Arcade Machine — budowa maszyny do gier #1

Od prawie roku zbierałem się do zrobienia maszyny do grania, takiej na jakich można było kiedyś grać w popularnych salonach gier za żetony. Widok takich maszyn na ostatnim HotZlocie zmotywował mnie, aby w końcu przejść do działania.

Projekt

Projekt obudowy wykonałem w programie DesignSpark Mechanical 2.0, w którym ostatnio projektuję elementy do wydruku na drukarce 3D. Obudowa została wykonana z płyty drewnianej. Zdecydowałem, że będzie to obudowa typu bartop, abym mógł ją łatwo przenosić i trzymać na biurku.

Warsztat i obudowa

Od jakiegoś czasu w Gdańsku działa Warsztat PoCoTo, do którego można przyjść z ulicy pomajsterkować, pociąć i popiłować. Takie miejsce można by było nazwać takim warsztatem stolarsko-hackerspacowym ;)

Koszty nie są jakieś przesadne (jakieś dwa GRIMBERGEN-y za dzień) i otrzymujemy do dyspozycji wiele maszyn, miejsce do pracy i pomocnych opiekunów, którzy podpowiedzą i pomogą przy obsłudze maszyn. Do mojego projektu potrzebowałem takich maszyn, których nie posiadam w domu. Poza tym strasznie się brudzi przy cięciu płyt drewnianych i szlifowaniu ich (pyłu co nie miara ;)).

Bardzo pomógł mi opiekun warsztatów Przemek, który pomagał mi przy takich częściach prac, których sam bym nie zrobił z jedną sprawną ręką.

Po pocięciu i złożeniu mam już szkielet obudowy.

Po przymiarce joysticka z przyciskami i ekranu wygląda, że jest ok.

Kolejno musiałem zaszpachlować dziurki po gwoździach (pistolet do gwoździ dość głęboko je wbijał pozostawiając 1-3 milimetrowe dziurki) oraz drobne niedoskonałości.

Po wyschnięciu szpachli wybrałem się kolejny raz do warsztatu, aby wyszlifować obudowę. Oprócz tego musiałem jeszcze zrobić tylne drzwiczki oraz przymocować płytę pod spód.

Tak przygotowaną obudowę wymalowałem farbą podkładową na kolor biały.

Podsumowanie

Obecnie testuję lakka.tv oraz zamierzam przygotować obraz systemu z EmulationStation na Banana PRO.

Do zrobienia pozostało mi jeszcze:


  • Projekt graficzny na obudowę (chyba okleina z nadrukiem lub własne szablony nakładane farbą)
  • Montaż nóżek gumowych
  • Przygotowanie przedniej szybki (wycięcie plexi na ploterze)
  • Montaż taśmy LED + szybka z logo
  • Montaż elektroniki i instalacja ES (projekt uchwytów do wydrukowania na drukarce 3D)
  • Na pewno coś o czym zapomniałem ;)
  • Tylko granie....... ;)

W kolejnym wpisie pokażę dalszą część pracy oraz efekt końcowy jak również opiszę szerzej wykorzystany joystick i banana PRO. Teraz pora skończyć Gimliego i pojeździć nim ;)