Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Intel Quick Sync Video, to działa!

Dziś zgodnie z obietnicą dalej męczę grafikę zintegrowaną w i7 3770K. Układ Intel HD 4000 obsługuje tytułową technologię więc to on posłuży mi do testów. Niestety budżetowe serie procesorów z rodziny Celeron i Pentium nie obsługują tej technologii a szkoda bo właśnie w nich przydała by się najbardziej ;)
Czym jest Quick Sync Video? Za odpowiedź niech posłuży cytat z oficjalnej strony Intela.

Technologia Intel® Quick Sync Video pozwala na błyskawiczne tworzenie, montowanie, synchronizowanie i udostępnianie filmów — w domu i przez Internet.
Co to jest technologia Intel® Quick Sync Video?
Zintegrowana z procesorami Intel® Core™ trzeciej generacji technologia Intel Quick Sync Video wykorzystuje specjalne mechanizmy do tworzenia i przetwarzania multimediów, co przyspiesza i ułatwia konwersję. Technologia ta umożliwia nagrywanie płyt DVD lub Blu-ray*, tworzenie i edycję filmów 3D, przekształcanie plików filmowych 2D na 3D i konwersję filmów w celu ich przesłania do przenośnego odtwarzacza multimediów lub ulubionego serwisu społecznościowego — wszystko w mgnieniu oka.
Komputery z procesorami Intel trzeciej generacji wyposażonymi w technologię Intel Quick Sync Video umożliwiają konwersję materiałów filmowych w formacie HD do formatu używanego w urządzeniach przenośnych w czasie dwukrotnie szybszym w porównaniu z komputerami z procesorami Intel drugiej generacji1,2. Nie czekaj więcej na swój film — niech on czeka na Ciebie.
W teorii wygląda to super ale czy faktycznie jest aż tak szybko żeby to mój film czekał na mnie to nie wiem ;) Zwykle też z przymrużeniem oka podchodzę do marketingowych opisów w stylu że coś dzieje się w mgnieniu oka no ale zaraz sprawdzę jak to w praktyce wygląda.
Na stronie Intela wyczytałem że programami na pewno obsługującymi ich technologię są MediaConverter 8 oraz CyberLink MediaEspresso 6.7 więc to one posłużą mi do testu. Dodatkowym plusem jest to że wersje testowe tych programów nie są jakoś ograniczone funkcjonalnie a jedynie czasowo do 30 dni jeśli chodzi o MediaConverter oraz ograniczenie do 50 uruchomień i 30 dni w MediaEspresso.
MediaConverter 8 nie posiada polskiego interfejsu ale jego obsługa jest na tyle prosta i intuicyjna że nie można uznać tego za wadę. CyberLink MediaEspresso 6.7 również jest prosty w obsłudze i posiada dodatkowo interfejs w naszym ojczystym języku ale to jednak MediaConverter bardziej przypadł mi do gustu.
Poniżej możecie sobie porównać wygląd programów.
Jako testowe pliki wideo posłużyły mi:
 • Elysium Trailer 1 5.1 Audio 4K
 • Big Buck Bunny 1080p w formacie H.264
 • Najpierw sprawdziłem ile potrzeba czasu na przekonwertowanie testowego filmu z wyłączoną technologią Intel Quick Sync Video a następnie to samo z włączoną. Na pierwszych 2 wykresach ponownie znajdziecie również testy z różnym taktowaniu pamięci oraz procesor Pentium G2120, oczywiście wartość przy wykresie Quick Sync dla tego procesora wynosi zero ponieważ nie obsługuje tej funkcji.
  Profil użyty w powyższym teście w programie MediaConverter to MP4 1920x1080 8Mbps, kodek video H264 a audio AAC.
  Tutaj wybrałem z programu gotowy profil konwertujący wideo dla urządzenia The new iPad.
  Następnie zmieniłem testowy plik wideo na Big Buck Bunny (MOV H264 video, AAC surround sound, 1920x1080) a jako format wyjściowy w programie MediaConverter wybrałem gotowy profil dla urządzenia Google Nexus One.
  Podobnie postąpiłem w przypadku programu MediaEspresso, również plik Big Buck Bunny ale tym razem profil dla Samsunga galaxy S3.
  Jak widać na wykresach to na prawdę działa i potrafi zaoszczędzić dużo czasu. Moje pliki testowe to tylko krótkie trailery ale jeśli ktoś pracuje z obróbką wideo na co dzień to jest to nieoceniona pomoc. Jak to mówią czas to pieniądz a Quick Sync potrafi zaoszczędzić nam sporo czasu ;)
  Jest jeszcze jedna rzecz której tu na wykresach nie zobaczycie. Chodzi mi o obciążenie procesora podczas pracy programu, bez Quick Sync wszystkie wątki procesora pracują pełną parą podczas gdy z Quick Sync obciążenie procesora jest nieznaczne i spokojnie możemy robić w między czasie coś innego, obciążenie związane z kodowaniem wideo jest nieodczuwalne w przeciwieństwie gdy wszystkie wątki procesora są prawie w 100% obciążone. Dobrze widać to na poniższych obrazkach, myślę że to będzie dobre podsumowanie.
   

  sprzęt oprogramowanie

  Komentarze

  0 nowych
  Frankfurterium   10 #1 05.05.2013 22:35

  Profile w wymienionych programach są konfigurowalne? Jeśli tak, czym można w nich manipulować?

  cabis   13 #2 06.05.2013 18:40

  @Frankfurterium
  Są konfigurowalne, spójrz sam:
  http://abload.de/img/1k7y44.png
  http://abload.de/img/25ma0e.png
  http://abload.de/img/34zbkg.png
  http://abload.de/img/5qyxvf.png
  Ja w testach użyłem domyślnych konfiguracji.

  arlid   16 #3 06.05.2013 18:45

  A z ciekawości spytam, choć nie wiem czy to jest zależne tez od tego. jak prezentowały się rozmiary plików przed i po? Spora różnica?

  Frankfurterium   10 #4 06.05.2013 19:22

  Szczerze mówiąc, niewiele (lista opcji dla enkodera x264: http://mewiki.project357.com/wiki/X264_Settings , a dochodzi do tego jeszcze kwestia filtrowania).

  Nieco rozczarowuje też zwieńczenie tego testu:
  http://converter.gomlab.com/eng/guide/qsv.gom

  "there is an undeniable reduction in image quality when compared to x264 and H.264"

  napastn1k   6 #5 07.05.2013 03:30

  Wyczytałem gdzieś, że przy użyciu Quick Sync filmy sporo tracą na jakości więc lepiej jest użyć samego procesora bez Quick Sync. Porównałeś jakość?

  DiamondBack   13 #6 07.05.2013 07:44

  Quick sync jest dla użytkownika domowego. Zaawansowani koderzy z tego już nie skorzystają.

  mr_nessuno   8 #7 07.05.2013 11:01

  Darmowy MediaCoder także obsługuje QuickSync: http://www.mediacoderhq.com/

  Jeszcze jedna uwaga: jest bardzo prawdopodobne że układ graficzny intela nie wystarczy do gier, a przełączenie na kartę dedykowaną oznacza że programy nie będą rozpoznawać że mamy QuickSync.
  Pomocny w tym wypadku staje się program Lucid Virtu MVP który umożliwia "przekonanie" praktycznie dowolnego programu żeby używał układu intela: http://www.lucidlogix.com/driverdownloads-mvp.shtml

  cabis   13 #8 07.05.2013 17:59

  @arlid
  Trailer Elysium to 2 minuty i 12 sekund materiału video w rozdzielczości 4K - 555MB po przekonwertowaniu z użyciem MediaConverter 8 na profilu dla iPad 2 to 47,3MB.
  @napastn1k
  Na moje oko nie zauważyłem różnicy ale przyjrzę się temu jeszcze raz.
  @mr_nessuno
  Grafika Intela na pewno nie wystarczy do gier, już to sprawdzałem no chyba że chcesz grać na niskich lub średnich detalach to ujdzie.

  arlid   16 #9 08.05.2013 18:36

  @cabis
  Dzięki za info :) Spora różnica :)