Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Przegląd programów do grupowej komunikacji głosowej

Z powodu braku istnienia tej grupy programów, pośród bazy aplikacji dobrychprogramów, zdecydowałem się nieco przybliżyć temat komunikacji głosowej. Z pewnością wśród czytelników vortalu znajdziemy sporo graczy i wielu z nich jest obytych bardziej lub mniej w kwestii porozumiewania się w czasie rozgrywki. Jednak choć niektóre z programów, które chciałbym opisać skierowane są do graczy, to nie można zapominać o ich przydatności w innych środowiskach, na przykład biznesowych czy towarzyskich.

Znany chyba wszystkim Skype jest jednym z najpopularniejszych programów na świecie. Swój sukces zawdzięcza przede wszystkim możliwościami, jakie oferuje ponad 200 milionom ludzi. Począwszy od rozmów głosowych i tekstowych, po rozmowy z posiadaczami telefonów stacjonarnych i komórkowych aż do rozmów wideo i innych 'bajerów' (typu współdzielenie ekranu). Skype stał się złożoną aplikacją, niemal obowiązkową dla każdego Internauty. Ogrom jego zastosowań przypłaca jedną cenę, a mianowicie program traci poparcie m.in. wśród graczy. Uruchamiane przez nich gry sieciowe nierzadko są wymagające jeśli chodzi o zasoby sprzętowe, a nie każdy może pochwalić się super nowoczesnym komputerem oraz szerokopasmowym łączem internetowym. Gracz dąży wówczas do minimalizacji obciążenia generowanego przez inny soft i skłania się ku programom mającym podobne możliwości, ale umożliwiającym wygodną rozgrywkę.

Selekcja odpowiedniego oprogramowania zawsze przysparza nieco kłopotu, wszak lepiej mieć wybór, niż być ograniczonym do jednej aplikacji. Z komunikatorów internetowych przeznaczonych do komunikacji głosowej wyróżniłem następujące: Ventrilo, Team Speak i Mumble.

Ventrilo - klasyk czy przeżytek?

Pierwsze wydania programu sięgają 2002 roku i chociaż ostatnia wersja klienta (3.0.5) zatrzymała się w 2008r, to nadal najczęściej używane są te wcześniejsze (2.1.2 lub 2.1.4). To co najważniejsze, programowi zawsze towarzyszyły prostota i funkcjonalność oraz oszczędzanie łącza internetowego.

Aplikacja zachowała klasyczny interfejs, pozbawiony całkowicie reklam i mający zaledwie kilka przycisków. To jednak wystarczy. Tworzymy tożsamość, ustawiamy odpowiednio mikrofon i urządzenie wyjścia, skrót klawiszowy i w zasadzie gotowe. Pozostaje jedynie podłączyć się do jakiegoś serwera i wejść na kanał. Pytanie skąd wziąć serwer/kanał? Własny serwer można całkiem tanio zakupić np. na ventrilosrv.com. Ewentualnie zainstalować u siebie na komputerze (Windows/Linux). Jeśli nie potrzebujemy dla siebie całego serwera, to dużo łatwiej zdobyć sam kanał. Dużo serwisów gamingowych oferuje za darmo możliwość postawienia prywatnego kanału.

Zalety:
+ możliwość grupowej komunikacji
+ uproszczony interfejs
+ niskie wymagania sprzętowe i sieciowe
+ możliwości konfiguracyjne
+/- wieloplatformowość (klient dla Windows oraz Mac OS X; serwer dla Windows i Linux)

Strona producenta: http://ventrilo.com/

TeamSpeak

W założeniach do tego artykułu miałem napisać o tym programie nieco więcej, ale natknąłem się na podobny wpis innego bloggera DP - misiek440v2. Pozwolicie więc, że nie będę powielał jego dzieła i po prostu odeślę do notki.

Krótko o programie: alternatywa dla Ventrilo, ciągle zostawał w tyle ze względu na nienajlepsze kodeki i interfejs. Chociaż wersja 3 sporo wniosła, to nadal niektórzy chłodno go odbierają, przez co nie jest tak popularny.

Zalety:
+ możliwość grupowej komunikacji
+ niskie wymagania sprzętowe i sieciowe
++ ogromne możliwości konfiguracyjne serwera
++ wieloplatformowość w pełnym wydaniu

Strona producenta: http://www.teamspeak.com/

Mumble

Stosunkowo najmłodszy projekt z całej trójki opisywanych. W odróżnieniu od Ventrilo i TeamSpeaka, Mumble zapewnia wysoką jakość dźwięku i otwartość oprogramowania. Jednak z tamtą dwójką łączy go przede wszystkim architektura klient-serwer. Oprócz standardowych możliwości oferuje nakładkę w grze, w której widzimy nicki osób przebywających z nami na kanale, a oprócz tego są one odpowiednio podświetlane, gdy ktoś coś mówi. Z całą pewnością projekt jest najbardziej obiecujący, a zastosowane w nim technologie tylko to potwierdzają. Interfejs programu zbudowany z wykorzystaniem biblioteki Qt pozwala na tworzenie własnych skórek.

Zalety:
+ możliwość grupowej komunikacji
+ niskie wymagania sprzętowe i sieciowe
++ niskie czasy reakcji/opóźnienia (rozmowa niczym w trybie rzeczywistym)
++ mechanizm czyszczenia dźwięku z zakłóceń
+++ ogromne możliwości konfiguracyjne klienta i serwera
++ wieloplatformowość w pełnym wydaniu

Strona projektu: http://mumble.sourceforge.net/ 

Komentarze

0 nowych
  #1 24.05.2010 21:24

Ja polecam jeszcze inny - Xfire - komunikator stworzony specjalnie dla graczy. Jakość dźwięku jest zadowalająca, a program praktycznie nic nie muli.

DawidDS4   5 #2 24.05.2010 21:40

TeamSpeak ma genialnych użytkowników, w pozytywnym sensie. Ich genialność humoru jest ponadprzeciętna, na tyle, że zostałem użytkownikiem tego komunikatora i stałym tubylcem publicznych serwerów, choć sam rzadko się wypowiadam to lubię posłuchać "mądrości ludowych".

konpon96   3 #3 24.05.2010 22:02

Mi zdecydowanie najbardziej przypadł do gustu Mumble. Zero konfiguracji, wpisuję serwer i hasło i gadam. W grze od razu wyskakują nicki, jakość jak na skypie(zresztą i tak najwięcej zależy od serwera). I zdecydowanie nie znoszę Teamspeaka. Jedna czwarta użytkowników ma kompletnie rozstrojone mikrofony - jeżeli mówią to słyszę tylko szum i to na cały regulator. Gdy byłem na słuchawkach, myślałem że uszy mi odpadną - WYCISZENIE słuchawek tylko przyciszyło ich szumy(bo nie głosy xD).

qbap   8 #4 24.05.2010 22:13

Hej L337 Crew,

ciekawy wpis :) Rozważymy dodanie opisanych przez ciebie programów do naszej bazy.

L337 Crew   6 #5 24.05.2010 23:53

Dzięki za pozytywny odbiór, zwłaszcza że to moja pierwsza taka publikacja ;)

A programiki naprawdę dobre. Jedna tylko uwaga - producent Ventrilo nie umożliwia już pobierania starszych wersji programu (2.1.4), można je znaleźć w sieci, ewentualnie na życzenie mogę podesłać. Jest ona o tyle ważna, że ma najwięcej serwerów i jest najpopularniejsza (chyba że coś się zmieniło).

Zeri   2 #6 25.05.2010 12:17

Zarówno Ventrilo jak i TeamSpeak mają poważne dla mnie minusy związane z licencjonowaniem serwerów. Dla TeamSpeak-a są to limity virtualnych serverów i slotów a dla Ventrilo zakaz stawiania serwera za routerem, przekierowywania portów, stawiania serwera za NATem itd. Najlepszy wg. mnie pod każdym względem jest Mumble/Murmur choć nieco uciążliwy dla początkującego właściciela serwera może być ACL. Za to jeśli chodzi o aplikacje klienckie to jakichś kolosalnych różnic nie ma w obsłudze. Do prostego gadania wiele nie trzeba się bawić w konfiguracji ale jak już ktoś chce to chyba Ventrilo i Mumble mają więcej możliwości babrania się w jakieś skrypty itp.
Aha, jeszcze co do TeamSpeak-a to rozdzieliłbym tutaj wesję 2 od 3 bo różnice między nimi są dość znaczące.

Olbi   11 #7 25.05.2010 12:37

@serious-sam
Tylko, że nie ma klienta na platformę Linux. A to już duży minus. Jest niby plugin do Pidgina, ale nie wiem, czy działa, bo nie sprawdzałem.

misiek440v2   7 #8 26.05.2010 14:18

kiedyś użytkowaliśmy ts2, później ventyla 2 i następnie 3, obecnie całkowicie przestawiliśmy się na TS3, komunikator jest genialny. Opcje wyciszeń i rangi na kanale to piękna sprawa, do tego jakość dźwięku na wysokim poziomie. Także gorąco polecam. Do tego działa pod Windowsem, Linuksem (Pulseaudio, alsa i oss4), i podobno pod MAcOsem ale nie testowałem bo nie mam dostępu do sprzętu xD

.slaw   4 #9 27.05.2010 17:39

Polecam Ventrilo 3, ale niestety jest ograniczony do 8 slotow.
Jak komuś więcej nie potrzeba, to bardzo polecam. Szybka i prosta instalacja na Win/Linuks.