Odroid C1 – mocny konkurent Raspberry Pi

Odroid C1 to kolejny mikrokomputer, który ma być konkurencją dla Raspberry Pi. C1 wygląda bardzo podobnie do RPi B+ lecz posiada wiele mocniejszy czterordzeniowy procesor, szybszą pamięć DDR3, złącze na pamięć eMMC, zegar RTC, odbiornik IR, gigabitową kartę LAN jak również 2 złącza analogowe GPIO.

Specyfikacja:

  • Procesor: Amlogic ARM® Cortex®-A5(ARMv7) 1.5Ghz quad core
  • Grafika: Mali™-450 MP2 GPU (OpenGL ES 2.0/1.1)
  • Pamięć: 1Gbyte DDR3 SDRAM
  • Sieć: Gigabit Ethernet
  • GPIO: 40pin GPIOs

Zaprogramuj sobie AVR – programowanie ATtiny cz.1

Spora ilość ludzi z którymi mam styczność nie do końca zdaje sobie sprawę co to jest Arduino i z czego jest zbudowane. Kupujemy gotową płytkę, którą podłączamy przez USB do komputera i programujemy i nie przejmujemy się co za układ się na niej znajduje. W większości płyt Arduino jest to jeden z modeli ATmega. A gdybyśmy chcieli kupić sobie sam mikrokontroler i go zaprogramować? Nie, nie musimy uczyć się języka C dla AVR :) Możemy spokojnie wgrać sobie bootloader Arduino i programować układ tak samo jak płytkę Arduino, czyli w prosty sposób.

5" ekran dotykowy dla Banana Pi/PRO

Na początku roku @wojtekadams opisywał ekran LCD dla Banana Pi i PRO. Dziś moja kolej na zaprezentowanie tym razem nowego dotykowego modułu LCD od Lemaker, który przygotował łącznie trzy wersje ekranów dotykowych o przekątnych 3.5", 5" oraz 7".

Ekrany posiadają rozdzielczości 320x240 (3,5"), 800x480 (5") i 1024x600 (7"). Ja zaopatrzyłem się w wersję 5" do jednego z projektów o którym zapewne napiszę.

Domowy NAS All in One – Cz. 7 Streming telewizji DVB–T

W dobie szybkiego internetu usług na żądanie wykluwają się pomału internetowe usługi dostępu do kanałów telewizyjnych. Niestety obecnie nielegalne usługi mają lepsza ofertę niżeli działające legalnie firmy. Czy nie było by fajnie mieć własny serwer TV dzięki któremu moglibyśmy oglądać telewizję w każdym miejscu gdzie mamy dostęp do internetu. Jak również moglibyśmy przeglądać program telewizyjny i planować nagrywanie kanałów w naszym telefonie. Wszystko jest to możliwe.

Co nam będzie potrzebne?

[DIY] Gimli — terenowy robot inspekcyjny

Gimli to imię jednego z bohaterów Trylogii Władcy Pierścienia i nazwa mojego drugiego robota inspekcyjnego zaraz po SPiBot—cie (który de'fakto mam prawie ukończony więc wpis o nim również ukaże się niebawem). Sam projekt robota nie jest może zbyt ambitny i nie uratuje świata ani go nie podbije, ale przyda się do zabawy i sprawdzenia np. podwozia samochodu.

Elektronika

Do sterowania robotem wykorzystam Raspberry Pi wraz z modułem kamery NOIR, który będzie strumieniować obraz na żywo.

Intel Edison — piszemy kod pod Arduino

W Intel Edison tak samo jak w Intel Galileo możemy programować Edisona za pomocą Arduino IDE. W tym celu użyję wersji Standard, która ma już wyprowadzone złącza GPIO podobnie jak w Arduino UNO. W tym wpisie pokażę jak radzi sobie Edison ze sterowaniem wyświetlaczem LCD, sterowaniem silników za pomocą PWM, sterowaniem serwami oraz świeceniem diodami.

Przygotowanie środowiska programistycznego

Arduino IDE w wersji dla Edisona możemy pobrać z działu

Intel Edison — wersja Standard i Mini

W tej części przybliżę płyty rozszerzeń dla Intel Edisona w wersji standard oraz mini. Obydwie płyty różnią się od siebie przede wszystkim rozmiarami oraz ilościami wyprowadzeń. O ile wersja standard zbliżona jest do Intel Galileo i ma standardowe złącza GPIO jak w Arduino Uno, to wersja mini jest niewiele większa od samego modułu Intel Edison i posiada nietypowy schemat złącz GPIO.

Intel Edison

Jak już pisałem płyta Intel Edison jest modułem, który należy wpinać do płyt rozszerzeń, które posiadają wyprowadzenia złącz.

Intel Edison — dzień dobry panie Edison — wstęp

Miałem już przyjemność testowania Intel Galileo, dzięki udanym wcześniejszym wpisom o nim przybył do mnie pan Edison a raczej panowie. Otrzymałem od redakcji dwa zestawy startowe Intel Edison w wersji mini i standard, które w kilku wpisach postaram się pokazać jak również zaprezentować ich możliwości oraz zbudować użyteczny projekt w oparciu o wersje mini.

Specyfikacja Edisona

  • Procesor - Atom 2x 500MHz i Quark 100MHz
  • Pamięć - 1GB RAM, 4GB EMMC
  • GPIO - 40 pinów
  • Sieć - WiFi (2.4/5Ghz), Bluetooth 4.0

Raspberry Pi z plusem

Opisywałem już dotychczasowe wersje Raspberry Pi A i B pora dodać coś i pokazać Rasberry Pi z plusem czyli dwa nowe modele A+ oraz B+. Zmieniło się kilka ważnych rzeczy m.in. większa ilość złącz GPIO czy mniejsze zużycie prądu. Nawet wielkość wersji A+ uległa zmianie. Ale o tym już poniżej.

Raspberry Pi A+

Nowa wersja A+ pozbawiona złącza LAN oraz posiadająca jedno złącze USB i tylko 256MB pamięci RAM posiada teraz: