Z archiwum D - płyty główne

Nie, nie chodzi mi o "D" jak ta część ciała na której teraz siedzisz ;)
D jak dziwak (w pozytywnym sensie) czyli to o czym dziś będzie.

Czasem pomagam różnym ludziom w doborze sprzętu do ich "wymarzonego" PCta i chcąc nie chcąc przeglądam co tam jest dostępne w sklepach. Dumając dziś nad kolejnym zestawem "za 2 tysiące" doszedłem do wniosku że wszystko to do siebie podobne a co gdyby komuś bardziej zależało na wybiciu się z tłumu niż na stosunku cena/jakość? Tak czy inaczej postanowiłem że popełnię wpis na temat dziwnego, ciekawego i fajnego sprzętu, oczywiście sprzętu który w mojej opinii taki jest. Niekoniecznie najnowszy ale w ten czy inny sposób przyciągający uwagę czy to wyglądem czy jakimś nietypowym rozwiązaniem technicznym.
W tym wpisie skupię się na płytach głównych. Jeśli znacie jakiegoś dziwaka z gatunku motherboard niepospolitus a którego tu nie wymieniłem to możecie się śmiało podzielić tym w komentarzu ;)

No dobrze czas start. Kolejność losowa.

Gigabyte G1975X G1 Turbo

Trzeba przyznać że układ chłodzenia jest wyjątkowo oryginalny i przywodzi na myśl silnik odrzutowca. Pytanie tylko czy jest tak wydajny czy tak głośny ;P
To co wiadomo na pewno to to że taki układ chłodzenia zaowocował żałosną wręcz ilością portów na tylnym panelu a trzeba pamiętać że swego czasu była to konstrukcja z raczej górnej półki.

ECS PF88 Extreme Hybrid

Ta płyta to absolutny rodzynek. Dlaczego? Z pewnością nie chodzi mi tu o jej wygląd, choć ten też jest ciekawy. Pozwólcie że oddam głos producentowi:

The first motherboard featuring of the AMD K8 architecture on an Intel P4 platform!

Prawda że brzmi interesująco. Pewnie się zastanawiacie jakim cudem, zdjęcia rozwieją wasze wątpliwości. Wyobrażacie sobie aby dziś Core i7 i FX w jednym stali domku ;P

EVGA Classified SR-X

2 x LGA 2011 pod Sandy Bridge-EP; 7 x PCI-Express 3.0 x16; 12 x DDR3 max. 8GB na slot (łącznie 96 GB); dwa gniazda mini-SAS, cztery gniazda SATA II 3 Gb/s oraz dwa gniazda SATA 6 Gb/s.
Moc serwera w twoim PC (o ile masz odpowiednio dużą obudowę...).

ASRock P4 Combo

Była już płyta ECS obsługująca w sumie 3 sockety ale trzeba było do niej dokupić specjalne karty rozszerzeń. Wolicie 2 sockety na jednym PCB? Nie ma problemu ASRock przychodzi z pomocą.

ASRock K8 Combo-Z

Jeśli jesteście fanami AMD i pozazdrościliście fanom Intela powyższej płyty to ASRock o Was nie zapomniał, płyta z dwoma socketami na jednym PCB dla procesorów AMD.

AOpen AX3SP Pro Che Che!

Czy płyty główne nie wydają się wam trochę nudne? A gdyby tak wasz sprzęt się do was uśmiechał?
Płyta w iście psychodelicznym klimacie ;)

Było też chłodzenie w odpowiednim kolorze oraz karta graficzna utrzymana w podobnym stylu ale o tym kiedy indziej.

ABIT ST6E-RAID Casper

Czarny i brązowy kolor PCB już mi się opatrzył i byłbym szczęśliwy gdyby producenci płyt dostrzegli że płyta wcale nie musi być czarna aby była piękna (tak wiem, ma działać a nie wyglądać...).

ASRock 4CoreDual-SATA2 R2.0

Slot PCI-Express, AGP oraz obsługa DDR i DDR2 na jednej płycie? Proszę bardzo.
Swego czasu idealna płyta do stopniowej rozbudowy starego komputera.

Sapphire PI-AM2RS690MHD

Kolejna biała płyta. Prawda że ładna?

DFI LanParty UT X58- T3eH8

Oczywiście nie mogło tu zabraknąć płyty DFI z serii LanParty - klasyka gatunku.

MSI P35 Platinum

Chłodzenie chipsetu na tej płycie zawsze kojarzyło mi się z rollercoasterem.

MSI P45 Platinum

Tutaj również nie zabrakło fantazji...

ECS Z77H2-AX

Płyta której nie powstydził by się nawet arabski szejk. Złoty socket +5 do overclockingu.

Asus Sabertooth Z77

Płyta w zbroję odziana (niby lepsze odprowadzanie ciepła, zabezpieczenie przed brudem i takie tam...).

Gigabyte G1.Assassin 2

Ciekawy wygląd, zintegrowana dźwiękówka Creative, karta sieciowa "dla graczy" Bigfoot Killer E2100, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0 itd. Nie ma lipy.

Gigabyte GA-8N-SLI Royal

Tutaj z kolei nietypowa jest sekcja zasilania procesora która może być wzmocniona przez specjalną kartę rozszerzeń na której znajdują się dodatkowe przetwornice napięcia. Łącznie z dodatkowym modułem sekcja zasilania jest 8-fazowa.

ASUS P8Z77-I Deluxe

Asus zastosował podobne rozwiązanie z sekcją zasilania jak w płycie powyżej w płycie mini ITX dla procesorów Ivy Bridge z tym że tu jest to integralna część płyty.

Poniżej płyta zaproponowana przez Fanboj O.

AOpen AX4B-533 Tube

Musicie przyznać że lampy próżniowe to niespotykane elementy na płytach głównych. Taką "integrę" to ja rozumiem ;)

W ten oto sposób dotarliśmy do końca, na pewno można by tu jeszcze wiele napisać i wkleić więcej ciekawych zdjęć ale wpis miał na celu pokazanie kilku ciekawostek i cieszyć oko ;)
Na koniec macie bonusa.
Koncepcyjne chłodzenie chipsetu od MSI wykorzystujące do poruszania wentylatorem silnik Stirlinga zamiast prądu elektrycznego.

Wszystkie grafiki znalazłem w Google Grafika lub na stronach producentów.

Edycja:
Uzupełniłem wpis z okazji trafienia do tygodniowego zestawienia.