Banana Pi / PRO
liczba publikacji: 11pierwszy wpis: 5 Sierpnia 2014ostatni wpis: 13 Maja 2016

Seria wpisów o urządzeniu Banana Pi oraz Banana PRO.

RAID dla mikrokomputerów SBC typu Raspberry Pi

Często słyszę, że rozwiązanie na serwer NAS-a z wykorzystaniem mikrokomputerów typu, Raspberry Pi, Banana Pi itp. nie ma sensu, bo prędkości są za małe, brak sprzętowego RAID-a lub używanie jednego dysku nie zabezpiecza danych. Ale jak wiadomo ilość dysków nie zabezpieczy Ci danych tak jak ich kopia bezpieczeństwa. Ale mając RAID-a czy to sprzętowy czy programowy zwiększamy dostępność naszych danych w razie awarii jednego z dysku.

LN HUB32IO — moduł z aktywnym hubem USB i 32 pinami IO dla Banana PRO

Kolejny drugi moduł dla Banana PRO, który opiszę i przetestuję to LN HUB-32IO posiadający aż 32 piny GPIO oraz aktywny hub USB. Moduł posiada dwa układy mcp23017 komunikujące się poprzez interfejs i2c. Również jak ostatnio do sterowania modułem użyjemy biblioteki WiringBP.

Moduł posiada 32 złącza cyfrowych pinów GPIO, każdy pin ma podłączoną diodę. Obok złącz IO wyprowadzone jest też 3,3V oraz GND łącznie 4 (po 2 na każdy układ).

LN Digital — klon modułu PiFace dla Banana PRO

Chciał bym dziś zaprezentować i pokazać sterowanie modułem LN Digital dedykowanym dla Banana PRO, którego przedstawiałem krótko we wpisie o dedykowanych modułach dla Banana PRO. Do sterowanie pinami GPIO użyjemy biblioteki WiringBP dla Banana , która została przeportowana z biblioteki WiringPi dla Raspberry Pi.

Moduł posiada układ MCP23S17 na SPI oraz UNL2803A. Na płytce znajduje się 8 wejść oraz 8 wyjść ( z użyciem UNL2803A).

Music Box z użyciem Banana Pi — BananaHome

Projekt BananaHome wpadł mi do głowy jakiś czas temu, gdy słuchałem muzyki na komputerze stacjonarnym, a ze względu, że pozbyłem się dużego amplitunera, który mi zawadzał i słuchałem muzyki już tylko na kompie na aktywnych monitorach studyjnych, które podłączone są do miksera USB. Zaczęło mnie to irytować trochę, że aby posłuchać muzyki muszę uruchamiać komputer lub podpinać specjalnie smartfona lub tablet do miksera. Mając 5 calowy ekran LCD

Arcade Machine — budowa maszyny do gier #1

Od prawie roku zbierałem się do zrobienia maszyny do grania, takiej na jakich można było kiedyś grać w popularnych salonach gier za żetony. Widok takich maszyn na ostatnim HotZlocie zmotywował mnie, aby w końcu przejść do działania.

Projekt

Projekt obudowy wykonałem w programie DesignSpark Mechanical 2.0, w którym ostatnio projektuję elementy do wydruku na drukarce 3D. Obudowa została wykonana z płyty drewnianej. Zdecydowałem, że będzie to obudowa typu bartop, abym mógł ją łatwo przenosić i trzymać na biurku.

Dedykowane moduły I/O dla Banana PRO

W tym wpisie chciał bym zaprezentować trzy nowe moduły od Lemaker dedykowane dla Banana PRO, które poszerzają możliwości IO urządzenia. Dzięki tym modułom możemy m.in. zwiększyć ilość portów USB, GPIO oraz ułatwić podłączanie SPI, I2C LCD itp. a wszystko to bez jakiegokolwiek lutowania.

LN-Digital

Cyfrowy moduł LN-Digital jest płytką rozszerzającą o dodatkowe 16 pinów GPIO (po 8 wejść i wyjść) , mającą dwa przekaźniki do sterowania prądem z gniazdka, 4 przyciski, oraz 8 diod stanu pinów wyjściowych.

BanaNAS PRO – budujemy prosty serwer NAS z Raidem

Jakiś czas temu zaprezentowałem projekt BanaNAS, dzięki któremu można zbudować prosty serwer NAS. W projekcie wykorzystywany jest dysk 2.5 calowy oraz mikrokomputer Banana Pi. Zgłoszono uwagi odnośnie projektu, że serwer NAS z jednym dyskiem to nie NAS. Dla tych niedowiarków powstał drugi projekt BanNAS PRO w którym można podłączyć aż 5 dysków.

5" ekran dotykowy dla Banana Pi/PRO

Na początku roku @wojtekadams opisywał ekran LCD dla Banana Pi i PRO. Dziś moja kolej na zaprezentowanie tym razem nowego dotykowego modułu LCD od Lemaker, który przygotował łącznie trzy wersje ekranów dotykowych o przekątnych 3.5", 5" oraz 7".

Ekrany posiadają rozdzielczości 320x240 (3,5"), 800x480 (5") i 1024x600 (7"). Ja zaopatrzyłem się w wersję 5" do jednego z projektów o którym zapewne napiszę.

BanaNAS — stwórz sobie prosty i tani serwer NAS

Pamiętam jak kilka lat temu chciałem zbudować sobie własny serwer NAS razem z obudową. Niestety nic z tego nie wyszło, bo choć miałem wycięte blachy w zakładzie to i tak nic do niczego nie pasowało, więc kupiłem sobie obudowę w sklepie. Dzięki dostępowi do drukarki 3D w pracy postanowiłem zrobić z kolegą pewien projekt, aby nauczyć się przy tym obsługi drukarki.

Pisałem już o NAS-ie z wykorzystaniem oprogramowania OpenMediaVault oraz o