Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Zchromolili mi Operę

Dawno nie pisałem nic o oprogramowaniu lecz dziś nadarzyła się ku temu okazja. Opery używam od ładnych paru lat a konkretnie od wersji 8.5 (o ile pamiętam pierwsza bez reklam). Sporadycznie także używałem starszych wersji które były jeszcze z banerem reklamowym :D
Moja ulubiona przeglądarka Opera doczekała się stabilnej wersji na nowym silniku opartym o znany i lubiany WebKit (Blink). Kiedy po raz pierwszy usłyszałem o przejściu na nowy silnik to w zasadzie nawet się ucieszyłem ponieważ Opera z Presto czasem stroiła fochy na niektórych stronach.
Pomyślałem wtedy naiwnie że nowy silnik + cała operowa otoczka to po prostu będzie skazane na sukces. Gdy wyszły nowe wersje Opery Next dość mocno się zdziwiłem, to zupełnie nie przypominało opery jaką znałem i lubiłem. Gorzej, to był po prostu chrome (za którym nie przepadam) w przebraniu. Pomyślałem sobie wtedy, dobra spokojnie nie ma co się denerwować w końcu to tylko beta.
Dni mijały i tak dziś zauważyłem że jest już stabilna wersja, więc jak zawsze postanowiłem ją zainstalować.
Pierwsza rzecz która zwróciła moją uwagę to numeracja. Przeskoczyli z 12.15 od razu na 15.0.1147.130. Widać sposób numeracji również trochę się zchromolił ;P
Logo także zostało odświeżone zgodnie z najnowszymi trendami, czyli kolor wypłowiał a logo spłaszczyło się. Ave Windows 8. Póki co zmiany nieistotne i neutralne jak dla mnie.

Czas start!

Opera uruchomiona. Co rzuca się w oko na początku? Trochę przebudowane szybkie wybieranie. Na plus grupowanie na minus że zamiast zmniejszania się "okienek-miniatur" w miarę dodawania stron do szybkiego wybierania trzeba przewijać.
Schowek - to fajna sprawa, łatwy dostęp do treści do których chcemy wrócić. To mi się podoba choć wcześniej w tym celu używałem zakładek.
Następna nowość funkcja Odkrywaj.
Mam mieszane uczucia, nie korzystam z takich rzeczy ale w sumie przecież nie muszę tego używać więc niech tam jest, może komuś się przyda.
Wcześniej wspomniałem o zakładkach może by więc zaimportować je ze starej wersji? Czemu nie skoro jest taka funkcja.
Ej, co to ma być? Nowa opera nie ma funkcji zakładek! Przecież nie po to dodawałem niektóre strony do zakładek a nie do szybkiego wybierania żeby teraz na siłę pakować wszystkie moje zakładki w szybkie wybieranie. Teraz już wiem po co to przewijanie. Co prawda można organizować zaimportowane "zakładki" w foldery w szybkim wybieraniu na piętnastce ale to nie to samo co foldery w zakładkach w starej operze. Jeśli ktoś ma tego sporo to niezły bajzel mu się teraz zrobi po zaimportowaniu wszystkiego.

Zniknęło także okienko wyszukiwania obok paska adresu ale za to jest większe w szybkim wybieraniu. Moim zdaniem nie jest to dobre ale można przeżyć i się przyzwyczaić.

Pobieranie plików działa podobnie jak to w Firefoxie i Chrome. Nie podoba mi się to. Menadżer pobierania w operze 12 był lepszy. Lepszy w sensie że IMHO bardziej przejrzysty w przypadku pobierania dużej ilości plików. Tak wiem jest JDownloader ale skoro można to zrobić wygodnie jednym programem to po co jeszcze jeden.

Skoro przy pobieraniu jesteśmy to zniknęło wsparcie dla BitTorrent to była przydatna funkcja. Może nie używałem jej zbyt często ale działało to całkiem przyzwoicie i w przypadku gdy raz na jakiś czas trzeba coś pobrać to od razu jest gotowe rozwiązanie i nie trzeba instalować kolejnego programu tylko po to aby użyć go raz na jakiś czas. Szkoda.

Klient poczty również zniknął. Osobiście go nie używałem ale pozostali domownicy sobie go chwalili (tak, też używają Opery). Teraz jest to osobny produkt. Moim zdaniem dość dziwna decyzja. Jeśli miałbym wybierać raczej padło by na Thunderbirda ale za jakiś czas kto wie. Mimo wszystko wolałbym mieć też możliwość używania go w Operze.
W Operze 15 jest i tryb off-road czyli znana i lubiana opera turbo. Przydatne na łączach mobilnych i z ograniczonym pakietem danych.
W operze 12 była ciekawa funkcja - notatki. W operze 15 to kolejna rzecz której nie ma.
To nie koniec rozczarowań piętnastką - ta wersja nie pozwala na dostosowanie interfejsu. Szkoda że kolejna fajna funkcja została pogrzebana.
Nie ma też przeglądania w trybie prywatnym. Nie ma możliwości wyłączenia historii co w poprzedniej wersji problemem nie było. Nie ma funkcji przywracania zamkniętych kart. Nie znalazłem też czytnika RSS. Nie ma powiększania stron z czego korzystali moi rodzice (wzrok już nie ten). Ogólnie im dłużej używam nowej przeglądarki tym bardziej jestem rozczarowany i odkrywam coraz więcej rzeczy których nie można albo po prostu nie ma.
Rozszerzenia z poprzedniej wersji oczywiście także nie działają ale to jeszcze można zrozumieć. Pewnie za jakiś czas wyjdą nowe wersje.
Zobaczcie jak wyglądają ustawienia.

Tu też nieco uszczuplono możliwości konfiguracji...
Nie mogę oprzeć się wrażeniu że optymalizowali przeglądarkę dla ekranów z rozdzielczością 800x600 ;D
Szczerze pisząc już nie chce mi się dłużej używać tej przeglądarki a używam dopiero kilka godzin. Jednak żeby nie było że tylko narzekam to napiszę że faktycznie nowa wersja już radzi sobie ze stronami na których stara zawieszała się albo w inny sposób sobie nie radziła. Cóż, chociaż to. Tutaj jednak można zadać pytanie czy ktoś w Operze choć zastanowił się dlaczego użytkownicy Opery wybrali właśnie tą przeglądarkę? Po tym co dziś zobaczyłem wydaje mi się że nie.
Za mało Opery w tej Operze a za dużo Chrome a w sumie Chromium. Jak to mówią wszystko co dobre kiedyś się kończy i tak jest w tym przypadku. Jeśli chcą przywrócić te funkcje w następnych wydaniach to lepiej by było gdyby tej obecnej stabilnej wersji w ogóle nie wydawali tylko dodali co trzeba i wtedy opublikowali tą nowa wersję, może mniej osób by się zraziło.
Od jakiegoś czasu szukałem alternatywy dla opery i najbardziej do gustu przypadł mi Maxthon, nie jest to idealna przeglądarka, ma swoje wady ale łączy cechy opery i silnik chrome.
Rozwojowi opery nadal będę się przyglądać ale póki co główną przeglądarką będzie Maxthon którego niezadowolonym "operowcom" polecam przetestować. Może akurat wam się spodoba. Nowej operze jeszcze dam szansę ale prawdopodobnie jednak wyleci z mojego komputera i nawet sentyment do tej przeglądarki jej nie pomoże.
Jak widzicie powyżej pierwsze wrażenie nie było zbyt dobre a rzeczy które mi się spodobały nie było wiele.
Miał być test a wyszły mi gorzkie żale, sorry ;)  

oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #1 02.07.2013 23:49

Niestety, ale moje odczucia są podobne, Jak na razie R.I.P. Opera, ale kto wie może jak w kolejnych wersjach wrócą stare dobre dodatki to kto wie...

Mk13   16 #2 02.07.2013 23:57

Podobno dodatki z Chrome są kompatybilne - twórcy muszą je tylko "umieścić" w Operze - jak już kopiować Chrome to na całego :D

cabis   13 #3 03.07.2013 00:08

Pożyjemy zobaczymy ale jak na razie Opera idzie w odstawkę. Mam nadzieję że jeszcze się to zmieni a Opera znów wróci do dawnej formy :)

... ... ...   3 #4 03.07.2013 04:00

Osobiście korzystam z Firefoxa, ale od czasu do czasu korzystałem z Opery, była całkiem fajną przeglądarką i miło mi się z niej korzystało. Jednak jak widzę co tu mamy to jestem szczerze przekonany do tego że będę korzystać tylko z Firefoxa. Ponieważ nienawidzę interfejsu Chrome'a. Zbyt minimalistyczny. Nie lubię rozwijać przez 3-4 poziomy menu. A jak widzę to że Opera też ma mieć interfejs tego typu i nie ma możliwości zmiany tego, to słaby sygnał. A poza tym właściwie ta Opera jak tak czytam to właściwie Chrome.

underface   14 #5 03.07.2013 09:43

nowa wersja zastępuje starą ? bo nie wiem czy instalować?
najbardziej mi żal, że okroili ustawienia do kompletnego minimum - z cyklu my wiemy jak to ma być ustawione a ty użytkowniku tam nie grzeb

cabis   13 #6 03.07.2013 10:39

@underface (moderator bloga)
U mnie nic się nie zastąpiło i obie wersje były obok siebie ale to może dla tego że Operę 12.15 miałem w wersji 64bit a ta nowa jest 32bit - tak mi się przynajmniej wydaje.

Autor edytował komentarz.
dzikiwiepsz   13 #7 03.07.2013 10:43

Mało że opera się zchromiła to jeszcze ikona jak by zmodernowała się(modern ui)

xomo_pl   24 #8 03.07.2013 10:44

podobno instaluje się obok ale nie testowałem tego czegoś więc nie daję 100% gwarancji

Nowa opera mi się nie podoba i nigdy nie zaakceptuję tego co zrobili z najlepszej przeglądarki na świecie....
coś czuję, że panowie z Opery na hotzlocie będą mieć 'ciężko' :D

Autor edytował komentarz.
desert13   8 #9 03.07.2013 11:00

@zomo_prl, dlatego też chciałabym dostać zaproszenie na HZ i wygarnąć im jaką mi "krzywdę" uczynili :D

Autor edytował komentarz.
Over   9 #10 03.07.2013 11:06

Zainstalowalem no i jak dla mnie bez rewelacji, moje wszystkie przyztyczajenia z operą szlak jasny trafił :)
Wszystko na opak i jakies nie potrzebne bajery...

  #11 03.07.2013 11:22

Nie ma to jak pisać nie mając pojęcia o temacie:
"We have neither asked nor forced our 12.x users to upgrade to Opera 15, as we know that some features that are important to you are still to come. So, while you are very welcome to test and use Opera 15, Opera 12.x will still be alive for some time. You can expect that we will keep Opera 12.x up to date and secure. In the future, once we are comfortable with the feature set, we may ask you to upgrade."

underface   14 #12 03.07.2013 11:30

@over
raczej brak bajerów, które były we wcześniejszych wersjach przeglądarki.
bo sekcja discover to żadna nowość.

TheAdriano   7 #13 03.07.2013 11:45

Czy trochę nie za wcześnie na narzekanie? Przecież Opera chyba oznajmiła, że będzie stopniowo w miarę upływu czasu dodawać funkcję ze "starej" opery ;)

I jak by co to u mnie 15-tka nie zastąpiła starej wersji. Nowa tworzy sobie tylko folder w katalogu z poprzednią wersją.

  #14 03.07.2013 11:50

Odniosę się tylko do błędów zawartych w poście...

"Nie ma też przeglądania w trybie prywatnym."

Jest... Menu -> Nowe okno prywatne...

"Nie ma funkcji przywracania zamkniętych kart."

Jest... Menu -> Ostatnio zamknięte... lub prawym na pasku kart -> Przywróć zamkniętą kartę...

"Nie ma powiększania stron z czego korzystali moi rodzice (wzrok już nie ten)."

Jest... CTRL + rolka w dół/górę, tak jak to było zawsze i jest w innych przeglądarkach... Można też sobie ustawić zooma na stałe w Ustawieniach...

  #15 03.07.2013 12:34

"likufanele" ma rację. Są błędy w tym poście i bardzo się cieszę że je wyszczególnił.

Drogi autorze jeśli już opisujesz produkt który był dla Ciebie dobry a teraz według Ciebie "zchromił się" rób rzetelną ocenę nowe sytuacji a nie powierzchowną i opartą na emocjach i sentymentach opartych na starej wersji Opery.

Też nie przepadam za tym że moja ulubiona przeglądarka wyglądem się "chromi" ale jest najczęściej używane funkcje pozostały. A gdybyś czytał oficjalne noty opery wiedziałbyś że popularne funkcje ze wcześniejszych wersji będą stopniowo uzupełniane.

Powodzenia przy następnych żalo-recenzjach - nie obrażam tylko wyolbrzymiam - ale ten wpis mnie zawiódł.

Pozdrawiam

Inventer89   6 #16 03.07.2013 12:56

I dlatego zostaję na razie na 12.14 choć już rozglądam się na wszelki wypadek za FF i dodatkami, Maxthonem i zobaczymy która będzie zbliżona do opery. Chrome kijem nie tknę.

Mam nadzieję, że na Hot Zlocie będzie ktoś z Opery i będzie można zadawać pytania :)

ziemowy   7 #17 03.07.2013 13:09

Ja daje Operze szansę. Wszystkie strony działają tak jak trzeba, szybkość też poprawili. Dostęp do szerokiej palety rozszerzeń z Chroma też na plus. Jeśli w miarę szybko pojawią się funkcjonalności z Opery 12 to będzie to dla mnie przeglądarka idealna.

xomo_pl   24 #18 03.07.2013 13:25

@likufanele,
w operze od lat zoom był bez wciskania ctrl tylko sam +/- ... nie wiem jeszcze jak w 15 ale jeśli teraz trzeba wciskać ctrl to klapa kolejna...

inventer89;
będą z opery ludzie, wszak ma być konferencja ich.. inna sprawa, że to tylko polski oddział ;)

Autor edytował komentarz.
cabis   13 #19 03.07.2013 13:27

@Trololol0 (niezalogowany)
Wiem o tym że prawdopodobnie jeszcze wydadzą Operę 12.16 ale zmian raczej wielkich nie będzie pewnie tylko certyfikat zmienią w związku z włamaniami a 15 i tak zastąpi tą starą wersję. Pisałem też że lepiej by zrobili gdyby najpierw dodali wszystko co trzeba a nie teraz wydawali "bętę" jako stable a resztę kiedyś tam dodadzą.
@TheAdriano
Jak wyżej. Czas na narzekanie IMHO jak najbardziej odpowiedni w końcu to stable. Na Operę Next nie narzekałem.
@likufanele (niezalogowany)
Biję się w pierś faktycznie jest. Jednak jest to pochowane w menu a nie tak łatwo dostępne. Widocznie ze względu na stare przyzwyczajenia szukałem tego nie tam gdzie trzeba. Przydał by się jakiś samouczek po instalacji ;P
@damian_nowy_odp (niezalogowany)
Fakt jest trochę błędów ale nie będę już teraz tego poprawiać.
@Inventer89
Wygląda na to że masz 12.15 ;P Na Hot Zlot będzie Opera i sam jestem ciekaw co przedstawią.

  #20 03.07.2013 13:43

To że wydają wczesną wersję stable bez istotnych dla wiekszości użytkowników funkcji, to złe posunięcie z ich strony. Ale to że wszyscy narzekają że 15 to syf, nie ma tam nic, co było w poprzedniej wersji jest jeszcze głupszą sprawą. Twórcy podkreślają że NIKOGO nie zmuszają aktualnie do przejścia na 15, więc wychodzi na to że 15 jest aktualnie wersją dla chętnych - jeśli komuś wystarczy to co jest aktualnie zawarte, może bezproblemowo korzystać z dobrej przeglądarki. Ale jeśli ktoś woli pozostać przy 12, to nie ma jakiegokolwiek problemu. Będą ją wciąż aktualizować, poprawiając istotne błędy.
Płaczem na temat 15 użytkownicy niszczą jej już i tak nadszarpaną reputację, dajcie im czas lub szansę na naprawienie aktualnego stanu - dodanie najważniejszych funkcji, a nie od razu skreślajcie Operę.
Chociaż sam po sytuacji związanej z wersją na Androida, widzę to marnie, ale wciąż są jakieś szanse, że nowa Opera będzie znów dobra.

  #21 03.07.2013 15:41

Nowych funkcji nie będzie bo niby skąd maja się wziąć? Sami je napiszecie?
Tak właśnie będzie wyglądała Chropera i nie ma sensu robić z siebie naiwniaków.
W Operze nie pracują już od dawna programiści związani z przeglądarką Opera (nie mylić z obecnym dziwadłem - Chromium w przebraniu).

  #22 03.07.2013 16:20

@zomo_prl
Na +/- też działa... tak jak i CTRL + rolka... zarówno w wersji 12 jak i 15...

Kpc21   10 #23 03.07.2013 21:04

Co do paska wyszukiwania - wpisz zapytanie do wyszukiwarki po prostu w pasku adresu.

foreste   16 #24 03.07.2013 21:18

Ja zostałem przy 12.15 czekam do wersji która będzie miała wszystko z 12.15 :)

  #25 04.07.2013 00:28

a po tylu latach "operowania" przerzuciłem się na cyberfoxa i jestem pod wrażeniem płynności działania :)

Axles   18 #26 04.07.2013 09:30

Liczę, że ktoś będzie na bieżąco opisywał zmiany jakie w piętnastce zachodzą, bo ja póki co nie mam zamiaru zmieniać starej Opery na nową, dopóki nie wprowadzą najważniejszych udogodnień do wersji 15.

msnet   22 #27 29.07.2013 14:19

@Axles - myślę, że gdzieś przy wersji 30 nowa Opera zyska sporą część funkcjonalności 12-ki.

  #28 28.09.2013 13:47

Najbardziej mi żal przycisku ostatniej otworzonej karty o prawej stronie.. ustawienia też denerwują, podobnie jak karta szybkiego uruchamiania... gdzie się podziała stara dobra opera?

  #29 15.10.2013 20:19

Ogólnie jeśli chodzi o podsumowanie to też się zgadzam - Opera została zdewastowana. Jednak przynajmniej niektóre funkcje, o których braku mówisz (np. ostatnio zamknięte karty są w "Opera"->ostatnio zamknięte) w istocie nadal są, ale umieszczone w nieintuicyjnym, nieprzystępnym miejscu.

Oby twórcy Opery poszli po rozum do głowy, bo wiele cierpliwości mi już nie zostało.
Pozdrawiam

  #30 09.01.2014 08:52

Ponownie zainstalowałem wersję 12.16 i rozgladam sie za nową przegladarką. Nowa jest dla mnie nie do zaakceptowania. Żegnaj Opero:(

  #31 04.02.2014 23:05

Kiedyś lubiłem Operę . Do czasu kiedy stala sie "mułowata".
Teraz od czasu do czasu sprawdzam co się z nią dzieje .Zaisntalowałem "19-tkę" i stwierdzilem, że skoda czasu . Tu nawet nie ma ulubionych zakladek . To już nie jest przeglądarka.

cabis   13 #32 05.02.2014 17:33

@falco2009 (niezalogowany)
No tu akurat trafiłeś kulą w płot bo w wersji 19 akurat dodali zakładki tylko trzeba je włączyć w ustawieniach.

  #33 29.04.2014 08:22

Ale notatek jak nie było tak niema. Bez notatek dla mnie niema opery

  #34 20.05.2014 13:06

Mam nową wersję Opery 21.0 trochę czasu zajęło mi zrozumienie nowy funkcji.Skutkiem tego jest dokoptowanie FF w celu obsługi zakładek. W stosunku do starszych wersji typu 12.16 nie polecam OPERY!!! Funkcjonalność poniżej krytyki.

cabis   13 #35 20.05.2014 19:54

@Na_Chwile (niezalogowany):
Gdybyś wszedł w ustawienia wiedziałbyś że wersja 21 już obsługuje zakładki. Po drugie w szybkim wybieraniu można teraz grupować skróty w foldery.

  #36 26.05.2014 16:58

Jak te tumany mogły zlikwidować notatki bez tego jest popelina

  #37 24.02.2015 15:03

jak dodać operę do paska szybkiego uruchamiania?