SPiBot - projektowanie i prototypowanie nadwozia z pomocą drukarki 3D

Minęło sporo czasu odkąd przedstawiłem swojego robota SPibot. Ze względu na brak czasu nie miałem kiedy zająć się jego dalszym rozwojem. Na szczęście inne projekty i prace się już skończyły albo mają się ku końcowi, więc czasu trochę przybywa, aby zająć się dalszym rozwojem robota.

Nadwozie

Od samego początku zastanawiałem się nad samym nadwoziem dla robota. Czy ma być to nadwozie zamknięte i schludne czy po prosu ma być to typowy prototyp ze zwykłą sklejką i elektroniką na zewnątrz.

Chromebook ACER C720 - mini recenzja

Chciałbym wam przedstawić jeden z ostatnich modeli Chromebooka Acer C720, który premierę miał w listopadzie 2013 roku, kosztuje 199$(wcześniej 249$) i niestety obecnie nie jest dostępny w Polsce. Chromebooki to całkiem nowe urządzenia mało popularne w Polsce, które mają sporo możliwości.

Specyfikacja

  • Procesor: Intel® Celeron™ Haswell 1,4GHz, 2MB Level 3 (dwa rdzenie)
  • Grafika: Intel® HD 128MB RAM (dedykowana)
  • Pamięć: 2GB RAM DDR3L
  • Dysk:

Domowy NAS All in One – Cz. 5 Serwery multimediów

W OpenMediaVault mamy dostępne dwie ciekawe wtyczki za pomocą których możemy zarządzać i serwować nasze multimedia znajdujące się na serwerze. O ile większość z nas słyszała o DLNA, które jest praktycznie w każdym telewizorze o tyle nie każdy słyszał o rozwiązaniu PLEX Server. Obie usługi warte są uwagi, dlatego postanowiłem przybliżyć ich możliwości i opis instalacji i konfiguracji na OMV.

Hackbox - mój outdoor-owy dostęp do sieci domowej

Jakiś czas temu moja domowa sieć wzbogaciła się o domowy serwer NAS. Oprócz samego serwera i jego podstawowych zadań, jak samba, używam również wirtualizacji, na której mam 2 maszyny, serwer strumieniowania telewizji TVHeadend, serwer GIT, ownCloud-a i kilka mniejszych usług. Tylko jedna z tych usług, tj. ownCloud, dostępna jest na zewnątrz. Pozostałe usługi dostępne są tylko w domowej sieci do której możliwe jest podłączenie się po VPN-nie. A jak rozwiązuję dostęp do moich usług zdalnie? O tym poniżej.

Drugie życie tabletów

W poprzednim wpisie opisałem pico-komputer Cubieboard 2, z którego można zbudować m.in. centrum multimedialne i obiecałem, że opiszę jak ze starego lub uszkodzonego tabletu (z rozbitą matrycą) zrobić centrum multimedialne, wykorzystując m.in. obrazy systemu z Cubieboard-a oraz już wgrany system Android.

Jakiś czas temu zastanawiałem się nad tabletem, który posiadam, co stanie się z nim po tym jak się uszkodzi np.

Cubieboard 2 - Ciekawa alternatywa dla maliny

CubieBoard2 to jedna z wielu płytek podobnych do Raspberry Pi, które pojawiły się po wydaniu RPi. Tyle tylko, że akurat jest to jedna z najciekawszych płytek obok BegleBone Black. Co prawda powstało naprawdę sporo takich pico-komputerków, ale seria Cubieboard (Cubieboard, Cubieboard2 i Cubietruck (Cubieboard3)) jest godna uwagi głównie jako urządzenie multimedialne lub prosty pulpit, choć nie brakuje mu złącz GPIO.

Specyfikacja Cubieboard 2

intel Galileo - programowanie i obsługa GPIO na systemie Linux

Z poziomu systemu Linux zainstalowanym na intel Galileo możemy programować np. w językach programowania C/C++, Python czy Bash, ale Galileo może bardziej przypaść do gustu programistom właśnie Pythona dając im możliwość programowania i sterowania pinami GPIO za pomocą ich ulubionego języka a wszystko dzięki dostępnej biblioteki pyGalileo.

Python

Dla języka Python społeczność przygotowała bibliotekę pyGalileo

intel Galileo - programowanie i obsługa GPIO w Arduino IDE

intel Galileo posiada identyczny układ złącz GPIO jak w Arduino UNO R3, do którego pasują takie same moduły i skorupki (shield) jak w R3. Programowanie wygląda identycznie jak z każdym innym Arduino za pomocą specjalnej wersji Arduino IDE. intel Galileo posiada również możliwość sterowania pinami z poziomu systemu Linux, ale dziś skupimy się na programowaniu za pomocą Arduino IDE.

Poniżej przestawiam programy do sterowania urządzeniami.