Windows 8.1 - krok w dobrą stronę

Powiem szczerze: burza, jaka narasta wokoło przycisku start, reklam w aplikacjach ModernUI i znowu brakującego starego menu start wygląda bardzo zabawnie. Jako użytkownik, który od razu po udostępnieniu obrazów *.ISO od razu pobrał i wziął się do testów widzę to tak: nikt nie widział, nikt nie słyszał, wszyscy buczą. Co mam na myśli?

Użytkownicy dobitnie i po raz kolejny pokazują, że wiedzę o Windows czerpią z Internetu, a nie z tego że faktycznie używali. Niektórzy nawet twierdzą, że dodany z powrotem przycisk start obraża ich inteligencję. Hmm... Brzmi znajomo;) Homo Gimbusus? Nie, nie będę po nich jeździł. To znerwicowani ludzie, którzy grają w gry dotąd, aż je przejdą. A co, jeśli gry się nie da przejść, a w dodatku żeby ją uruchomić trzeba zobaczyć jakieś kafelki i zrobić 1 klik myszką więcej niż zawsze?;) Zaskakującym faktem jest to, że tym samym ludziom jakoś nie przeszkadza machanie myszką w CS'ie na Steamie po 15 godzin dziennie.

Nie lubię dobijać leżącego, po prostu wkurza mnie, kiedy śledząc komentarze i chcąc dowiedzieć się czegoś nowego widzę wciąż... Dość.

Według mnie Windows 8.1 stał się wygodny mimo dwóch, poprzednio zupełnie odmiennych interfejsów. Już nie przeszkadza mi, kiedy przechodzę z ładnego pulpitu do mono kolorowego menu start, gdzie ikony jednak rzeczywiście były za duże jak na centrum powiadomień, bo właściwie taką rolę najlepiej spełniało. Dzięki prostej sztuczce Microsoft wtopił nowy interfejs w stary poprzez użycie tego samego tła. Trzeba przyznać, że ból jest znacznie mniejszy, a efekt ładny.

Microsoft także zrobił krok w stronę malkontentów i pozwolił uruchamiać menu start bezpośrednio do listy aplikacji

Jest też uruchamianie systemu bezpośrednio do pulpitu, możliwość wyłączenia aktywnych rogów, oraz... wyłączanie systemu już niekoniecznie z poziomu "ustawień"!
Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy w przycisk start.

Wracając do menu start: Z tego co widzieliście pojawiły się dwa nowe rozmiary ikon: bardzo duże i bardzo małe. Pozwala to na personalizację, czego w sumie nie było w starym menu start. Można dostosować je właściwie jak chcemy. Miedzy skrótami do programów możemy dodawać kafelki z aplikacjami, które na bieżąco pokazują jakieś powiadomienia czy informacje i mamy coś ładnego a jednocześnie pożytecznego. Możemy działać na wielu elementach na raz. Przypinać, odpinać, grupować, zmniejszać, zwiększać, przenosić... Może to dla kogoś jakaś dziecinada, ale stare menu nie było tak praktyczne. Żeby można było coś znaleźć, trzeba było rozwijać gałęzie folderów, każdy z osobna, za każdym razem. Tutaj tylko przewijamy listę, znajdujemy to co nas interesuje i już. Niektórzy płakali, że nie ma ikony "komputer" na pulpicie. I tutaj fakt, nawet jej nie szukajcie. Bo to teraz nazywa się "This PC":D

Teraz wygląda to tak

Naprawdę nie wiem jak niektórzy się w tym wszystkim połapią.

Zapomniałbym o najważniejszym, reklama w Windows 8.1!:D

Spotykam takie coś tylko w aplikacjach interfejsu Modern. Zważając na użyteczność tych aplikacji ( raczej konsumpcja treści oraz rozrywka ) zbliżoną do androida jakoś taka reklama mi nie przeszkadza. Tym bardziej, że to nie jest coś co wyskakuje na środku ekranu tylko w wyznaczonym miejscu.

To tylko namiastka tego, co znajdziecie w nowym systemie. Zmian nie ma dużo, bo to może rzeczywiście jednak więcej niż service pack (nowy kernel w wersji 6.3, nowy DirectX i coś chyba jeszcze) ale to tylko aktualizacja. Nie narzekajcie, że tego się nie da używać, ja na przykład nie jestem jakimś wybitnym power-userem a i tak po dziesięciu minutach zabawy zacząłem sobie z tym bardzo dobrze radzić.