Drukarka 3D — dla kogo i dlaczego?

Drukarka 3D nie jest dla każdego i nie do każdego zastosowania. Nie każdy będzie umiał poradzić sobie obecnie z tanimi drukarkami drukujące w technologii FDM. Złożenie być może nie jest aż tak trudne ale pierwsze konfiguracje i kalibracje drukarki aby drukowała tak jak powinna to jeden z najtrudniejszych etapów. Zanim kupisz gotowa drukarkę lub Kit do samodzielnego złożenia warto zastanowić się nad kilkoma zagadnieniami i zadać kilka pytań.

Czy tak naprawdę potrzebuje drukarkę?

Tak warto zadać to pytanie jako pierwsze.

Raspberry Pi od Zera do 2 — sterujemy GPIO z linii poleceń

Być może niektórzy z Was mają już od dłuższego czasu malinę, ale używają ją do prostych multimedialnych rzeczy typu odtwarzacz muzyki, czy filmów. Zastanawiałeś się może jak by tu zacząć sterować pinami GPIO w prosty sposób aby posterować jakimiś urządzeniami? Jest przecież tyle bibliotek i możliwości ale nie masz czasu uczyć się zawiłych funkcji bibliotek lub nie jesteś orłem w programowaniu.

Raspberry Pi Zero — mały a wariat?

Wielkim zaskoczeniem było ostatnio wydanie przez fundacje Raspberry Pi nowej miniaturowej wersji Raspberry Pi Zero, która jest o połowę mniejsza od dotychczasowej wersji A+ i bardzo tanią bo kosztuje tylko 5$. Zero posiada zminiaturyzowane porty USB oraz HDMI. Nie znajdziemy na niej niestety żadnej karty sieciowej czy złącz na kamerkę i LCD, lecz swoją wielkością i mocą nadrabia te braki.

Niestety nie załapałem się na zakup pierwszej partii, która rozeszła się bardzo szybko.

LN HUB32IO — moduł z aktywnym hubem USB i 32 pinami IO dla Banana PRO

Kolejny drugi moduł dla Banana PRO, który opiszę i przetestuję to LN HUB-32IO posiadający aż 32 piny GPIO oraz aktywny hub USB. Moduł posiada dwa układy mcp23017 komunikujące się poprzez interfejs i2c. Również jak ostatnio do sterowania modułem użyjemy biblioteki WiringBP.

Moduł posiada 32 złącza cyfrowych pinów GPIO, każdy pin ma podłączoną diodę. Obok złącz IO wyprowadzone jest też 3,3V oraz GND łącznie 4 (po 2 na każdy układ).

LN Digital — klon modułu PiFace dla Banana PRO

Chciał bym dziś zaprezentować i pokazać sterowanie modułem LN Digital dedykowanym dla Banana PRO, którego przedstawiałem krótko we wpisie o dedykowanych modułach dla Banana PRO. Do sterowanie pinami GPIO użyjemy biblioteki WiringBP dla Banana , która została przeportowana z biblioteki WiringPi dla Raspberry Pi.

Moduł posiada układ MCP23S17 na SPI oraz UNL2803A. Na płytce znajduje się 8 wejść oraz 8 wyjść ( z użyciem UNL2803A).

Music Box z użyciem Banana Pi — BananaHome

Projekt BananaHome wpadł mi do głowy jakiś czas temu, gdy słuchałem muzyki na komputerze stacjonarnym, a ze względu, że pozbyłem się dużego amplitunera, który mi zawadzał i słuchałem muzyki już tylko na kompie na aktywnych monitorach studyjnych, które podłączone są do miksera USB. Zaczęło mnie to irytować trochę, że aby posłuchać muzyki muszę uruchamiać komputer lub podpinać specjalnie smartfona lub tablet do miksera. Mając 5 calowy ekran LCD

Arcade Machine — budowa maszyny do gier #1

Od prawie roku zbierałem się do zrobienia maszyny do grania, takiej na jakich można było kiedyś grać w popularnych salonach gier za żetony. Widok takich maszyn na ostatnim HotZlocie zmotywował mnie, aby w końcu przejść do działania.

Projekt

Projekt obudowy wykonałem w programie DesignSpark Mechanical 2.0, w którym ostatnio projektuję elementy do wydruku na drukarce 3D. Obudowa została wykonana z płyty drewnianej. Zdecydowałem, że będzie to obudowa typu bartop, abym mógł ją łatwo przenosić i trzymać na biurku.