BanaNAS — stwórz sobie prosty i tani serwer NAS

Pamiętam jak kilka lat temu chciałem zbudować sobie własny serwer NAS razem z obudową. Niestety nic z tego nie wyszło, bo choć miałem wycięte blachy w zakładzie to i tak nic do niczego nie pasowało, więc kupiłem sobie obudowę w sklepie. Dzięki dostępowi do drukarki 3D w pracy postanowiłem zrobić z kolegą pewien projekt, aby nauczyć się przy tym obsługi drukarki.

Pisałem już o NAS-ie z wykorzystaniem oprogramowania OpenMediaVault oraz o

Wyciszanie czas zacząć - czyli jak wyciszyłem komputer

Posiadam już ponad rok komputer stacjonarny z box-owym chłodzeniem CPU. Po roku użytkowania hałas komputera stał się uciążliwy, dlatego postanowiłem poszukać czegoś mniej hałaśliwego i dobrze chłodzącego, bo na Box-owym chłodzeniu procesor grzał się dość mocno.

Procesor jaki posiadam to 4 rdzeniowy Intel i5 3470, którego kupiłem razem z chłodzeniem w wersji box.

Box-owe chłodzenie niestety przy lekkim obciążeniu procesora zaczynało być męczące dla uszu, dlatego postanowiłem kupić coś większego i cichszego. Wybór padł na be quiet! Dark Rock Advanced C1.

Moje mini studio nagraniowe

Od jakiegoś czasu staram się nagrywać filmiki do moich artykułów zarówno na portalu DP jak i pozostałych. Ograniczało się to do nagrań pulpitu lub własnych projektów, które robiłem. Zazwyczaj przy okazji nagrywania obrazu nagrywałem też dźwięk, co nie zawsze wychodziło dobrze. Od kiedy skompletowałem swoje mini studio, moje nagrania nie są już takie same. Jako amator chciałem pokazać i podzielić się moimi spostrzeżeniami i doświadczeniem oraz zaprezentować mój zestaw sprzętowy i oprogramowanie, który może wam pomóc przy wyborze własnego sprzętu.

Instalacja OpenMediaVault 1.0 Kralizec na Banana Pi i Debian Wheezy

Obecnie programiści OMV pracują nad skryptem aktualizującym obecną wersję OMV 0.5, która pracuje na wersji Debiana Squeeze do wersji 1.0 działającej na Wheezy. Choć jest już gotowa wersja 1.0 Kralizec (zmieniona z wersji 0.6 i uznana jako dojrzała wersja, dlatego otrzymała numerek 1.0) i dostępne są repozytoria, to obecnie brakuje gotowego obrazu systemu z tą wersją na stronie projektu. Dzięki dostępnym repozytoriom możemy bez najmniejszego problemu zainstalować OMV na obecnej stabilnej wersji Debiana.

ownCloud - Twoja własna "chmurka" cz. 4 - Galeria zdjęć

W ownCloudzie dostępna jest jakże przydatna aplikacja Galerii zdjęć, dzięki której nasze zdjęcia możemy przeglądać wygodnie jako miniatury oraz pokaz zdjęć. W tym wpisie przedstawię bliżej aplikację zdjęcia dostępną w ownCloud.

Aplikacja sama rozpoznaje wgrane pliki i dzieli je wg nazwy katalogu w którym się znajdują, dlatego sami musimy pilnować porządku katalogów.

DIY — budujemy własną miniwycinarkę CNC cz.2

Po pierwszym etapie budowy urządzenia do frezowania i wycinania zabrałem się za dalszą pracę z elementami mechanicznymi. Tym razem musiałem zamontować uchwyt na wrzeciono, napęd poruszający elementy po prowadnicach jak również zabrać się za przygotowanie i podłączenie elektroniki.

Mechanika

Uchwyt na wrzeciono

Wrzeciono oprócz poruszania się w prawo i lewo na osi X powinno się też podnosić i opuszczać.

ownCloud - Twoja własna "chmurka" cz. 3 - Kalendarz, kontakty i załączniki - integracja z Thunderbirdem

OwnCloud posiada kalendarz, kontakty i pliki, które oparte są o protokoły DAV-owe. Dzięki nim możemy w dość prosty sposób zintegrować naszego klienta poczty Thunderbird z ownCloudem. W tym wpisie pokażę jak podłączyć kalendarze, kontakty oraz obsługę dużych załączników w Thunderbirdzie przy współpracy z ownCloudem.

Kalendarz

Za obsługę kalendarza w ownCloudzie odpowiada protokół calDAV. Aby możliwe było podłączenie kalendarza z ownClouda do Thunderbirda musimy zainstalować dodatek

DIY - budujemy własną mini wycinarkę CNC cz.1

Prawie przy każdym projekcie muszę przygotowywać jakiś układ elektroniczny. Zazwyczaj kupuję płytkę uniwersalną i łączę elementy kabelkami. Nie jest to może zbyt profesjonalnie zrobione, ale działa. Jednak, jeśli chcemy używać układ przez dłuższy czas lub wykonać kilka takich układów na raz, to warto byłoby wyprodukować sobie płytkę PCB. Można taką płytkę przygotować wytrawiając sobie ścieżki albo użyć do tego celu wycinarkę CNC. Bardziej spodobał mi się pomysł wycinarki CNC. Dlatego postanowiłem rozglądnąć się za takimi urządzeniami i projektami.

DIY – regulowane ramię do aparatu lub mikrofonu

Jakiś czas temu widziałem projekt ruchomego ramienia do aparatu lub mikrofonu wykonanego z lampy z ruchomym ramieniem. Ostatnio naszła mnie chęć zakupienia lub zrobienia takiego ruchomego ramienia. Niestety, gotowe produkty okazały się zbyt drogie, dlatego postanowiłem poszukać alternatywy i znalazłem ramię, które jesteśmy sami w stanie zbudować za mniej niż 60zł.

Potrzebne rzeczy

Potrzebować będziemy lampę Tertial z IKEA.

ownCloud - Twoja własna "chmurka" cz. 2 Pliki - udostępnianie, wersjonowanie i synchronizacja

Chciałbym opowiedzieć o prostym wersjonowaniu plików oraz przybliżyć podstawową funkcję Pliki w aplikacji ownCloud, za pomocą której możemy zarządzać plikami, udostępniać je, synchronizować pomiędzy urządzeniami.

Dostępne funkcje

Możemy pobierać, edytować, tworzyć, wczytywać, udostępniać i przeglądać (m.in. pdf, filmy mp4 czy zdjęcia) pliki i katalogi.

Tworzenie, zmiana nazw i pobieranie