Intel Quick Sync Video, to działa!

Dziś zgodnie z obietnicą dalej męczę grafikę zintegrowaną w i7 3770K. Układ Intel HD 4000 obsługuje tytułową technologię więc to on posłuży mi do testów. Niestety budżetowe serie procesorów z rodziny Celeron i Pentium nie obsługują tej technologii a szkoda bo właśnie w nich przydała by się najbardziej ;)
Czym jest Quick Sync Video? Za odpowiedź niech posłuży cytat z oficjalnej strony Intela.

Technologia Intel® Quick Sync Video pozwala na błyskawiczne tworzenie, montowanie, synchronizowanie i udostępnianie filmów — w domu i przez Internet.
Co to jest technologia Intel® Quick Sync Video?
Zintegrowana z procesorami Intel® Core™ trzeciej generacji technologia Intel Quick Sync Video wykorzystuje specjalne mechanizmy do tworzenia i przetwarzania multimediów, co przyspiesza i ułatwia konwersję. Technologia ta umożliwia nagrywanie płyt DVD lub Blu-ray*, tworzenie i edycję filmów 3D, przekształcanie plików filmowych 2D na 3D i konwersję filmów w celu ich przesłania do przenośnego odtwarzacza multimediów lub ulubionego serwisu społecznościowego — wszystko w mgnieniu oka.
Komputery z procesorami Intel trzeciej generacji wyposażonymi w technologię Intel Quick Sync Video umożliwiają konwersję materiałów filmowych w formacie HD do formatu używanego w urządzeniach przenośnych w czasie dwukrotnie szybszym w porównaniu z komputerami z procesorami Intel drugiej generacji1,2. Nie czekaj więcej na swój film — niech on czeka na Ciebie.

W teorii wygląda to super ale czy faktycznie jest aż tak szybko żeby to mój film czekał na mnie to nie wiem ;) Zwykle też z przymrużeniem oka podchodzę do marketingowych opisów w stylu że coś dzieje się w mgnieniu oka no ale zaraz sprawdzę jak to w praktyce wygląda.
Na stronie Intela wyczytałem że programami na pewno obsługującymi ich technologię są MediaConverter 8 oraz CyberLink MediaEspresso 6.7 więc to one posłużą mi do testu. Dodatkowym plusem jest to że wersje testowe tych programów nie są jakoś ograniczone funkcjonalnie a jedynie czasowo do 30 dni jeśli chodzi o MediaConverter oraz ograniczenie do 50 uruchomień i 30 dni w MediaEspresso.
MediaConverter 8 nie posiada polskiego interfejsu ale jego obsługa jest na tyle prosta i intuicyjna że nie można uznać tego za wadę. CyberLink MediaEspresso 6.7 również jest prosty w obsłudze i posiada dodatkowo interfejs w naszym ojczystym języku ale to jednak MediaConverter bardziej przypadł mi do gustu.
Poniżej możecie sobie porównać wygląd programów.

Jako testowe pliki wideo posłużyły mi:

 • Elysium Trailer 1 5.1 Audio 4K
 • Big Buck Bunny 1080p w formacie H.264
 • Najpierw sprawdziłem ile potrzeba czasu na przekonwertowanie testowego filmu z wyłączoną technologią Intel Quick Sync Video a następnie to samo z włączoną. Na pierwszych 2 wykresach ponownie znajdziecie również testy z różnym taktowaniu pamięci oraz procesor Pentium G2120, oczywiście wartość przy wykresie Quick Sync dla tego procesora wynosi zero ponieważ nie obsługuje tej funkcji.

  Profil użyty w powyższym teście w programie MediaConverter to MP4 1920x1080 8Mbps, kodek video H264 a audio AAC.

  Tutaj wybrałem z programu gotowy profil konwertujący wideo dla urządzenia The new iPad.
  Następnie zmieniłem testowy plik wideo na Big Buck Bunny (MOV H264 video, AAC surround sound, 1920x1080) a jako format wyjściowy w programie MediaConverter wybrałem gotowy profil dla urządzenia Google Nexus One.

  Podobnie postąpiłem w przypadku programu MediaEspresso, również plik Big Buck Bunny ale tym razem profil dla Samsunga galaxy S3.

  Jak widać na wykresach to na prawdę działa i potrafi zaoszczędzić dużo czasu. Moje pliki testowe to tylko krótkie trailery ale jeśli ktoś pracuje z obróbką wideo na co dzień to jest to nieoceniona pomoc. Jak to mówią czas to pieniądz a Quick Sync potrafi zaoszczędzić nam sporo czasu ;)
  Jest jeszcze jedna rzecz której tu na wykresach nie zobaczycie. Chodzi mi o obciążenie procesora podczas pracy programu, bez Quick Sync wszystkie wątki procesora pracują pełną parą podczas gdy z Quick Sync obciążenie procesora jest nieznaczne i spokojnie możemy robić w między czasie coś innego, obciążenie związane z kodowaniem wideo jest nieodczuwalne w przeciwieństwie gdy wszystkie wątki procesora są prawie w 100% obciążone. Dobrze widać to na poniższych obrazkach, myślę że to będzie dobre podsumowanie.