Modyfikacja biosu na kartach graficznych opartych o chip G92

Dzisiejszy wpis będzie różny od poprzednich ale spokojnie nie jest to koniec serii minirecenzji a raczej przerywnik.

W tym wpisie pokażę Wam jak zmodyfikować bios kart graficznych firmy nVidia opartych o chip G92. Zapytacie no dobrze ale po co to robić ? Otóż już tłumaczę, jeżeli macie podkręconą kartę i znacie już jej możliwości to zamiast bawić się programami można zapisać odpowiednie ustawienia w biosie karty co według mnie jest rozwiązaniem bardziej eleganckim. Druga sprawa to odblokowanie trybu 2D. Tak na kartach graficznych z serii nVidia GeForce 8 i 9 nie ma trybu 2D! Skutkiem tego jest niepotrzebnie wysoki pobór prądu gdy wyświetlany jest pulpit a także co za tym idzie więcej ciepła i szybsze obroty wentylatora. Taktowanie rdzenia i pamięci jest takie samo niezależnie od tego czy aktualnie gramy czy wyświetlamy pulpit. Chip G92 jest najdłużej żyjącym w historii kart graficznych mimo iż jest już leciwy to można go znaleźć w kartach: od legendarnej 8800 GT, przez 8800 GTS 512, 9800 GT, 9800 GTX a na 9800 GX2 kończąc. Jak widać nVidia odgrzewała kotleta wiele razy ;) Ten sposób działa dla każdej karty G92 65nm i 55nm.

Zanim zaczniemy chciałbym ostrzec iż w razie nieodpowiedniego wykonania opisanych tu czynności ryzyko uszkodzenia karty graficznej jest wysokie dlatego robisz to na własną odpowiedzialność.

Programy jakie będą potrzebne to:

 • NiBiTor
 • NVFlash for Windows
 • GPU-Z

 • NiBiTor to program do edycji biosów kart graficznych firmy nVidia, NVFlash to program którym wgramy zmodyfikowany bios z pod Windowsa a GPU-Z posłuży nam do kontroli parametrów i udzieli kilku ważnych informacji.

  Kiedy mamy już wszystko co potrzeba możemy zacząć zabawę.

  Najpierw jednak upewnij się że karta posiada rdzeń G92 a nie inny, w tym celu uruchom program GPU-Z.

  Jak widać mam kartę z takim chipem. Wszystkie czynności będę przeprowadzał na przykładzie karty nVidia GeForce 8800 GTS 512.

  Następny krok to uruchomienie i wgranie biosu do programu NiBiTor. Bios najłatwiej i najbezpieczniej odczytać bezpośrednio z karty ale jest też możliwość wczytania z pliku jeśli takowym dysponujemy, zalecam jednak pierwsze rozwiązanie. W tym celu należy: uruchomić nibitor.exe, wejść w zakładkę "Tools" -> "Read BIOS" -> "Select Device..." w tym momencie program powinien rozpoznać kartę.

  Teraz ponownie wchodzimy w zakładkę "Tools" -> "Read BIOS" -> "Read into NiBiTor"
  Gdy NiBiTor odczyta bios automatycznie wejdzie w zakładkę Clockrates.
  Czasami zdarza się że nie da się odczytać biosu w ten sposób ponieważ wyskakuje błąd ale to nic straconego do odczytania biosu może posłużyć także program GPU-Z.
  Aby odczytać bios programem GPU-Z uruchamiamy go, i klikamy na małą ikonkę znajdującą się na linii pola "BIOS Version" po prawej stronie pod logo nVidii a następnie wybieramy "Save to file..." i zapisujemy gdzieś plik .rom teraz wystarczy go wczytać do nibitora przez File -> Open BIOS i wskazanie pliku.rom. Nibitor tak jak w poprzedniej metodzie wczyta go i przejdzie do zakładki Clockrates.

  Jak widać mój bios jest dość biedny i posiada tylko jeden profil Extra (3D).
  Czas zmienić taki stan rzeczy.

  Teraz tak: osoby które chcą tylko aktywować tryb 2D wpisują w to pole odpowiednie wartości, w moim przypadku są to core=400MHz, Shader=1000MHz i Memory=600MHz można sobie oczywiście ustawić inne wartości ale nie polecam schodzić poniżej 300/800/400 bo karta będzie pracować niestabilnie i wysypywać się albo w ogóle zobaczycie czarny obraz ;)
  Jeżeli oprócz aktywacji trybu 2D chcecie też podkręcić kartę to trzeba zmienić wartości w polu Extra na takie jakie wcześniej sprawdziło się podkręcając programami i uznało za stabilne u mnie jest to ze standardowych 650/1625/972 na 720/1782/999. Dobrze, w tej zakładce to by było na tyle, teraz czas na zmianę napięcia. Przechodzimy na zakładkę Voltages i Exact Mode.

  W polu 2D wybieramy najniższe dostępne napięcie, w moim przypadku 1V w polu extra zmieniamy tylko wtedy gdy w poprzedniej zakładce zwiększaliśmy zegary w polu extra wówczas ustawiamy napięcie według potrzeb. Na moim przykładzie ustawiłem maksymalne dostępne napięcie 1,15V ponieważ podkręcałem też zegary w polu extra na poprzedniej zakładce a że są to już dość wyżyłowane ustawienia dla mojej karty to do poprawnego działania potrzeba wyższego napięcia.

  Teraz najtrudniejsza część a zarazem gwóźdź programu - aktywacja trybu 2D, bo to co do tej pory zrobiliśmy to tylko przygotowanie profili ale to nie wystarczy do tego aby karta przełączała się na 2D w trakcie bezczynności.
  Przechodzimy do edytora Hex - kolejno Tools -> HexView powiększamy sobie okno na cały ekran aby łatwiej się pracowało. Nibitor automatycznie przechodzi do miejsca które było zmieniane. Szukamy teraz wartości oznaczonych kolorem czerwonym, te które nas interesują są pierwsze od góry.

  Gdy znajdziemy pierwsze czerwone bloki (tu zaczynające się od 6490) poruszamy się w linii poziomej na lewo od tych czerwonych wartości i szukamy wartości 1802 która powinna znajdować się niedaleko. Interesujący nas fragment znajduje się zaraz po tej wartości po prawej stronie, ma wartość 00FF zmieniamy go na 0003.

  Tak powinno to wyglądać po edycji.
  Zamykamy teraz edytor Hex i zapisujemy nasz nowy bios File -> Save BIOS...
  Gotowe teraz masz już nowy bios który wystarczy wgrać do karty graficznej ale jeśli jeszcze nie zrobiłeś kopii zapasowej starego biosu to zrób to teraz na wszelki wypadek, jak to zrobić z wykorzystaniem GPU-Z jest napisane na początku poradnika.
  Nibitor można zamknąć nie będzie nam już potrzebny.
  Następnie uruchamiamy NVFlash for Windows.
  Aby to zrobić trzeba uruchomić wiersz polecenia: skrótem klawiaturowym [win]+[R] otwieramy uruchom i w okienko wpisujemy "cmd" teraz wypakowujemy program nvflash (pobierany jest w postaci archiwum zip) do jakiegoś folderu. Ja utworzyłem sobie na dysku C: folder o nazwie nv i tam rozpakowałem program. W tym samym folderze umieszczamy również nasz nowy świeżo przygotowany bios do karty graficznej. Teraz z poziomu cmd przechodzimy do tego folderu. Kto nie zna podstawowych poleceń to informuję iż robimy to przy pomocy polecenia "cd". Cmd zwykle otwiera się na "C:\Users\Nazwa Użytkownika" dlatego trzeba użyć polecenia "cd.." aby się cofnąć o jeden poziom w strukturze katalogów u mnie jak widać trzeba było użyć 2 razy aby dotrzeć do C:. Teraz trzeba przejść do naszego folderu nv.

  Wpisujemy komendę "cd nv".

  Możemy użyć polecenia "dir" aby zobaczyć co jest w folderze.
  Jak widać jest wszystko co trzeba, jest bios i pliki programu. Czas na działanie.
  Wpisujemy polecenie "nvflash -4 -5 -6 bios.rom" gdzie bios.rom to nazwa naszego nowego biosu.

  Zatwierdzamy enterem, program rozpozna naszą kartę i zapyta czy aktualizować firmware, zatwierdzamy klawiszem "y".

  Teraz nie ma już odwrotu, czekamy aż program skończy pracę, jak wszystko przebiegnie pomyślnie na końcu zobaczymy napis "Update Successful". Można już zamknąć program i uruchomić ponownie komputer.
  Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem to po restarcie będziemy mieli nowy bios.
  Czas sprawdzić czy tryb 2D działa.
  Uruchamiamy GPU-Z i wchodzimy do zakładki sensors, gdzie możemy podglądnąć aktualne zegary karty, po chwili od uruchomienia programu karta powinna przełączyć się na 2D i obniżyć zegary. Dobrze widać to na poniższym screenie na czerwonych wykresach.

  Jak widać operacja zakończyła się pełnym sukcesem. Karta w grach jest wydajniejsza a w 2D pobiera mniej prądu a co za tym idzie jest chłodniejsza i cichsza.

  Aktualizacja z 13.08.2012r.
  Dodałem opis użycia programu nvflash for windows.