Linux - czego brakuje do ideału ?

Na początku chciałbym zaznaczyć iż jest to mój osobisty punkt widzenia, jako użytkownik raczej początkujący w systemach innych niż windows.
No więc w moim odczuciu linuxem któremu niewiele brakuje do ideału jest Ubuntu.
Systemu tego używam na laptopie (Toshiba R200) już od jakiegoś czasu, więc myślę że mogę co nieco o nim powiedzieć.
Na początek instalacja:
+ łatwość stworzenia botowalnego pendriva co ma szczególne znaczenie w moim przypadku, ponieważ moja Toshiba nie posiada napędu CD-ROM
+ LiveCD
+ obsługa dużej ilości sprzętu out of the box
+ stosunkowo nieduże zużycie ramu
+ propozycja instalacji niewolnych sterowników
Jednak gdy już trochę się popracuje, mamy swoje ulubione programy, to zaczyna przeszkadzać fakt iż po świeżej instalacji mamy mnóstwo softu który nie jest nam potrzebny bądź chcemy zainstalować sobie alternatywny. Naprawienie tego stanu rzeczy jest dość czasochłonne.
I tutaj przechodzimy do meritum. Więc jak powinien wg. mnie wyglądać linux idealny ? a konkretnie proces jego instalacji ?
IMHO Canonical przesadziło z łatwością instalacji, może wydać się Wam to dziwne ale już tłumaczę.
Instalując ubuntu brakuje mi wyboru opcji w stylu "ok jestem zielony rób wszystko za mnie" i "coś tam wiem daj mi możliwość wyboru oprogramowania :P ", kilka kreatorów więcej możne odrobinę wydłużyło by czas instalacji ale system był by dostosowany konkretnie pod użytkownika.
Jak miało by to wyglądać ?
ano po prostu kilka okienek więcej w graficznym kreatorze i kilka opcji do zaznaczenia iksem np.
__________________________________________________________________
"Przeglądarka internetowa"
- Opera
- Firefox
- Chromium
- nie instaluj przeglądarki
- inne
po zaznaczeniu opcji inne miejsce na nazwę programu i ewentualne dopisanie repozytorium
__________________________________________________________________

i kilka takich kreatorów zawierających pytania w stylu czy instalować obsługę drukarek, pakiet biurowy, odtwarzacz audio/video, gry itp. itd.
Wiem, ze można to uzyskać instalując inne dystrybucję ale nie spotkałem się aby można było wybrać takie rzeczy z kreatorem graficznym.
Dodatkowo po instalacji ubuntu nie działał tylko czytnik linii papilarnych co można wybaczyć bo to raczej dość egzotyczny sprzęt, a poza tym wszystko ładnie działa bez kombinowania.
Jeżeli znacie jakieś dystrybucje które dobrze obsługują sprzęt i dają wybór oprogramowania przy instalacji w trybie graficznym a nie przez wklepywanie poleceń to chętnie przetestuję.