Modding laptopa? Czemu nie ;) Cz.1

Chciałbym wam przedstawić mój zrealizowany już pomysł na odświeżenie laptopa i przywrócenie mu dawnej świetności. Do zmian nie tylko w konfiguracji sprzętowej ale i do zmiany wyglądu skłonił mnie wpis użytkownika kszyhu. Niektóre osoby pewnie widziały mój "worklog" (chyba zbyt wiele powiedziane) na innym forum ale postanowiłem przedstawić moją pracę też tu w nieco bardziej przystępnej formie.
Swego czasu chciałem mieć laptopa który będzie miał złącze do stacji dokującej i nie będzie plastikową zabawką. Takie wymagania oraz ograniczony budżet skłoniły mnie do zainteresowania się używanymi laptopami z biznesowych serii. W taki oto sposób wszedłem w posiadanie HP Compaq 6910p (dziś kupiłbym raczej 6930p). Później padła w nim też matryca i stanąłem przed wyborem naprawiać czy szukać czegoś innego. Wybrałem opcję 1.

Specyfikacja - stan w jakim go kupiłem:


  • CPU - C2D T7300 2GHz
  • RAM - 2x 512MB DDR2 533MHz
  • GPU - Intel GMA X3000
  • HDD - Brak
  • Napęd optyczny - CD-RW/DVD Combo drive
  • Matryca - WXGA matowa
  • Bateria - 55Wh
  • Zasilacz - Brak
  • Stacja Dokująca - Brak

Rzeczy które w nim zmieniłem to wymiana pamięci RAM na 2x2GB DDR2 800MHz Kingstona, uzupełnienie braku dysku twardego dyskiem SSD OCZ Agility 3 60GB i wbrew obiegowej opinii kontroler w tym dysku - SandForce nie sprawił mi żadnych problemów, mowa tu o dysku z firmware 2.22. Jako że 60GB to dla mnie trochę mało usunąłem napęd optyczny i w jego miejsce zakupiłem dedykowany napęd HDD Multibay II 80GB 5400rpm, na allegro są w cenie samych dysków :D Z napędem optycznym rozstałem się bez żalu bo płyt i tak już nie używam, nawet system z pendriva instaluję. Zasilacz kupiłem zamiennik firmy INTEX, działa ok ale grzeje się strasznie ten skurczybyk ;D Do tego jeszcze stacja dokująca na której tak mi zależało z zasilaczem 120W(musi być inny niż ten do laptopa) model HSTNN-IX01.
Kolejną ciekawą rzeczą w 6910p jest miejsce na modem 3G i kartę sim. Jako posiadacz karty Aero2 uznałem że szkoda by było zmarnować taki potencjał i takim o to sposobem wyposażenie wzbogaciło się o modem zgodny z Aero2 - Samsung GT-Y3300X.
Ostatnimi rzeczami które zrobiłem to wymiana matrycy na kompatybilną ale niestety glare i to co rzuca się w oczy najbardziej, zmiana wyglądu - oklejenie folią 3M.
Gdzieś po drodze wgrałem także modowany bios od magików z forum notebookreview. Było to konieczne ze względu na to że w oryginalnym biosie jest tzw. biała lista (ang. whitelist) kompatybilnego sprzętu i mój modem oczywiście na niej nie jest, więc bez zmiany biosu był by bezużyteczny. Ten modyfikowany ma usunięte whitelist i dodane funkcję dual-IDA (Intel Dynamic Acceleration) co skutkuje podbiciem w pewnych sytuacjach mnożnika procesora o 1 w górę a co za tym idzie podkręceniem CPU w moim przypadku o 200MHz :)
Wracając jeszcze do tematu wyglądu, dość długo szukałem odpowiedniej folii do oklejania i wbrew początkowemu zauroczeniu folią karbonową zdecydowałem się na folię imitującą szczotkowane aluminium. W moim odczuciu znacznie lepiej pasuje do biznesowego charakteru mojego laptopa. Konkretnie to wybór padł na folię 3M DI-NOC ME-1175, nie jest ona tania ale wygląda świetnie, zresztą jako miłośnik szczotkowanego alu i posiadacz obudowy do PC Lian-Li wybór chyba nie mógł być inny ;D
No dobrze, wytrwałych zapraszam do obejrzenia tego co mi się udało (mniej lub bardziej) zrobić.

Koniec części pierwszej, zapraszam do następnego wpisu na ten temat.