Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

m0n0wall w praktyce

Zacznę od tego, że "sprawcą" tego wpisu jest roobal, który na swoim blogu DP zamieścił informację o m0n0wallu, jego zastosowaniu i sposobie instalacji. Hmmm, router z firewallem własnej roboty na pewno będzie ciekawym wyzwaniem. Postanowiłem sprawdzić, czy w ogóle warto zaprzątać sobie głowę tym oprogramowaniem, jakie ma możliwości, argumenty za i przeciw w zastosowaniu m0n0wall'a - według mojego mniemania oczywiście.

Co mi będzie potrzebne - pomyślałem. Na początek, jakiś komputer z dwoma interfejsami sieciowymi. Dobra, do dzieła. Znalazłem coś odpowiedniego w zakamarkach naszej kanciapy. Płyta główna wraz z procesorem Intel Pentium III na slocie. Niezłe i to. Do tego 3 kostki pamięci SDRAM po 128MB każda - ok, full wypas. Jakaś grafika na AGP, kawałek dysku (10GB), zasilacz i CDROM - okazało się, że wszystko jest na chodzie. Hmmm, jeszcze obudowa... Aaaa, kto by się przejmował jakąś obudową, coś się wymyśli ;) Wszystko złożone do kupy, uściślając to do kartonu, i... działa, odpalił od strzału.

PIII 500MHz w jakże ekologicznej obudowie - w tle Alleid Telesyn 48 port.

Tylko pobrać obraz iso z m0n0wall'em i przeprowadzić instalację i konfigurację według wpisu roobal'a. Wszystko poszło gładko. M0n0wall zainstalowany na dysku, teraz jeszcze konfiguracja interfejsów sieciowych, który ma spełniać funkcję WAN, a który LAN - zrobione. Adres routera ustawiony. Zakres adresów, jakie ma przydzielać DHCP na LANie ustawiony. Konfiguracja WAN'a, w moim przypadku jest niezbędna - związane jest to ze statycznym adresem IP - ustawione. Dobra, to teraz czas podłączyć komputer do zrobionego routera, ale zaraz, zaraz... Zapomniałem o tym, że podłączając komputer do komputera (bo router w tym przypadku jest zwykłym pecetem), to kabel sieciowy powinien być skrosowany. No, takiego nie mam pod ręką, a nie chce mi się zaciskać. Pod ręką natomiast mam switch'a 48 portowego Allied Telesyn ;) Wykorzystam go. Podpinam kabel z WAN'em do routera, z routera LAN wychodzi na switch'a, a z Allied'a podłączamy kolejne komputerki w sieci. Przestawiam więc na moim komputerze ustawienia sieciowe ze static na DHCP, spodziewając się, że m0n0wall przydzieli mi adres z puli, jaką wybrałem. Tak też się stało - super, wygląda na to, że wszystko działa. Wchodzę więc w przeglądarkę, aby zarządzać routerem. Wpisuję adres routera, który jest dla mojego komputera bramą - połączony. User: admin, hasło: mono - jestem w panelu zarządzania m0n0wall'em. Pierwsze wrażenie jest całkiem ok - tak jak konfiguracja zwykłego routera, miodzio. Faktycznie, dostępne są funkcje, tak jak opisał to roobal. Skonfigurowanie podstawowych funkcji i zarządzanie firewallem nie stanowi problemu dla kogoś, kto miał z tym styczność - wszystko jest ładnie opisane, a funkcje w menu m0n0wall'a poukładane z głową. Poruszanie się po menu i odnajdywanie interesujących nas ustawień jest bardzo intuicyjne. Wystarczy kilka kliknięć, aby mieć wyjście "na świat" (trzeba ustawić regułę). W moim przypadku była potrzeba konfiguracji DNS'ów i ich forward'owania, ponieważ WAN nie otrzymuje adresów przez DHCP - adres jest ustawiony statycznie. Zmiana hasła do routera - bez problemu. Widzę, że jest też podmiana MAC-adresu - którego często używam. Dodatkowa ciekawa funkcja: temperatury na płycie głównej - zobaczymy czy z moim rzęchem zadziała... Działa, dodatkowo podane napięcia zasilania i rdzeni. Dobre narzędzia diagnostyczne, od pinga, przez tablicę ARP, po stan połączeń firewall'a. Wszystko czego potrzeba ;)

GUI naszego routera - status interfejsów sieciowych.

Zaskoczyła mnie łatwość instalacji i konfiguracji zarówno ustawien routera, jak i firewall'a oraz możliwości konfiguracji, diagnostyki oraz wyświetlania statusu routera. Podejrzewam, że jeśli brać tylko te rzeczy pod uwagę, to m0n0wall wygrywa z każdym tanim routerem dostępnym w sklepach. Kiedyś konfigurowałem jakiegoś Edimax'a, to myślałem, że go wyrzucę przez okno - totalna porażka. Tutaj zarządzamy routerem intuicyjnie. Pomimo tego, że z m0n0wall'em miałem do czynienia po raz pierwszy, to wszystkie opcje znalazłem bez najmniejszego problemu. Do zalet należy dodać niewielkie wymagania sprzętowe - jeśli chodzi o komputer, na którym jest stawiany. Niestety, jest to router typu 1 WAN+1 LAN no i + firewall - przynajmniej, nie wgłębiając się zbytnio, ja do takich wniosków doszedłem, jak jestem w błędzie, to proszę mnie wyprowadzić. Kolejnym minusem dla mnie, jest prądożerność tego urządzenia. Dam sobie głowę uciąć, że zabiera więcej prądu jak sprzętowy router z firewallem. Idąc dalej, na niekorzyść zastosowania tego rozwiązania wpływa rozmiar urządzenia. Kolejny komputer w mieszkaniu, szczególnie w bloku, może się okazać zwyczajnym szaleństwem, jeśli chodzi o wykorzystanie miejsca w domu. Z hałasem można sobie poradzić, jak ktoś dorwie kompa 486 z pasywnym chłodzeniem, wmontuje czytnik kart ;) i skręci obroty wentylatora na zasilaczu, co wymaga jednak jakiegośtam wkładu, przynajmniej pracy. Niestety, jak mamy więcej komputerów, które chcemy podłączyć do sieci, to będzie nam dodatkowo potrzebny także switch, który często (prawie zawsze) jest wbudowany w routery sprzętowe - dodatkowe urządzenie obok i tak dużego pudła (w moim przypadku dosłownie ;) ), nie każdemu może być na rękę. Tutaj niejednemu pewnie przebierze się miarka i zrezygnuje z tego rozwiązania... Należy także pamiętać, że nie korzystając ze switcha i podłączając komputer bezpośrednio do takiego routera, musimy uzbroić się w skrosowany kabel sieciowy.

To byłoby na tyle. Pomimo tych, moim zdaniem, szeregu wad, rozwiązanie to jest godne uwagi i warto je znać - może się kiedyś przydać. Przygoda z m0n0wall'em okazała się ciekawa i mam nadzieję, że się jeszcze kiedyś powtórzy ;) 

Komentarze

0 nowych
TheUsh   7 #1 02.09.2010 11:34

Hehehehe, obudowa widzę full professinal :)

  #2 02.09.2010 12:22

kozak... ;-)

roobal   16 #3 02.09.2010 12:50

Wiadomo, że mały router sprzętowy jest bardziej ekonomiczny zarówno pod względem wielkości urządzenia jak i prądożerności ale może się zdarzyć, że ktoś jednak będzie chciał zrobić użytek z jakiego starego komputera a zdarza się czasami, że router jest potrzebny tylko na krótki okres czasu i takie rozwiązanie może być dobre :)

Pozdrawiam!

command-dos   18 #4 02.09.2010 13:23

@roobal - ten m0n0wall rządzi - na serio, oprogramowanie godne uwagi. Moim zdaniem jego zalety rekompensują wady, które wymieniłem. Warto na m0n0wall'a zwrócić uwagę - wysoka jakość oprogramowania, łatwość obsługi, intuicyjność, stabilność - czasem warto zastanowić się, czy nie poświęcić na to jakiegoś starego peceta. Zapomniałem we wpisie podziękować, za wskazanie kawałka tak wartościowego oprogramowania - więc, dzięki :)

flaszer   10 #5 02.09.2010 13:30

Czytając blog roobala sam miałem zamiar z takiego rozwiązania skorzystać. Teraz widzę jak to wygląda w praktyce ;) Niestety, początkowa euforia przyćmiła wady tego rozwiązania które wymieniłeś. Za to obudowa w której złożyłeś zestaw rozbroiła mnie - dosłownie ;)

command-dos   18 #6 02.09.2010 16:21

Aha, we wpisie zapomniałem dodać, że ten router sprzętowy (to w tym pudełku), zawsze można skonfigurować pod sieć BNC ;)

Zulowski   9 #7 02.09.2010 17:29

Obudowa jak na prawdziwego Commandosa przystało ;)

roobal   16 #8 02.09.2010 18:40

@command-dos

"Zapomniałem we wpisie podziękować, za wskazanie kawałka tak wartościowego oprogramowania - więc, dzięki :)"

Właśnie dlatego o nim napisałem, bo komuś może się taka informacja przydać i cieszę się, że Ci się spodobało i być może przydało :)

Pozdrawiam!

mati75   7 #9 02.09.2010 19:39

@command-dos
Gdzieś ty moją obudowę znalazł?

command-dos   18 #10 02.09.2010 21:18

@mati75 - w sklepie z butami była... ;)

  #11 04.09.2010 01:07

sam w srodowisku laboratoryjnym korzystam z podobnego rozwiazania, ale opartego na pfsense... w produkcyjnym juz czysty debian, odpowiednio skonfigurowany...

command-dos   18 #12 05.09.2010 08:03

@ebs - creating a sense of security ;) czy tym się zajmujesz? zastanawiają mnie te laboratoria...

grzegorz   3 #13 05.09.2010 11:58

Widzę BHP masz głęboko w .... hehehe

command-dos   18 #14 05.09.2010 19:27

@grzegorz - oj, oj, czepiasz się ;) to było w trakcie przygotowań - pote kabelki zostały ładnie ułożone i obudowa zamknięta ;)

natus08   8 #15 05.09.2010 22:26

A ja zastanawiałem się skąd wziąć kasę na obudowę do starego kompa :D

  #16 05.09.2010 23:42

Przetestujcie sobie zeroshell http://www.zeroshell.net/eng/ . Co prawda to jeszcze beta ale pracuje stabilnie.

  #17 11.09.2010 14:42

"Niestety, jest to router typu 1 WAN+1 LAN no i + firewall - przynajmniej..."
Nie to ty stworzyłeś taką sieć. Tylko twoja wyobraźnia Cię ogranicza do stworzenia rozległego schematu sieci.
"Kolejnym minusem dla mnie, jest prądożerność tego urządzenia. Dam sobie głowę uciąć, że zabiera więcej prądu jak sprzętowy router z firewallem...."
To twoje rozwiązanie jest na pewno.
"Idąc dalej, na niekorzyść zastosowania tego rozwiązania wpływa rozmiar urządzenia.."


Po pierwsze nie jest to sobie projekt do domu jak chociaż takie projekty jak DDWRT, Tomato, OpenWRT (chociaż i one w małych sieciach zapewne się sprawdzą). Gdyby autorowi bloga chciało się sprawdzić że projekt na pierwszym miejscu w sekcji download ma obraz .img co świadczy, że skierownany jest do urządzeń wbudowanych.(choć niekoniecznie).
Generalnie nie traktowałbym tego projektu jako zabawkę (tak to odebrałem). Jak widać projekt oparty jest o FreeBSD, posiada otwarte źródła więc nie widzę żadnych ograniczeń.

eXtremeze   3 #18 30.09.2010 21:29

Dysku nie powinno montować się w taki sposób. Jeśli nagle zabraknie zasilania możesz mu znacznie ukrócić żywotność.

SebaZ   18 #19 01.10.2010 09:23

Czy masz na myśli pionowe ustawienie dysku? To weźmy np. stacje robocze DELL, czy inne(poziomo ustawione pod monitorem na biurku Pani Jadzi). Tam dyski stoją w ten sam sposób.

Jeśli natomiast masz na myśli brak mocowania dysku, to masz rację.

command-dos   18 #20 01.10.2010 11:49

@SebaZ - dysk jest przykręcony do kartona od spodu dysku (tam też jest gwint) ;)

Radius01   3 #21 09.10.2010 18:18

Fajne na luzie podejście do tematu i pokazanie jego działania w praktyce. Mnie zastanawia fakt jak jest uziemiona płyta główna w tym pudle? Na zdjęciu widać, że tam nie ma żadnej blachy w środku czyli płyta leży sobie o tak heh. Na drugim zdjęciu od spodu widać jakiś bolec czy śrubę ale to może wyszło tak po montażu;-). A switch to chyba został wybrany jaki się pierwszy nawinął pod rękę. Warto trzymać stary sprzęt i stare pudła.

  #22 30.12.2010 11:26

Ja tak tylko odnośnie tego:
"Idąc dalej, na niekorzyść zastosowania tego rozwiązania wpływa rozmiar urządzenia.."
Otóż są terminale o architekturze x86 i kosztują znacznie mniej niż złożenie takiego pudła jak u kolegi (a już na pewno mniej czasu :). Polecam Neoware CA2 lub dowolny mocniejszy model ale ważne żeby posiadał swój własny reiser PCI, no chyba że ktoś lubi się bawić w zbieranie dodatkowych klamotów. Szybkie (procek VIA Ezra 800MHz + zwykle występuje 256MB pamięci), jak na potrzeby mońka baaardo pojemne (zazwyczaj wyposażone w DiskOnModule 192MB; rzadko 32MB ale i tak wystarczy), bezgłośne i małe - w takim j/w kartonie zmieści się nawet 5 i pół sztuki, z tym zwykle jest niewielki zasilacz max 70W. Na pokładzie jeden LAN (Realtek) - i tu uwaga bo nie można zmienić przerwania dla tej karty więc należy dobrać drugi LAN tak żeby się nie "pogryzły". Idealnie pracuje z dwuportowymi kartami Intela 751110-001 (jak np ktoś chciałby jeszcze DMZ). 3Com też działa bez problemów. Co do wad urządzenia to takie że procek się grzeje (w nieprzyzwoitych warunkach nawet do 65 stopni) więc należy zadbać o o jakieś przewiewne miejsce. Mońka można wgrać via tftp - trzeba tylko zorganizować sobie (jeśli urządzenie nie posiada - moje tego nie posiada) kartę z bootromem - oczywiście jest z tym trochę zabawy ale robi się to tylko raz. No cóż - tak czy siak polecam terminale bo za pieniądze mniejsze niż dobry sprzętowy router można mieć maszynkę z super wydajną z porządnym oprogramowaniem.

  #23 10.01.2011 21:06

nowoczesne karty sieciowe nie wymagają krosowania kabla. Zdarzyło mi się łączyć 2 pecety zwykłym kablem, a kiedyś musiałem połączyć komputer ze switchem, mając tylko kabel skrosowany i działa.
Co innego, gdy to samo chciałem robić ze starym hubem.