Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Popsułem moją kartę graficzną i co teraz?

Ten wpis to uzupełnienie wpisu Modyfikacja biosu na kartach graficznych opartych o chip G92. Przy podkręcaniu i modyfikacji firmware czasem tak bywa że przesadzimy z parametrami i pojawia się problem bo karta sypie artefaktami, jest niestabilna albo w ogóle jest czarny obraz. Co zrobić w takiej sytuacji ? Przywrócić oryginalny z kopi zapasowej. Jeżeli nie mamy kopii to cóż... ludzie dzielą się na takich którzy robią kopie zapasowe i na takich którzy będą je robić ;) a tak serio to można szukać biosu do karty w internecie np. na techPowerUp! Video Bios Collection. Pozostańmy jednak przy sytuacji w której mamy kopię zapasową, kopię przechowujemy oczywiście na innym komputerze (lub pendrive itd.) niż ten który "męczymy" ;)
To co będzie potrzebne do przywrócenia oryginalnego biosu na karcie graficznej (TYLKO NVIDIA) w przypadku gdy nie da się tego zrobić z pod Windowsa bo karta jest niestabilna to:

 • pendrive
 • NVFlash (DOS)
 • Pliki z dyskietki bootującej Windows 98
 • plik z oryginalnym biosem karty graficznej
 • HP USB Disk Storage Format Tool
 • Wypakowujemy zawartość archiwum z plikami startowymi Windows 98 do jakiegoś folderu.
  Podłączamy pendrive i uruchamiamy narzędzie HP.
  Device - tu powinien być Twój pendrive jeśli jest inaczej wybierz go z listy.
  File system wybieramy FAT. Zaznaczamy Quick Format i Create a DOS startup disk(...) w tym polu trzeba podać lokalizację plików z dyskietki startowej które wcześniej wypakowałeś. Ok na razie tyle - kliknij start i zatwierdź pojawiające się komunikaty.
  Narzędzie HP już możesz zamknąć. Czas przekopiować na pendrive bios który chcemy wgrać i pliki nvflash.
  Tak to powinno wyglądać na pendrive.
  Takim pendrive da się przywrócić bios gdy coś widać na ekranie ale jeśli nasza karta nic nie wyświetla to trzeba jeszcze zrobić plik autoexec.bat aby cały proces odbył się automatycznie bez naszej ingerencji, w tym celu otwórz Notatnik i wklej to polecenie "C:\nvflash -4 -5 -6 -A bios.rom" bios.rom to oczywiście przykładowa nazwa. Zapisujemy ten dokument jako, nazwa pliku autoexec.bat, zapisz jako typ - ustawione na wszystkie pliki. Gotowy plik zapisujemy na pendrive.

  Tak przygotowany pendrive podłączamy do komputera w którym chcemy flashować kartę graficzną i uruchamiamy PC, cały proces powinien się odbyć automatycznie. Czasem trzeba będzie ustawić w biosie płyty głównej aby bootowała z naszego pendriva, jednak jeśli nie jest to możliwe bo nic nie widzimy to można odłączyć wszystkie dyski twarde i CD-Romy zostawiając tylko naszą pamięć USB, wtedy płyta powinna wystartować z jedynego nośnika z którego to możliwe, czyli z naszej pamięci USB.
  Ten sposób testowałem kilkakrotnie z pozytywnym rezultatem. 

  sprzęt oprogramowanie porady

  Komentarze

  0 nowych
  adi_rucio   4 #1 14.08.2012 14:24

  A tutaj są programiki do edycji i flashowania BIOSu kart firmy AMD.
  http://www.techpowerup.com/downloads/1962/TechPowerUp_Radeon_Bios_Editor_v1.28.html
  http://www.techpowerup.com/downloads/2099/ATIFlash%203.95.html

  ATIFlash, podobnie jak nvflash, trzeba wrzucić na bootowalnego pendriva z DOS-em i w autoexec.bat wpisać: atiflash -f -p 0 bios.bin (zależy od nazwy pliku, w którym jest BIOS). Oczywiście zalecane zrobienie kopii zapasowej przed :>

  Ja tak flashowałem mojego Radeona 6770 do Radeona 5770, żeby pod OS X działał.

  Songokuu   15 #2 15.08.2012 01:25

  A było nie psuć?! :)

  W_tym_temaciE   5 #3 16.08.2012 16:51

  @Songoku
  Jak dla mnie, podkręcanie to naprawianie lenistwa firm, którym nie chciało się szukać maksymalnych zegarów, dla konkretnych kart :P
  A przy tym dobra zabawa i zdrowa rywalizacja.

    #4 14.06.2013 18:35

  a co jesli flashowanie sie nie wlacza ? ( mam ati ) pendrive jest jako dysk I a w autoexec mam sciezke C to dlatego? czy jak to teraz zrobic? :)

    #5 12.02.2017 21:03

  potrzebuje pliki dyskietrki startowej win98
  pomoze ktos