Nowa odsłona systemu do budowy serwera NAS — OpenMediaVault 2.1 wydany

Programiści oprogramowania OpenMediaVault (opartego o system Debian i framework ExtJS), które służy do budowy serwera NAS, wydali jego nową wersję 2.1 o nazwie kodowej "Stone burner". System w dalszym ciągu pracuje pod kontrolą Debiana Wheezy, lecz zostały wprowadzone nowe ciekawe funkcje.

Co nowego?

Przede wszystkim zaktualizowany został framework ExtJS do wersji 5.1.1, dodano nowe widgety i ustawienia Panelu na którym możemy osadzać owe widgety m.in. statusu łącza.

Domowy NAS All in One, część 9 — serwer VPN

W dziewiątej części serii o oprogramowaniu OpenMnediaVault omówię plugin do zarządzania serwerem openVPN w prosty i wygodny sposób. Pokażę jak zainstalować, skonfigurować i zarządzać serwerem openVPN. Wpis może przydać się osobom, które nie posiadają możliwości instalacji VPN-a na swoim routerze, a chcieli by mieć dostęp do serwera i innych urządzeń z poza sieci domowej czy firmowej.

Instalacja pluginu

Instalację pluginu możemy wykonać za pomocą panelu OMV System>Wtyczki instalując dodatek openmediavault-openvpn

Dedykowane moduły I/O dla Banana PRO

W tym wpisie chciał bym zaprezentować trzy nowe moduły od Lemaker dedykowane dla Banana PRO, które poszerzają możliwości IO urządzenia. Dzięki tym modułom możemy m.in. zwiększyć ilość portów USB, GPIO oraz ułatwić podłączanie SPI, I2C LCD itp. a wszystko to bez jakiegokolwiek lutowania.

LN-Digital

Cyfrowy moduł LN-Digital jest płytką rozszerzającą o dodatkowe 16 pinów GPIO (po 8 wejść i wyjść) , mającą dwa przekaźniki do sterowania prądem z gniazdka, 4 przyciski, oraz 8 diod stanu pinów wyjściowych.

Programuj układy MSP430 od Texas Instruments w Arduino

Płytki Texas Instruments nie są może tak popularne jak Raspberry Pi czy Arduino, ale mają swoich zwolenników i entuzjastów. Zazwyczaj tego typu płytki są dedykowane dla bardziej doświadczonych użytkowników i wymagają większej znajomości programowania głównie w języku C. Na szczęście znaleźli się programiści, którzy przygotowali niezwykle wygodne narzędzie dzięki któremu możemy programować m.in. wydajne układy MSP430 w prosty i przejrzystym języku dla Arduino.

Energia IDE

Właśnie aplikacja

Raspberry Pi — więcej mocy na portach USB

Chyba każdy użytkownik Raspberry Pi zauważył, że nieraz przy podłączaniu urządzeń do USB malina potrafi się zrestartować lub urządzenie jest niewidoczne lub nie działa. Winą jest małe natężenie jakie jest przydzielony na porty USB, które pozwala na rozdzielenie maksymalnie 600mA na wszystkie porty. Na szczęście społeczność znalazła na to dwa rozwiązania lecz tylko dla modeli B+ i RPi2.

7" Ekran dotykowy dla BeagleBone Black

Od dłuższego czasu mam bardzo ciekawy ekran dotykowy firmy 4D Systems dla BeagleBone Black o przekątnej 7 cali, który posiada wygodne przyciski do sterowania, zasilania i resetu jak również złącza GPIO. Ekran posiada złącze do podłączenia BBBlack na zasadzie scheld'a dzięki czemu nie potrzebujemy dodatkowych kabli i złącz.

Matryca LCD TFT o przekątnej 7 cala, która posiada rozdzielczość 800 x 480, 65000 kolorów oraz zintegrowanym panelem dotykowym (oporowy).

BanaNAS PRO – budujemy prosty serwer NAS z Raidem

Jakiś czas temu zaprezentowałem projekt BanaNAS, dzięki któremu można zbudować prosty serwer NAS. W projekcie wykorzystywany jest dysk 2.5 calowy oraz mikrokomputer Banana Pi. Zgłoszono uwagi odnośnie projektu, że serwer NAS z jednym dyskiem to nie NAS. Dla tych niedowiarków powstał drugi projekt BanNAS PRO w którym można podłączyć aż 5 dysków.

Zegar RTC w Raspberry Pi

Zegar czasu rzeczywistego (RTC) znajduje się w niemal każdym urządzeniu, zaczynając od aparatów cyfrowych, smartfonów, tabletów, kończąc na komputerach i serwerach. Dzięki zegarowi RTC nasze urządzenia mają aktualną godzinę nawet gdy nie są podłączone do zasilania. Niestety, popularny Raspberry Pi jest pozbawiony zegara czasu rzeczywistego a czas pobiera z internetu podczas uruchamiania, a co jeśli nasze urządzenie nie ma połączenia z internetem? Tu właśnie przydaje się zegar RTC.