Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Odszumianie zdjęć w Gimp’ie*

“Na oko” zdjęciu może niczego nie brakować i wyglądać ładnie - szczególnie, jeśli do podglądu mamy wyłącznie mały wyświetlacz, w który wyposażony jest nasz aparat. Jednak po powrocie z wakacji do domu, możemy być niejednokrotnie zaskoczeni, że po powiększeniu zdjęcia do 100% na monitorze, pojawiają się na nim plamki, szczególnie na obszarach o jednolitym kolorze, które zostały słabo doświetlone - wtedy mamy do czynienia z szumem. Cóż, wygląda na to, że zdjęcia już nie powtórzymy, ale czy niczego nie da się już zrobić? Niejeden pewnie słyszał o dużych możliwościach programów graficznych i że praktycznie wszystko z fotografią da się zrobić. Przedstawię tutaj narzędzie, za pomocą którego można odszumić zdjęcie zupełnie za darmo i jak na domowe warunki w miarę profesjonalnie. Co więcej, może to zrobić każdy, nie bardzo znający się fotografii (jak ja), a komu jednak szumy przeszkadzają (jak mnie).

Do odszumiania zdjęć wykorzystałem oczywiście wolne oprogramowanie, czyli:
- system operacyjny Ubuntu 9.04,
- program do obróbki zdjęć Gimp,
- dodatek do Gimp’a o nazwie GRAYCstoration.

Mając zainstalowane Ubuntu, Gimpa posiadamy na “dzień dobry, ale dodatek GRAYCstoration, za pomocą którego dokonałem redukcji szumu, musimy sobie doinstalować. W Ubuntu nie ma prostszej rzeczy, jak zasięgnąć do Menedżera Pakietów Synaptic z menu System -> Administracja. Uruchamiamy i wyszukujemy pakiet o nazwie “gimp-plugin-registry“, którego zaznaczamy, jako ten, który chcemy zainstalować, dajemy Zastosuj, Zamknij i gotowe. Dodatek do Gimpa zainstalowany. W pakiecie, który właśnie zainstalowaliśmy, jest wiele więcej przydatnych rozszerzeń do Gimpa niż tylko GRAYCstoration, ale w tym momencie interesuje nas tylko ten jeden.

GRAYCstoration w akcji

Kiedy już nasz system jest przygotowany do redukcji szumu, otwieramy Gimp’a, potem naszą fotkę z szumami i szukamy w menu pozycji Filtry. Po rozwinięciu menu przechodzimy do Uwydatnianie -> GRAYCstoration. Otworzy nam się okno narzędzia. Jest tam sporo opcji, którymi można się pobawić, lecz dla niewprawnego fotografa zalecam zastosowanie opcji domyślnych, które zazwyczaj dają porządany efekt. Czyli krótko mówiąc klikamy OK, chwilkę czekamy i możemy oglądać efekty odszumiania. Jak widać, proces ten trwa chwilę, więc mając dużo zdjęć, które wymagają tego zabiegu, musimy mieć sporo czasu i cierpliwości. Dlatego radzę nie przesadzać i wybierać fotki te, które faktycznie wymagają takiego tuningu i na których nam szczególnie zależy.

Po powiększeniu zdjęcia widoczne szumy. Szczególnie w okolicach rączek, oczek i włosów Michasia
Po powiększeniu widać mocno zredukowane szumy

Ci co siedzą w temacie, mogliby tutaj całą epopeję napisać o dodatku GRAYCstoration i zasadzie jego działania. Pewnie też nie pisaliby tu o GRAYCstoration, bo projekt ten jest już nie rozwijany, a w jego miejsce pojawił się nowy o większych możliwościach - G’MIC. Dlaczego zatem postanowiłem opisać ten mniej przyszłościowy? Ano dlatego, że wpis ten ma na celu pokazać zarówno laikowi komputerowemu, jak i fotograficznemu, że wcale zainstalowanie i skorzystanie z dodatku nie jest trudne (zaledwie parę kliknięć) i każdy może z tego skorzystać, nawet niewiele znając się na systemach operacyjnych jak i zasadzie działania Gimpa (struktury jego katalogów, itp.). Opisałem ten dodatek dlatego, że jest on dostępny w repo Ubuntu, jego instalacja jest łatwa, a do odszumiania zdjęć w zupełności wystarcza - bardziej zaawansowanych odsyłam oczywiście do G’MIC’a, który jak się pojawi w repozytoriach Ubuntu, pewnie opiszę.

*Tekst, prawie w całości, skopiowany z mojego skromnego bloga. 

Komentarze

0 nowych
kwpolska   7 #1 06.09.2010 16:18

drobna porada jesli o tytul chodzi, GIMP to akronim, więc tytuł powinien być zapisany jako "Odszumianie zdjęć w GIMP-ie".

BenderBendingRodriguez   6 #2 06.09.2010 16:21

Świetny wpis, kolejny który udowadnia że do takiej operacji nie potrzeba żadnych płatnych szopów czy foto ;)

W następnym wpisie proponuję napisać o pluginie resynthesizer który jest ostatnio reklamowany w najnowszym szopie foto a który to dodatek jest w dostępny dla GIMPa od wieeeelu lat :)

dragonn   11 #3 06.09.2010 21:37

Dokładnie, command-dos mógłbyś napisać coś o resynthesizer, z tym to można cuda robić.

  #4 22.11.2010 11:05

A skąd pobrać ten plugin pod Widowsa?

  #5 04.01.2011 13:56

zainstalowałem dodatek ale niestety nie ma tam GRAYCstoration. W menu uwydatnienie pojawia się jedynie "odszumianie wavelet", które daje takie sobie efekty. Być może dlatego, ze się nie znam, ale nawet po eksperymentach nie jestem zadowolony. Taki sam (mizerny) efekt można uzyskać po zastosowaniu selektywnego rozmycia gaussa...

  #6 24.05.2011 16:39

a gdzie to się pobiera ?!