Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Cubieboard 2 - Ciekawa alternatywa dla maliny

CubieBoard2 to jedna z wielu płytek podobnych do Raspberry Pi, które pojawiły się po wydaniu RPi. Tyle tylko, że akurat jest to jedna z najciekawszych płytek obok BegleBone Black. Co prawda powstało naprawdę sporo takich pico-komputerków, ale seria Cubieboard (Cubieboard, Cubieboard2 i Cubietruck (Cubieboard3)) jest godna uwagi głównie jako urządzenie multimedialne lub prosty pulpit, choć nie brakuje mu złącz GPIO.

Specyfikacja Cubieboard 2


  • AllWinnerTech SOC A20,ARM® Cortex™-A7 Dual-Core ARM® Mali400 MP2 Complies with OpenGL ES 2.0/1.1
  • 1GB DDR3 @480M
  • 3.4GB internal NAND flash, up to 64GB on SD slot, up to 2T on 2.5 SATA disk
  • 5VDC input 2A or USB otg input
  • 1x 10/100 ethernet, support usb wifi
  • 2x USB 2.0 HOST, 1x mini USB 2.0 OTG, 1x micro sd
  • 1x HDMI 1080P display output
  • 1x IR, 1x line in, 1x line out
  • 96 extend pin interface, including I2C, SPI, RGB/LVDS, CSI/TS, FM-IN, ADC, CVBS, VGA,
  • SPDIF-OUT, R-TP, and more

Pulpit i media center

Dla Cubieboard-a dostępnych jest kilka systemów m.in. Lubuntu, Android, Debian, Cubian, Buildroot, Fedora, Ubuntu, ArchLinux.

Pełna lista dystrybucji.

r   e   k   l   a   m   a

Jak widać mamy sporo desktopów do wyboru. Sam pulpit działa dość płynnie, można spokojnie przeglądać strony www (bez flasha), pisać dokumenty w LibreOffice i robić wiele innych rzeczy.

Oprócz typowych dystrybucji Linuksa znajdziemy też kilka wersji Androida ze specjalnymi nakładkami TV i zainstalowanymi XBMC. W przeciwieństwie do dystrybucji Linuksa pod Androidem jesteśmy w stanie wyciągnąć całą moc z GPU i oprócz grania w gry oglądać płynnie filmy FullHD. Właśnie tu najlepiej sprawdza się Cubieboard jako centrum multimedialne. Możemy podłączyć go do telewizora za pomocą HDMI lub dorobić/kupić wtyczkę VGA lub RCA (do złącz GPIO) i podpiąć do starszych telewizorów lub monitorów.
Wystarczy podłączyć bezprzewodową klawiaturę lub pilota i mamy pełne centrum multimedialne.

NAS z SATA

Dzięki złączu SATA mamy możliwość podpięcia dysku 2,5 calowego bezpośrednio do urządzenia wraz z zasilaniem (zestaw kabli jest w zestawie) lub 3,5 calowego z osobnym zasilaniem. Nasz Cubie może zostać dodatkowo NAS-em, na którym możemy trzymać nasze ulubione filmy i muzykę.

GPIO

Multimedia i pulpit to nie wszystko. W systemie Cubian (również z poziomu Androida ) możemy sterować pinami za pomocą operacji na plikach. Choć nie jest to tak łatwe jak w RPi, ale do prostych rzeczy całkowicie wystarczy. Mamy do dyspozycji piny m.in. I2C, SPI, RGB/LVDS, CSI/TS, FM-IN, ADC, CVBS, VGA, SPDIF-OUT, R-TP.

Przykładowo chcemy zapalić np. diodę lub przekaźnik, możemy sterować pinami cyfrowymi i ustawiać ich stany. Ustawiamy pin 61 (pin 61 jest na PI13 (Port I, 201+13) = gpio214)

echo 214 > /sys/class/gpio/export

Ustawiamy rodzaj pinu input (low), output (high)

echo "high" > /sys/class/gpio/gpio214/direction

lub

echo out > /sys/class/gpio/gpio214/direction

włączamy pin na stan wysoki

echo 1 > /sys/class/gpio/gpio214/value

Przykładowy skrypt napisany w Pythonie robiący to samo co wyżej


gpio = 214
#export the pin
f= open ('/sys/class/gpio/export','w')
f.write(str(gpio))
f.close()
# Set the direction
path = '/sys/class/gpio/gpio' + gpio + '/direction'
f= open (path,'w')
f.write('out')
f.close()
#write '1' to the pin value
path = '/sys/class/gpio/gpio' + gpio + '/value'
f= open (path,'w')
f.write('1')
f.close(

Więcej informacji

Sesja zdjęciowa Cubieboard 2

Poniżej przedstawiam zdjęcia samej płytki, którą miałem przez kilka godzin na testach.

Alternatywny Cubieboard?

Jak zapewne niektórzy zauważyli komponenty w Cubiebioard-ach są identyczne jak te, które możemy spotkać w tabletach (z wyjściami HDMI) dostępnych na rynku. Dlatego w kolejnym wpisie pokażę jak znaleźć taki tablet (najtaniej kupując z rozbitą matrycą koszt około 30-70zł) i wykorzystać go jako Cubieboard 2.  

linux sprzęt oprogramowanie

Komentarze