Panda Cloud Antivirus Pro Edition - minirecenzja

Zapraszam do zapoznania się z czwartą częścią mojego cyklu minirecenzji programów antywirusowych. Przedmiotem dzisiejszego testu będzie Panda Cloud Antivirus Pro Edition. Testowana będzie pełna wersja ponieważ jakiś czas temu udało mi się zdobyć za darmo licencję z serwisu CNET. Już na początku zaskakuje to że plik instalacyjny ma niecały 1MB ale tak na prawdę jest to instalator typu web installer co znaczy że przy instalacji pobierana jest z internetu reszta potrzebnych danych. Moim zdaniem dobre rozwiązanie szczególnie że pliki instalacyjne konkurencyjnych produktów potrafią "ważyć" grubo ponad 300MB.

Przy instalacji trzeba uważać aby nie zainstalować sobie niepożądanych dodatków.

Właściwe pobieranie plików. Producent sugeruje że jego produkt jest lekki jak piórko ;) Zobaczymy.

Instalacja i trochę przechwałek.

Możliwość wyboru wersji darmowej i płatnej, wybieram tę drugą i wpisuję kod licencyjny.

Do dyspozycji mamy także firewall.

Tak wygląda główny interfejs programu. Prosty i przejrzysty, w łatwy sposób daje dostęp do pozostałych funkcji.

Dostęp do podstawowych funkcji antywirusa i zaawansowane ustawienia.

Firewall umożliwia tworzenie własnych reguł.

Moduł zapobiegania włamaniom umożliwia dowolną konfigurację.

Menadżer procesów jest bardziej rozbudowany od systemowego i podpowie nam które procesy są bezpieczne a którym lepiej przyjrzeć się bliżej.

Szczepionka - co to? po co? a komu to potrzebne? Już wyjaśniam. Funkcja ta powstrzymuje wirusy, które wykorzystują funkcję autoodtwarzania Windows do uruchamiania w sposób automatyczny plików multimedialnych znajdujących się na dyskach wymiennych (CD, DVD lub USB). Opcja Zablokuj funkcję autostart na moim komputerze (domyślnie włączona) wyłącza funkcję Autoodtwarzania, uniemożliwiając automatyczne uruchamianie niektórych rodzajów wirusów po podłączeniu do komputera dysku wymiennego (np. pamięci flash USB).

Zaszczepienie napędu USB powoduje trwałe zablokowanie pliku Autorun.inf celem powstrzymania automatycznego rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania. Zastosowanie szczepionki w odniesieniu do napędu USB sprawi, że plik Autorun.inf będzie trwale zablokowany, dzięki czemu niemożliwe będzie odczytanie jego zawartości, a także usunięcie lub zmodyfikowanie pliku. Po pomyślnym zastosowaniu szczepionki Windows nie będzie automatycznie uruchamiać żadnego złośliwego oprogramowania znajdującego się na dysku USB. Po zaszczepieniu napęd USB będzie nadal funkcjonował prawidłowo, ale żadne pliki multimedialne, które będą się na nim znajdowały, nie zostaną uruchomione w sposób automatyczny.
Po wstępnym przyjrzeniu się programowi można stwierdzić że faktycznie nie obciąża zbytnio systemu co czyni go kandydatem godnym uwagi dla posiadaczy laptopów. Czas sprawdzić skuteczność na polu walki. Przeciwnik paczka złośliwego oprogramowania ta sama co w poprzednich testach. Zawiera 1457 plików. Środowisko to VirtualBox z zainstalowanym Windowsem 7 64bit z wszystkimi poprawkami, 7-Zipem i testowanym antywirusem.

W trakcie skanowania.

Wynik skanowania zadowalający, 1262/1457. Skuteczność na poziomie 86,62%. Panda Cloud Antivirus to lekki i skuteczny program antywirusowy, dobrze sprawdzi się na urządzeniach mobilnych. Program oceniam na 8,5/10.