mks_vir - minirecenzja

Program legenda, kiedyś na prawie każdym komputerze w Polsce ;) Postanowiłem sprawdzić ile z tej legendy zostało. Markę mks_vir wskrzesiła firma ArcaBit Sp. z o.o. i swoje dzieło udostępniła bezpłatnie. mks_vir bazuje rozwiązaniach i technologiach ArcaBit więc bardzo przypomina inny produkt tej firmy - ArcaVir.

Podobieństwo widać już na etapie ściągania pliku instalacyjnego - jego spory "ciężar" 303MB (wersja 64bit). Instalacja przebiegła standardowo i bez problemów. Aby używać programu trzeba podać swój adres e-mail na który zostanie wysłany klucz licencji (1 rok). Podobne rozwiązanie jak stosowane kiedyś przez avasta.

reklama

Po sprawdzeniu e-maila i zastosowaniu się do porady z powyższego zrzutu ekranu możemy już w pełni używać programu. Rzut oka na interfejs.

Dość minimalistyczny. Klikam w ustawienia i... déja vu - tak, wypisz wymaluj ArcaVir ze zmienionym logo, teraz już nie mam wątpliwości.

Jednak nie jest to w 100% to samo co ArcaVir, mks_vir jest jego nieco okrojoną z funkcji wersją, co wydaje się dość oczywistym posunięciem patrząc na ofertę firmy.
Zawartość zakładek w ustawieniach to kolejno od góry:

Po powrocie do głównego okna programu, z lewej strony widzimy menu. Druga zakładka - monitor, umożliwia włączenie/wyłączenie ochrony w czasie rzeczywistym. W kolejnej można sprawdzić raporty np. o aktualizacji. Czwarta zakładka - aktualizacje przenosi nas w to samo miejsce co analogiczna zakładka w ustawieniach. Ostatnia zakładka daje dostęp do kwarantanny. Czas sprawdzić skuteczność mks_vira na mojej paczce testowej.

mks_vir wykrył 540/758 zagrożeń. Daje to skuteczność na poziomie 71,24%. Podobnie jak ArcaVir, mks_vir to średniak a skuteczność jest dosyć słaba. Darmowe rozwiązania innych producentów oferują lepszą wykrywalność. Moja ocena to 5/10.

PS. Jako bonus przetestowałem na mojej paczce testowej skaner Dr. WEB. Umieściłem go na wykresie ale trzeba mieć na uwadze że to nie jest antywirus tylko sam skaner. 

windows oprogramowanie bezpieczeństwo
reklama

Komentarze