5" ekran dotykowy dla Banana Pi/PRO

Na początku roku @wojtekadams opisywał ekran LCD dla Banana Pi i PRO. Dziś moja kolej na zaprezentowanie tym razem nowego dotykowego modułu LCD od Lemaker, który przygotował łącznie trzy wersje ekranów dotykowych o przekątnych 3.5", 5" oraz 7".

Ekrany posiadają rozdzielczości 320x240 (3,5"), 800x480 (5") i 1024x600 (7"). Ja zaopatrzyłem się w wersję 5" do jednego z projektów o którym zapewne napiszę. Cena modułu w wersji 5" to 46.99$, który pobiera maksymalnie 400mA, zaś sam ekran jest błyszczący i posiada wymiarach 118.5 × 77.55 × 3.1 mm. Więcej informacji i specyfikacje wszystkich modułów można znaleźć na stronie Lenovator.

Ekrany podłącza się identycznie jak w starszych ekranach bez dotyku za pomocą tego samego złącza LVDS. Nie potrzebujemy żadnych dodatkowych kabli usb do dotyku jak ma to miejsce w wielu ekranach dla popularnego Raspberry Pi.

Instalacja samego ekranu sprowadza się tylko do podmiany pliku script.bin oraz załadowania modułu ft5x_ts i działa zarówno na Linuksie jak i na Androidzie. Opis jak to zrobić dostępny jest na wiki.

Ekran jest pojemnościowy, dzięki czemu jakość i dokładność dotyku jest na bardzo wysokim poziomie. Przewijanie czy zaznaczanie elementów nie sprawia problemów. Sama jakość ekran również prezentuję się dobrze. Oczywiście przy moim 5" ekranie nie ma co liczyć na wygodne przewijanie stron, ale ekran nada się bardzo dobrze do panelu z przyciskami.