. 3 dni roboczych pojawia się ona w naszym domu.
Jeżeli chcemy dopłacić do przesyłki rejestrowanej, to zazwyczaj jest to wydatek rzędu 1,5$. Jeśli wybralibyśmy przesyłkę kurierską np. DHL czy EMS, to nadawca będzie musiał obowiązkowo dołączyć wszystkie wymagane dokumenty do oclenia, w tym rachunek w postaci zazwyczaj proformy. To wszystko prawie na pewno skutkuje kontrolą celną i naliczeniem odpowiednich opłat i podatku, więc pamiętajmy o tym. Jeśli przesyłka pomyślnie przejdzie wszystkie urzędy, to otrzyma zezwolenie na dalszą podróż.

Zaczynamy więc zabawę

Skoro dobrnąłeś drogi Czytelniku do tego momentu, to przyszedł czas na pierwsze zakupy. Na początek musimy przygotować swoje instrumenty płatnicze. Tak jak już wcześniej wspomniałem, możemy skorzystać ze swojej karty debetowej czy internetowej w złotówkach lub karty walutowej do rachunku w USD. Jeżeli nie chcecie ponosić kosztów utrzymania powyższych, to polecam kartę prepaid na okaziciela. Po zapoznaniu się z ofertą dostępnych możliwości, mój wybór padł na serwis Cinkciarz.pl, który jest internetowym kantorem oraz posiada w swojej ofercie karty walutowe wydawane przez mBank. Sam kantor posiada bardzo wygodny system portfeli walutowych, w których możemy przechowywać nasze środki i przelewać je bezpłatnie na naszą kartę.

Na początku musimy się zarejestrować, podając trochę danych osobowych. Jest to konieczne, a niektóre dane wymagane przez prawo. Następnie w sekcji portfeli walutowych wybieramy opcję zasilenia portfela w PLN i przelewamy potrzebną kwotę. Warto przy tym pamiętać, że księgowanie wpłat i wypłat z użyciem rachunków kantoru odbywa się tylko w godzinach jego pracy tj. w dni robocze od 9:00-16:30. Do wpłat udostępniono rachunki praktycznie ze wszystkich polskich banków, a zatem możemy wykonać szybko przelew wewnętrzny.

Po zaksięgowaniu wpłaty, możemy przejść do kupna waluty i wymienić złotówki na dolary. Kursy są dość atrakcyjne, a zakup z użyciem portfela jest realizowany on-line, nawet w dni wolne.

Aby nabyć naszą kartę walutową, należy przejść do menu "Usługi" po lewej stronie i wybrać "Karty walutowe", a następnie w prawym górnym rogu "Zamów kartę". Koszt takiej karty to 15PLN i jest pobierany z naszego portfela złotówkowego. Gdy otrzymamy kartę pocztą, możemy ją zasilić dolarami. Stan środków możemy sprawdzić logując się przez specjalną stronę banku.

Gdy mamy już zasiloną kartę w potrzebną ilość środków, to możemy przystąpić do zakupów w naszym chińskim supermarkecie. Po wybraniu produktu klikamy na "Buy now" i przechodzimy do płatności kartą. Następnie po wpisaniu numeru karty, daty ważności i kodu CVV/CVC naszej karty, w ciągu kilkunastu sekund zostaje założona blokada na odpowiednią kwotę. Transakcja jest rozliczana w ciągu 24h oraz następuje rozpoczęcie odliczania czasu ochrony (oczekiwania na przesyłkę). Odpowiednia informacja zostaje przekazana do sprzedawcy, który zazwyczaj w ciągu 3-5 dni roboczych powinien wysłać towar. Czas na przygotowanie przesyłki jest określony w kolumnie "Processing Time" w zakładce "Shipping & Payment". W zależności od tego jak została nadana przesyłka, po jej wysłaniu dostajemy potwierdzenie tego faktu, a w naszym panelu zamówień będziemy mogli znaleźć numer przesyłki i link do strony śledzenia.

Oczekiwanie na przesyłkę

Wpisy o losie naszej przesyłki pojawiają się średnio po 5-10 dni od wysyłki. Jeżeli nasz numer (Tracking Number) ma postać R* *** *** *** CN, to będziemy mieli do czynienia z rejestrowaną przesyłką China Post i Poczty Polskiej po naszej stronie. Jeżeli będziemy mieli sam numer np: 11184333731, to jest to prawdopodobnie Yanwen Express. W takim przypadki powinniśmy widzieć drogę tylko na terenie Chin, ale tak jak pisałem wcześniej nie jest to w 100% wiarygodna informacja. Może się jeszcze zdarzyć numer np. 02075696854, który niby wygląda jak YW, ale o dziwo jest widziany w śledzeniu dla poczty Chińskiej, jednak w Polsce nie będzie widoczny. Poniżej znajduje się lista linków, pod którymi możemy sprawdzić swoje statusy przesyłek.
  1. http://emonitoring.poczta-polska.pl/
  2. http://track-chinapost.com/
  3. https://www.17track.net/pl/
  4. http://track.yw56.com.cn/en-US/

Odnośnik 1-2 pomoże nam wyśledzić prawdziwą rejestrowaną przesyłkę, pozycja 3 skupia wiele serwisów śledzących różnych firm w tym operatorów pocztowych i firmy kurierskie. Ostatni link prowadzi do strony ze "śledzeniem" przesyłek Yanwen.

Jeżeli wszystko poszło zgodnie z planem, to po około dwóch tygodniach dostaniemy naszą paczuszkę. Ja swoje dostaję dość szybko, bo od chwili złożenia zamówienia do otrzymania przesyłki mija zazwyczaj 14 dni kalendarzowych. Uważam to za dość szybko. W tabeli z wyborem rodzaju dostawy, mamy podany zawsze orientacyjny czas dostawy, który wynosi dla Chińskiej Poczty od 15-34 dni, a dla Singapurskiej 15-60 dni. Firmy kurierskie dostarczają w czasie od 3-7 dni. Po tym czasie możemy się cieszyć nowym nabytkiem.

Należy jeszcze pamiętać o opóźnieniach związanych z okresem wakacyjnym i świątecznym. Tutaj zapewne Czytelniku pomyślisz o naszych polskich wolnych, ale trzeba również mieć na uwadze święta chińskie. Można tutaj wymienić takie jak Chiński Nowy Rok, który jest obchodzony w lutym, Święto Zamiatania Grobów w kwietniu, Święto Pracy w maju, Święto Smoczych Łodzi w czerwcu, czy Święto narodowe w październiku. Więcej informacji można znaleźć na stronie Chiński Raport.

Po otrzymaniu upragnionego gadżetu, gdy wszystko jest tak jak należy - powinniśmy zalogować się do naszego profilu na Aliexpress i potwierdzić przy danym produkcie, że go otrzymaliśmy. Możemy również wystawić sprzedawcy ocenę i napisać komentarz do transakcji. Jeśli przed upływem czasu ochronnego (45-60 dni) nie potwierdzimy otrzymania zamówienia, to zostanie ono automatycznie zatwierdzone. Dlatego warto pilnować terminów i w przypadku braku przesyłki skontaktować się z nadawcą. Jeżeli jego wyjaśnienia nas nie zadowalają, można wówczas założyć spór (Open Dispute). Jeżeli w dalszym ciągu nic z tego nie wyniknie, to możemy się ubiegać o zwrot wpłaconych należności. A co w przypadku, gdy mieliśmy mieć przesyłkę rejestrowaną, a chińczyk wysłał nam zwykłą? Niektórzy na znak protestu nie przyznawają się że otrzymali paczkę i ubiegają się o zwrot kasy. Ja osobiście staram się być uczciwy i zawsze potwierdzam zgodność, jak otrzymam moje zamówienie. Gdyby jednak przesyłka zaginęła, to wówczas na pewno dochodził bym zwrotu pieniędzy, ale jak do tej pory wszystko przebiegało doskonale. Aby zminimalizować potencjalne problemy, warto jest czytać komentarze do wybranych ofert i sprawdzać oceny kontrahentów. Jeżeli ma poniżej 95% pozytywnych, to warto poszukać innego, nawet kosztem niewielkiej dopłaty.

Na zakończenie życzę udanych i bezpiecznych łowów - pamiętajcie o zachowaniu ostrożności i czujności.

 

internet porady

Komentarze

0 nowych
lordjahu   22 #1 14.06.2015 10:03

Właśnie takiego poradnika potrzebowałem - dzięki. Czas na zakupy :)

Anonimito   7 #2 14.06.2015 11:18

Dodatkowa uwaga: przy zakupie wybranej elektroniki (np. telefony) warto zwracać uwagę na dokładne informacje o modelu lub dopytywać, bo bywa tak, że na różne rynki puszczane są różne wersje danego modelu i mogą obsługiwać np. inne pasma LTE, które w Polsce nie są używane i na koniec telefon z LTE będzie mieć LTE niedziałające u nas.

W Polsce w użyciu jest przede wszystkim 1800 MHz, wskazane jest wsparcie 800 MHz (trwa aukcja) i 2100 MHz (Play testuje).

Np. o ile mi wiadomo (ew. proszę o korektę) Lumia 1520 ma cztery modele: RM-937, RM-938, RM-939 i RM-940. 939 jest w ogóle bez LTE, a 938 i 940 nie bardzo nadają się na Polski rynek.

Także uważajcie.

bravo   19 #3 14.06.2015 11:31

@Anonimito: Trafna uwaga. Dodam jeszcze, żeby zwracać uwagę na parametry urządzeń elektrycznych, aby były zgodne z naszą siecią energetyczną, czyli pracowały z napięciem 230V/50Hz oraz miały wtyczki "polskie". Można spotkać wersję na rynek amerykański na 110 woltów.

PS. Dodałem jeszcze mały akapit dotyczący świąt chińskich pod nagłówkiem "Oczekiwanie na przesyłkę".

Autor edytował komentarz.
wojtekadams   19 #4 14.06.2015 13:02

No jest jeszcze kilka innych tajników, o których nie wspomniałeś, ale po prostu możesz ich nie znać ^^

Poradnik bardzo fajny, sam zamierzałem taki napisać, a teraz już jestem zwolniony z tego obowiązku. Dzięki! ;)

bravo   19 #5 14.06.2015 13:10

@wojtekadams: Zachęcam do podzielenia się dodatkowymi informacjami - na pewno się przyda.

Dzięki.

  #6 14.06.2015 17:34

W Polsce nie kupuje tego chinskiego g..a, a co dopiero sprowadzac te smieci na wlasna reke.

wefhy   11 #7 14.06.2015 18:01

Też często dokonuję zakupów na aliexpress - z doświadczenia wynika, że jest to bezpieczniejsze, niż chociażby z allegro. Nie otrzymałem przesyłki(telefonu) dotychczas tylko raz - sprzedawca zwinął interes. Zwrot pieniędzy dostałem praktycznie od razu, nawet bez własnej ingerencji. Kolejny dotarł bez problemów, jak i wiele innych przesyłek, więc jedyne co straciłem to czas.

neXt___   12 #8 14.06.2015 18:11

Genialny wpis, jakiś czas temu szukałem czegoś takiego, ale natrafiałem tylko na szczątkowe lub dziwne informacje.
Dzięki!

bachus   23 #9 14.06.2015 18:13

To jest właśnie przedziwne... Jak kiedyś na blogu pisałem, też często kupuję z Chin i Tajwanu. Nigdy mi się jeszcze nie zdarzyło, aby paczka nie przyszła, albo ktoś próbował mnie oszukać.

  #10 14.06.2015 18:16

Bardzo patriotyczny wpis.... tylko teraz buractwo niech nie marudzi że nie ma pracy a handel w Polsce upada.... Poza tym gratuluję wspierania złodziei... Ostatnio klient kupił kilka rzeczy w ChRL i zwrócił bo nie działały niestety zwrotu kasy ani reklamacji już nie było....

maciejkaczkowski   6 #11 14.06.2015 18:19

Przy zamawianiu poważniejszego sprzętu najlepiej przed zakupem uzyskać dokumenty CE oraz RHoS w wersji PDF. Nie są zawsze wymagane, ale jak paczka jest w drodze to lepiej mieć zabezpieczenie. Dodatkowo jeśli zaczynacie przygodę ze ściąganiem na firmę załatwcie sobie numer EORI w lokalnym urzędzie celnym. Zamówienia polecam realizować przez DHL, nigdy nie było z nimi problemów. Kolejna sprawa: polecam zapoznać się z zasadami Incoterms aby wiedzieć gdzie kończy się odpowiedzialność/koszty sprzedającego za paczkę (dane te powinny widnieć na commercial invoice):

http://www.dhl.com/content/dam/downloads/g0/logistics/conditions/Incoterms_2010_...

Jeśli jest źle opisane, możemy dopłacić lokalnie za transport, wówczas nie zawsze wychodzi tanio.

Autor edytował komentarz.
Piotrek2255   11 #12 14.06.2015 18:21

Powielanie informacji - nowy sport w internetach.

Poradnik nr. 125065971032615482647785003216164489646.

saturno   11 #13 14.06.2015 18:27

//Dodam jeszcze, żeby zwracać uwagę na parametry urządzeń elektrycznych, aby były zgodne z naszą siecią energetyczną, czyli pracowały z napięciem 230V/50Hz oraz miały wtyczki "polskie".//

Powinny być zgodne z normami.
Na mój gust z 50 % ichniejszego sprzętu nie powinno podłączać się do prądu ze względów bezpieczeństwa!

Ps.: Skoro tam tak tanio to za co się nie przeprowadzą?

Kużdo   9 #14 14.06.2015 18:28

@Piotrek2255: A ja takich poradników nie widziałem.

@bravo: Super poradnik, oby takich więcej :D Od jakiegoś czasu sam poszukiwałem drobnych części do elektroniki (rezystory, diody itp.), ale na eBayu - jeszcze niestety nic nie zakupiłem... Ale teraz zobaczymy z aliexpress :D

  #15 14.06.2015 18:29

@bachus: A ja czytałem na pewnym blogu o gościu, który zrobił zakupy u Chińczyków i był b. zadowolony. Pisał nawet, że ktoś stamtąd go odszukał na jakimś portalu społecznościowym i dziękował oraz zapraszał ponownie. Niby miłe, ale trochę stalking - podsumował. Widać, że klient u nich jest najważniejszy. Taka mentalność, chciałoby się mieć taką obsługę w PL.

Wpis wartościowy i jak najbardziej potrzebny. Chociaż naliczyłem trochę błędów ortograficznych (3-4), nie będę marudził i będę udawał tak jakby ich nie było. A to ze względu na trud włożony przez autora tego tekstu :)

Synausthesis   2 #16 14.06.2015 18:34

@Piotrek2255: To daj link

abbbik   10 #17 14.06.2015 18:41

fajny poradnik, bardzo rozbudowany i konkretny, dzięki!

Leszek2204   9 #18 14.06.2015 18:51

na swój telefon czekałem 2 tyg. ale zanim go otrzymałem następne 2 tyg. zatrzymano do oclenia za 120 zł. a teraz jest mój.

nonpix   10 #19 14.06.2015 19:10

Kupuję na Ali już jakiś czas głównie peryferia, drobną elektronikę użytkową czy prezenty dla moich dziewczyn (żony i córki) Cło i podatek nie trafiło mnie jeszcze ani razu, chociaż przy prawie każdym zakupie się z tym liczę. Co do płacenia, to używam przepłaconej karty VISA z BZWBK, nie przywiązanej do żadnego konta i nazwiska, na wszelki wypadek (da się tak, trzeba tylko minimum wysiłku). Ogólnie jestem zadowolony do tego stopnia, że niektórych kategorii produktów nie kupuję już w tradycyjny sposób (peryferia, gadżety, żarówki LED, sprzęt sieciowy i wiele innych) dlatego, że na miejscu za to samo musiałbym zapłacić nieraz o 80-100+% więcej.
@Leszek2204 tak w dużym uproszczeniu ..., cło na elektronikę z Chin wynosi 0% natomiast VAT na przesyki do 45 euro zazwyczaj nie płacimy. Brak VAT przy przesyłkach powyżej 45 euro należy traktować jako bonus ... chociaż zazwyczaj przy niewielkich przesyłkach wysyłanych za pośrednictwem China Post VATu nie ma (u mnie nie było jeszcze ani razu.

Autor edytował komentarz.
margolka1986   8 #20 14.06.2015 19:12

"Skorzystałem zatem z oferty chińskiej w cenie 0,38USD (ok. 1,40zł) za 5 par. W tą cenę jest już wliczona dostawa! Towar już dostałem - pasują idealnie i wyglądają chyba lepiej niż te fabryczne. Koszt identycznych w Polsce, to co najmniej kilkanaście złotych za jedną parę!" - > to się nazywa promocja :)
mając do dyspozycji internet, trochę czasu i gotówki można naprawdę wyszperać fajne okazje.

Rozmawiałam ostatnio właśnie z kolegą, który też "namiętnie" zamawia z Chin części do swoich " wynalazków" i mówił mi, że często na dostawę czeka góra 5-6 dni ... to szybkość z jaką poczta polska dostarcza czasem paczki do ledow co oddalonych od siebie miejscowości :)

bardzo przejrzysty i fajnie napisany tekst.

b3rok   3 #21 14.06.2015 19:16

Warto wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy. GWARANCJA, a konkretnie jej realizacja. Zamawiałem sporo smartfonów dla siebie, rodziny, znajomych. Dobre chińskie marki (Lenovo, ZTE, Jiayu) od "niby" sprawdzonych sprzedawców. Na ok 20 szt. w ciągu 3 lat, 2 były odsyłane.
Lenovo A660 poleciał do Chin, nie naprawili i odesłali. ZTE V987 poleciał do Chin i nie wrócił. W obu przypadkach Aliexpress umyło ręce...

PAMPKIN   11 #22 14.06.2015 19:24

Kupowałem wielokrotnie w Chinach i zawsze było OK, ale w Twoim poradniku jest kilka "myków", które chętnie wezmę pod uwagę i wykorzystam. Panowie zawsze istnieje ryzyko, że się natniemy - ale coś za coś!!!

mgcompany   5 #23 14.06.2015 19:26

Nie kupowałem na Aliexpress (którego właścicielem jest Alibaba), ale na Ebay'u ze względu na płatność przez PayPal, której na Ali brakuje. Osobiście kupowałem głównie akcesoria do smartphonów Xiaomi, których u nas brakuje, a jak są, to w cenach takich, że w Chinach kupię kilka różnych modeli w cenie jednego w Polsce, wybiorę sobie ten który będzie mi pasował, a resztę mogę odsprzedać już tutaj, na co z pewnością znajdą się chętni, bo nie chcą się bawić w kupno za granicą.

Co by się przydało to jakieś porównanie kart walutowych, gdzie jest aktualnie najkorzystniej. Wcześniej w T-Mobilebankowy można było wyrobić kartę za 0zł, ale teraz jest już płatna, chyba 6zł za miesiąc. Koszty przelewu i przewalutowania z naszej głównej karty, z konta w PLN mogą być bardzo duże, sama płatność to często około 30zł jeśli w ogóle jest możliwa. Karta walutowa ma sens jeśli chce się robić zakupy droższych towarów lub tańszych przynajmniej kilka razy w roku, np. ubrań, których na polskich giełdach czy portalach jest pełno, ale w wyższych cenach.

Sprzęt elektroniczny czy każdy inny o większej wartości, często jest na Ali dostępny dużo taniej niż w Polsce lub Europie. Przykładowo smartphony o wartości w PL 1400zł, można dostać razem z podatkiem i przesyłką za ok. 1000-1100zł, a jak się uda (co podobno często się zdarza, ale nie ma pewności), że paczka przejdzie przez Urząd Celny bez naliczenia opłat, to można kupić jeszcze taniej. Ogólnie im wyższa cena produktu u nas, tym większa może być różnica w Chinach.

Warto przed kupnem konkretnego sprzętu, wpisać nazwę sklepu w wyszukiwarce czy sprzedawca bądź sklep jest "zaufany" i sprzedaje oryginalne przedmioty, a na forach jest sporo informacji o nich. Podróbki są już na bardzo wysokim poziomie i często różnice widać dopiero po uruchomieniu sprzętu, firmy wyeliminowały już niedoróbki jak np. ślady po procesie produkcyjnym na plastiku, inne czcionki, inne opisy, złe numery seryjne, itp.

czamarek   2 #24 14.06.2015 19:47

tak jak ktoś wcześniej napisał, to już setny poradnik o aliexpress, każdy serwis chce mieć chyba swój. Jak ktoś chce faktycznie poznać wszystkie zagadnienia to proponuje lekturę forum o aliexpress, http://telchina.pl/zakupy-w-chinach-f46.html , Początkujący mogą się dowiedzieć jak moga nas oszukać chińczycy, bo pomimo systemy ESCROW można łatwo stracić kase, właśnie za pomocą refund.
PS. niektórzy sprzedawcy dają polakom specjalne zniżki , np najwiekszy sprzedawca elektroniki(goldwey) obniża cenę na hasło Goldway_telchina.pl , zawsze te pare dolarów się przyda na kolejny zakup.

CTHULHU   10 #25 14.06.2015 19:50

@Piotrek2255: Nowy? Raczysz chyba żartować.

A w tym konkretnym przypadku, to nawet jeśli jest to powielona informacja, to takich poradników nigdy za wiele. Zawsze łatwiej komuś będzie trafić na porady, które mogą zaoszczędzić masę nerwów, czasu i pieniędzy.

czamarek   2 #26 14.06.2015 20:00

Uważajcie zwłaszcza na próbe zwrotu części kasy , bo chińczyk zapomniał dodać dupereli za 2$, jak zgodzisz się na zwrot przed otrzymaniem przesyłki, to masz po towarze i kasie, ale masz 2 dolary od chińczyka :)

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #27 14.06.2015 20:19

Czytałem kilka podobnych poradników, ale tak kompletnego jeszcze nie. Uznanie dla autora. No i w końcu wiadomo no można głosować w konkursie.

  #28 14.06.2015 20:27

@czamarek: A w PL to co? Pamiętam kilka lat temu zamówiłem u pewnego rejestratora domenę a on dorzucał gratis starter z kartą SIM. Nie minęło kilka dni, że się rozmyśliłem i chciałem rozwiązać umowę bez konsekwencji i podawania przyczyny (wtedy 10 dni). Ale niestety karta już została aktywowana i kupienie nowej i podmiana nie wchodziła w grę. Zostałem z niepotrzebną domeną (kupiłem więcej).

  #29 14.06.2015 20:49

Hej, pytanie do zaprawionych w bojach na aliexpress. Dopiero zamierzam zacząć zakupy i rozglądam się za kartą prepaid. I jaką najlepiej wybrać na dzień dzisiejszy? Autor wspomniał o cinkciarz . Ze swojej strony słyszałem o liderwalut. Konto walutowe + karta w t-mobile odpada, bo nie chcę płacić za nią 6 zł co miesiąc. Proszę o jakieś sugestie, uwagi, spostrzeżenia osób, które takowe karty posiadają i mogą polecić. Z góry dziękuje.

bzdziu   6 #30 14.06.2015 20:55

kilka zakupow juz mialem z ali i banggood. jakies drobnostki ala krzesiwa za kilka groszy, kompas z termometrem w postaci karabinczyka, dobrej jakosci kamienie do ostrzenia nozy za ktore w polsce ponad 100zl bym pewnie dal a kosztowaly nawet nie 40zl, dwa powerbanki mi 10400- oryginaly [banggood]. zawsze przesylki dochodzily szybko i sprawnie. najszybsza jakies 6 dni, najdluzsza jakies 25. platnosc karta na ktora zakladam limit do transakcji netowych na okolicznosc ewentualnego wycieku kasy. przewalutowania nie bola, na banggood mozna placic w zlotowkach. takze jesli ktos sie zastanawia czy sprobowac... sporo ludzi tak robi zakupy i sobie chwali. przynajmniej nie trafiaja sie janusze biznesu z polskiego aledrogo podsylajacy ceglowke czy ziemniaczory.

jedynie wolalbym nie sprawdzac gwarancji... dlatego staram sie omijac elektronike ktora moze szwankowac. powerbank... raczej nie padnie w przewidywalnym czasie. ale jaki tablet czy telefon, juz bym sie bal zakupic bo po prostu nikt tego raczej nie naprawi w sensie gwarancji. choc kto wie, moze kiedys to tez sie zmieni.

Autor edytował komentarz.
bravo   19 #31 14.06.2015 20:58

Widzę, że są również głosy krytyczne - za kolejny poradnik w sieci. Tak jak napisał @CTHULHU uważam, że im więcej źródeł wiedzy tym lepiej. Każdy poradnik jest trochę inny, a autorzy mają trochę inne spojrzenie na pewne sprawy, bo każda historia autora może być inna.

@czamarek - uważam, że fora będą świetnym uzupełnieniem każdego poradnika, bo można szczegółowo wgryźć się w konkretne zagadnienie poruszone np. w moim wpisie. Przeglądając same fora, nie zawsze znajdziemy od razu to co wypadałoby wiedzieć - lepiej jak się wie czego szukać.

@Shaki81 - dziękuje bardzo za miłe słowa. Zajęło mi to trochę czasu, ale miło jest dać coś od siebie w miarę przemyślanego, niż coś w stylu "Twój nowy doradca od komputerów" :-) A jak się to komuś spodoba, to mam satysfakcję.

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i dobre słowo.
@lordjahu - dzięki, miło że się przyda.
@margolka1986 - dziękuję i pozdrawiam

Szuri21   17 #32 14.06.2015 21:01

Ja również polecam niezdecydowanym wypróbowanie zakupów w Chinach. To naprawdę się opłaca a ryzyko jest takie samo jak podczas innych zakupów przez Internet. Sam wielokrotnie dokonywałem takich zakupów i do tej pory nie mogę narzekać. Ze swojej strony mogę polecić DX.com i TintDeal.com. Do tego polecam zapoznać się z ofertami kart prepaidowych np. z Bzwbk i naprawdę nie będzie się czego obawiać.

eimi REDAKCJA  17 #33 14.06.2015 21:03

@bravo nie przejmuj się jałową krytyką, a właściwie nie krytyką, lecz krytykanctwem. To świetny wpis i na pewno wielu osobom się przyda.

t0ken   9 #34 14.06.2015 21:21

@bravo Brawo dla tego Pana! :)

Maks Baum   4 #35 14.06.2015 21:35

@wojtekadams: Możesz rozwinąć swoją wypowiedź?

Tomi915   5 #36 14.06.2015 21:40

Zamawiam tam od kilku miesięcy, POLECAM! Ostatni zakup to mini drony, kupiłem 2 czerwca, przyszły.....9-ego!!! Poprzednie zakupy docierały poniżej 2 tygodni. Z ciekawostek to często na paczkach jest dopisek "gift" (prezent), często też jeśli jest kilkanaście rzeczy to są wysyłane w kilku paczkach, ponoć wysyłka do iluś tam jest refundowana itp. Jeśli ktoś ma smykałkę do interesów lub NIE, jak ja, można w kilka godzin nieźle zarobić ;) Kupiłem tam za 99$ mały "kontener" okularów przeciwsłonecznych, setki sztuk, mieszkam blisko granicy z DE, kumpel zna kilka słów w ich języku, zapakowaliśmy do starego dostawczaka, stolik campingowy z lat 70-ych, parę butelek wody, wyjazd o 7-ej rano, powrót przed 23-ą, objazd małych miasteczek, 90% okularów sprzedane po "super" cenie 1-3 EURO :) Zysk na pół i na czysto kupiłem sobie porządny dysk SSD 500GB.
Krytykantów olej, zawsze znajdą się marudy. Poradnik się przyda, latam "po internetach" ale dopiero tutaj taki zobaczyłem.

Tomi915   5 #37 14.06.2015 21:42

@Piotrek2255: Trollowanie, stary sport w internetach. Ja w tych internetach TYLKO tutaj znalazłem poradnik. Może i Ty znajdziesz....i nie piszę tutaj o poradniku.

  #38 14.06.2015 21:52

OSTRZEZENIE! unikać! firma „smartphone online”. Kupiłem na ebay’u nowy Samsung S4, dwa lata gwarancji do tego gadzety. Wszystko było OK, ale po pol roku padł system!?, serwis samsunga UK, stwierdził ze gwarancja nie obejmuje go, poza tym jest nieoryginalny ekran. Oddałem do prywatnego serwisu i ciapaty zainstalował jakiś system, który nie w pełni obsługuje kartę sim, nie mam np. funkcji rutera. Przy okazji wyszło ze jest to wersja sgh i337 a nie i9505 niby to samo a jednak nie. Pisałem do firmy, totalna olewka, ebay tez, bo poza 3 miesięcznym okresem, Paypal tez, bo pare dni poza 6 miesięcy. Trochę kupowałem na wschodzie i generalnie odradzam, bo 70-80% to przekręty albo badziewie, chyba ze jakieś pierduly za grosze. Lepsze doświadczenia mam ze stanami.

  #39 14.06.2015 22:03

Autor zapomniał dodać, że za zamówienie podróbki, nawet nieświadomie, można odpowiadać z art 305 Ustawy Prawo własności przemysłowej albo art 24 Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Nie żebym był pesymistą, ale miałem już do czynienia z kilkoma osobami, które się tak "nadziały", więc trzeba uważać. Nie mówię tu o zamówieniu podróbki, ale np legalnego towaru a otrzymaniu w paczce podróbki. Jak to mówią nie ma dymu bez ognia...

abrakadabra77   5 #40 14.06.2015 22:07

Dodałbym jeszcze informację o prowizjach jakie nalicza sobie DHL ( a i reszta firm kurierskich) za przedstawienie przesyłki do kontroli celnej ( o kompetencji co poniektórych agentów celnych w firmach kurierskich to by trzeba napisać dzieło na miarę "Wojny i pokoju" ) a jakie są to koszta w przypadku poczty

  #41 14.06.2015 22:50

https://www.youtube.com/watch?v=Fn_lu-jEv9k Chińska jakość w połączeniu z niską ceną.

Luki_2   8 #42 14.06.2015 23:42

Dobry art. i niektóre komentarze z dodatkowymi uwagami :-) Np. z niekompatybilnością (LTE) albo odpowiedzialnością za podróby ;-)

demisen   5 #43 14.06.2015 23:53

Nie lepiej wam zamawiać na kogoś w UK ? ebay.co.uk jest pełen towaru z Azji, paczka z UK do PL to 12,99GBP do 31KG. Ja zamawiam na adres brata, nie płaci żadnych opłat celnych itp.

nonpix   10 #44 15.06.2015 00:08

@demisen: nie wszyscy mają brata u UK ;))

CzytelnikDP   4 #45 15.06.2015 00:20

Propo Ali czy ta aukcja jest ok ? http://www.aliexpress.com/item/Brand-New-For-MSI-CR650-CR720-CX620-CX620MX-CX623...

pierwszy raz bede zamawiac i nie znam sie za bardzo

Veissman   2 #46 15.06.2015 00:56

Dobra robota. Przyda się, dzięki!

  #47 15.06.2015 01:02

Kilka uwag. Po pierwsze, sprzedawcy warto spytać przed zakupem czy przesyłka będzie rejestrowana czy nie. Ja tak zawsze robię i jeszcze mi się nie zdarzyło być oszukanym - jeśli sprzedawca twierdził że wysyła przesyłkę rejestrowaną to tak robił.
Po drugie, sprzedawca zawsze ci poda link do śledzenia, wraz z numerem. Nieprawdą jest że nie mozna śledzić przesyłki w Polsce. Poza paroma wyjatkami, z chwilą gdy przesyłka wjedzie do Polski, jest już widoczna w polskim systemie. Jeśli przesyłka kurierska to też oczywiście sledzenie jest na stronie firmy kurierskiej.

Ja zwykle zamawiam drobnicę ale 2 razy zamawiałem większe rzeczy. Raz telefon kurierem dhl - kupiony za 1300 zł. Sprzedawca zadeklarował wartość paczki na 50 euro i od takiej kwoty doliczono mi vat, nikt nie weryfikował zawartosci paczki. Drugi większy zakup to tablet chińskiej marki, w przeliczeniu 900 zł. Sprzedawca zadeklarował to jako cyfrową ramkę na zdjęcia o wartości 20 euro i wysłał pocztą. Obeszło się bez podatków.

Na koniec. Zauważyłem że z Chińczykami z reguły jest duzo lepszy kontakt niz ze sprzedawcami na naszym Allegro. Nie ma problemu aby wypytać dokładnie o towar przed zakupem (jest wbudowany czat do rozmów). Tak samo po zakupie, zawsze dobry kontakt, pod warunkiem że mamy do czynienia z powaznym sprzedawcą (warto to sprawdzić przed zakupem, jest system ocen i komentarzy praktycznie identyczny jak na Allegro).

AntyHaker   22 #48 15.06.2015 01:12

Przy niedawnym zakupie Mi Banda myślałem nad tym, ale jednak się nie skusiłem. Niby trzeba być dobrej myśli, ale w razie ewentualnego popsucia nie widzi mi się potencjalna zabawa ze sprzedawcami, a tak mam bezproblemową, roczną gwarancję xP

saturno   11 #49 15.06.2015 01:48

@Tomi915: //Jeśli ktoś ma smykałkę do interesów lub NIE, jak ja, można w kilka godzin nieźle zarobić ;) Kupiłem tam za 99$ mały "kontener" okularów przeciwsłonecznych, setki sztuk, mieszkam blisko granicy z DE, kumpel zna kilka słów w ich języku, zapakowaliśmy do starego dostawczaka, stolik campingowy z lat 70-ych, parę butelek wody, wyjazd o 7-ej rano, powrót przed 23-ą, objazd małych miasteczek, 90% okularów sprzedane po "super" cenie 1-3 EURO :)//

Jakbym się trudnił POdobnym interesem to bym cicho siedział, bo nie ma z czego tu się chwalić?
Rozprowadzanie szkodliwego towaru POwinno być surowo karane!
http://www.snobka.pl/artykul/uwaga-na-tanie-okulary-przeciwsloneczne-14664
http://zdrowie.dziennik.pl/oczy/artykuly/338857,tanie-okulary-z-bazaru-moga-odeb...

Autor edytował komentarz.
ZIBIASZEK   6 #50 15.06.2015 07:44

@bravo-ooo to jak widzę to z Chin szybciej do Krakowa,niż GLS z Wrocławia pod Kielce,jak widać,upokarzające jest jak nas traktują we własnym kraju,mam nadzieję że zweryfikuje to rynek i takich szoferów pogoni.NIGDY WIĘCEJ GLS!!!

parranoya   9 #51 15.06.2015 08:11

@eimi: Eimi, a jak tam Twój wzmacniacz lampowy z Chin? Kupiłeś? Fajny jest? Warto sobie zamówić?

SebaZ   18 #52 15.06.2015 08:28

Za tak kompletny poradnik mój głos w konkursie blogowym masz jak w banku. Przypuszczam, że nie tylko mój.
Dobra robota!

KMyL   8 #53 15.06.2015 08:46

Ja tam do aliexpress mam małe ale, bo niedawno sobie przeglądałem oferty smartfonów i były tam np. propozycje smartfonów z 8-mioma rdzeniami 2,4 GHz, 4 GB Ram, metalowa ramka itp. I wszystko to poniżej 200$. A modele ponoć spod marki Huawei, czy Lenowo, ale jak przyszło znaleźć w sieci o nich jakiekolwiek informacje, to się okazywało, że to takie modele-widmo.

Hajime   7 #54 15.06.2015 08:53

Kiedyś zdarzało mi się zamawiać paczki z Japonii (eBay). Tylko raz miałem problem, kiedy celnicy postanowili skontrolować paczkę. To co do mnie dotarło nie przypominało paczki, która była wysłana - pod celniczymi naklejkami i notatkami nie było widać oryginalnej koperty. Nie mówiąc o tym, że ją otworzyli (były tam tylko książki i komiksy - zgodnie z deklaracją). Nic przyjemnego.

chrobry   5 #55 15.06.2015 08:58

Bardzo dobry wpis, uzupełnił moją wiedzę. Sam zamawiałem zatrzaski do obudowy Lian-Li i doszły bez problemu. Nie ponosiłem też na szczęście żadnych opłat celnych. Oczywiście kupowanie poza obszarem celnym UE jest pewnym wyzwaniem i musi być zawsze poprzedzone analizą szczegółów prawnych i kalkulacją opłacalności.

  #56 15.06.2015 09:01

Jako ciekawostkę dodam, że 8 lat temu często kupowałem u Chińczyków (przez eBay, bo w tamtym czasie ali było tylko dla hurtowników) i bywało, że przesyłka przychodziła szybciej niż w ramach przesyłek krajowych Poczty-Polskiej co więcej nigdy mi paczka nie zaginęła a krajowe kilka razy tak. ;)

wonsik   7 #57 15.06.2015 09:12

szkoda, że to co najbardziej potrzebuję, to akurat mają w podobnych cenach albo i drożej, niż w polsce :/

przemo188   8 #58 15.06.2015 10:25

@Anonim (niezalogowany): Tylko że wszystko co obecnie się kupuje z elektroniki przykładowo jest produkowane w tamtych krajach. Znajdź coś wyprodukowane od a do z w Europie - tylko produkty specjalizowane najczęściej dla przemysłu. Nawet jak nie pisze, że to produkt China to najczęściej w przypadku elektroniki sama płyta drukowana to Chiny albo tamtejszy Singapur, itd. Połowa komponentów elektronicznych na świecie jest produkowana w Chinach, bo tam swe fabryki przeniosły firmy elektroniczne.

Także kupując coś wyprodukowane w Europie to w jakiś przynajmniej w 30 procentach jest Chińskie. Czy tego chcesz czy nie.

TomisH WSPÓŁPRACOWNIK  14 #59 15.06.2015 10:39

Bardzo fajny i potrzebny wpis. Gratsy :)

dariusz.klos   3 #60 15.06.2015 11:01

Spoko wpis. Dzięki:)

dziubin   6 #61 15.06.2015 11:08

Mnóstwo informacji i wszystkie bardzo przydatne. Sam ściągam już od jakiś 10 lat towary z Chin - raczej drobnica nie przekraczająca 500 zł i tylko raz trafiła mi się kontrola celna (spanikowałem, nie stawiłem się i towar wrócił do Chin) - co ciekawe chińczyk oddał mi 90% kasy. Więc zakupy nie straszne, tylko to czekanie...

cyryllo   18 #62 15.06.2015 11:43

Wszystko ładnie i pęknie złożone i wyjaśnione. Masz mój głos ;)

Ja korzystam z karty prepeidowej BZWBK walutowej od prawie 4 lat i na nią non stop kupuje głownie na ebay-u Alli jako nie przypał mi do gustu :P

  #63 15.06.2015 12:14

@przemo188: "Tylko że wszystko co obecnie się kupuje z elektroniki przykładowo jest produkowane w tamtych krajach. " - produkowane moze byc i co z tego. Sadzisz, ze z tej samiej linii schodza Asusy i Manty? Snij dalej.

staff85   3 #64 15.06.2015 13:14

Nigdy w życiu już nie kupię żadnej elektroniki od Chińczyków, lub polskich pośredników (np. Anglia)!
Już się przekonałem, że wszystko co sprzedają to są PODRÓBKI! niektóre wykonany na tyle dobrze, że trudno to zauważyć, inne tandetnie.
Ostatnio kupiłem 2 karty micro SD 64 GB Samsunga, miały być 100% oryginalne, wyglądały dobrze, potwierdziłem, że otrzymałem, po 2 tygodniach wszystko szlak trafił, wszystkie zdjęcia z wyjazdu wakacyjnego znikły i zamieniły się na pliki nie do odczytania. Poszedłem do Samsunga a tam usłyszałem, że to podróbka, nawet nie chcieli rozmawiać o reklamacji.
Kupiłem taką samą kartę w polskim X-Kom.pl i porównałem dokładnie, gołym okiem można zauważyć różnice w jakości wykonania i oczywiście ta kupiona w PL działa normalnie do dziś.

Już się kilka razy przekonałem, że Chińczyk będzie zawsze przyrzekał, że sprzedaje oryginalne a oni nawet nie znają takiego pojęcia.
A druga sprawa, to importowanie (tak konsumenta staje się importerem) towarów opatrzonych podrobionymi znakami handlowymi jest nielegalne!

Kupując np. telefon komórkowy Nokii od Chińczyka nie możemy oczekiwać realizacji gwarancji z Polsce! Większość produktów kupowanych na Ali nie jest objętych żadnymi gwarancjami.
Tak jak autor tego artykułu napisał, sprzedawca nie dodaje do przesyłki żadnego dowodu zakupu, to nam uniemożliwia realizacje jakiejkolwiek gwarancji.

KUPUJĄC W ZAGRANICZNYM SKLEPIE PODLEGA SIĘ PRAWU ZGODNIE Z SIEDZIBĄ SPRZEDAWCY, CZYLI CHINY które nie broni konsumenta praktycznie w cale.
Niestety wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawę. Wiele razy już słyszałem jak ktoś się cieszył, że w USA może kupić taniej o jakieś 30% komputer lub telefon, ale zapominają, że w USA przepisy nie nakładają obowiązkowej rękojmi na sprzedawcę. Jak się coś zepsuje to albo naprawiasz na swój koszt albo wyrzucasz do kosza.
TYLKO POZORNIE JEST TO TAŃSZE, do czasu problemów.

  #65 15.06.2015 16:02

@staff85: Kolego, przepraszam ale jesteś niezbyt rozgarnięty. Kupować trzeba z głową. I czytać opinie o sprzedawcy. Kupiłeś coś od oszusta, który pewnie miał same negatywy albo konto od wczoraj i teraz płaczesz jak dziecko. Glupich nie sieją, sami się rodzą

#r2d2#   13 #66 15.06.2015 17:09

Świetny artykuł, poruszyłeś chyba wszystkie ważne kwestie. Sam kupuję już od ponad roku drobną elektronikę od Chińczyków na eBay'u. Kilka razy zdarzyło mi się, że paczka nie doszła, ale zawsze można się było z Chińczykiem dogadać - albo wysyłał paczkę jeszcze raz, albo oddawał pieniądze (fakt, że wartość przedmiotów nie przekraczała 5 $).
Trzeba jednak uważać na "oryginalne" i "markowe" produkty, bo one nigdy takie u Chińczyka nie są.

Jack_Daniels   9 #67 15.06.2015 18:21

Czy ta karta od cinkciarza ma dodatkowo jakieś opłaty, czy tylko 15 zł i karta dożywotnio jest ? Są opłaty za przelewy, albo wypłaty w bankomatach, w Polsce lub za granicą ?

bravo   19 #68 15.06.2015 18:47

@Jack_Daniels: Jeżeli wykorzystujesz kartę tylko do płatności internetowych, to nie ma żadnych dodatkowych opłat za transakcje. Opłata 15zł jest jednorazowa. Ważność karty to 2 lata. Co do opłat za użycie w terminalach i bankach, to chyba są jakieś opłaty - korzystam tylko do płatności w Ali, więc nie mam doświadczenia. Tutaj można znaleźć więcej informacji: https://cinkciarz.pl/kantor/narzedzia/karty-walutowe

Co do wypłaty z karty to mam trochę sprzeczne informacje, bo każdy mówi co innego. Cinkciarz, że jest opłata za wykupienie pieniądza, a mBank że nie ma żadnej opłaty. W regulaminie, który dostałem z kartą, też jest informacja o opłacie za wykupienie w wysokości "14,90zł+koszty przewalutowania". Ale jak to wygląda w praktyce to nie wiem.

Poza tym w Cinkciarzu jest dostępny czat z obsługą klienta i tam można o wszystko jeszcze wypytać.

Jack_Daniels   9 #69 15.06.2015 19:54

@bravo: Dzięki za odpowiedz.

gromiasty   3 #70 15.06.2015 20:43

To i ja podzielę się swoimi przemyśleniami :
przygodę z chinami zacząłem od telefonu dla żony : padło na Cubot S200 i telefon został dostarczony po ok miesiącu (z wizytą na cle i dodatkowych opłatach) - sklep gearbest.com stanął na wysokości i gratis wymienił baterię która w/g mnie nie spełniała deklarowanych wartości (polecam sklep jeśli chodzi o "markowe" rzeczy i podejście do klienta).
Ostatnio robiłem większe zakupy na ali : kilka wisiorków i bransoletek dla chrześnicy doszło po niecałych 2 tygodniach, HUB 2..0 po 3 ,a słuchawki bluetooth po 4.
I moja opinia : chińczycy mają swoje "markowe" sprzęty - na ich rynek i jeśli chcemy sprowadzać sprzęt z chin (telefony/tablety) to warto posiedzieć i wybrać taki przynajmniej ze średniej półki. Kupowanie markowych (LG,samsung/huawei/lenovo) ze względu na gwarancję nie jest w/g mnie opłacalne. Za telefon 5" , na 4-rdzeniowym mediateku z cłem dałem 420 zł , działa doskonale i bije na głowę "polskie" manty itp.
Warto też poczytać dedykowane fora (telchina.pl) i jeśli zamierzacie wejść na dłużej to zaopatrzyć się w kartę walutową.

Rav-X   9 #71 15.06.2015 21:33

@bravo jesteś naprawdę wielki, dzięki ci za ten poradnik, leci do moich zakładek i będzie to mój wyznacznik na pierwsze zakupy. Od dłuższego czasu zbieram zamiary na zakup czegoś z poza naszych granic, ale z jednej strony mam stracha, a z drugiej nie wiedziałem jak za to się zabrać.

Przeczytałem cały wpis i albo nie dostrzegłem albo niema tego, a nurtuje mnie jedna rzecz. Mianowicie chodzi o to jak to wygląda z płaceniem tego cła i podatku? Powiedzmy że chcę kupić jakiś smartfon chińskiej marki który będzie kosztował 150$, wybieram aukcję, zatwierdzam zakup, wpłacam tyle ile jest podane na tej aukcji (towar + przesyłka zapewne) i czekam za dostawą, ale kiedy i jak zostaje doliczane te cło i podatek i w jaki sposób ma to zostać uregulowane? Kiedy wiedzieć co i jak doliczyć?

Może niektórym wydają się głupie te pytania, ale nigdy w życiu nie kupowałem zagranicą i nie miałem z tym do czynienia, i nie mogę jakoś tego ogarnąć.

mordzio   15 #72 15.06.2015 21:51

To ja tylko dodam, że do śledzenia przesyłek całkiem fajnie sprawdza się też taka strona: https://www.aftership.com

bravo   19 #73 15.06.2015 22:12

@Rav-X: Jeżeli przesyłka idzie Pocztą, to gdyby urząd celny się "przyczepił", to kontaktuje się z Tobą przeważnie listownie i wzywa do uzupełnienia dokumentów (jeśli potrzeba). W odpowiedzi wysyłasz do nich np. e-mailem skan dokumentów (np. faktury), aby udokumentować wartość towaru. Dodatkowo skan dowodu osobistego. Następnie dostajesz info o wysokości opłat podatku i/lub cła (jeśli się należą) i puszczają paczkę dalej pocztą. Podczas odbioru przesyłki, powinieneś zostać poproszony o opłacenie należności, a Poczta przekazuje je w twoim imieniu do urzędu. Jeżeli przesyłka jest kurierem, to identycznie, tylko płacisz kurierowi.

Osobiście nie przechodziłem takiej procedury, ale tak to powinno wyglądać. W firmie czasami mamy niewielkie przesyłki kurierskie, to przy odbiorze pobiera kasę za należności.

@mordzio - dzięki za link

gromiasty   3 #74 16.06.2015 08:27

@Rav-X: przerabiałem to z telefonem :
kupiłem telefon z wysyłką pocztą Holenderską - NL Post. Po 5-6 dniach paczka pojawiła się w systemie śledzenia : chiny - holandia - polska i tutaj już na lotnisku w śledzeniu dostała dopisek : zabrane przez UC , wróciła do obiegu następnego dnia , dojechała do Pruszcza Gdanskiego (główna sortowania na trójmiasto) i znów adnotacja : zatrzymane w UC. Ja czekałem czy może znów nie wypuszczą ale to bez sensu : w Warszawie oznaczyli oclić i po prostu zrobili to bliżej mnie. Sam do nich zadzwoniłem, musiałem wysłać screenshot z paypala z zapłatą za towar , obliczyli cło i po 2 dniach wysłali dalej. Na poczcie czekała na mnie paczka z dodatkową kwotą do zapłacenia.
Z forum telchina.pl wynika ,że kiedyś to było mocno losowe ale ostatnimi czasy zaczeli zwracać uwagę i raczej trzeba od razu doliczyć cło.

nonpix   10 #75 16.06.2015 12:16

@gromiasty: "Z forum telchina.pl wynika ,że kiedyś to było mocno losowe ale ostatnimi czasy zaczeli zwracać uwagę i raczej trzeba od razu doliczyć cło."

Dalej jest losowe tylko już trochę mniej. Przy wysyłce pocztą a nie kurierem spora część przesyłek przechodzi bez cła czy VAT. Zresztą na telefony i większość elektroniki nie ma cła, jest tylko VAT, który należy wkalkulować w cenę a jego brak traktować jako bonus.
I jeszcze jedna rada dla początkujących, jeśli kupujesz np 5 szt dowolnej rzeczy po np. 25 $ za sztukę to kup 5 razy po jednej (u różnych sprzedawców lub u tego samego, ale z takim rozłożeniem, aby drugą kupić po tym, jak już wysłał poprzednią). W takim przypadku nic nie zapłacisz, co w przypadku 5 sztuk w jednej paczce nie jest już takie oczywiste (większy rozmiar paczki, cena). Ze względów logistycznych nie jest możliwe otwieranie i sprawdzanie przesyłek wysyłanych pocztą. Przesyłki trafiają do sortowni i idą kilkoma taśmami. Do sprawdzenia i ewentualnego oclenia brane są te większe i mające zadeklarowaną większą cenę, no i losowo niektóre inne. Teraz chyba już wszystkie przesyłki są na taśmie prześwietlane, ale celnik nie jest fizycznie w stanie zatrzymać taśmy i dokładnie segregować wszystkie ze względu właśnie na ich ilość.

Tak w skrócie: Jeśli towary przysyłane są spoza Unii, stawki celne regulowane są przez system Taric, obowiązujący w całej strefie unijnej. Polskim odpowiednikiem systemu Taric jest ISZTAR. Wszystkie stawki celne i opłaty dla krajów z poza UE można znaleźć pod adresem isztar.mf.gov.pl.
W Polsce za zakupy poniżej 150 euro nie płaci się cła, a jedynie 23% podatku VAT dla którego kwotą graniczną jest 22 euro. Przesyłki o wartości do 45 euro mogą dodatkowo zostać zwolnione ( i prawie zawsze są zwolnione jeśli są wysyłane pocztą np. China Post, w przypadku kuriera już nie tak często) z podatku VAT. Dotyczy to niewielkich paczek, które oznaczone są jako prezent i nie służą do użytku handlowego. Sklepy z Ali zazwyczaj oznaczają przesyłkę jako GIFT bez pytania.

Autor edytował komentarz.
Axles   18 #76 16.06.2015 14:15

@wojtekadams: No to kolego Wojtku proszę się podzielić tajnikami, chyba że na HZ opowiesz w gronie zainteresowanych :) @bravo a Ty będziesz, mogą ciekawe rozmowy nawiązać się.
Mam pytanie, planuję właśnie kupić powerbank Xiaomi, na Allegro podobno są same podróbki poza nielicznymi wyjątkami, dlatego myślą nad sprowadzeniem z Chin bo to w końcu ich rodzimy produkt, jak kupić by mieć pewność, że to oryginał :) posiada ktoś jakichś konkretnych zaufanych sprzedawców u których się zaopatruje?

Autor edytował komentarz.
gromiasty   3 #77 16.06.2015 17:52

@nonpix: VAT nie cło, oczywiście, my bad ;)

Rav-X   9 #78 16.06.2015 18:52

@bravo i @gromiasty dzięki wam wielkie za rozjaśnienie sytuacji z tymi dodatkowymi opłatami. Jak przebrnę przez moją przygodę z zakupami z "Czajna" to się pochwalę jak było ;-).

walgav   16 #79 16.06.2015 23:35

szczerze mówiąc bardzo ciekawa lektura. na pewno skorzystam z tych informacji w niedalekiej przyszłości

bravo   19 #80 17.06.2015 16:12

@Axles: Jeżeli chodzi o HZ, to chyba się w tym roku uda być :-)

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za komentarze.
A teraz wybaczcie, muszę sfinalizować nowe zamówienia ;-)

Holden Caulfield   6 #81 17.06.2015 19:33

Przeceniacie polskie gwarancje. W razie problemów i tak okaże się, że uszkodzenie mechaniczne i wina użytkownika.

Co do kart walutowych to polecam Kantor Aliorbank - za darmo jeśli wykonacie jakąś transakcję w ciągu pół roku.

AlbatrosZippa   14 #82 18.06.2015 22:23

Aliexpress oglądam, bo tyle mogę. Żeby mi się opłacało to bym musiał zebrać grupę ludzi.

Axles   18 #83 20.06.2015 08:37

@AlbatrosZippa: Do czego grupę osób, przecież jest taniej, a i przesyłka często darmowa. Chyba, że chcesz zakupy za setki zł dokonać.

matio_turbo   3 #84 22.06.2015 17:13

@mgcompany: W T-Mobile płatna jest tylko karta do konta złotówkowego (i można jej nie brać przy zakładaniu konta). Do konta walutowego płaci się 10 zł za wydanie karty, a utrzymanie jest darmowe.
Lepszy rozwiązaniem jest Kantor Walutowy Alior Banku - karta jest zawsze za darmo, gdy zapłaci się nią raz w ciągu 6 miesięcy od wydania.

matio_turbo   3 #85 22.06.2015 17:13

@Biały Wiesiek (niezalogowany): W T-Mobile płatna jest tylko karta do konta złotówkowego (i można jej nie brać przy zakładaniu konta). Do konta walutowego płaci się 10 zł za wydanie karty, a utrzymanie jest darmowe.
Lepszy rozwiązaniem jest Kantor Walutowy Alior Banku - karta jest zawsze za darmo, gdy zapłaci się nią raz w ciągu 6 miesięcy od wydania.

  #86 23.06.2015 13:02

Bardzo fajny poradnik. Jeśli ktoś się obawia o jakość, to sporo rzeczy z aliexpress można sobie pooglądać na zdjęciach ludzi skupionych na grupach fb związanych z aliexpress. Pokazują tam fotki swoich zakupów. Trochę rzeczy jest też na stronkach typu http://www.zakupyzaliexpress.pl gdzie każdy może wrzucić swoją recenzję. Mam już grubo ponad 100 zakupów i ogromna większość z nich to bardzo udane zakupy.

  #87 24.06.2015 03:57

Szacuek za autora, że mu się chciało. W końcu czas to pieniądz, mógł te parę godzin pisania poświęcić na działalność zarobkową. Malkontenci, docencie to. A polskim zawodowym pośrednikom i handlarzom zniechęcającym w komentarzach do zakupów w Chinach i epatującym rzekomym niehonorowaniem praw konsumenta zagranicą powiem jedno. Dotychczas większe problemy miałem niestety z reklamacjami zakupów z Polski, a jestem prawnikiem. Zwykły obywatel w starciu z naszym sprzedawcą jest często bez szans. Do tego wielu roszczeń po prostu nie opłaca się dochodzić. Nie jestem nowicjuszem, zakupy w Chinach robię już od prawie dekady, na Allegro ponad dekadę, a moje pierwsze zamówienie online datuje się na okolice 2000 r. Dlaczego kupuję w Chinach? Na początku wyłącznie ze względu na niskie ceny i ogromny asortyment. Po latach doszedł jeszcze jeden czynnik, po prostu to LUBIĘ. Chińczycy to urodzeni handlowcy. Może i słabo znają angielski, ale w odróżnieniu od polskich "profesjonalistów" z Allegro rzadko kiedy pozostawią mejla bez odpowiedzi. Mają świadomość, że od opinii nabywcy zależą przyszłe losy ich biznesu, dlatego na ogół dbają i chuchają na każdego klienta. Nawet takiego, co kupuje dynks za 2 USD. Występuje tam jeszcze powszechnie zjawisko wytępione w Polsce niemal doszczętnie w połowie lat 90-tych ubiegłego wieku - kapitalizm. Porady dla początkujących? Zawsze płaćcie kartą, debetową, kredytową, co kto woli. Dlaczego? Bo w przypadku problemów np. negatywnego rostrzygnięcia sporu przez Ali lub eBay (baaardzo rzadko spotykanych o ile używasz głowy) możesz bez problemu zrobić chargeback. I to w Polsce, za pośrednictwem banku wystawcy karty. Tym sposobem 99% uzasadnionych reklamacji rostrzyganych jest po naszej myśli. I koniecznie załatwcie sobie kartę w USD, a potem doładowujcie na Cinkciarzu lub Walutomacie. Unikniecie zbójeckich kursów przewalutowań banku. Jeśli idzie o przewoźnika, jeśli nie chcecie problemów z cleniem czy ovatowaniem unikajcie kurierów. Każdy z nich ma własną agencję spedycyjną i stara się clić jak najwięcej paczek bo to dodatkowy zysk dla niego. Jeśli na paczce Chińczyk zadeklaruje 45 lub więcej Euro celnik MA OBOWIĄZEK obciążyć paczkę opłatami. Jeśli mniej (można poprosić sprzedawcę o wpisanie niskiej kwoty) sprawdzi zawartość jedynie gdy ma kaprys. A że większość celników to normalni, zapracowani ludzie, zdarza się to relatywnie rzadko. Oczywiście trzeba być przygotowanym na taką rzadką ewentualność ;-) I na koniec jedno, chyba najważniejsze. Skończyły się bezpowrotnie czasy Chińczyków robiących 16h/dobę za miskę ryżu, jak jeszcze 10 lat temu. Teraz mają płace porównywalne z Polakami, tylko niższe koszta. Nie zrozumcie mnie źle. Nadal zdarzają się superokazje typu fajnie wykonane gadżety za dolara, które nasi chciwi sprzedawcy wyceniają na równowartość 5 USD. Ale skomplikowane urządzenia czy narzędzia MUSZĄ swoje kosztować. Dostaniecie je 2, czasem 3 razy taniej niż w europejskim markecie. Nie 5 czy 8 razy taniej, jak dekadę temu. W zamian drastycznie poprawiła się jakość tamtejszych wyrobów. Nierzadko potrafią zawstydzić "renomowane" produkty z USA, EU, Korei lub Japonii. Szczególnie polecam chińszczyznę ze średniej i wyższej półki, najlepiej oryginalnych chińskich marek typu Xiaomi, ZTE czy Shahe.

Jaro070   17 #88 27.06.2015 20:23

Do śledzenia przesyłek polecam stronę http://r4v.pl/sledzenie/ Można dodać kilka paczek i sprawdzać ich statusy w systemie Poczty Polskiej i Chińskiej.

przemo188   8 #89 01.07.2015 13:12

@Anonim (niezalogowany): Nie rozumiesz pewnej kwestii: jak coś się psuje w sprzęcie to jest to najczęsciej jeden komponent - element elektroniczny . I tu jest porblkem , bo większośc scalaków, rezystorów, kondków i reszty, ale i 90procent płytek drukowanych produkowane jest w Chinach.

  #90 07.07.2015 13:08

W takich zakupach, bardzo ważny jest kantor, z którego korzystamy. Interesuje nas przecież żeby dokonać jak najtańszych zakupów. Moim zdaniem najlepsze kursy oferuje https://ekantor.pl/ , zawsze z niego korzystam.

  #91 03.08.2015 23:57

@Biały Wiesiek (niezalogowany): Możesz teraz płacić wprost że swojego banku przez opcję przelewy24 :)

gruby33   5 #92 06.08.2015 23:08

Ciekawy wpis. Szkoda, że na Aliexpress nie można płacić przez PayPal tak jak na ebay.

  #93 25.08.2015 17:01

@gruby33: Są tańsze sklepy jak gearbest, coolicool, tinydeal, gdzie zapłacisz paypalem. Warto też przeglądać grypy na Fb https://www.facebook.com/groups/896933127040326/ Zawsze można podejrzeć co kupili inni. No i obowiązkowo Biblia kupujących w chinach - forum telchina

  #94 06.09.2015 15:22

Mam problem, właśnie zorientowałam się że podałam wszystkie dane do wysyłki za wyjątkiem nazwiska ;/. Wg trackingu paczka jest już w Polsce. Pytanie brzmi czy są szanse że ta paczka do mnie trafi bez podanego nazwiska?

bravo   19 #95 06.09.2015 16:23

@Anonim (niezalogowany): Jeżeli chodzi o przesyłki krajowe (rejestrowane), to spotkałem się z sytuacją, że przesyłka wróciła do nadawcy bo brakowało imienia i nazwiska. W przypadku zagranicznej, pewnie nie będzie im się opłacało odsyłać, ale to przypuszczenia. Jeżeli jest to prawdziwa przesyłka rejestrowana (China Post Registered Air Mail), to gdy tylko pojawi się w Polsce (status na http://emonitoring.poczta-polska.pl), to warto skontaktować się z Pocztą Polską i powiedzieć o niekompletnych danych.

  #96 06.09.2015 16:28

@bravo: Dziękuję za szybką odpowiedź. Przesyłka jest rejestrowana także nadzieja jest :). Przy zamawianiu miałam chyba chwilowe przyćmienie. Jeszcze raz dziękuję :)

Darthnorbe   13 #97 11.09.2015 11:53

Wszystko było by fajnie tylko nasze kochane państwo chce na wszystko położyć łapy.
To jest chore ze musisz się użerać z bandytami z urzędu celnego.

  #98 15.09.2015 14:07

Nikt na prawdę w tym kraju nie ściga za podatek, jeśli kupujesz coś powyżej wartości 150euro, a na przesyłce jest podana "niska wartość"?

  #99 15.09.2015 14:11

@gruby33: Są przelewy 24.

Domker   8 #100 15.09.2015 16:33

Super wpis, tego właśnie szukałem :]
Interesuje mnie jednak skąd najlepiej zamówić smartfon Xiaomi, aby było bez bandytów celnych i podatków.

misiek50   5 #101 18.09.2015 22:14

czy ten system przelewy24 to bezpieczne i opłacalne czy lepiej zrobić konto w cinkciarz.pl??

bravo   19 #102 20.09.2015 21:54

@misiek50: Przelewy 24 (http://www.przelewy24.pl/) są bezpieczne, jak każdy serwis płatności transferowych. Znajomy płacił już kilka razy bez problemu tym sposobem na Ali. Jeżeli chodzi o opłacalność, to w P24 płacimy średnio 10 groszy więcej na dolarze niż w Cinkciarzu. Wybór należy do Ciebie - kwestia jak duże i jak częste zakupy będziesz robił.

misiek50   5 #103 21.09.2015 09:31

aha ja to będę sporadyczne zakupy robił jakieś drobne rzeczy to dzięki za odpowiedz

  #104 04.10.2015 18:18

Świetny poradnik! Jeśli ktoś się obawia o jakość, to sporo rzeczy z Aliexpress można sobie pooglądać na zdjęciach ludzi skupionych na grupach fb związanych z Aliexpress. Pokazują tam fotki swoich zakupów. Trochę rzeczy jest też na stronkach typu http://zamowionezchin.pl gdzie każdy może wrzucić swoją recenzję.

Elderbary   2 #105 06.10.2015 18:59

Video poradnik jak śledzić przesyłki z Chin - https://www.youtube.com/watch?v=EWatWkvvTcQ

  #106 30.10.2015 00:21

A czy może ktoś poradzi jak laik może bezpiecznie zakupić droższą rzecz i dużą gabarytowo? Jakieś 5000 $. Czy zająć się tym samemu czy zlecić firmie? Czy samodzielnie rzetelnie sprawdzę certyfikaty czy to za duże ryzyko. Myślę tutaj o placu zabaw

  #107 31.10.2015 19:05

A ja wszystkim polecam http://www.alishop.com.pl zakupy prosto na aliexpress tylko, że po polsku :)

  #108 02.11.2015 09:40

Nie ma sensu kupować za granicą moim zdaniem!. Jeżeli paczkę zatrzyma to już klops!. Telefon wart 550 zł, że niby taniej niż w PL można dostać, a podatek trzeba zapłacić 130 zł ( o ile kosztów transportu jeszcze nie doliczą ). Śmieszny a zarazem śliski temat.

  #109 03.11.2015 19:07

Można kupować samemu drobny sprzęt, ale w przypadku bardziej wartościowego np smartfon już nie jest tak kolorowo - jak się zepsuje to albo zapłacisz jakiemuś serwisowi za naprawę albo do wyrzucenia. Dlatego kupiłem od pośrednika, który daje gwarancję realizowaną w Polsce. Nie wiem czy mogę to tutaj wrzucić ale może komuś się przydać http://www.smartandroid.pl. Gdybym kupił sam na aliexpress to zaoszczędziłbym około 100 zł przy zamówieniu na 800 zł. Uważam że warto dać tą kasę pośrednikowi jeśli to on potem odpowiada za reklamację. pozdrawiam

  #110 05.11.2015 23:25

@Leszek2204: na telefony nie ma cła...mogą naliczyć tylko VAT

Leszek2204   9 #111 07.11.2015 13:31

@Anonim (niezalogowany): tak z vatu 23%

  #112 22.11.2015 17:13

Mam takie pytanie.Przesyłka dotarła do Polski w dniu 25X.2015. Jest potwiedzenie w tracking .Do dnia dzisiejszego tzn. 22.11.2015 jej nie otrzymałam. Na śledzeniu Poczty Polskiej jej nie ma. Co powinnam uczynić w tym przypadku? Pisałam do sprzedawcy, ale stwierdził, że pewnie jest duży napływ towarów i urzędnicy sie nie wyrabiają. Niedługo kończy się ochrona. Czy sprzedawca odpowiada tylko do granic Polski? Czy do odbioru osobistego? Proszę o konkretną odpowiedź.

bravo   19 #113 23.11.2015 17:29

@kupująca 57 (niezalogowany): Jeżeli nie była to przesyłka rejestrowana (z międzynarodowym numerem śledzenia), to na terenie Polski przychodzi jako zwykły list. Jeśli już tyle czasu minęło i nie ma jej w skrzynce na listy, to już raczej nie przyjdzie. Jeśli kończy się okres ochrony, to trzeba założyć spór (Open Dispute) i wybrać opcję, że się nie dostało przesyłki oraz że się oczekuje na zwrot pełnej kwoty. Jak podasz numer przesyłki, to mogę jeszcze sprawdzić swoim okiem.

  #114 02.12.2015 13:02
  #115 06.12.2015 00:43

@maciejkaczkowski: nie pisz bzdur, że z DHL nie ma problemów, dureń z Szczecina, za paczkę o wartości 30usd naliczył 120zł opłat, tyle samo co paczka. Za przesyłkę zapłaciłem DHL-owi 170zł, a te kutasy, jeszcze w Polsce doliczają 120zł. Napiszę do dostawcy, żeby zmienił spedytora.

  #116 07.12.2015 01:25

Co, prawda jest to przesylka o nie wysokiej kwocie / jednakże wnusia sama sobie wybrała taki zegareczek, bo się jej bardzo spodobał.Liczyłam, że przed Mikołajem jeszcze "dojdzie".Trochę było mi niezręcznie jej wytłumaczyć, ze pan sprzedawca, no niby wysłał , ale przesyłka wsiąkła między Warszawą a moim adresem odbioru k Krakowa. Podaję nr przesyłki -Metoda sprzedawcy Dostawa 11581052313. Sprawdzałam na track.yw56.com.cn/en-US. Sprzedawca przedłużał ochronę, ale ostatecznie konczy się za 9 dni. Obecnie nie odpisuje na moje e-maile..

bravo   19 #117 07.12.2015 20:42

@@kupująca57 (niezalogowany): Jeżeli to już tyle trwa, to moim zdaniem nic z tego nie będzie. Pozostaje "Dispute", nie ma na co już czekać. Niestety. Ten typ przesyłki można śledzić tylko w Chinach. W Polsce jest to zwykły list (przesyłka nie rejestrowana). Masz pecha. Zwrot kasy.

  #118 17.01.2016 21:56

Ja do śledzenia przesyłek polecam stronę http://alipaczka.pl , jest to nowa świetna strona, wszystko można znaleźć w jednym miejscu. Jest śledzenie Poczty Polskiej, przewoźnika i systemu pocztowego Dużym plusem jest też to, że szybko działa i jest darmowa

  #119 24.01.2016 20:38

Witam,
mam pytanie dotyczące zakupów handlowych na firmę. Jeśli odzież, którą chcę zakupić, żeby potem sprzedawać w Polsce , ma np. obrazki Disneya, czy postaci z innych bajek, to czy taki towar może zostać potraktowany jako podróbka? Dodam, że sprzedawca u którego chcę dokonać zakupu ma same pozytywy.

bravo   19 #120 25.01.2016 16:50

@sprzedaz (niezalogowany): Nie mam doświadczenia w takim przypadku, ale sprzedawca powinien mieć jakieś certyfikaty potwierdzające sprzedaż licencyjną. Zależy też czy sprzedaje to pod swoją marką czy pod marką Disneya. Niestety nie jestem w stanie za bardzo pomóc. Może jest tu ktoś, kto ma doświadczenie w tej materii...

  #121 01.02.2016 01:45

Witam, czy prowadząc działalność gospodarczą (sprzedaż odzieży, obuwia bez logo , no name) na ryczałcie, poza cłem i vatem musze jeszcze opłacić i wygenerować SAD? czy jest jakieś prawo mówiące o takim obowiązku? Czy do rozliczeń z UC wystarczy po prostu faktura handlowa? Czytałam też, że ma ona być przetłumaczona na jez. polski...? i kolejne pytanie: żeby otrzymać comercial invoice mam poprosić o niego Chińczyka przed zakupem towaru? po zakupie? ma mi go wysłać maileM? kiedy? chodzi mi o sytuacje w których proszę Chinczyka o fakture a mialabym jej ostatecznie nie otrzymac... (w sensie dogaduje sie, ze faktura ma byc a potem jej z jakichs powodow nie ma). Chyba najlepiej wiec jest prosic o taka fakture na maila, tak? w dniu wysylki towaru? Pozdrawiam i dzięki z góry za odpowiedz.

  #122 05.02.2016 14:49

Pierwszy raz zamówiłem smartfona z Chin i przy odbiorze musiałem zapłacić VAT. Niestety telefon ma kilka wad fabrycznych np. niedziałający aparat. Napisałem w sprawie reklamacji do sprzedawcy i napisał, że może mi oddać kasę lub wysłać drugi jeśli odeślę ten wadliwy telefon. Prosił żeby nie pisać iż w paczce jest telefon i żeby zaniżyć wartość.
Wcześniej napisałem do Urzędu Celnego z pytaniem czy jeśli otrzymam nowy telefon od sprzedawcy w ramach gwarancji to czy wtedy będę musiał znów zapłacić VAT? Zapytałem też czy gdybym chciał całkiem zwrócić wadliwy telefon by odzyskać pieniądze to czy mogę także odzyskać zapłacony VAT? Odpisali mi, że w przedstawionej sytuacji zasadnym jest skorzystanie z procedury uszlachetniania biernego.
Wolałbym by wysłał mi drugi sprawny tel, ale nie wiem w końcu jak odesłać ten smartfon. Czy tak jak pisze sprzedawca zapewne korzystając z deklaracji celnej CN22 wysyłając przesyłką listową poleconą priorytetową i liczyć na to, że nie zapłacę ponownie VAT przy odbiorze? Chyba, ze celnikowi w razie czego wystarczy to, że zapłaciłem już VAT i udowodnię jakoś, że to telefon wysłany w ramach reklamacji.
Czy jednak pisać wniosek do Urzędu Celnego w sprawie uszlachetniania biernego? Tylko jak ma wyglądać taki wniosek? Zapewne wtedy nie będę mógł napisać niższej wartości i że wewnątrz jest np. niedziałający odtwarzacz mp4?
Proszę o pomoc, bo nie chcę płacić znowu VAT. A może lepiej całkiem oddać tel by odzyskać pieniądze i łatwiej będzie także odzyskać VAT?
Pozdrawiam :)

Bobix058   2 #123 05.02.2016 16:56

Telefon odesłałem by sprzedawca oddał pieniądze. Później napiszę wniosek o unieważnienie zgłoszenia celnego które będzie podstawą do zwrotu podatku VAT. Dowiadywałem się tu i tam, więc ten sposób powinien być dobry :) Mam nadzieję, że sprawa zakończy się szczęśliwie :)

Autor edytował komentarz.
  #124 16.02.2016 13:44

chcę zakupić artykuły na ali chcąc dodać nr telefonu nie chcę mi go przyjąć co robię źle.

bravo   19 #125 16.02.2016 17:20

@Anonim (niezalogowany): Sprawdź czy wpisujesz numer do właściwego pola. Proponuję wpisywać tylko numer komórkowy (może być w formie 9 cyfrowej) w polu "Mobile". Jeżeli coś nie chce zapisać danych, to można spróbować wpisać numer kierunkowy kraju (48), w pole numeru stacjonarnego. Jednak bez wpisywania dalszego numeru - tylko prefix kraju.

bravo   19 #126 16.02.2016 17:22

@Bobix058: Napisz potem jak się sprawa skończyła - na pewno się komuś przyda ta informacja. Aby wszystko poszło po twojej myśli :-)

  #127 17.02.2016 20:48

@maciejkaczkowski: Witaj jak to jest właśnie z tym zamawianiem na firmę? prosze o informacje czy jest dużo formalności?

  #128 17.02.2016 20:50

@Anonim (niezalogowany): prosze o wskazówki jak rozliczac to własnie na ryczałcie od czego zacząć? jak rozliczać to z us? czy to dużo formalności?

maciejkaczkowski   6 #129 19.02.2016 17:36

@Anonim (niezalogowany): zanim zaczniesz, załatw EORI w urzędzie celnym. Lepiej mieć przed rozpoczęciem aby uniknąć stresów i kosztów (paczka oczekująca na granicy kosztuje za każdy dzień powyżej chyba 5 dni) - ja załatwiałem wszystko jak do mnie leciało. Nadanie numeru trwało ok 3 dni, u mnie naciskali chińczycy i kurier. W przypadku DHL'a musisz podpisać "Upoważnienie do działania w formie przedstawiciela pośredniego" - z tego co pamiętam to koszt ok 70 zł jednorazowy, możesz ustalić czy upoważnienie ma charakter terminowy czy stały (lepiej to drugie) i to praktycznie wszystko. Do każdej paczki musi być faktura (Commercial Invoice) z określonymi pozycjami zgodnymi z zawartością, dla kuriera musisz dokonać tłumaczenia (może być własne opisujące czym jest towar - nie wszyscy na wszystkim się znają, ważne aby mogli dopasować zawartość do swoich tabel). Fakturę opłacasz bezpośrednio do nadawcy (konto/paypal), cło, VAT i pozostałe opłacasz do kuriera dostajesz na to potwierdzenie (nota księgowa), które księgujesz w swoim systemie. Jeśli nie musisz nie zamawiaj na przełomie roku - Commercial Invoice księgujesz z datą wystawienia (np 28.12.2015), a cło/VAT na odprawie (może być to być np 5.01.2016), wówczas US może się przyczepić i będziesz musiał składać oświadczenia.

  #130 25.02.2016 17:26

Dobrze ogarnąłem:
Cło na towar z Chin od 140 euro
VAT od 45 euro.?

I tu moje pytanie (może ktoś sie zna)
Moja przesyłka kosztuje ( o ironio) 47 euro
to VAT bedzie na tę nadwyżke (tj 2 euro; analogicznie do podatku dochodowego) czy na całość?

  #131 26.02.2016 00:29

Jak to wyglada z opłatami jeśli kupuje sie od kilku sprzedawców np. Obudowy do iPhone ???????????

  #132 27.02.2016 19:16

Witam. Może powie mi ktoś jak wygląda sprawa z częstotliwością paczek z chin a opisanym opłatami. Jeśli przychodzi do mnie średnio 1 paczka na m-c (staram się nie częściej) to wszystko jest OK, jak dotąd nie płaciłem ani cła ani innych danin, ale co gdybym zamawiał powiedzmy 2-3 miesięcznie (paczki za max 10$)?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.

bravo   19 #133 29.02.2016 17:41

Ewentualne opłaty są kalkulowane od każdej paczki z osobna. Poza tym przecież możemy dostawać dużo prezentów :-) Najwyżej przesyłka zostanie sprawdzona. Jeżeli paczki są małej wartości, to nic się nie dzieje. Jeżeli zawartość będzie więcej warta, a deklarowana wartość zaniżona, to będziemy się musieli liczyć z naliczeniem opłat.

  #134 10.03.2016 08:36

Hej, znalazłam taki portal internetowy eassym.com. Tylko tam była rzecz, której potrzebowałam. Niedroga - ok 12 euro. Portal wygląda na niemiecki, niestety po dokonaniu płatności kartą kredytową okazało sie, że została ona przewalutowana nie z euro na pln, ale z waluty chińskiej... Czy to oznacza, że dokonałem zakupów tak naprawdę na chińskim portalu i przesyłka będzie szła właśnie od nich? Po całej transakcji usiłuję się skontaktować i brak odzewu... Wiecie coś na temat tej strony/sklepu?

  #135 26.03.2016 22:53

@Anonim (niezalogowany): rozłóż swój telefon i zobacz co ma tam wpisane jestem pewien że MADE IN CHINA !!!

Domker   8 #136 28.03.2016 14:37

@brak_logowania (niezalogowany):
Firma płot. Sprawdziłem domenę ... i sam zobacz:
http://www.wklejto.pl/251000

hgps   1 #137 05.04.2016 16:18

Witam, ja z czystym sumieniem mogę polecić kuriera http://dhlparcel.pl/content/dhl_parcel_poland/pl/private-customers/domestic-parc... Musiałem przetransportować pewną rzecz i jestem w pełni usatysfakcjonowany. Wszystkie istotne informacje są na stronie. Przesyłka dotarła przede wszystkim na czas. Polecam.

bozydarowka   1 #138 05.04.2016 17:44

Jestem uzależniona od chińskich zakupów :D W grę wchodzą Aliexpress i Plebis.eu - jedne i drugie wiarygodne (http://trafionezakupy.pl/plebis-eu).

  #139 19.04.2016 21:25

@Anonim (niezalogowany): Och pośrednik którego teraz będzie można ominąć się odezwał :)

  #140 29.04.2016 10:41

Mam pytanie. Robił ktoś zakupy na TaoBao Polska.

  #141 29.04.2016 14:42

witam serdecznie mam pytanie zakupiłem przedmiot i po wysłaniu minęło 5 dni i nadal nie mam śledzenia paczki nr RJ737957624CN możecie pomóc dziękuje

marcinryba   1 #142 29.04.2016 15:01

witam serdecznie mam pytanie zakupiłem przedmiot i koleś mówi że go wysłał minęło 5 dni i nic nadal nie ma w śledzeniu możecie coś pomóc RJ737957624CN

bravo   19 #143 29.04.2016 18:36

@marcinryba: Poczekaj jeszcze z tydzień, czasem trwa to dłużej niż 5 dni.

marcinryba   1 #144 29.04.2016 19:21

zawsze miałem po 3 dniach dziwne jest to dla mnie bo jak w Polsce się wysyła Paczkę jest od razu w śledzeniu a u niech dopiero po 10 dniach dziwne

marcinryba   1 #145 29.04.2016 21:06

masakra kiedyś kupiłem to miałem śledzenie po 3 dniach a teraz tak długo

Domker   8 #146 30.04.2016 10:17

@marcinryba:
Napisz do niego - czasami się mylą z numerami trackingowymi.
Zazwyczaj tak jest, że chińczyk wykupuje numer trackingowy w systemie, a potem dopiero zanosi na pocztę. Tylko w takim przypadku zazwyczaj jest informacja, że fizycznie paczki jeszcze poczta nie ma.
Do śledzenia korzystam ze strony: http://www.trackingmore.com

=====
Ostatnio kupiłem sobie słuchawki Xiaomi Iron Dual (Hybrid) - doszło mi w 8 dni roboczych. Co prawda miały drobną wadę fabryczną (na jednej słuchawce nie zalakierowany mały skrawek), ale nie rzuca się to w oczy, a w uchu już całkiem niewidoczne.

marcinryba   1 #147 04.05.2016 11:11

Cześć Bravo mam pytanie dlaczego są 2 wyloty

02.05.2016 10:17
Wylot samolotu
Shanghai Pudong 20000062
04.05.2016 13:13
Wylot samolotu
Shanghai CNSHAA

bravo   19 #148 04.05.2016 18:01

@marcinryba: Tłumaczenie może nie być precyzyjne (co do określenia "wylot"), ale generalnie pierwsze to będzie info o odwiedzeniu oddziału w dzielnicy Pudong w Shanghai-u, a następnie wyruszenie drogą morską (tak wskazywałoby oznaczenie CNSHA - port w Shanghai-u). Czyli wygląda na to, że poczekasz bity miesiąc zanim dopłynie do PL.

  #149 10.05.2016 11:34

bravo chce zapytać odnośnie karty na cinkciarz.pl ta opłata za kartę w mbanku jest jednorazowa i wynosi 15 zł. czy są jeszcze jakieś inne opłaty w związku z ta kartą i jak dobrze zrozumiałam to wpłacasz tam złotówki i po dobrym kursie u nich wymieniasz pytam bo jest to dla mnie coś nowego i chce wiedzieć jak najwięcej jeśli możliwe proszę o odpowiedz.Maria podoba mi się ta obszerna informacja jest naprawdę pomocna dziękuje za Twój czas który na to poświęciłeś.

bravo   19 #150 10.05.2016 13:02

@Anonim (niezalogowany): Użytkowanie karty nie jest obarczone żadnymi dodatkowymi opłatami. Ścieżka pieniądza jest taka:
1. Wpłata PLN do portfela Cinkciarza
2. Zakup USD w Cinkciarzu, które lądują w portfelu USD
3. Zlecenie zasilenia karty z portfela USD
4. Po zaksięgowaniu zasilenia, można płacić kartą USD w sklepie

Jednak jeżeli chodzi o Cinkciarza, to ostatnio coś mieli problem z kartami i ich nie wydawali, nie wiem czy już się to wyjaśniło. Alternatywnie można zainteresować się kartami Aliora z ich kantorem on-line - kursy też są bardzo dobre.

  #151 31.05.2016 20:16

A co zrobić ,gdzie się zgłosić jeśli paczka dotarła do polski ale nie dotarła do odbiorcy .

  #152 02.06.2016 21:01

przed zakupami warto poczytać forum http://telchina.pl Zaoszczędzi wam stresu i zadawania setek pytań na które sa oczywiste odpowiedzi.

marcinryba   1 #153 03.06.2016 14:02

witam serdecznie zawsze coś kupy wałem na allie a teraz nic nie mogę kupić po klijnieciu kup wyskakuje mi tylko moje dane w ramce nie wiem co mam robić proszę o pomoc dziękuje

  #154 06.06.2016 21:15

A co zrobić ,gdzie się zgłosić jeśli paczka dotarła do polski ale nie dotarła do odbiorcy.Proszę o odpowiedź

bravo   19 #155 07.06.2016 17:08

@rafal335 (niezalogowany): Jeśli miałeś rejestrowaną przesyłkę, to raczej musi dojść - pytać na infolinii Poczty Polskiej po numerze przesyłki. Jak to nie jest rejestrowana przesyłka (bez R na początku), to możesz się spytać na Poczcie w twoim rejonie czy nie mają Twojej przesyłki. Jeśli nic nie zdziałasz, to pod koniec okresu wyznaczonego na dojście paczki, zakładasz spór (dispute) i zaznaczasz, że nie dostałeś przesyłki i chcesz zwrotu kasy.

  #156 20.06.2016 18:32

@Anonim (niezalogowany): mam taka samą sytuację, paczka doszła?

  #157 13.07.2016 14:29

witam,chcialabym placic na Ali karta platnicza maestro,ale nie posiadam tam wymaganego 3-cyfrowego kodu zabezpieczajacego.Moja karta jest niemiecka,czy TU kodow nie ma?

  #158 15.07.2016 22:08

przecież listonosz i tak nie sprawdza nazwiska tyko miejscowość, ulicę i numer.

  #159 10.08.2016 20:52

proszę o informacje precyzyjna ile zapłacę więcej za towar Oscyloskop wart 250USD . Prosze podać tylko
1- cło ......... zł
2-podatek...............zł
3 inne opłaty...............zł
Proszę nie pisać innych zbędnych informacji.

  #160 13.10.2016 07:30

Zauważyłem, że w przypadku smartfonów sprzedawcy często proponują zaniżenie wartości przesyłki, deklarując ją na poziomie np. 20 EUR (a więc poniżej granicznej kwoty dla osób fizycznych, od której nie pobiera się podatku VAT – 45 EUR). Może się zdarzyć, że taka paczka zostanie zatrzymana przez urząd celny i zostaniemy wezwani do przedstawienia dowodu zakupu i potwierdzenia wartości przesyłki. Jeżeli okaże się, że faktyczna wartość jest większa od zadeklarowanej, będziemy musieli uiścić opłatę w wysokości 23% ceny sprzętu. Poprawcie mnie jeśli się mylę :)
I tutaj moje pytanie: Czy takie postępowanie nie będzie traktowane przez urząd celny jako oszustwo? Jako świadome zaniżanie wartości paczki w celu uniknięcia VAT-u? Jakie macie doświadczenia z zatrzymywaniem paczek przez urząd celny – czy dzieje się to np. w 10% przypadków, czy rzadziej? Bo, tak sobie myślę, że jeżeli telefon X kosztuje w Chinach 215 USD = ok. 850 PLN, to po ewentualnym doliczeniu VAT-u w kwocie 200 PLN (23% z 850), wyjdzie nam prawie na to samo, gdybyśmy kupili ten telefon w Polsce (a problemy większe ze względu na utrudnioną gwarancję).

  #161 05.11.2016 17:49

Mam pytanie co do płacenia cła i vat. Co jeśli zamówię sobie 50 przesyłek do 22euro? Ktoś się do tego przyczepi? Czy lepiej zamawiać po 3 na każdego członka rodziny? Nie chce rodzic problemów. Przesyłki i tak są gratis wiec ilość nie ma dla mnie znaczenia. Może przyjść sto z deklarowana wartością 22euro. Czy są jakieś limity? Nigdy nie kupowałam.w Chinach. Ale widzę, że tam jest taniej.

  #162 07.11.2016 10:57

Proszę o pomoc. Zakupiłam na Ali elementy do robienia biżuterii za sume 80 euro, wybierając oczywiście bezpłatną przesyłkę. Dostałam potem powiadomienie od sprzedawcy, że wysyłka została nadana przez China Air post. Po 2 dniach przychodzi kurier z DHL z jakąś paczką i chce za przesyłkę 40 euro. Zgłupiałam. Nie miałam przy sobie kasy i odmówiłam. Powiedział, że przyjdzie dzisiaj. Sprawdziłam status przesyłki i okazało się, że sprzedawca zmienil na DHL! Pisałam do nich. Tłumaczyli się, że zmienili bo w moim kraju przesyłka by szła za długo, ponad miesiąc i mogłaby zaginąć. Piszą mi: you know,
if via Air post, the shipping fee is US$15.0, but it is too slow, and always lost to your country. So we have to choose DHL, which cost me US$30.0.
A ja sobie myśle, co to mnie obchodzi. Zmienili mi opłaty bez mojej zgody. Nie wiem co teraz robic. Czy jak odmówie kurierowi opłaty to towar przeze mnie zakupiony wróci do Chin. A co z pieniędzmi za mój towar? Nie wiem, jak z tego teraz wybrnąć. Będę wdzięczna za wasze rady, bo nie wiem co w tej konwersacji mam sprzedawcy napisać i czy odmówić obdioru towaru i co będzie dalej.

bravo   19 #163 07.11.2016 16:58

@Anonim (niezalogowany): Po pierwsze warto się dowiedzieć za co jest ta opłata - prawdopodobnie jest to cło i vat oraz opłata za odprawę celną. Ale nawet to nie powinno w sumie tyle kosztować. Chyba, że chińczyki przerzucili koszty przesyłki na odbiorcę. Ja tu widzę takie rozwiązania:
1. Zapłacenie i odebranie, a następnie ubieganie się o zwrot dodatkowej kwoty (oczywiście tylko część za ewentualną przesyłkę, nie za cło i vat)
2. Nieodebranie, a jak przesyłka wróci do chin otwarcie sporu "dispute" i domaganie się zwrot zapłaconej kwoty.

  #164 23.11.2016 11:47

Kropka,11.10 tego roku zakupilam lampę do paznokci na Allegro.Niestety przez moje nie do patrzenie okazało się że paczka pójdzie od25-40 dni ku mojemu zaskoczeniu.W tym samym dniu czyli 11.10 sprzedający otrzymał pieniądze.Niecierpliwiac się gdzie moja paczka otrzymałam numer nadania przesyłki RF401979752CN i do tej pory nie wiem co z nią i kiedy otrzymam paczkę.Zaluje że chwyciłam się na ten zakup na Allegro skoro ten sprzedawca zamówił mi towar na aliexpres i zarobił 120zl więcej.Ile może trwać przesyłka

bravo   19 #165 23.11.2016 17:03

@Anonim (niezalogowany): Średnio takie paczki idą 20 dni, ale może też być nieco dłużej, zważywszy że teraz jest zwiększony ruch z uwagi na zakupy prezentów mikołajkowych. Paczka opuściła Shanghai: http://www.17track.net/pl/track?nums=RF401979752CN

Autor edytował komentarz w dniu: 23.11.2016 17:05
  #166 24.11.2016 08:22

Czyli jeśli paczka opuściła Shangai to czeka ją postój u nas za nim dotrze do mnie??Jak długo to może potrwać.

Domker   8 #167 24.11.2016 16:10

@Anonim (niezalogowany):
z 10 - 15 dobie licz jeszcze :P

  #168 24.11.2016 16:19

03.11.16 pisze że paczka opuściła Shangai,takze dziś jest 24.11 i nic więcej nie ruszyło z miejsca

  #169 25.11.2016 10:29

duda

bravo   19 #170 25.11.2016 17:39

@Anonim (niezalogowany): Ostatnio jedna z moich przesyłek po statusie wysyłki z Shanghai-u - po 3 tygodniach pojawiła się w Warszawie :-) Po 3 dniach pojawiała się u mnie w domu. Ale teraz jest duży ruch - np. teraz czekam na paczkę tydzień, która jest już w Polsce i nie może dojść :-(

  #171 03.12.2016 17:01

Witam. Moja koleżanką dostała wezwanie do okazania co kupiła , nie było by problemu gdyby cos zamawiał a i czekała na to ale właśnie nic od dłuższego czasu nie zamawila i moje pytanie brzmi czy ma zadzwonić i pow ze to nie jej paczka czy ma nic nie robić , wiem ze czasem przychodzą paczki na nie właściwy adres ale co w takiej sytuacji ?

  #172 02.01.2017 18:47

@bachus: A co jak kupuje przez Polskiego pośrednika np.ultragsm?

  #173 02.01.2017 18:50

@bravo: Podobno telefony przychodzą odnawiane lub składane z padziewnych podzespołów.Cz toprawda?

  #174 03.01.2017 19:39

@wefhy: Mogę ci zadać pytanie wsprawie telefonu z chin?

wefhy   11 #175 04.01.2017 14:58

@latek1 (niezalogowany): możesz, pytaj ;)

  #176 04.01.2017 17:48

@wefhy: Cze .co będzie gdy nie odbore telefonu z UC,jest szansa że mi odeslą kasę?Podobno niektórzy tak zrobili i dostali zwrot.Dodam że telefon był kupiony w Aliexpress,aleprzez posrednika ULTRAGSM.Pozdrawiam.

  #177 05.01.2017 05:27

@wefhy: Gdybym nie odebrał telefonu z UC,to oni go odesla do nadawcy.Jest wtedy szansa na odzyskanie kasy?

  #178 06.01.2017 10:27

Jest szansa na zwrot kasy,gdybym nie odebrał telefonu z Celnego.Ultragsm

wefhy   11 #179 06.01.2017 22:30

@latek1 (niezalogowany): Szansa jest. Ale telefony idą rejestrowanymi paczkami, sprzedawca zostanie powiadomiony o fakcie. Wszystko zależy od niego.
Są zarówno tacy, którzy zrobią wszystko dla dobrej opinii, inni zrobią wszystko, żeby ukręcić dobry interes.
Ale oboje wysyłają tak, żeby paczka do UC nie trafiła(chyba, że sam wybierzesz dostawę kurierem, wtedy nie ma wyjścia)

  #180 06.01.2017 22:35

Bardzo dużo telefonów trafia na celny.Nie wiem na ile są wiarygodne te opinie,ale niektórzy dostają zwroty kasy,po odesłaniu przesyłki przez celny.Sa nawet screeny tych przelewów http://www.wykop.pl/wpis/20068587/ktos-moze-zamowil-telefon-na-jakiejs-fejkowej-.../

wefhy   11 #181 06.01.2017 22:53

@Anonim (niezalogowany): Bezpośrednio to sądzę, że duża szansa, że by się udało, ale przez pośrednika? Może być ciężko, nie wiem. Nigdy nic przez pośrednika nie kupowałem

  #182 22.03.2017 23:21

Mój telefon teraz znajduje się w UC. Mam wysłać odpowiednie dokumenty

Sprzedawca zaproponował wysłać invoice, w którym wskazałby, że zapłacono 30$ (prawdziwa wartość 190$). Prawda, trzeba jeszcze wysłać screen z oferty internetowej

Czy taki invoice i screen (z wartością 190$) zwolniłyby smartfon z podatku?

Jeżeli nie, czy można coś zrobić aby zyskać?

  #183 17.06.2017 20:01

@Holden Caulfield: No i z tym się w 100% zgodzę !
Przykład z życia : iphone 6, "kręcący się przycisk" w wyjątkowo zadbanym smartpthonie (sklep zakupu : media expert) opinia experta .."usterka mechaniczna".
Usterka wyjątkowo zadbanego body 5d mark III ( zakup Media Markt) ...awaria... opinia experta ..."usterka mechaniczna"
W polskich sklepach gwarancję i zapewnienia sprzedawcy niestety można sobie w buty wsadzić :(

krystian_rs2   1 #184 25.08.2017 08:48

zakupiłem telefon z aliekspress, wiedziałem ze jego wartośc przekroczy 45 euro i najprawdopodobniej zapłacę wat, nie mniej przesyłke opłaciłem, opcja dostawy była free shipping, więc koszt telefonu plus ewentualny wat jako moje koszty założyłem. w aplikacji był status przesyłki "held by custom" ok, czekam na zwolnienie z odprawy, i ku mojemu zdziwieniu otrzymałem list z poczty polskiej o fakcie zatrzymania mojej przesyłki na odprawie celnej za co poczta polska życzy sobie 17zł. zdziwiłem się bo raczej wszyscy kurierzy i przewoxnicy informuja o takich rzeczach mailem czy smsem a tu otrzymalem poprostu list polecony z poczty polskiej że moja paczka jest na odprawie celnej i że gdy ona dotrze poczta polska pobierze 17zł za to że mnie poinformowała o fakcie zatrzymania do odprawy, spotkał się ktoś z czymś takim. wiecie jak na przyszłośc uniknąc takiej sytuacji?
zdziwiło mnie to ponieważ odrobiłem lekcje, przygotowałem się do tego zakupu, sprawdziłem stawki celne, ewentualne sytuacje kiedy zapłace wat, kiedy nie, chiński sprzedawca oznaczył forme wysyłki jako darmową do polski więc poza ewentualnym cłem i watem oraz ceną zakupionego przedmiotu nie miało być innych kosztów prawda? czy coś przeoczyłem lub źle zrobiłem?