Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Intel. Dawid vs. Goliat?

Dzień dobry, cześć i czołem!
To już ostatni wpis na temat sprzętu który miałem przyjemność testować. Chodzi oczywiście o Intel DZ77RE-75K i i7 3770K. Dawno nie było żadnego wpisu który w cyferkach i wykresach pokazywałby pewne zależności i różnice więc dziś taki będzie :)
Skupię się na pokazaniu różnic w wydajności procesorów, wspomnianego i7 3770K oraz Pentium G2120. Zobaczymy czy jest sens inwestować w szybsze pamięci dla platformy opartej na LGA 1155.Dodatkowo podobnie jak w moim wpisie "Intel. Test GPU część pierwsza" pojawi się tutaj symulowany procesor który powstał z wyłączenia niektórych funkcji w i7 3770K, pozwoli to sprawdzić o ile taki Pentium był by szybszy gdyby miał więcej cache. We wspomnianym wpisie są także informacje o platformie testowej i kilka słów na temat interpretacji wykresów więc nie będę tego tu przepisywał drugi raz a polecam rzucić okiem na poprzedni wpis. Ten wpis jest niejako uzupełnieniem moich poprzednich o zintegrowanych GPU z tym że tu skupiłem się na samych procesorach.
No dobrze, czas podziwiać wykresy ;D

W przypadku PCMarka na ogólny wynik ma wpływ także grafika a ponieważ test odbywał się na zintegrowanych (iGPU w i7 jest szybsze niż to w Pentiumie) należy wziąć to pod uwagę wyciągając wnioski z powyższego wykresu.

Pomiar był wykonywany z wyłączonym sprzętowym wspomaganiem AES dostępnym w procesorze Intel Core i7 3770K.

Tutaj należy się kilka słów wyjaśnienia, Pentium G2120 ma na wykresach zero ponieważ nie obsługuje instrukcji AES-NI.

Podsumowanie

Tak jak można się było spodziewać tam gdzie jest możliwość spożytkowania dodatkowych wątków procesora i7 miażdży Pentiuma ale jeśli aplikacja jest jednowątkowa to przewaga jest raczej niewielka. Cóż ameryki tym nie odkryłem ale przynajmniej wiadomo jaka przepaść dzieli te 2 procesory. Jeśli chodzi o pamięci to kolejny raz przekonałem się że zysk wydajności na szybszych pamięciach jest mały, więc jeśli staniemy przed wyborem typu: kupić więcej ale wolniejszych czy mniej ale szybszych to lepszym wyborem w przypadku platformy LGA 1155 będzie więcej GB ;)
Co by było gdyby Pentium G2120 miał więcej cache? Był by trochę szybszy ale na pewno znacznie droższy niż jest. Czyli gra nie warta świeczki, panowie z Intela wiedzą co robią ;)

Podsumowując cały okres gdy miałem u siebie testowy sprzęt to muszę przyznać że najtrudniej było mi się rozstać z procesorem i7 3770K :P
Przez ten miesiąc człowiek jednak przyzwyczaił się do jego wydajności. Jeśli chodzi o płytę główną Intela to mam mieszane uczucia, pod względem sprzętowym bardzo mi się podobała i nic nie można by jej zarzucić. Takie rzeczy jak diody symbolizujące obciążenie/temperaturę, wyświetlacz kodów POST czy przyciski power i reset cieszyły i dawały frajdę. Ogólne wrażenie psuł natomiast UEFI który co prawda wyglądał efektownie ale jednak moim zdaniem nie był intuicyjny, brakowało mi w nim kilku funkcji (wyłączenie EIST) jak i wydaje mi się że niektóre rzeczy nie działały tak jak powinny.
Szczerze pisząc najbardziej podobał mi się ten moduł WLAN dołączany do płyty jako dodatek ;D
Po okresie testowym doszedłem do wniosku że Intelowi to jednak procesory wychodzą lepiej niż płyty główne. Jednak jak to mówią nie ma złych produktów, są tylko źle wycenione :D
W tym miejscu należą się też podziękowania dla dobrychprogramów i Intela za udostępnienie sprzętu do testów, było to dla mnie nowe i pouczające doświadczenie.
Do zobaczenia w następnym wpisie (już nie o Intelu ;P). 

sprzęt

Komentarze

0 nowych
Jaro070   17 #1 16.06.2013 15:05

Dzień dobry, cześć i czołGIem!

Over   9 #2 16.06.2013 18:09

Troche za długie podsumowanie i czytanie tego to dla mnie męka ale sam wpis ok :)
Osobiście wole suche liczby od słupków lepiej mi sie przelicza, ale to moje zdanie :)

  #3 17.06.2013 05:24

Ja mam takie małe pytanie do testu. Jak G2120 mógł pracować z DDR3 1866 MHz jak obsługuje maksymalnie 1600 MHz, a zwykle zmiana na wyższy powoduje nie wstanie komputera lub reset ustawień UEFI/BIOS.

cabis   13 #4 17.06.2013 18:32

@Czyżak (niezalogowany)
Normalnie. 1600MHz to oficjalna obsługa ale praktycznie każda płyta główna umożliwia w trybie OC ustawienie wyższych częstotliwości i to czy będzie działać zależy tylko od tego jakie masz pamięci. Moje pamięci mogą działać nawet na 2000MHz więc miały jeszcze trochę zapasu. Moja płyta główna MSI Z77A-G43 umożliwia obsługę maksymalnie DDR3 2667MHz. W tych testach używałem płyty Intela i też można było ustawić wyższe niż 1600MHz taktowanie dla pamięci. Poczytaj sobie o obsłudze pamięci na płytach głównych z Z77.

Autor edytował komentarz.
arlid   16 #5 18.06.2013 18:58

Strasznie dużo wykresów : No, ale testy to są testy. Muszą być wyniki do analizy :)

djDziadek   17 #6 19.06.2013 01:46

Kolejny niezadowolony z tak krótkich testów.
Welcome 2 the club :)

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.