Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Co dwie szafy to nie jedna — nowa dusza Fonica M123 [cz.2]

W drugiej części wpisu o odnowieniu szaf grających fonica M123, pokażę pozostałe prace jakie zostały wykonane aby zakończyć projekt. W pierwszej części mieliśmy już przyszykowane szafy do montażu pozostałej elektroniki.

Obsługa 100 przycisków

Tutaj do obsługi przycisków użyłem moduł LN HUB32IO dla Banana Pro, który posiada 32 piny GPIO oraz hub USB. W moim przypadku jako, że panel z przyciskami posiada 8 rzędów po 13 i 12 przycisków (po 4 z każdej ilości) użyłem matrycy przycisków 8x13 przez co korzystam z 21 pinów modułu i odczytuje za pomocą ich wciśnięcia 100 przycisków.

Nadaje stan wysoki w danej chwili na pierwszy poziom przycisków a następnie odczytuję pionowo, który z przycisków został wciśnięty. Przechodzenie pomiędzy poziomami jest szybkie i jest przełączana co 5ms. To wystarcza na odczytywanie w szybkim czasie 100 przycisków. int BananaPins::isButtonPressed() { int pin = 0; int colSize = 0; for(int j = 0; j < 8; j++) { digitalWrite(200 + j, HIGH); delay(10); if(j < 2 || j > 5) colSize = 13; else colSize = 12; for (int i = 0 ; i < colSize ; i++) { if(digitalRead (100 + i) == 1) { //printf ("BananaPins 1 is set on: %i\n", pin + 1) ; delay(20);/////!!!!!!!! więcej???? if(digitalRead (100 + i) == 1){ printf ("BananaPins is set on: %i\n", pin + 1) ; digitalWrite(200 + j, LOW); return (pin + 1); } } //printf("J: %d, pin %d\n", j, pin + 1); pin++; } delay(5); digitalWrite(200 + j, LOW); } return -1; }

Jak widać po wciśnięciu sprawdzam jeszcze raz po 20ms odczyt czy przycisk dalej jest wciśnięty aby wyłapać tak zwane drgania przycisku. Myślę, że szerzej opisać działanie i dokładny kod matrycy przycisków można by było przedstawić w osobnym wpisie.

Wrzutnia monet

Jako, że oryginalnie szafa posiadała wrzutnię monet o nominale 2 zł w nowej wersji też nie mogło jej zabraknąć. Użyłem do tego akceptor monet CH-923 rozpoznający 3 monety.
Akceptor monet programuje się za pomocą przycisków i wyświetlacza z boku urządzenia. Ja ustawiłem obsługę trzech monet 1, 2 i 5 zł. Przy programowaniu wybiera się ilość testowych wrzutów monet dla danego nominału na podstawie którego urządzenie uczy się rozpoznawać monetę (próbkowanie), ilości impulsów jakie zostaną wysłane do kontrolera oraz dokładność próbkowania monet. Na poniższym filmiku można zobaczyć jak programuje się taki akceptor.
Uchwyt na akceptor oraz skrzyneczkę na monety (skarbonka) zaprojektowałem a następnie uchwyt wydrukowałem zaś skrzyneczkę na monety wyciąłem na laserze.

Oprócz akceptora musiałem wykonać również nowe rynny (stare były niekompletne i uszkodzone) po których pieniążki będą wpadać do akceptora i z niego wypadać do skarbonki albo na zewnątrz w razie nierozpoznania. Tutaj użyłem technologi druku 3D. Nie miałem prostego zadania bo sam otwór na monetę znajduje się z prawej strony panelu z przyciskami a otwór na nierozpoznane monety na prawym boku poniżej połowy wysokości i jest to dość spory odcinek dla monety.

Trochę zeszło mi czasu z projektem tego bo było pełno wydruków i poprawek. A obie szafy w środku nie maja identycznych otworów (wykonywane były ręcznie dlatego miały drobne przesunięcia). Rynnę wyjściowa została zaprojektowana przez kolegę Piotrka , który lepiej radzi sobie z zawijanymi modelami w Rhino a w tym przypadku była potrzeba aby moneta miała taki tor wyjścia w spirali. Ja natomiast zająłem się rynną wejściową.

Po zamontowaniu rynien musiałem je na nowo zaprogramować akceptor monet bo prędkość wpadania do niego była inna niż wcześniej przez co akceptor miał problemy z rozpoznaniem ponad 90% wrzutów monet. Dodatkowo zaprojektowałem i wydrukowałem maskownice otworów na monety.

Atrapa mechanizmu kręcenia płyty winylowej

W szafie co prawda muzyka jest odtwarzana z MP3 ale są w niej płyty winylowe dlatego nie mogło zabraknąć atrapy mechanizmu kręcenia płyty winylowej. Atrapę standardowo zaprojektowałem zaś elementy były zarówno drukowane jak i wycinane.
Płyta jest poruszana za pomocą 12V silnika DC. Obroty ustawione są za pomocą układu step-down z potencjometrem do ustalenia napięcia na wyjściu i załączane przekaźnikiem gdy odtwarzane są utwory.

Podświetlenie listy utworów

Jednym z najbardziej czasochłonnych etapów były moduły podświetlające panele na karteczki z tytułami utworów. Wg specyfikacji kartki miały być podświetlane a po wyborze utworu oznaczyć się innym kolorem aby można było wiedzieć, że utwór został poprawnie wybrany. Tutaj użyłem diod RGB na układzie ws2812b, które zasila się napięciem 5V i steruje za pomocą tylko jednego pinu GPIO.
Jak widać zaprojektowaliśmy i wycięliśmy z Piotrem skrzyneczki na diody, które zamontowane zostały z tyłu panelu. Poniżej możecie zobaczyć efekt testów już zlutowanych modułów.

Ze względu na to, że poprawki były robione do ostatniej chwili przed pakowaniem szaf do transportu nie zdążyłem wykonać dodatkowych filmików i zdjęć szaf już skończonych, ale myślę, że lordjahu, który ma już szafy u siebie na miejscu w Trzebnicy coś dla was przygotuje jako wpis podsumowujący. Ja jeszcze zamieszczam poniżej zdjęcie gotowej szafy i filmik z testów działania.

Projekt zajął mi sporo czasu bo aż 6 miesięcy (z zakładanych na początku 2 miesięcy), ale udało się. Teraz zapewne wiele rzeczy wykonał bym trochę inaczej i na pewno lepiej ale tak to bywa gdy projekt jest rozwojowy i tak naprawdę jest dość zaawansowanym prototypem zawsze można było zrobić coś lepiej.

Szafy posiadają dwa oddzielne programy. Panel do zarządzania przyciskami napisany jest w PHP z wykorzystaniem Symfony, pozwala na wgrywanie plików i przypisywanie ich pod dany przycisk. Pozwala również generować gotowe karteczki z tytułami i numerami piosenek. Użyta została baza danych sqlite3.

Drugim programem jest aplikacja napisana w C++, która ma za zadanie wyłapywać naciśnięcia przycisków i za pomocą serwera mpd i klienta mpc odtwarzać muzykę przypisana pod danym przyciskiem. Dodatkowo aplikacja kontaktuje się z dwoma Arduino (jedno odpowiedzialne za przesyłanie ilości wrzuconych monet, drugie do sterowania diodami RGB) poprzez porty szeregowe. Myślę, że więcej o aplikacji po stronie Banana Pro mógł by napisać mikolaj_s, który pomagał mi i napisał aplikację. Ja zająłem się głowie programowaniem samych Arduino. Liczę na to, że lordjahu przygotuje dla was podsumowanie i jakiś ciekawy filmik z użytkowania szaf.

Jak zawsze na koniec wielkie podziękowanie dla Jarka za wycinkę CNC, Arturowi za obklejanie szyb, Piotrowi za pomoc z lutowaniem diod oraz innymi pracami, Mikołajowi za kawał dobrego oprogramowania do obsługi przycisków i obsługi mpc na Bananie i wszystkim tym, którzy mnie wspierali i pomagali przez te pół roku pracy nad szafami.
 

linux sprzęt inne

Komentarze

0 nowych
bachus   23 #1 16.01.2017 15:58

Ty to jednak jesteś krejzol ;-) No a tak poważnie - podziwam, jaki zakres wiedzy musiałeś użyć do tego projektu (programowanie, sprzęt itd.). Znając życie trzecia część będzie o tym jak napisałeś muzykę do tego :> Szacun.

  #2 16.01.2017 19:18

Co za szmira, dziadostwo, badziew! A tak serio, megaaaaa praca, megaaa dobra robota. Gratulacje Panowie, myślę, że projekt powinien być gdzieś nagłośniony medialnie.

olmeca   13 #3 16.01.2017 20:23

Kupa dobrej roboty :) Gratuluję

wojtekadams   19 #4 16.01.2017 21:18

Nudy :)

lordjahu   22 #5 17.01.2017 10:13

A jak donośnie gra w realu :)

cyryllo   18 #6 17.01.2017 10:18

taki badziew a cieszy :) Głośniki są samochodowe 80W jak i wzmacniacz 2x70W o tym zapomniałem wspomnieć ;) Jakość dźwięku jest dobra i nie tylko dzięki głośnikom i wzmacniaczowi bo sam Banana Pro ma bardzo dobrą kartę dźwiękową.

KyRol   19 #7 18.01.2017 21:22

@cyryllo: ja muszę obadać swój coin mech w moim Naomi. Wstyd powiedzieć, ale nie wiem dokładnie co w nim siedzi. W tej chwili zaprogramowany jest na euryki i stare marki niemieckie, można go przeprogramować na funty brytyjskie ale PLNy chyba już nie. W każdym razie ostatnio zachorowałem na coś jeszcze, o coś takiego: https://www.youtube.com/watch?v=srVbL-b8FAo

A głośniki też chcę w mojej maszynce zmienić tylko odnośnie tego pomysłu trochę zmiękłem. W Naomi głośniki są pod samym monitorem i ponoć zdarzyły się już przypadki, że przez taką podmianę monitor dostał w ciry i skończyło to się nieodwracalnymi przebarwieniami. Ponoć nawet nie pomogło dedykowane temu urządzenie (degausing coil, nie wiem jak to po polsku się nazywa) Z racji, że to jest kineskop nie chcę takich jazd.

Co dziwne oryginalne głośniki też nie były ekranowane w żaden sposób. Nie wiem co o tym myśleć, ale na tę chwilę zostawię to jak jest. Zrobi się większy reasearch i się pomyśli. Zasadniczo mam więcej bardziej priorytetowych rzeczy do zrobienia.

cyryllo   18 #8 19.01.2017 13:53

@KyRol: "Naomi."

Wrzutnia też jest elektroniczna? jak tak to myślę że da się ją zaprogramować na nasze pln-y

KyRol   19 #9 19.01.2017 19:33

@cyryllo: Jest, bo w Europie to standard. Jest też tam EPROM, lecz niestety, z tego co widzę raczej nie jest na podstawce. Stety-niestety Naomi pochodzi z okresu drugiego milenium, gdzie stosowało się kryptografię gdzie popadło. Z interfejsów, których ta plaga nie dotknęła można wymienienić RS485, a jest to podstawowy interfejs wejścia-wyjścia.

Co do wrzutni to nie jestem pewien czy tak Sega zaszalała z kryptografią, niemniej na pewno panele z czytnikiem kart jej używają, same karty to jakiś dziadowski, własnościowy wynalazek, który działa do iluś-tam użyć. Zasadniczo tego rodzaju czytniki chciał bym rozwałkować prędzej i np. zbudować własne z np. Arduino i kart RFID.

Niestety, zakładając nawet najbardziej optymistyczny scenariusz, że nawet i dało by się, nie ma to sensu. Ponoć część plików samych gier była pobierana z serwera, a serwery gier, które mnie potencjalnie interesują są od dawna zamknięte. Sprowadza się to wszystko do tego, że zasadniczo pogrzebać sobie można, ale raczej to sensu mieć nie będzie. Bez dostępu do serwera, na takiej karcie zapisywanych jest tylko kilka rekordów z kilkunastu czy kilkudziesięciu. Tu referencyjny film do systemu kart, który mnie m.in. interesuje. Na tym przykładzie widać rozwiązanie Namco. Sega miała ich kilka rodzajów, zasadniczo zależały one od gatunku gier (bijatyki, wyścigi itp., itd.) https://www.youtube.com/watch?v=XE0Rvb7Mp0M

Autor edytował komentarz w dniu: 19.01.2017 20:23
fiesta   15 #10 04.02.2017 13:33

Świetna sprawa :). Możesz zdradzić jakie były koszty renowacji (bo przypuszczam że spore).

cyryllo   18 #11 04.02.2017 18:40

@fiesta: jest duża różnica ile wziąłem za to a ile powinienem normalnie. Ale najważniejsza satysfakcja. Teraz kalkulując czas pracy i materiałów koszt takiej renowacje to około 17tyś za szafę. Zaś za szafy wziąłem trochę mniej jak 15tyś (brutto) wraz z częściami za dwie szafy.

Autor edytował komentarz w dniu: 04.02.2017 18:42