Piekło perfekcjonisty — ustalanie domyślnej pozycji okien w Ubuntu

Kiedy poziom irytacji zachowaniem interfejsu osiąga masę krytyczną, postanawiam w końcu wziąć sprawy w swoje ręce. Paradoksalnie jako użytkownik Linuksa nie lubię za bardzo grzebać w ustawieniach środowiska graficznego, ale tym razem postanowiłem zrobić wyjątek. Okazało się, że rozwiązanie jest eleganckie i nieinwazyjne.

Odstające od krawędzi okna

Problem dotyczy tylko niektórych aplikacji, takich jak np. Steam oraz Team Speak 3, a polega na tym, że okna tychże programów odstają na różne sposoby od krawędzi ekranu.

Koń trojański

Dzisiaj na DP przeczytałem, że nowy Windows 10 ma być darmowy dla wszystkich obecnych użytkowników Windowsa 7 oraz 8.x. Oferta dotyczy zatem ok. 70% użytkowników PC "z automatu" i raczej nie wpłynie w większym stopniu na decyzję hardkorów z Windowsem XP, stanowiących jakieś ~18% rynku. Dane za

Wadliwa aktualizacja Windowsa (KB2839229)

Wczoraj Microsoft wypuścił kilka nowych biuletynów bezpieczeństwa. Jeden z nich - wydany skądinąd po zgłoszeniu luki w kernelu Windowsa przez naszego rodaka z Google - zawiera aktualizację, która w moim przypadku (Vista) po instalacji i ponownym uruchomieniu komputera skutkuje pojawieniem się błędu:

Inicjowanie procesu logowania interakcyjnego nie powiodło się.

Wygląda to mniej więcej tak (zrzut zapożyczony):

Wojny desktopowe

Linux - słowo klucz - punkt zapalny "flejmu" w komentarzach do newsów na DP (i nie tylko). W czym rzecz? Idzie jak zwykle o ambicje. Z takiego przynajmniej wychodzę założenia, gdyż uczestnicy zwyczajnie nie potrafią sobie odmówić przyjemności wzięcia udziału w owych "dyskusjach". Uwagę mą przykuł szczególnie jeden poruszany w nich temat, ciut związany z propagandą wyższości systemów. Dotyczy desktopów i polega głównie na naparzaniu się argumentami o tym dlaczego linuksowy desktop (nie) jest gorszy od windowsowego.

Aktualność oprogramowania - stay safe

Gdy dochodzi do infekcji komputera przez złośliwe oprogramowanie, wielu użytkowników boryka się z problemem ich usunięcia, a często nawet przymusową reinstalacją systemu. Zaniedbanie aspektu bezpieczeństwa komputera może prowadzić do przykrych komplikacji, których przecież w łatwy sposób można uniknąć. W tym artykule chciałbym przybliżyć tylko jeden z aspektów profilaktyki bezpieczeństwa komputera. Mianowicie: aktualność oprogramowania.

Dlaczego aktualizujemy programy?

Znakomita większość programów jest lub była w danym czasie rozwijana.

WTW - Przede wszystkim komunikacja

Nie pamiętam już czasów kiedy korzystałem z Gadu-Gadu. Z całą pewnością było to bardzo dawno temu. Przez długi okres użytkowałem komunikator Tlen i byłem z niego bardzo zadowolony. Niestety gdzieś w okolicach urodzin Pudelka i innych tworów o2 koncepcja tworzenia dobrego komunikatora na biegunie od GG rozminęła się z mocną komercjalizacją owej firmy.