Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Domowy NAS All in One, część 8 — własna „chmura”, czyli synchronizacja danych

W tej części pokaże dwa następne pluginy dla OpenMediaValut za pomocą których w szybki sposób możemy uruchomić swoja "chmurę" do synchronizacji i wymiany plików i nie tylko. Mowa tutaj o dwóch aplikacja ownCloud oraz BTsync. Obydwie aplikacje są niezmiernie wygodne i dają nam możliwość dzielenia się naszymi plikami z innymi.

ownCloud

ownCloud jest aplikacją webową napisaną w PHP na licencji AGPLv3, pozwalającą stworzyć osobistą "chmurę" z dostępem do plików (dokumentów tekstowych, wideo, muzyki i zdjęć), kontaktów i kalendarzy z każdego miejsca za pośrednictwem internetu. Aplikacja pozwala na dostęp do plików z poziomu przeglądarki jak również za pomocą webDAV oraz klientów synchronizacji dostępnych na komputery (Mac OSX, Windows, Linux) oraz urządzenia mobilne (Android, iOS). O samej aplikacji pisałem już na łamach DP w artykułach:

Instalacja pluginu w OMV

Plugin ten znajduje się w domyślnym repozytorium i jest to aplikacja Core-owa, która jest dostępna do zainstalowania bez dodawania dodatkowych repozytoriów.

Aby zainstalować aplikację wystarczy w konsoli wydać polecenieapt-get install openmediavault-owncloud

Lub w panelu OMV w zakładce System>Wtyczki zaznaczyć wtyczkę ownCloud i kliknąć przycisk instaluj.

Konfiguracja ownCloud w OMV

Aby skonfigurować ownClouda w pierwszym kroku należy utworzyć certyfikat

System>Certyfikaty>Dodaj>Utwórz

W oknie jeśli chcemy możemy podać dodatkowe informacje. Ja pozostawiłem wszystko domyślnie i kliknąłem zapisz.
Gdy juz mamy wygenerowany certyfikat możemy przejść do konfiguracji ownCloud-a Usługi>ownCloud

Zaznaczamy "Włącz", a następnie wybieramy certyfikat oraz wybieramy katalog gdzie maja znajdować się pliki użytkowników ownCloud. Możemy tez zmienić domyślny port dla aplikacji.

Po tym klikamy przycisk "Zapisz" a następnie "Zastosuj" aby zatwierdzić zmiany.
Teraz możemy wejść na naszego ownCloud-a wpisując adres https://ip_naszego_NAS-a:8443

Zapewne wasza przeglądarka będzie informować o niezaufanym certyfikacie dlatego potwierdzicie go. Gdy jesteście zalogowani do panelu OMV zostaniecie automatycznie zalogowani na użytkownika admin (ten sam użytkownik i hasło jak do panelu omv).

Jedynym minusem moim zdaniem jest starsza wersja ownCloud-a, którą mamy zaraz po zainstalowaniu jest nią wersja 6.0.4

Oczywiście możemy sami zaktualizować ownClouda do najnowszej wersji lecz stracimy np możliwość dodawania zasobów w panelu OMV w zakładce "Zasoby", choć sami możemy później dodać je bez problemów w samym ownCloudzie (jednak polecam aktualizację).

Gdy dodamy zasób musimy jeszcze włączyć plugin External storage support w ownCloud.
Po tym będziemy widzieli w naszym ownCloud-zie dodawane zasoby w OMV.

BTSync

BitTorrent Sync to aplikacja korzystająca z popularnego protokołu P2P, za pomocą której możemy synchronizować nasze dokumenty pomiędzy urządzeniami oraz udostępniać je rodzinie oraz znajomym.

Udostępnienie katalogu polega na udostępnieniu Tokena(klucza). Aplikacja dostępna jest na PC (Windows, Linux, Mac OSX, BSD) jak i urządzenia mobilne (iOS, Android, WP, Kindle).

Instalacja BTSync na OMV

Aby zainstalować plugin musimy mieć dodane repozytoria dodatkowe omv-extras.org oraz włączone repozytorium BTSync.

Aby zainstalować aplikację wystarczy w konsoli wydać polecenieapt-get install openmediavault-btsync

Lub w panelu OMV w zakładce System>Wtyczki zaznaczyć wtyczkę btsync i kliknąć przycisk instaluj.

Konfiguracja BTSync w OMV

Konfiguracja BTSync polega na włączeniu dodatku a następnie wybraniu nazwy, portu, ograniczeń prędkości pobierania i wysyłania. Możemy włączyć też panel zarządzania BTSync, który posiada dokładniejsze QR kody i jest bardziej przyjazny dla użytkownika.

Po zapisaniu konfiguracji i zatwierdzeniu zmian panel BTsync możemy zobaczyć pod adresem ip_naszego_urządzenie:8888 (o ile nie zmieniliśmy domyślnego portu).

Gdy mamy już włączony BTSync możemy dodać współdzielone zasoby do niego. W zakładce "Udostępnione zasoby" klikamy na "Dodaj" i wybieramy katalog. Możemy też podać już istniejący klucz w konfiguracji jesli np znajomy nam udostępnił swój katalog. Dodatkowo możemy zaznaczyć klika opcji.

Możemy również dodać dodatkowo użytkowników OMV z pełnym dostępem do plików.

Gdy mamy już dodany katalog możemy go udostępnić znajomym podając im klucz lub dodać katalog na swoich urządzeniach mobilnych.

W urządzeniach mobilnych możemy zeskanować QR kod, który możemy wyświetlić w panelu OMV( również w panelu BTSync) po kliknięciu na opcję "Pokaż szczegóły". Mamy wtedy do wyboru dwa rożne kody (z pełnym dostępem oraz tylko do odczytu) oraz możemy zobaczyć listę podłączonych użytkowników (peer'ów).

W smartfonie lub w tablecie możemy skorzystać z oficjalnego klienta BTSync aby móc robić kopie swoich danych na serwerze lub po prostu mieć zsynchronizowane dokumenty.

Usługa BTSync jest dość ciekawą aplikacja i na pewno wymaga osobnego wpisu. Być może znajdzie się inny użytkownik, który zechce szerzej opisać ją.

Ważne!
Aby usługi były widoczne w sieci musimy odpowiednio przekierować porty na naszym routerze.

Przekierowanie porów

Pokażę jak wykonać przekierowanie portu na naszym routerze do wybranego urządzenia. W panelu administracyjnym szukamy zakładki "Port Forwarding" lub "Forwarding". W moim przypadku korzystam z routera TP-link gdzie przekierowanie portów ustawia się w "Forwarding>Virtual Servers"

Klikamy na przycisk "Add New.." następnie w formularzu wpisujemy w polu "Service Port" port jaki ma być wystawiony na zewnątrz. W polu "Internal Port" opcjonalnie możemy wpisać port, który będzie przekierowywany do danego urządzenia (Przykładowo możemy mieć dwa urządzenia na których pracują dwie aplikacje na porcie np 443 i w tym celu możemy wystawić dwa porty na zewnątrz np 10443 i 20443 i przekierować je do danego urządzenia na port 443. Czyli w tym przypadku w "Service Port" podajemy np. 10443 a w Internal Port podajemy 443). Adres urządzenia do którego chcemy przekierować port wpisujemy w polu "IP Address".

Po zapisaniu w moim przypadku przekierowania dla portu 8888 do urządzenia z ip 10.0.3.124 możemy zobaczyć dodane przekierowania na liście.

Przykładowo dla użytkowników z oprogramowaniem OpenWRT przekierowanie portów można dokonać w ustawieniach "Firewall>Przekierowanie portów"

Ważne jest też aby upewnić się czy posiadamy publiczny adres IP (warto zapytać o to dostawcę łącza).

Podsumowanie

Obydwa pluginy przydadzą się do synchronizacji i wymiany plików. Ten który wybierzecie zależy od waszych potrzeb. Ja jednak wolę używać ownCloud bo pozwala mi nie tylko udostępniać i wymieniać się plikami, ale również posiada inne ciekawe wtyczki, jak np. galeria zdjęć czy kalendarze. Nikt nie zabrania używania obydwu na raz. 

linux oprogramowanie serwery

Komentarze

0 nowych
DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #1 28.04.2015 00:05

Szczun za pracę włożoną we wpis ;)

Autor edytował komentarz.
  #2 28.04.2015 09:30

Jakie ma Pan łącze internetowe? Chodzi mi o wyjście.

wojtekadams   19 #3 28.04.2015 10:07

Trochę mnie zawiodłeś tym wpisem - poszedłeś na łatwiznę pisząc
""Ważne!Aby usługi były widoczne w sieci musimy odpowiednio przekierować porty na naszym routerze."" a może ktoś nie wie jak - nie umie, albo nawet nie zdaje sobie sprawy, że nie ma szans na ustawienie takiego czegoś.
Cyryl no jak to tak! ;)

cyryllo   18 #4 28.04.2015 11:02

@wojtekadams: Tak i będę opisywać konfigurację 40 różnych paneli routerów jak to zrobić :P Masz pole do popisu napisz taki tutek dla potomnych.

  #5 28.04.2015 11:14

WojtekAdams, warto również wspomnieć jak można to zrobić nie mogąc przekierować portów na routerze, np. w sieci osiedlowej. Bo to się da zrobić dysponując dowolnym np. kontem shellowym lub w niektórych przypadkach darmowym hostingiem z PHP (choć to rozwiązanie ma wady dotyczące bezpieczeństwa).

  #6 28.04.2015 11:29

Dzięki za całą serię artykułów. Chmurka służy już zarówno w domu jak i biurze.

wojtekadams   19 #7 28.04.2015 11:44

@cyryllo: wystarczy na jednym :) ja się na takich rzeczach nie znam ...

jarodebombel   7 #8 28.04.2015 11:58

A mam takie pytanie, z innej bajki ale też synchornizacja: można zrobić tak, że mając dwa serwery z OMV jeden robił za serwer lustrzany/zapasowy? Taki mały offtopic ;)

cyryllo   18 #9 28.04.2015 12:01

@jarodebombel: Planuję taki wpis.

cyryllo   18 #10 28.04.2015 12:37

@wojtekadams: to się nazywa Port Forwarding ;) Specjalnie dla ciebie dodam krótki opis jak wrócę do domu :P

wojtekadams   19 #11 28.04.2015 13:07

@cyryllo: patrz! mój router ma taką funkcję, ale coś mi nie działa... chyba mój router nie jest widoczny w Internecie... może coś mam nie tak z IP?

cyryllo   18 #12 28.04.2015 13:23

@wojtekadams: dodałem krótki opis :P

cyryllo   18 #13 28.04.2015 13:28

@gosc1234567 (niezalogowany): no pewnie że się da. Naprawdę opcji jest pełno i nie jest to wszystko do ogarnięcia w jednym wpisie.

jarodebombel   7 #14 28.04.2015 13:34

Wracając jeszcze do tego wpisu, Mam rozumieć, że jak zainstaluję ownCloud z paczki dla OMV, to ownCloud będzie widział normalnie układ katalogów i plików na serwerze i po dodaniu plików i katalogów po smb/nfs również będzie je widział?

A dwa. Nie ma ownCloud problemu, jak na serwerze są cztery dyski spięte po dwa w raid 1? widzi je osobno jako dyski czy jako osobne foldery?

Robiłem coś podobnego ale wtedy ownClouda miałem na Windows Xp + Xampp i po ręcznym dodaniu nie widział.

wojtekadams   19 #15 28.04.2015 13:35

no no to już jest lepiej :) ale nadal nie działa ... może jakiegoś vpn trzeba ?

cyryllo   18 #16 28.04.2015 13:37

@wojtekadams: tak przycisnij taki magiczny przycisk reset na swoim komputerze. Pomaga na 1000%

cyryllo   18 #17 28.04.2015 13:39

@jarodebombel: ownCloud będzie widzieć to co dodasz z katalogów współdzielonych.

Windows Xp + Xampp ?? nie no proszę :P External Storage nie działa z systemem plików windowsa. XAMPP jak sienie mylę nie pozwala na wyjście poza swój root-owy katalog.

Autor edytował komentarz.
wojtekadams   19 #18 28.04.2015 14:10

@cyryllo: oo teraz wszystko (nie)działa ;) dzięki !

cyryllo   18 #19 28.04.2015 14:29

@wojtekadams: (nie)do usług. Spox

  #20 28.04.2015 15:01

Hej, mam pytanie - wprawdzie nie dotyczy samego ownCloud, ale OpenMediaVault. Czy do najnowszej wersji 1.9 można doinstalować jakiś menedżer plików - tak, żeby wygodnie można było zarządzać całą zawartością podłączonych dysków?

cyryllo   18 #21 28.04.2015 15:55

@Czytelnik19 (niezalogowany): co rozumiesz przez menadżer plików? Taki webowy jest jako plugin openmediavault-extplorer, ale nie miałem jeszcze sposobności z niego korzystać.

  #22 20.06.2015 22:24

@Czytelnik19
Miałam ten sam problem z menadżera plików. Extplorer to w zasadzie jakiś żart nie da się z niego korzystać - no może do odnalezienia pojedynczego pliku.
Dla mnie była potrzebna funkcjonalność zarządzania dużymi ilościami danych, ale po stronie serwera aby nie ciągnąć ich przez sieć bo to jest absurdalne.
Idealnym rozwiązaniem okazało się
1. dodanie nakładki graficznej (ja mam XFCE)
2. zainstalowanie Krusadera
3. dodanie usługi RDP

Dzięki temu mam całkowity dostęp z poziomu windowa do zarządzania zasobami na OMV. No i mam odpowiednik TotalCommandera.

Do tego dodałem aplikację MegaSync dzięki czemu pliki są cały czas synchronizowane w chmurze mega.co.nz, co w połączeniu z SMB daje ciągłą synchronizację na wszystkich urządzeniach.

Oczywiście pomysłów i sposobów wykonania tego jest pewnie więcej.

PS. @cyryllo świetny cykl to właśnie dzięki niemu zainteresowałem się OMV. Dzieki

  #23 13.02.2016 17:10

Koledzy jak uzyskać przez OMV klucz , bo co chce udostępnić jakiś folder to stale prosi o jakiś klucz , jest mi to w stanie ktoś wytłumaczyć

zool2016   1 #24 04.03.2016 13:12

Witam

Przez kilka lat mam FreeNas ale Przypadkiem znalazłem OpenMediaVault i ma wiele możliwości, jest chyba lepszy od FREENAS, zainstalowałem OpenMediaVault i chciałem przenieść dyski z FreeNas do OpenMediaVault ale OpenMediaVault nie mogę zamontować dysków, 4 dyski były zamontowane w FreeNas ale bez rajdów i czy jest możliwe zamontować dysk z FreeNas do OpenMediaVault.

Dziękuję i pozdrawiam

cyryllo   18 #25 04.03.2016 14:08

@zool2016: Zależy jaki masz format plików na tych dyskach. Jeśli zfs to musiał byś doinstalować jego obsługę (plugin). Zaś inne jak ext4 powinien bez problemu obsłużyć. Najpierw montujesz dysk, potem dodajesz je do jednej z usługi np nfs lub samba można wybrać katalogi na tym dysku.

zool2016   1 #26 04.03.2016 14:47

@cyryllo: Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.

W programie Parted Magic pokazuję w jednym dysku 4 partycje unknown, to nie wiem jakim formatem jest z formatowane ale dyski były z formatowane FreeNas, jak próbuję zamontować dysk w OpenMediaVault to chce dysk z formatować, to jaki (plugin) mam zainstalować, żebym widział pliki i katalogi.

Mam jeszcze jeden problem, mam dwie kart Lan i chce z jedne karty lan1 mieć po sieci w domu a drugą kartę lan2 na zewnątrz ale łącze mam internetowe PPPoE i jak mam z konfigurować połączenie po PPPoE.

Dziękuję i pozdrawiam

cyryllo   18 #27 04.03.2016 19:13

@zool2016: plugin openmediavault-zfs z dodatkowego repozytorium omv-extra.
Co do ustawień lan to masz zakładke sieci>interfejsy i tam musisz sobie ustawić te karty.

zool2016   1 #28 05.03.2016 08:31

@cyryllo: ZFS zainstalowałem i dzisiaj sprawdzę czy będę widzieć dyski, szukałem w sieci>interfejsy i tam jest >ethernet - Wi-Fi - redundanten i VLAN ale nie ma jak PPPoE.

Dziękuję i pozdrawiam

zool2016   1 #29 05.03.2016 18:09

Witam

Zainstalowałem openmediavault zfs plugin kliknąłem Magazyn>ZFS "Add Pool” i w Urządzenia nie widać żadnego dysku od FreeNas, ciekawe dlaczego.

Sprawdzałem w sieć>interfejsy nie ma PPPoE tylko jest ethernet, Wi-Fi, redundantne VLAN i w tych połączeń nie ma PPPoE.

Dziękuję i pozdrawiam
ps. Pytanie do administratora strony, jak napiszę odpowiedz to widać mój treść po kilku godzinach.

Autor edytował komentarz.