Domowy NAS All in One, część 8 — własna „chmura”, czyli synchronizacja danych

W tej części pokaże dwa następne pluginy dla OpenMediaValut za pomocą których w szybki sposób możemy uruchomić swoja "chmurę" do synchronizacji i wymiany plików i nie tylko. Mowa tutaj o dwóch aplikacja ownCloud oraz BTsync. Obydwie aplikacje są niezmiernie wygodne i dają nam możliwość dzielenia się naszymi plikami z innymi.

ownCloud

ownCloud jest aplikacją webową napisaną w PHP na licencji AGPLv3, pozwalającą stworzyć osobistą "chmurę" z dostępem do plików (dokumentów tekstowych, wideo, muzyki i zdjęć), kontaktów i kalendarzy z każdego miejsca za pośrednictwem internetu. Aplikacja pozwala na dostęp do plików z poziomu przeglądarki jak również za pomocą webDAV oraz klientów synchronizacji dostępnych na komputery (Mac OSX, Windows, Linux) oraz urządzenia mobilne (Android, iOS). O samej aplikacji pisałem już na łamach DP w artykułach:

Instalacja pluginu w OMV

Plugin ten znajduje się w domyślnym repozytorium i jest to aplikacja Core-owa, która jest dostępna do zainstalowania bez dodawania dodatkowych repozytoriów.

Aby zainstalować aplikację wystarczy w konsoli wydać polecenie

apt-get install openmediavault-owncloud

Lub w panelu OMV w zakładce System>Wtyczki zaznaczyć wtyczkę ownCloud i kliknąć przycisk instaluj.

Konfiguracja ownCloud w OMV

Aby skonfigurować ownClouda w pierwszym kroku należy utworzyć certyfikat

System>Certyfikaty>Dodaj>Utwórz

W oknie jeśli chcemy możemy podać dodatkowe informacje. Ja pozostawiłem wszystko domyślnie i kliknąłem zapisz.

Gdy juz mamy wygenerowany certyfikat możemy przejść do konfiguracji ownCloud-a Usługi>ownCloud

Zaznaczamy "Włącz", a następnie wybieramy certyfikat oraz wybieramy katalog gdzie maja znajdować się pliki użytkowników ownCloud. Możemy tez zmienić domyślny port dla aplikacji.

Po tym klikamy przycisk "Zapisz" a następnie "Zastosuj" aby zatwierdzić zmiany.
Teraz możemy wejść na naszego ownCloud-a wpisując adres https://ip_naszego_NAS-a:8443

Zapewne wasza przeglądarka będzie informować o niezaufanym certyfikacie dlatego potwierdzicie go. Gdy jesteście zalogowani do panelu OMV zostaniecie automatycznie zalogowani na użytkownika admin (ten sam użytkownik i hasło jak do panelu omv).

Jedynym minusem moim zdaniem jest starsza wersja ownCloud-a, którą mamy zaraz po zainstalowaniu jest nią wersja 6.0.4

Oczywiście możemy sami zaktualizować ownClouda do najnowszej wersji lecz stracimy np możliwość dodawania zasobów w panelu OMV w zakładce "Zasoby", choć sami możemy później dodać je bez problemów w samym ownCloudzie (jednak polecam aktualizację).

Gdy dodamy zasób musimy jeszcze włączyć plugin External storage support w ownCloud.

Po tym będziemy widzieli w naszym ownCloud-zie dodawane zasoby w OMV.

BTSync

BitTorrent Sync to aplikacja korzystająca z popularnego protokołu P2P, za pomocą której możemy synchronizować nasze dokumenty pomiędzy urządzeniami oraz udostępniać je rodzinie oraz znajomym.

Udostępnienie katalogu polega na udostępnieniu Tokena(klucza). Aplikacja dostępna jest na PC (Windows, Linux, Mac OSX, BSD) jak i urządzenia mobilne (iOS, Android, WP, Kindle).

Instalacja BTSync na OMV

Aby zainstalować plugin musimy mieć dodane repozytoria dodatkowe omv-extras.org oraz włączone repozytorium BTSync.

Aby zainstalować aplikację wystarczy w konsoli wydać polecenie

apt-get install openmediavault-btsync

Lub w panelu OMV w zakładce System>Wtyczki zaznaczyć wtyczkę btsync i kliknąć przycisk instaluj.

Konfiguracja BTSync w OMV

Konfiguracja BTSync polega na włączeniu dodatku a następnie wybraniu nazwy, portu, ograniczeń prędkości pobierania i wysyłania. Możemy włączyć też panel zarządzania BTSync, który posiada dokładniejsze QR kody i jest bardziej przyjazny dla użytkownika.

Po zapisaniu konfiguracji i zatwierdzeniu zmian panel BTsync możemy zobaczyć pod adresem ip_naszego_urządzenie:8888 (o ile nie zmieniliśmy domyślnego portu).

Gdy mamy już włączony BTSync możemy dodać współdzielone zasoby do niego. W zakładce "Udostępnione zasoby" klikamy na "Dodaj" i wybieramy katalog. Możemy też podać już istniejący klucz w konfiguracji jesli np znajomy nam udostępnił swój katalog. Dodatkowo możemy zaznaczyć klika opcji.

Możemy również dodać dodatkowo użytkowników OMV z pełnym dostępem do plików.

Gdy mamy już dodany katalog możemy go udostępnić znajomym podając im klucz lub dodać katalog na swoich urządzeniach mobilnych.

W urządzeniach mobilnych możemy zeskanować QR kod, który możemy wyświetlić w panelu OMV( również w panelu BTSync) po kliknięciu na opcję "Pokaż szczegóły". Mamy wtedy do wyboru dwa rożne kody (z pełnym dostępem oraz tylko do odczytu) oraz możemy zobaczyć listę podłączonych użytkowników (peer'ów).

W smartfonie lub w tablecie możemy skorzystać z oficjalnego klienta BTSync aby móc robić kopie swoich danych na serwerze lub po prostu mieć zsynchronizowane dokumenty.

Usługa BTSync jest dość ciekawą aplikacja i na pewno wymaga osobnego wpisu. Być może znajdzie się inny użytkownik, który zechce szerzej opisać ją.

Ważne!
Aby usługi były widoczne w sieci musimy odpowiednio przekierować porty na naszym routerze.

Przekierowanie porów

Pokażę jak wykonać przekierowanie portu na naszym routerze do wybranego urządzenia. W panelu administracyjnym szukamy zakładki "Port Forwarding" lub "Forwarding". W moim przypadku korzystam z routera TP-link gdzie przekierowanie portów ustawia się w "Forwarding>Virtual Servers"

Klikamy na przycisk "Add New.." następnie w formularzu wpisujemy w polu "Service Port" port jaki ma być wystawiony na zewnątrz. W polu "Internal Port" opcjonalnie możemy wpisać port, który będzie przekierowywany do danego urządzenia (Przykładowo możemy mieć dwa urządzenia na których pracują dwie aplikacje na porcie np 443 i w tym celu możemy wystawić dwa porty na zewnątrz np 10443 i 20443 i przekierować je do danego urządzenia na port 443. Czyli w tym przypadku w "Service Port" podajemy np. 10443 a w Internal Port podajemy 443). Adres urządzenia do którego chcemy przekierować port wpisujemy w polu "IP Address".

Po zapisaniu w moim przypadku przekierowania dla portu 8888 do urządzenia z ip 10.0.3.124 możemy zobaczyć dodane przekierowania na liście.

Przykładowo dla użytkowników z oprogramowaniem OpenWRT przekierowanie portów można dokonać w ustawieniach "Firewall>Przekierowanie portów"

Ważne jest też aby upewnić się czy posiadamy publiczny adres IP (warto zapytać o to dostawcę łącza).

Podsumowanie

Obydwa pluginy przydadzą się do synchronizacji i wymiany plików. Ten który wybierzecie zależy od waszych potrzeb. Ja jednak wolę używać ownCloud bo pozwala mi nie tylko udostępniać i wymieniać się plikami, ale również posiada inne ciekawe wtyczki, jak np. galeria zdjęć czy kalendarze. Nikt nie zabrania używania obydwu na raz.