Test małej kamery firmy TRENDnet — TV-IP672IC

W dzisiejszej recenzji przetestuję kamerę do monitoringu domu, biura lub dowolnego pomieszczenia. Jest to urządzenia firmy TRENDnet a konkretnie model TV-IP672IC. Na pierwszy rzut oka – kamera jak kamera – niczym się nie wyróżnia. Wczytując się jednak w opis urządzenia znalazłem informację, że dodano w niej nową funkcję – zdalny podgląd obrazu z dowolnego miejsca na ziemi. No dobra, ale przecież wiele producentów kamer wprowadziło ją już wcześniej. Tak, jednak w kamerze TV-IP672IC TRENDnet bardzo nam to ułatwił. Nie musimy wpisywać skomplikowanych ustawień czy robić skomplikowanych przekierowań portów. Wystarczy na podanej przez producenta stronie internetowej wpisać login i hasło z naklejki.

TRENDnet TV-IP782IC jest bardzo małym urządzeniem. Wymiary kamery to zaledwie 103x62x35 mm. Jest też bardzo lekka (85g), pomimo tego jednak wygląda na bardzo solidnie wykonaną. Materiał z którego została zbudowana to matowy plastik, który jest troszkę szorstki.

Na przednim panelu została umieszczona dioda IR, obiektyw i mikrofon. Nie zabrakło też oczywiście loga producenta. Duży plus dla firmy TRENDnet za jakość wykonania – nic nie skrzypi, nic nie trzeszczy – wszystko jest dopasowane idealnie.

Na prawym boku znajdziemy przycisk WPS (do szybkiego łączenia się z siecią bezprzewodową) oraz dwie diody, które mają za zadanie informować nas o stanie urządzenia.

Na lewym boku został tylko umieszczony slot na karty pamięci microSD.

Z tyłu znajdziemy port RJ-45, gniazdo zasilania, złącze mini-jack (do kamery możemy podłączyć głośniki), przycisk RESET, naklejkę z adresem MAC oraz adresem strony internetowej TRENDnet Cloud, dzięki której możemy mieć podgląd z naszej kamery. Nie zabrakło także miejsca na wkręcenie uchwytu.

Właśnie. Akcesoria. Do urządzenia dostajemy wyżej wymieniony dedykowany uchwyt, kabel sieciowy, zasilacz, płytę z oprogramowaniem i innymi dodatkami oraz instrukcję szybkiego uruchomienia kamerki.

Uchwyt jest wielofunkcyjny. Dzięki niemu kamerę możemy zarówno przykręcić do ściany lub sufity jak i położyć na płaskiej powierzchni. W jednym jak i w drugim przypadku możemy regulować kąt nachylenia kamery, tak aby dostosować go do naszych potrzeb.

Do uchwytu producent dorzucił kołki i śruby montażowe oraz gumowe nóżki (żeby np. nie porysować stołu).

Dobra, pierwsze wrażenie jest całkiem pozytywne – małe, solidnie zbudowane urządzenie z wbudowanym interfejsem łączności bezprzewodowej (pozbywamy się zbędnej ilości kabli).

Montujemy uchwyt do kamery (nie potrzeba tutaj żadnych specjalistycznych narzędzi). Podłączamy zasilanie i kabel RJ45 lub korzystamy z przycisku WPS (tej opcji możemy użyć jedynie wtedy, gdy nasz router posiada tę technologię).

Logujemy się teraz do panelu (jego adres oraz login i hasło są podane na naklejce, która znajduje się na urządzeniu). Żeby nie było zbyt łatwo musimy zainstalować dodatkową wtyczkę do przeglądarki, dzięki której ujrzymy obraz z naszej kamery.

Super. Przebrnęliśmy przez podstawową konfigurację – mamy już podgląd z kamery. Zaznaczę tutaj, że gdy już raz skonfigurowaliśmy kamerę nie musimy później ponownie łączyć się z siecią – urządzenie zrobi to automatycznie i od razu będziemy mieli podgląd obrazu kamery na stronie TRENDnet Cloud (możemy także ściągnąć dedykowaną aplikację producenta na systemy z iOS i Androidem).

TRENDnet Cloud to pierwszy panel za pomocą którego możemy korzystać z urządzenia. Posiada on podstawowe ustawienia (jakości obrazu, kodowania, ilości klatek na sekundę (FPS) i przepływności).

Drugi panel do którego mamy dostęp z sieci lokalnej jest bardziej rozbudowany i mamy w nim także możliwość konfiguracji ustawień sieciowych, opcje detekcji ruchu (np. w przypadku detekcji wysyłane jest zdjęcie z kamery na podany adres email). Możemy także wyłączyć diody urządzenia, dzięki czemu potencjalny intruz może nie zwrócić na nie uwagi.

Obraz z kamery TRENDnet TV-IP762IC jest rejestrowany w wysokiej rozdzielczości 1280x720p z maksymalną prędkością 30 klatek na sekundę. Obraz możemy czterokrotnie przybliżyć dzięki zoomowi cyfrowemu. Gdy w monitorowanym otoczeniu zacznie się robić ciemno, kamera przełączy się automatycznie w tryb nocny. Gdy ustawimy maksymalne, najlepsze parametry obrazu uzyskamy bardzo wyraźny i ostry obraz, dzięki czemu dostrzeżemy każdy szczegół.

Podsumowując kamera TRENDnet TV-IP672IC jest urządzeniem, które mogę polecić każdemu. Nawet mniej zaawansowanemu użytkownikowi, gdyż z instalacją poradzi sobie każdy. Kamera została wykonana bardzo solidnie. Zaletą urządzenia jest także cena – około 350 zł za nowe urządzenie. Jest to jedno z tańszych rozwiązań do domowego monitoringu.