DIY – regulowane ramię do aparatu lub mikrofonu

Jakiś czas temu widziałem projekt ruchomego ramienia do aparatu lub mikrofonu wykonanego z lampy z ruchomym ramieniem. Ostatnio naszła mnie chęć zakupienia lub zrobienia takiego ruchomego ramienia. Niestety, gotowe produkty okazały się zbyt drogie, dlatego postanowiłem poszukać alternatywy i znalazłem ramię, które jesteśmy sami w stanie zbudować za mniej niż 60zł.

Potrzebne rzeczy

Potrzebować będziemy lampę Tertial z IKEA. Lampa ma ruchome ramię oraz mocowanie do przykręcenia do blatu stołu lub biurka, dzięki czemu nasze ramię może być mobilne i mocowane w rożnych miejscach.
Potrzebować będziemy jeszcze taniego statywu, który można dostać już od około 8 zł na Allegro. Statyw musi mieć odkręcane nóżki. Dodatkowo potrzebować będziemy dłuższej śrubki M5 o dł. 35mm.

Opis budowy

Rozpakowujemy naszą lampę oraz statyw i przystępujemy do rozkręcania.

Demontaż lampy

W pierwszej kolejności musimy odkręcić obudowę w której jest gwint do wkręcania żarówki. Odkręcamy małe czarne plastikowe pokrętło a następnie wyciągamy śrubkę i wysuwamy obudowę. Uważajmy, aby nie zgubić małego białego elementu do montażu uchwytu.

Następnie w górnej części obudowy odkręcamy czarną plastikową śrubkę lub ucinamy kabel, aby potem wyciągnąć kabel zasilający z ramienia.

Gdy już mamy wyciągnięty kabel i całą obudowę lampy, możemy zabrać się za demontaż statywu.

Demontaż statywu

Od spodu statywu musimy odkręcić śrubkę, aby odkręcić górny element do którego przykręca się aparat.

Po demontażu statywu możemy zabrać się za składanie całości.

Montaż ramienia

Wkładamy plastikowy uchwyt, który wymontowaliśmy wcześniej i przekładamy śrubkę wraz z plastikową nakrętką dokręcając ją. Następnie do pionowego otworu wkładamy dłuższą śrubkę z podkładką, za pomocą której mocujemy uchwyt ze statywu.

Następnie przykręcamy uchwyt statywu do ramienia.

Teraz pozostało nam zamontować ramię do biurka lub stołu. Przy lampie jest specjalny uchwyt ze śrubą dokręcającą, za pomocą której możemy go przykręcić do stołu. Możemy zamiast śruby użyć wkrętów.

Po montażu uchwytu możemy już włożyć ramię i z niego korzystać.

Ramię może służyć jako uchwyt do kamery, mikrofonu i nawet do tabletu z odpowiednim uchwytem.