Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Domowy NAS All in One – Cz. 5 Serwery multimediów

W OpenMediaVault mamy dostępne dwie ciekawe wtyczki za pomocą których możemy zarządzać i serwować nasze multimedia znajdujące się na serwerze. O ile większość z nas słyszała o DLNA, które jest praktycznie w każdym telewizorze o tyle nie każdy słyszał o rozwiązaniu PLEX Server. Obie usługi warte są uwagi, dlatego postanowiłem przybliżyć ich możliwości i opis instalacji i konfiguracji na OMV.

Serwer DLNA

DLNA jest usługą dzięki której jesteśmy w stanie z jednego urządzenia rozgłaszać i udostępniać zasoby multimedialne takie jak wideo, muzyka czy zdjęcia w naszej sieci domowej do urządzeń takich jak telewizory, komputery, tablety i smartfony. Dzięki standaryzacji (można tak powiedzieć) rozwiązanie przyjęło się wśród producentów telewizorów i praktycznie każdy nowy telewizor posiada obsługę tego rozwiązania. Wracając do standaryzacji nie można powiedzieć, że producenci używają w 100% standardu i zdarzają się problemy z kompatybilnością serwerów DLNA z telewizorami. Ale na szczęście większość telewizorów działa dobrze z serwerem miniDLNA dostępnym dla systemu Linux. Właśnie z tego serwera korzysta OMV, dla którego został napisany plugin za pomocą którego jesteśmy w stanie ustawić i włączyć serwer miniDLNA, udostępniając w nim nasze multimedia.

Instalacja pluginu w OMV

Możemy zainstalować plugin z poziomu konsoli OMV wydając polecenie

apt-get install openmediavault-minidlna

lub za pomocą panelu OMV System>Wtyczki zaznaczyć pakiet minidlna i nacisnąć przycisk Instaluj.

Konfiguracja serwera miniDLNA w OMV

Konfiguracja minidlna jest bardzo prosta. Wystarczy że włączymy sam plugin jak również ustawimy kilka opcji, tj. nazwę serwera dlna jak będzie się przestawiać na urządzeniach, portu, opcję przestrzegania standardu dlna oraz obsługę TiVo.

Po włączeniu pluginu nie pozostaje nam nic innego jak wybranie udostępnionych katalogów z naszymi multimediami. Przy dodawaniu możemy wybrać rodzaj multimediów jakie znajdują się w naszym katalogu (muzyka, film, zdjęcia lub wszystkie media).

Po dodaniu katalogów powinniśmy na naszych urządzeniach mieć możliwość oglądania naszych zasobów.

Serwer PLEX

Plex Media Server jest aplikacją za pomocą której możemy zarządzać biblioteką multimediów i udostępniać ją w naszej sieci domowej jak również poza nią. Serwer strumieniuje nasze multimedia do sieci i udostępnia je wybranym użytkownikom poprzez stronę www, aplikację Plex Media Center, klientów dostępnych na platformy mobilne (Android, iOS), Raspberry Pi i dodatkowe pluginy dla przeróżnych przystawek i aplikacji dla telewizorów.

Plex jest naprawdę ciekawym rozwiązaniem do udostępnienia multimediów dla większej ilości osób z rodziny czy znajomych. Wszyscy mający konto i uprawnienia mogą korzystać z jednego magazynu oraz przesyłać i pobierać materiały (ftp, zdalny torrent) bezpośrednio na jedno urządzenie do jednego magazynu.

Instalacja Plex Media Server na OMV

Instalacja z poziomu konsoli o OMV

apt-get install openmediavault-plexmediaserver

lub w panelu OMV System>Wtyczki wybierając pakiet plexmediaserver i przyciskając przycisk Instaluj.

Konfiguracja Plex-a w OMV

Konfiguracja samej wtyczki również jest prosta i wymaga podania m.in. ścieżki do katalogu gdzie mają być przechowywane dane aplikacji. Po włączeniu aplikacji możemy już uruchomić nasz plex w przeglądarce naciskając przycisk Klient webowy Plex.

Sam klient jest bardzo intuicyjny i przy pierwszym uruchomieniu poproszeni będziemy o rejestrację konta w usłudze plex. Po uruchomieniu plexa możemy już dodawać swoje kolekcje filmów, muzyki i zdjęć podobnie jak w XBMC, wybierając rodzaj i katalogi w których mamy swoje multimedia.

Możemy również zainstalować wtyczki i dodatki (tzw. Kanały) m.in. Youtube, Vimeo i kilka innych dających dostęp do kanałów telewizyjnych. Dostępne są też wtyczki dla serwerów PVR dzięki czemu możemy oglądać również telewizję z naszych tunerów.

Sam Plex jest dość ciekawą i rozbudowaną aplikacją, której opisanie wymaga oddzielnego wpisu. Zainteresowani mogą sami sobie zainstalować serwer na dowolnej maszynie i przetestować i sprawdzić jej możliwości.

Sam Plex wywodzi się od XBMC. Jest projektem sforkowanym ze źródeł XBMC i rozwijanym od 2008 roku jako odtwarzacz webowy + klienci desktopowi. Idea programu jest podobna do XBMC tyle tylko, że biblioteka ma być udostępniania globalnie a nie tylko w zakresie jednej sieci lokalnej. Autoryzacja odbywa się na poziomie serwera centralnego usługi Plex.

Wcześniejsze części:

 • Domowy NAS All in One – Cz. 1 Wybór sprzętu i systemu
 • Domowy NAS All in One – Cz. 2 Szybki podgląd panelu OMV v0.4 i v0.5
 • Domowy NAS All in One – Cz. 3 Zarządzanie zasobami dyskowymi
 • Domowy NAS All in One – Cz. 4 Wtyczki
 •  

  sprzęt oprogramowanie serwery

  Komentarze

  0 nowych
  Wojmil   5 #1 30.03.2014 22:51

  Kolego, kusisz i to bardzo - czasu nie mam a coraz bardziej mam ochotę coś takiego stworzyć. Ciekawe jak to będzie dalej :)

  Pozdrawiam i gratuluje krótkiego i konkretnego wpisu - SUPER

  cyryllo   18 #2 31.03.2014 09:18

  @Wojmil właśnie OMV jest tak prostym systemem z GUI do konfiguracji usług, że nie tracisz tego cennego czasu na żmudna instalacje i konfigurację.

  Dalej będzie serwer streamingu obrazy TV :) a potem to zobaczymy ;)

  Wojmil   5 #3 31.03.2014 11:14

  oooo suuuper - właśnie to będzie mi najbardziej potrzebne :) Czekam z niecierpliwością i jeszcze raz gratuluje pomysłowości i chęci.

  Pozdrawiam

    #4 31.03.2014 16:01

  Rewelacja. O coś takiego mi chodziło :). Jaka może być przyczyna, że w panelu omv 0.5.43 nie ma plexmedia??

    #5 31.03.2014 16:04

  root@openmediavault:~# apt-get install openmediavault-plexmediaserver
  Czytanie list pakietów... Gotowe
  Budowanie drzewa zależności
  Odczyt informacji o stanie... Gotowe
  E: Nie udało się odnaleźć pakietu openmediavault-plexmediaserver
  :(((

  lukasz169   4 #6 31.03.2014 16:45

  @cyryllo, takie pytanie mam, może będziesz wiedział, w pierwszej części napisałeś, że OMV można zainstalować na RPi. Czy parametry maliny są wystarczające do obsługi Plex-a w zakresie strumieniowania filmów do playera w przeglądarce?

  cyryllo   18 #7 31.03.2014 17:24

  @lukasz169 Niestety na malinie nie uruchomisz serwera plex. Tylko sam player da rade na nim uruchomić. W omv nie ma repo dla architektury ARM więc nic z tego. Samo strumieniowanie malina by wydoliła.

  cyryllo   18 #8 01.04.2014 09:21

  @michal_psk Zainstalowałeś repo dodatkowych omv-extras.org pluginów i włączyłeś repozytorium plexa w ustawieniach tego repo? pisałem o tym arcie o wtyczkach

  cyryllo   18 #9 01.04.2014 09:22

  @michal_psk Zainstalowałeś repo dodatkowych omv-extras.org pluginów i włączyłeś repozytorium plexa w ustawieniach tego repo? pisałem o tym arcie o wtyczkach

    #10 02.04.2014 17:27

  Failed to execute command 'omv-mkconf plexmediaserver 2>&1': Plex Media Server is not running (no process found)... usermod: użytkownik plex jest aktualnie zalogowany :( Jak utworzyć nowego użytkownika do plex?

  cyryllo   18 #11 02.04.2014 23:24

  @michal_psk ty to zawsze masz problemy :P
  A plex się dobrze zainstalował? w konsoli wpisz
  apt-get install -f

  Potem spróbuj włączyć jeszcze raz (ew. wyłączyć i dalej włączyć plexa)

    #12 03.04.2014 14:58

  Serwer działa, ale ... :) Zalogowałem się do plex-a i Ten media serwer jest dla Ciebie niedostępny.
  Proszę sprawdź, czy posiadasz uprawnienia dostępu do tego serwera mediów.

  cyryllo   18 #13 03.04.2014 18:16

  A port odtworzyłeś na routerze? Lokalnie nie powinien cię pytać o żadne logowanie. Tylko gdy łączysz się z innej sieci

    #14 03.04.2014 19:12

  Dobra już sobie jakoś poradziłem, lokalnie się zalogowałem tylko musiałem wyczyścić dane przeglądarki bo miałem: Bad request 400. Wielki dzięki :)

  cyryllo   18 #15 03.04.2014 22:06

  No i git :) Teraz testuj :)

    #16 06.04.2014 11:48

  Jeszcze tylko nie mogę się zalogować zdalnie (tego by mi brakowało do pełni szczęścia :)), port przekierowany, pokazuje abym się zalogować przy pomocy nazwy użytkownika i hasła. Zalogowałem się na stronę plex-a i jak podaję te dane to mam "ten media serwer jest dla ciebie niedostępny. Proszę sprawdź czy posiadasz uprawnienia dostępu do tego serwera mediów" :((
  Co mam zrobić??

  cyryllo   18 #17 06.04.2014 21:44

  @michal_psk Weź się lokalnie dostań i zobacz ustawienia po zalogowaniu lokalnie. W ustawieniach powinieneś mieć zakładkę myPlex i tam zobacz czy masz podłączony serwer na danym porcie który powinieneś mieć otwarty. Jak pokazuje że nie jest podłączony to kliknij podłącz.

    #18 07.04.2014 11:51

  Nie można podłączyć serwera plex ponieważ wystąpił błąd :(

  cyryllo   18 #19 07.04.2014 14:02

  jaki błąd? magiczną kule mam w naprawie. Ja bym stawiał na źle skonfigurowany port na routerze.

    #20 09.04.2014 07:25

  Właśnie nie było napisane jaki błąd. Odinstalowałem plex-a, ponownie zainstalowałem, zarejestrowałem na inny mail i działa :)))

    #21 11.04.2014 09:44

  Podczas oglądania z plex-a na komórce obciążenie serwera z plex-em intel E2160 4GB RAM (grafika jakaś na sztukę byle tylko była) obciążony 95% i czasem przycina transmisje. Czy jak był włożył jakiegoś radeona HD ze sprzętowym dekodowaniem filmów odciążyło by to procesor? Czy można utworzyć jakieś dodatkowe konto dla użytkownika, żeby mógł oglądnąć np 1 film, a nie miał dostępu do wszystkich zasobów plex-a?

  cyryllo   18 #22 11.04.2014 15:52

  Winą jest transkodowanie w locie więc myślę ze jakąś grafika z GPU odciąży ci procesor. Sprawdzę u siebie i dam Ci znać bo ja właśnie mam wrzucona grafikę z GPU

  cyryllo   18 #23 16.04.2014 19:15

  U mnie tylko na samym początku obciąża procesor a potem już spada do ~20%

  cyryllo   18 #24 16.04.2014 19:16

  Ale niestety nie potrafi z GPU korzystać więc nic ci nie da włożenie grafiki.

  aloisy   3 #25 10.10.2014 12:47

  E: Nie udało się odnaleźć pakietu openmediavault-plexmediaserver - niestety link nie działa a reopzytoria zainstalowane. O co kaman?

  cyryllo   18 #26 10.10.2014 14:19

  @aloisy: A włączyłeś repozytorium dla plexa?

    #27 13.05.2015 15:31

  Mam pytanie jak podłączyć omv plex do win7

  cyryllo   18 #28 13.05.2015 16:31

  @cezar67 (niezalogowany): klientem plexa

    #29 28.05.2015 14:18

  Jaka jest różnica między dlna a tym plexem? do tej pory korzystałem z miniDLNA w połączeniu ze smartTV, ale chcę spróbować tego plexa (na smarTV klienta już go zainstalowałem), tylko właśnie się zastanawiam czy serwer plex nie obciąża bardziej NASa? Mam atoma 1,6 na płycie miniITX - dlna chodzi super czy plex też powinien?

  cyryllo   18 #30 28.05.2015 22:09

  @ kristo (niezalogowany): Plex obciąża CPU i bez dobrego procka to raczej słabo z nim. Póki co plex nie korzysta z GPU a szkoda :/

  Kristo_knz   1 #31 29.05.2015 07:55

  @cyryllo - dzięki za szybką odpowiedź. Wczoraj się trochę pomęczyłem i udało mi się to ustrojstwo uruchomić. Pierwsze wrażenia są takie że niestety aplikacja (klient) Plexa na smartTV (samsung) chodzi trochę jak dla mnie za wolno przy poruszaniu się po menu (tv ma 4 rdzenie). Z drugiej strony materiały w HD lecą na TV bez problemów (w opcjach serwera jak rozumiem ustawiłem oryginalny format - bo w sumie fajną sprawą jest też przycinanie jakości streamingu - to chyba wymaga od serka więcej mocy obliczeniowej?).

  Jednak jak dla mnie optymalne rozwiązanie HTPC to na chwilę obecną to:
  1. Bajki dla małej - miniDLNA / PLEX (jeśli się do niego przekonam) wykorzystując oprogramowanie bezpośrednio w TV (NAS > TV)
  2. Filmy / Foto - KODI (XBMC) z kompa który również mam ukryty w komodzie TV (zresztą upchnąłem go w jednej obudowie z tym NASem) - (NAS > HTPC > TV) - daje to ten komfort że HTPC trawi wszystko i szybko, plus bezproblemowe wyprowadzenie po optyku dźwięku na ampla.

  PS. przy okazji chciałem podziękować ci za te fajnie napisane artykuły - dzięki nim zainteresowałem się tematem OMV - i od 1,5 roku jest idealnym sercem domowej sieci. Wcześniej miałem różne rozwiązania oparte na win/linux ale konfigurowanie różnych usług typu NFS czy SAMBA była dla mnie męczące, teraz wszystko jest pod ręką :)

  neotps   5 #32 01.07.2015 19:51

  Mój zamysł jest nieco inny. HTPC +vmware z OMV. Obecnie testuje na laptopie i mam problem. Wtyczka minidlna nie widzi dysków. Nie można rozwinąć listy, chociaż dyski przez OMV są widziane.

  PS.
  O krok bliżej. Trzeba było zamontować dysk aby był widziany przez wtyczkę. Jednak serwer DLNA jest niewidoczny na TV samsunga. W laptopie widzi WMP ten serwer.

  Autor edytował komentarz.
  cyryllo   18 #33 02.07.2015 07:45

  @neotps: A masz ustawioną sieć za NAT-em czy most? Jeśli za nat-em to ustaw most wtedy wirtualka będzie dostawać adres z routera.

  neotps   5 #34 02.07.2015 11:00

  @cyryllo: Musiałem rozwiązać szereg problemów:) A to że za nat nie może być doszedłem poł godziny temu. Największym utrudnieniem było stwierdzenie, że kabel sieciowy jest odpięty od TV. (Aktualizacja rutera, odpięte kable wszystkie zapomniałem wpiąć). To też spowolniło lokalizację problemu. Teraz test pc wpięty kablem do rutera, wirutalny PC i zobaczę ile to wyciągnie.

  neotps   5 #35 02.07.2015 16:15

  Vmware - jak kobieta - raz zamontuje dysk fizyczny raz nie. Ogólnie trzeba dysk wyłączyć offline i podłączyć ponownie w zarządzanie komputerem - zarządzenie dyskami. Po podpięciu online vmware łaskawie godzi się na przyjęcie dysku pod swoje skrzydła.
  OMV na vmware powoduje wąskie gardło. Tak jak na windowsie transfer jest 40-60mb/s po kablu i 20-40 po kablu w drugą stronę. Tak vmware z OMV daje 7-20mb.
  DLNA działa bez problemu. Szkoda że takiego prostego pod windowsa nie ma.
  Sieć wifi 300mb/s 5ghz. Daje transfery rzędu 5-8mb/s Więc bez wypasionej sieci/powerline transfer oferowany na banana jest wystarczający.

  @cyryllo Czy istnieje na OMV możliwość zaszyfrowania dysku AES?

  Autor edytował komentarz.
    #36 05.09.2015 00:28

  W chwili gdy próbuję zainstalować wtyczkę openmediavault-minidlna dostaję komunikat :
  The following packages have unmet dependencies:
  openmediavault-minidlna : Depends: minidlna (>= 1.0.24) but it is not going to be installed
  Próba instalacji minidlna kończy się:
  minidlna : Depends: libavutil52 (>= 6:9.1-1) but it is not installable
  No i co teraz? Może ktoś pomoże?

    #38 07.09.2015 23:19

  cyryllo królu mój :) Teraz wreszcie działa! Dzięki.

  smok123   1 #39 04.10.2015 10:06

  cyrrylo!!! obiecałeś przepisik jak zainstalować KOdi na OMV.

  cyryllo   18 #40 04.10.2015 18:44

  @smok123: tu trzeba pobawić się również instalacją grafiki bo samo kodi to nie problem ;)

  aloisy   3 #41 06.10.2015 22:38

  Mam pytanie może z innej beczki. Czy można utworzyć użytkowników czasowych np. dla FTP? Bardzo by mi zależało na tym.

  cyryllo   18 #42 06.10.2015 23:48

  @aloisy: nie ma takiej opcji. Ale można to załatwić skryptami

  aloisy   3 #43 07.10.2015 18:18

  Wybacz że cię męczę ale w OMV jak i w linuksie jestem nowy i mimo iż doskonale wiem o czym mówisz to musiałbym wiedzieć co i gdzie...

  cyryllo   18 #44 07.10.2015 18:43

  @aloisy: Poczytaj o dodawaniu i usuwaniu użytkowników, grup w Linuksie. A następnie o bash-u i cronie

  aloisy   3 #45 07.10.2015 19:55

  Samo nazewnictwo skłania mnie do zainwestowania w kalendarz i ręcznej kontroli nad tym. Ale przynajmniej wiem że łatwo nie jest.
  Nie zrozum mnie źle ale ostatnio zabrałem się za arduino i uczę się C (zgodnego z IDE), z doskoku mam FTP DLNA i kilka innych pierdół więc zagłębianie się w debiana nie jest dla mnie aktualnie niezbędne. Ale na wiosnę poszukam i podszkolę się.

  cyryllo   18 #46 07.10.2015 20:26

  @aloisy: jaki kalendarz? w cronie możesz ustawić sobie co ma się kiedy wykonać.

  aloisy   3 #47 07.10.2015 21:04

  Kalendarz - taki papierkowy ;) Skrypt, pomyślałem może jakiś gotowiec, wystarczy gdzieś wkleić, zmodyfikować i gra, niestety musiałbym się nauczyć linuksowych pojęć i funkcji. A jak pisałem to jest zły dla mnie okres.

    #48 05.11.2015 22:28

  @cyryllo: instalowałem w/g poradnika z tego linku: http://forums.openmediavault.org/index.php/Thread/7268-Kodi-formerly-XBMC-for-OMV/. wszystko poszło ok do momentu make i make install. Nie moge ruszyć dalej. Poradzisz coś?

  cyryllo   18 #49 06.11.2015 16:23

  @Anonim (niezalogowany): napisz tam na forum bo moja kula nie pokazuje twoich błędów przy kompilowaniu ;) ogólnie na wheezy można spokojnie już kodi zainstalować bez zabawę w kompilację

    #50 12.11.2015 10:38

  Hej, przede wszystkim wielkie dzięki za super poradnik!
  Mam mały problem z Plexem, po zainstalowaniu wzystko śmigało jak należy wgrałem na dysk do odpowiedniego katalogu film i dodał się do biblioteki plexa. Następnego dnia chciałem dorzucić jeszcze parę pozycji i to też nie był problem. Ale jak przeszedłem do klienta webowego Plex to niestety moja biblioteka filmów się nie powiększyła a dysk przy dodawaniu folderów jest możliwy do wyboru lecz po kliknięciu na niego nie pokazuje żadnych folderów, które de facto są widoczne przez np SMB.
  Macie pomysł co to może być albo co zrobiłem źle?

  suore   4 #51 28.08.2016 20:41

  Myślałem nada omv + dlna + ownclound, ale tak się nie da.
  Jest jakiś inny program tak bym mógł sobie webowo przeciągać pliki i wrzucać na serwer i od razu po wrzuceniu by na dlna streamowowało?

    #52 14.12.2016 21:58

  Witam. Czy wie ktoś może jak włączyć obsługę napisów w miniDLNA. Filmy mi śmigają że aż miło, ale bez napisów. A fajnie by było żeby działały i jeszcze żebym mógł zmieniać. Czasami są w pliku MKV razem z filmem a czasami mam na srt. Może ma ktoś jakiś patent na to?

    #53 30.12.2016 01:54

  Albo mi się wydaje, albo usługa Plex jest niestety teraz płatna. :(
  Na razie zarejestrowałem konto i testuje. Ciekawe czy możne je potem usunąć, bo przeglądam te stronkę, ale nie mogę nić na ten temat znaleźć.

  Pozdrawiam Nowy zadowolony użytkownik OMV 3.0

  cyryllo   18 #54 30.12.2016 14:44

  @Alex69 (niezalogowany): jest i wersja darmowa jak i płatna. Przynajmniej tak było :P Już tego nie używam ;)