Przegląd programów do grupowej komunikacji głosowej

Z powodu braku istnienia tej grupy programów, pośród bazy aplikacji dobrychprogramów, zdecydowałem się nieco przybliżyć temat komunikacji głosowej. Z pewnością wśród czytelników vortalu znajdziemy sporo graczy i wielu z nich jest obytych bardziej lub mniej w kwestii porozumiewania się w czasie rozgrywki. Jednak choć niektóre z programów, które chciałbym opisać skierowane są do graczy, to nie można zapominać o ich przydatności w innych środowiskach, na przykład biznesowych czy towarzyskich.

Znany chyba wszystkim Skype jest jednym z najpopularniejszych programów na świecie. Swój sukces zawdzięcza przede wszystkim możliwościami, jakie oferuje ponad 200 milionom ludzi. Począwszy od rozmów głosowych i tekstowych, po rozmowy z posiadaczami telefonów stacjonarnych i komórkowych aż do rozmów wideo i innych 'bajerów' (typu współdzielenie ekranu). Skype stał się złożoną aplikacją, niemal obowiązkową dla każdego Internauty. Ogrom jego zastosowań przypłaca jedną cenę, a mianowicie program traci poparcie m.in. wśród graczy. Uruchamiane przez nich gry sieciowe nierzadko są wymagające jeśli chodzi o zasoby sprzętowe, a nie każdy może pochwalić się super nowoczesnym komputerem oraz szerokopasmowym łączem internetowym. Gracz dąży wówczas do minimalizacji obciążenia generowanego przez inny soft i skłania się ku programom mającym podobne możliwości, ale umożliwiającym wygodną rozgrywkę.

Selekcja odpowiedniego oprogramowania zawsze przysparza nieco kłopotu, wszak lepiej mieć wybór, niż być ograniczonym do jednej aplikacji. Z komunikatorów internetowych przeznaczonych do komunikacji głosowej wyróżniłem następujące: Ventrilo, Team Speak i Mumble.

Ventrilo - klasyk czy przeżytek?

Pierwsze wydania programu sięgają 2002 roku i chociaż ostatnia wersja klienta (3.0.5) zatrzymała się w 2008r, to nadal najczęściej używane są te wcześniejsze (2.1.2 lub 2.1.4). To co najważniejsze, programowi zawsze towarzyszyły prostota i funkcjonalność oraz oszczędzanie łącza internetowego.

Aplikacja zachowała klasyczny interfejs, pozbawiony całkowicie reklam i mający zaledwie kilka przycisków. To jednak wystarczy. Tworzymy tożsamość, ustawiamy odpowiednio mikrofon i urządzenie wyjścia, skrót klawiszowy i w zasadzie gotowe. Pozostaje jedynie podłączyć się do jakiegoś serwera i wejść na kanał. Pytanie skąd wziąć serwer/kanał? Własny serwer można całkiem tanio zakupić np. na ventrilosrv.com. Ewentualnie zainstalować u siebie na komputerze (Windows/Linux). Jeśli nie potrzebujemy dla siebie całego serwera, to dużo łatwiej zdobyć sam kanał. Dużo serwisów gamingowych oferuje za darmo możliwość postawienia prywatnego kanału.

Zalety:
+ możliwość grupowej komunikacji
+ uproszczony interfejs
+ niskie wymagania sprzętowe i sieciowe
+ możliwości konfiguracyjne
+/- wieloplatformowość (klient dla Windows oraz Mac OS X; serwer dla Windows i Linux)

Strona producenta: http://ventrilo.com/

TeamSpeak

W założeniach do tego artykułu miałem napisać o tym programie nieco więcej, ale natknąłem się na podobny wpis innego bloggera DP - misiek440v2. Pozwolicie więc, że nie będę powielał jego dzieła i po prostu odeślę do notki.

Krótko o programie: alternatywa dla Ventrilo, ciągle zostawał w tyle ze względu na nienajlepsze kodeki i interfejs. Chociaż wersja 3 sporo wniosła, to nadal niektórzy chłodno go odbierają, przez co nie jest tak popularny.

Zalety:
+ możliwość grupowej komunikacji
+ niskie wymagania sprzętowe i sieciowe
++ ogromne możliwości konfiguracyjne serwera
++ wieloplatformowość w pełnym wydaniu

Strona producenta: http://www.teamspeak.com/

Mumble

Stosunkowo najmłodszy projekt z całej trójki opisywanych. W odróżnieniu od Ventrilo i TeamSpeaka, Mumble zapewnia wysoką jakość dźwięku i otwartość oprogramowania. Jednak z tamtą dwójką łączy go przede wszystkim architektura klient-serwer. Oprócz standardowych możliwości oferuje nakładkę w grze, w której widzimy nicki osób przebywających z nami na kanale, a oprócz tego są one odpowiednio podświetlane, gdy ktoś coś mówi. Z całą pewnością projekt jest najbardziej obiecujący, a zastosowane w nim technologie tylko to potwierdzają. Interfejs programu zbudowany z wykorzystaniem biblioteki Qt pozwala na tworzenie własnych skórek.

Zalety:
+ możliwość grupowej komunikacji
+ niskie wymagania sprzętowe i sieciowe
++ niskie czasy reakcji/opóźnienia (rozmowa niczym w trybie rzeczywistym)
++ mechanizm czyszczenia dźwięku z zakłóceń
+++ ogromne możliwości konfiguracyjne klienta i serwera
++ wieloplatformowość w pełnym wydaniu

Strona projektu: http://mumble.sourceforge.net/