Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Drugie życie tabletów

W poprzednim wpisie opisałem pico-komputer Cubieboard 2, z którego można zbudować m.in. centrum multimedialne i obiecałem, że opiszę jak ze starego lub uszkodzonego tabletu (z rozbitą matrycą) zrobić centrum multimedialne, wykorzystując m.in. obrazy systemu z Cubieboard-a oraz już wgrany system Android.

Jakiś czas temu zastanawiałem się nad tabletem, który posiadam, co stanie się z nim po tym jak się uszkodzi np. pęknie ekran, przestanie świecić, dotyk odmówi posłuszeństwa lub po prostu bateria będzie do wymiany a koszta serwisowe będą zbyt drogie. Myślałem wtedy, że gdyby tablety miały złącze HDMI, można by je spokojnie wykorzystać do centrum multimedialnego lub innych zastosowań jak chociaż by ramki na zdjęcia czy do wyświetlania różnych informacji jak np. reklam na bilbordach. Wraz z kolegą zastanawialiśmy się nad zakupem Cubieboard 2 (koszt około 220zł z Chin). Jakoś tak wypadło, że jednak zrezygnowaliśmy z zakupu i po jakimś czasie podchodząc do kolegi zobaczyłem na stole Cubieboard 2 oraz płytę główną z Tabletu i tu się zaczęły pytania (tzn. wiedziałem co jest grane ;) ).

Płyta główna pochodziła z tabletu firmy Lark z modelu FreeMe X2 (przynajmniej tyle się na początku dowiedziałem), która ma prawie identyczne podzespoły w środku jak Cubieboard 2. Zaczęliśmy wgrywanie najpierw Androida dla Cubieboard-a. Pierwsze odpalenie działa! Gorzej było już z dystrybucją Lubuntu, ale o tym później.

Szukamy tabletu

Korzystając z doświadczeń kolegi, który posiadał już tablet firmy LARK FreeMe X2" postanowiłem poszukać takiego samego tabletu z uszkodzonym wyświetlaczem. Na jednej z aukcji znalazłem taki tablet i od razu zalicytowałem. Tutaj od razu przestrzegam-czytajmy, sprawdzajmy i pytajmy. W moim przypadku tego zabrakło, ale o tym za chwilę.

Do 3 razy sztuka?

Moim założeniem było znalezienie tabletu z układem podobnym lub identycznym jak w Cubieboard2 czyli na układzie SoC Allwinner A20. Przez moje niedopatrzenie pierwszym tabletem, który zamówiłem, był LARK FreeMe X2 7.1s z układem Amlogic-a.

W środku mamy procesor dwurdzeniowy 1,5GHz Amlogic w tym układ grafiki 3D MALI-400MP z 2 GPU i 512MB RAM, pamięć Flash 4GB, WiFi 802.11b/g/n, kamerę VGA, złącze MicroSD, USB.

Wkurzony pierwszym zamówieniem w porywach emocji wylicytowałem kolejną, tym razem samą płytę główną z modelu LARK FreeMe X2 7.0 i znowu nie dopatrzyłem i nie doczytałem i kolejny układ Amlogic. Płyta ma w środku układ SoC z dwurdzeniowym procesorem 1.5GHz, 1GB RAM, układem 3D MALI-400MP, Pamięcią Flash 8GB, WiFi 802.11b/g/n, kamerą VGA + Kamerą QVGA, złącze MicroSD, USB i wyjście HDMI.

Ale nie taki diabeł ..bla bla bla.

Postanowiłem jednak te obydwie płyty wykorzystać do niecnych celów. Pierwszy model 7.1s posłuży mi jako kontroler do sterowania moim robotem SPibot-em. Dzięki temu, że na wgranym androidzie znajduje się Flash, który potrzebny mi jest do płynnego i z małymi opóźnieniami wyświetlania strumienia obrazu z Raspberry Pi w przeglądarce www. Urządzenie zrootowałem i teraz mam pełny dostęp do urządzenia głównie przy komunikacji przez usb, która będzie mi potrzebna. Do sterowania wykorzystam joystick analogowy oraz jeden z układów attiny lub atmega, który będzie odczytywać wartości z joystick-a i przekazywać je za pomocą USB do tabletu.

Drugi model 7.0 postanowiłem przekształcić w centrum multimedialne. Był już zainstalowany Android 4.1, więc aby wyciągnąć z niego co tylko można, postanowiłem zrootować urządzenie, aby można było zainstalować kilka programów które zaraz opiszę.

Root-a w łatwy sposób można wykonać za pomocą aplikacji Kingo Android ROOT. Aplikacja wymaga włączonego Debugowania USB. Dzięki HDMI podłączyłem płytę do monitora zaś do USB myszkę i za pomocą myszki włączyłem Debugowanie. Następnie zainstalowałem aplikację, podłączyłem płytę przez USB i odpaliłem program. Program sam pobrał potrzebne sterowniki i oznajmił, że mogę rootować urządzenie. Wystarczyło tylko kliknąć ROOT i aplikacja zrootowała płytę.

Po tym zabiegu następuje ponowne uruchomienie i mamy już odblokowany system. Kolejnym etapem jest instalacja trzech aplikacji: XBMC, AutoStart oraz full!screen.

XBMC chyba nie trzeba przedstawiać, bo każdy kto się interesuje multimediami gdzieś słyszał o tym naprawdę dobrym odtwarzaczu, dzięki któremu nasze urządzenia mogą stać się centrum multimedialnym. Aplikacja dostępna jest również dla Androida w wersji ARM i x86 (od wersji 13). Aplikację można pobrać ze strony XBMC.org

AutoStart to aplikacja dostępna w Markecie Google Play, która ma za zadanie uruchamiać zaraz po starcie systemu wybrane aplikacje. Aplikacja nie wymaga uprawnień roota do uruchamiania zainstalowanych aplikacji (w naszym przypadku XBMC). W łatwy sposób dodajemy aplikację XBMC do programów startowych i nasze urządzenie od razu po starcie uruchamia XBMC.

full!screen to aplikacja za pomocą której w starszych wersjach androida <4.4 usuwa się upierdliwy pasek dolny systemu. Dzięki czemu nasze XBMC będzie wyświetlane na całym dostępnym ekranie. Aplikacja wymaga uprawnień root-a. XBMC w wersji 13 dla Androida KitKat (4.4) posiada już opcję fullscreenu.

Po tych zabiegach naszą płytkę można spokojnie podłączyć z tyłu telewizora i używać jako centrum multimedialne. Do sterowania możemy wykorzystać bezprzewodową klawiaturę lub telefon z androidem z zainstalowaną aplikacją pilota do XBMC lub inne aplikacje do sterowania pulpitami Androida.

Jedynym problemem jaki napotkałem, to przy uruchomieniu płytki trzeba odpiąć i podpiąć kabel HDMI, aby obraz się przełączył. Ale jest to najwidoczniej problem softwear-owy bo na moim domowym tablecie (lenovo s6000) wszystko się automatycznie włącza po uruchomieniu systemu. Korzystałem ze stabilnej wersji XBMC, gdyż wersja beta nie wyświetla w ogóle obrazu.

Wreszcie A20

LARK FreeMe X2 9.0M tak model z M na końcu posiada prawie identyczny SoC jak w Cubieboard 2 czyli procesor dwurdzeniowy 1,2GHz A20 w tym układ grafiki 3D MALI-400MP z 2 GPU i 1GB RAM. Posiada ponadto Pamięć Flash 8GB, WiFi 802.11b/g/n, kamerę VGA, złącze MicroSD, USB i HDMI. Udało mi się zakupić taki model na aukcji.

Po otrzymaniu przesyłki, zabrałem się od razu do rozbiórki i wyciągnięcia płytki.

Po wyciągnięciu płytki upewniłem się tylko czy debugowanie USB jest włączone. I dalej zająłem się wgrywaniem obrazu systemu.

Instalacja Androida dla Cubieboard-a

Obrazy Androida dla Cubieboard-a nadają się dobrze dla naszej płyty z tabletu. Nie pozostaje nam nic innego jak pobranie i zainstalowanie np. pod Windowsem aplikacji PhoenixSuit (lub dla Linux i Mac dostępny program Livesuit) do wgrywania obrazów m.in. dla Cubieboard-ów. Aplikacje oraz obrazy systemów można pobrać z działu Download projektu Cubieboard.

Ja pobrałem obraz Android 4.2_v1.06 który wgrałem za pomocą programu PhoenixSuit.

Wgrywanie obrazów za pomocą PhoenixSuit

Wgrywanie obrazu polega na pobraniu jednego z gotowych obrazów zarówno Androida jak i innych Linuksowych systemów.

Po uruchomieniu programu sprawdzamy czy nasz tablet został poprawnie rozpoznany a następnie przechodzimy do zakładki Firmware w której wybieramy nasz obraz do wgrania. Po kliknięciu Upgrade powinniśmy zostać zapytani czy na pewno chcemy wgrać nowy obraz itd.

Po instalacji i uruchomieniu systemu obraz jest automatycznie wyświetlany tylko na porcie HDMI. Sam system posiada luncher specjalnie przygotowany dla androida do łatwiejszego nawigowania za pomocą pilota.

Potyczki z Linuksem

Jak wspominałem na początku, pierwsza próba odpalenia Lubuntu na płytce nie udała się. Problem z obsługą kontrolera lub pamięci NAND Flash. Postanowiłem poszukać informacji na temat możliwości odpalenia systemu na tej płytce. A przy okazji spróbować zainstalować inne obrazy systemów. Ale o tym napiszę już w kolejnym wpisie, gdyż jest to bardziej złożony problem i wymaga poświęcenia większej ilości czasu. No i nie mam gwarancji, że uda mi się cokolwiek poza Androidem zainstalować. Choć jeden z użytkowników poczciwego tabletu z układem A10 (jak w Cubieboard 1) uruchomił Lubuntu z obsługą dotyku. Prezentacja i działanie systemu poniżej.

Więc przy odrobinie szczęścia i większej ilości wolnego czasu uda mi się również uruchomić jakąś dystrybucję Linuksa.

Coś innego niż rodzina Larków?

Pozostałe tablety, które nie mają takich podzespołów jak np. w Cubieboard-ach, ale mają wyjście HDMI, można również wykorzystać do centrum multimedialnego czy innych zastosowań, tak jak dwa pierwsze modele Larka. Wystarczy wtedy zainstalować odtwarzacz XBMC (o ile nasz stary tablet poradzi sobie z działaniem aplikacji.) Być może nie uciągnie nam filmów w FullHD ale zwykłe HD czy SD damy radę pooglądać, lub szukać innych na układzie A10 jak Cubieboard 1. Możemy użyć tabletu jako ramkę na zdjęcia, wyświetlacz np. monitoringu czy statystyk itp. Przedstawiłem tylko kilka alternatywnych możliwości wykorzystania części i pozostałości z tabletu, który ZU od razu by wyrzucił albo odsprzedał na allegro. Sposób wykorzystania oraz możliwości zależą od naszego doświadczenia i potrzeb. 

sprzęt oprogramowanie urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
KyRol   19 #1 13.03.2014 23:15

Hmmm... ja mam sprawnego GoClever'a z A10, ale chyba czas najwyższy na upgrade ;P

cyryllo   18 #2 13.03.2014 23:21

@Zbigniew2003 niedawno wrzuciłem więc moderatorzy i redakcja zapewne nie miała czasu na moderowanie ;)

@KyRol tylko zrób sobie backup obrazu lub jeśli GoClover udostępnia inne obrazy systemu to już lepiej ;)

Zalecam bardziej zabawę z uszkodzonymi a nie z obecnie użytkowanymi sprzętami ;)

KyRol   19 #3 13.03.2014 23:28

@cyryllo:

Ale ja sam kupię coś z A20 lub czymś lepszym o ile podejdzie z rozbitego egzemplarza. Sprawna płyta A10 odejdzie po prostu na pułkę;) Poza tym w razie nawet gdyby - nie będzie żalu i tak kurzy się ;) GoClever udostępnia obrazy, ba nawet zdarzył się upgrade z Androida 2.x do 4.x, później nawet jeszcze przynajmniej raz podnieśli wersję 4.x ;) Wiem, że na A10 udawało się wrzucić obraz z obsługą dotyku, ale jak jest z A20, wygląda na to, że dowiem się z Twoich wpisów ;D

cyryllo   18 #4 13.03.2014 23:57

@KyRol puki co gotowe obrazy wgrywane na nand wyzwalają się przy ładowaniu sie systemu. Problem chyba z kontrolerem pamieci. Musze jeszcze z sd spróbować odpalić system.

mordzio   15 #5 14.03.2014 10:00

Świetny wpis, nawet planowałem coś takiego zrobić ale człowiek na starość jakoś coraz bardziej leniwy się robi :)

cyryllo   18 #6 14.03.2014 10:09

@mordzio to nie lenistwo tylko na starość człowiek myśli o tym aby trochę po odpoczywać a nie wiecznie pracować i robić ;)

Indy   9 #7 14.03.2014 10:14

Pewnym minusem jest fakt, że te najtańsze tablety mają ekrany o bardzo niskiej rozdzielczości, a to właśnie ona będzie używana także podczas podłączenia płyty głównej przez HDMI i skalowana do 1080p, takie 800x480 skalowane do FullHD wygląda dalej nieciekawie.
Czy po wgraniu Androida dla Cubieboard płyta główna zaczęła wyświetlać obraz 720p? Czy są tez ROMy z ustawiono natywną rozdzielczością 1080p?

wojtekadams   19 #8 14.03.2014 10:18

@cyryllo
Ty to się nudzisz :)

Opis świetny - dodaje do ulubionych :)

cyryllo   18 #9 14.03.2014 10:20

@Indy Wyświetla w 720p. Ale to raczej wina samego rom-u bo ta płyta powinna spokojnie wyciągnąć FullHD. Dziś będę jeszcze instalować inny czysty android 4.2.2 który lepiej działa niż ten z cubieboarda. No i muszę spróbować Linuksa odpalić z karty SD ;)

cyryllo   18 #10 14.03.2014 10:21

@wojtekadams właśnie jak się nudzę to robię takie głupoty jak opisałem :P

foreste   16 #11 14.03.2014 10:51

A ja jakiegoś smartfona muszę załatwić z androidem i bt żeby bawić c/arduino a wpis fajny :)

cyryllo   18 #12 14.03.2014 10:59

@foreste mam właśnie fona z uwalonym mikrofonem i nim bawię się w sterowanie właśnie arduino poprzez moduł bluetooth :) Puki co to proste włączanie i wyłączanie diod itp. Mam pomysł ale to za 50 lat jak się wyrobię z moimi pomysłami i pracami ;)

foreste   16 #13 14.03.2014 11:11

Kupil bym taki :) za np 50zł :)

cyryllo   18 #14 14.03.2014 11:16

To szukaj na aukcjach :P czasem uda się coś wyciągnąć za małe pieniądze ;) Popytaj w rodzinie lub znajomych może ktoś ma jakiś stary fon z androidem, który mu zajmuje miejsce w szufladzie lub na półce ;)

foreste   16 #15 14.03.2014 11:20

A moze dam tu na forum ze chetnie przyjme uszkodzony fon(mikrofon lub słuchawka)
za darmo(pokrywam koszt wysyłki) ew mogę kupić , bo z rodziny akurat nie mam :(.

cyryllo   18 #16 14.03.2014 11:24

Na darmowy bym nie liczył ale za kilka piw na pewno się coś znajdzie ;)

ilammd   4 #17 14.03.2014 14:53

Jak w XBMC można odpalić na androidzie telewizję, tak jak na tym zdjęciu http://gallery.dpcdn.pl/imgc/UGC/52636/g_-_250x166_-_-_52636x20140306214445_0.JPG ?

  #18 14.03.2014 15:09

@ilammd albo np. weeb.tv - jest odpowiedni plugin, albo bardziej legalnie tuner dvb-t pod usb, ale zgodny z danym urządzeniem.

cyryllo   18 #19 14.03.2014 15:32

@ilammd Ja na serwerze domowym mam zainstalowany tvheadend zaś w XBMC instalujesz wtyczkę pvr dla tvheadend i konfigurujesz dostęp do tego zdalnego serwera.

ilammd   4 #20 14.03.2014 16:40

Szkoda, a już liczyłem, że jest jakaś opcja darmowego streamingu o której nie wiem, a la TVP Stream, tylko z wszystkimi kanałami z DVB-T.

cyryllo   18 #21 14.03.2014 16:58

Darmowego? No ja mam darmowy bo mój serwer udostępnia mi tv i mogę oglądać gdziekolwiek jestem :P

ilammd   4 #22 14.03.2014 20:13

No, pozostaje kwestia zakupu dekodera. Rozumiem, że obecnie najkorzystniej chyba coś pod USB?

cyryllo   18 #23 14.03.2014 20:40

Nie koniecznie. Jak trafisz coś na pci lub pci-e zależy jakie masz złącza w kompie. Ale USB wydaja się najbardziej elastyczne. No i niektóre tablet obsługują tunery USB.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #24 15.03.2014 00:41

Stary kapitalny wpis, ile jeszcze podobnych pomysłów kiełkuje w Twojej głowie?

cyryllo   18 #25 15.03.2014 11:01

@Shaki81 zobaczymy co jeszcze mi tam wykiełkuje :) Teraz chciał bym w krótkim czasie napisać o postępach w pracach nad moim robotem :P

  #26 16.03.2014 10:41

A ja przy próbie instalacji tvheadend na moim serwerku poległem, chociaż chętnie uruchomiłbym sobie takie CUDO jak Cyryllo.

Czy idzie coś podziałać ze starymi nawigacjami (pęknięty ekran) czy smartfonami z Windows Mobile? Pewnie to zbyt stary sprzęt i nadaje się tylko do utylizacji, czy może jednak dostaną swoją szansę na ponowną "młodość"???

cyryllo   18 #27 16.03.2014 12:29

@ShiroKuma Co do starych wm to kiedyś bswiłem się nimi na starych palmtopach czy jak się one nazywały. Udało mi się wgrać wtedy jakąś specjalną wersję linuksa z aplikacją do nawigacji navit ale było to jakieś 6-7 lat temu :)

Jaki masz system na tym serwerku?

  #28 16.03.2014 20:07

Czy na takim sprzęcie wyjdzie dzwięk wielokanałowy do ampli? DTS, DD

cyryllo   18 #29 16.03.2014 23:49

@miszapsk Nie mam jak tego sprawdzić bo nie mam takiego sprzętu ale xbmc pozwala ustawic 7.1. W końcu masz wyjście po HDMI więc powinno spokojnie pójść

Jaro070   17 #30 17.03.2014 19:01

Świetny wpis! Od kilku miesięcy planowałem podobny, ale ciągle ktoś podkupuje mi rozwalone tablety na Allegro (:&

Szafirek22   11 #31 17.03.2014 20:47

No ciężko kupić w miarę tanio. A po tym wpisie pewnie jeszcze trudniej będzie :D

cyryllo   18 #32 17.03.2014 23:16

@Jaro070 to nie ja wykupowałem ci ;)

@Szafirek22 niekoniecznie :) Tabletów jest masa uszkodzonych na aledrogo. Szukajcie te z przynajmniej 2 rdzeniami i wyjściem HDMI i USB. Czasem można wyhaczyć tanio.

KyRol   19 #33 18.03.2014 00:53

@cyryllo:

No ażeby znaleźć coś z Allwinnerem A20 to trzeba dokonać wręcz cudu. Większość to Rockchipy, są też A10, A31 ale aby na A20 trafić to chyba na cud trzeba liczyć. Przetrzepałem alledrogo, tablicę, teraz trzepię ebay.de ;) Nie wiem czy one są tak bardzo nowe czy tak nieczęsto stosowane...

cyryllo   18 #34 18.03.2014 09:18

@KyRol Nie musi być to konkretnie a20 jeśli chcesz tylko zrobić odtwarzacz multimedialny na xbmc z andkiem. Jeśli ktoś chce się pobawić już Linuksem to polecił bym jednak zakup płytki z a20 jest ich dość sporo. Po tym wpisie być może ktoś kto chciał sprzedać jednak się wycofał ;) tak jak pisał @Szafirek22

KyRol   19 #35 18.03.2014 14:40

@cyryllo:

Ja się uparłem na A20 bo ten SoC ma potencjał na wsparcie społeczności GNU/Linuksowej, bazuje na nim Cubieboard, gdzie społeczność jest dość aktywna, A20 wpisuję się także w specyfikację EOMA-68 (http://elinux.org/Embedded_Open_Modular_Architecture/EOMA-68), no i na A20 powstał Improv (https://makeplaylive.com/#/open-hardware/improv), która to płytka powstała na potrzeby społeczności KDE. Niezaprzeczalną zaletą A20 jest obecność MALI400, które ma szansę na otwarty kod w przeciwieństwie do większości GPU. Ten SoC, zaraz po tym z R-Pi jest dla mnie potencjalnie pożądany. Jasne, architektura tabletowego SoCa może być nieco inna w zestawieniu z Improv, no ale bez przesady zapłacić za płytkę 90zł a np. 300zł to jednak jest różnica. Ja mam już swoje ścieżki, dojścia i kanały aby dokonać takiego zakupu, wolę poczekać niż się napalać jak szczerbaty na suchary ;)

KyRol   19 #36 18.03.2014 15:47

@cyryllo:

W zasadzie to wyłapałem już okazję;) Ma ona swoje zalety, ale o wszystkim po tym będzie jak licytacja mi się uda we wpisie na moim blogu ;)

cyryllo   18 #37 18.03.2014 20:23

@KyRol pochwal się linkiem :)

Szafirek22   11 #38 18.03.2014 23:04

Ja coś słabym myśliwym jestem w szukaniu.

  #39 19.03.2014 09:35

Z jakim prockiem i grafiką szukać, aby poszło full hd przez XBMC?

cyryllo   18 #40 19.03.2014 17:39

@miszapsk (niezalogowany) najlepiej minimum 2 rdzeniowy z w miarę dobrym GPU (i najlepiej z 4 GPU choc 2 tez dają radę.)

KyRol   19 #41 26.03.2014 17:12

@cyryllo:

Udało się, co prawda nie ma HDMI, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że że jest kompletnie sprawny tylko ktoś dał ciała podczas procesu flashowania;) A20 jak się patrzy, do tego niewielki ekran no i waga jak na tablet, na czym mi paradoksalnie zależało ;) http://allegro.pl/show_item.php?item=4065290475 65zł z przesyłką. myślę, że nie przepłaciłem ;) Zobaczymy co z tego ukręcę ;P

cyryllo   18 #42 26.03.2014 19:34

@KyRol być może ma wyprowadzenie na HDMI i będziesz mógł dolutować. Ja mam wyprowadzenie w moim pierwszym tablecie i nawet demon dla HDMI działa w systemie wiec jest duże prawdopodobieństwo że wystarczy tylko złącze dolutować :P Tylko jak zwykle czasu na to nie mam ;)

KyRol   19 #43 26.03.2014 23:24

@cyryllo:

No jak go podniosę to nie będę miał serca go rozkręcać ;) Znalazłem z sześć oficjalnych romów do niego, patcha na unroot do nieabradowanych Allwinner'ów no i sposób na instalację marketu w stockowym ROMie. Ledwo go opłaciłem, a już mi brakuje pomysłów czego jeszcze do niego poszukać ;P

cyryllo   18 #44 26.03.2014 23:33

@KyRol no to czekamy na wpisy :)

Szafirek22   11 #45 28.03.2014 22:54

Mam tablet zepsuty dostałem Prestigio Multipad PMP 7100D rozwalony wyświetlacz. Ma hdmi ale automatycznie nie startuje pewnie jakiś monit się pojawia. Znalazłem narzedzie do modyfikacji romu orginalnego można zmieniać zapakować i wgrać soft znów. Ale co tam zmienić by hdmi startowało z automatu. Pisza o pliku build.prop a może to gdzie indziej trzeba. Chyba że ja siebiorę nie od tej strony. Będe wdzięczny za sugestie.

cyryllo   18 #46 29.03.2014 14:56

Jeśli nie startuje z hdmi po podłączeniu to zapewne nie jest włączone to w ustawieniach lub pyta przy każdym podłączeniu czy przełączać (możesz podłączyć klawiaturę i na ślepo wcisnąć enter lub nawigować strzałkami i dopiero enter może za którymś razem wybierzesz dobrą opcję ;)). Jeśli masz włączone debugowanie usb na pewno możesz włączyć to z linii poleceń za pomocą adp (chyba tak to się zwie.) Popytaj o tym na forach o Androidach tam na pewno ktoś ci pomoże.

Szafirek22   11 #47 29.03.2014 21:55

Za cholerkę nie chce przez klikanie na chybił trafił. A co do adb udało mi się połączyć z tabletem ale bez rota. Napisałem na kilku forach ale zero odzewu jak do tej pory.

cyryllo   18 #48 29.03.2014 22:20

Zrootuj go najpierw tym programem co podwałem. Bez tego raczej nic nie zmienisz w plikach konfiguracyjnych systemu.

Szafirek22   11 #49 29.03.2014 22:50

Napiszę co robię zmieniam w build.prop persist.sys.usb.config=mass_storage na persist.sys.usb.config=mtp,adb pakuje firmware i wgrywam i po wgraniu mam tryb adb i aplikacja kingroot się łączy i pisze że root wykonany na końcu. Ale po restarcie tableta tryb adb nie działa.

  #50 01.04.2014 09:25

A masz jakiś pomysł jak dostać się do tabletu w którym padł dotyk i jednocześnie USB? Dotyk padł pierwszy. Miałem już zamawiać nowy, ale córa jeszcze korzystała z taba za pomocą myszki. Chyba jednak coś przekombinowała i USB też padło. Tab mocny - Overmax steelcore 2x1,6, ale chwilowo bezużyteczny :(

cyryllo   18 #51 01.04.2014 11:24

@Ekim_Y no to raczej się już nie dostaniesz. Sprawdź inną myszkę klawiaturę.

  #52 01.04.2014 15:25

Gdybym przynajmniej wcześniej go zrootował i udostępnił RDP lub inne wejście ... byłoby łatwiej. Teraz jedyna opcja to chyba tylko reanimacja dotyku lub USB.
Dzięki :)

  #53 17.10.2014 11:49

Mam pytanie :-) Nigdy nie podłączałem tabletu z androidem przez HDMI. Chciałbym sobei zbudować centrum multimedialne - tzn ogladanie jakiś filmów na tv, youtube, i trochę przeglądania internetu. Moje pytanie dotyczy wyboru uszkodzonego sprzetu. Ideałem był by tablet z pękniętym ditykiem ale często trafiają się modele z uszkodzoną matrycą. Czy można "bez podglądu - czyli na ślepo" podłączyć HDMI i obraz pojawi się na telewizorze? Jeżeli trzeba kliknąć YES to już będzie trudno. Widziałem że autor artykułu podłączył samą płytę główną więc chyba jest nadzieja :-)

cyryllo   18 #54 17.10.2014 13:50

@Anonim (niezalogowany): Jest nadzieja. Kwestia czy dany model sam automatycznie przełącza obraz na hdmi. Zanim kupisz zapytaj sprzedawcy. Jeśli będzie ściemniał że nie wie jak sprawdzić to ściemnia :P

  #55 17.10.2014 18:08

Wyluzowalem :-) Odpuściłem tamten tablet . Szkam czegoś taniego ale również funkcjonalnego najchętniej z uszkodzonym tylko dotykiem. Widzę że część tych specyfikacji to taka trochę ściema tzn szukałem tableta z 1Gb RAM'u ale przejrzałem opinie niektórych modeli i filmy z youtube jak one działają i działają tragicznie. Lepiej już chodzi mój Colorovo citytab ktory ma tylko 512 Mb RAM'u. Muszę patrzeć więc też na rankingi i to żeby jednak nie byłą to firma krzak :-) cyryllo dzięki za odpowiedź. Co do wyjscia HDMi stwierdziłem ze jest za duze ryzyko ze sie nie przelaczy a na to ze byl wlaczony debugging via usb to tez nie ma co liczyc, wiec odpuscilem.

  #56 24.10.2014 23:10

No i kupiłem Lark freeme X2 7.2. Podłączyłem i... tragedia :-)
Tablet miał kłopoty z samym sobą tzn ze stabilnością pod każdym względem.
Wipe pomógł dodatkowo odłączyłem uszkodzony dotyk przez który tablet głupiał. Połączenie HDMI-DVI fatalny obraz, dodatkowo nie pomyslałem o tym że połączenie HDMI wyłącza wyjscie audio na małego jacka to jest chyba teraz mój najpoważniejszy problem. Postanowiłem tutaj napisać może ktoś z facowców ma jakiś pomysl?

  #57 16.11.2014 19:26

dawid:mam pytanko

  #58 23.11.2014 14:24

Cyryllo czy tablet odtwarza na ekranie telewizora plynnie fullhd? Pytam ponieważ zainstalowalem xbmc na Samsungu Galaxy Tab 10.1 2014 i film fullhd nie chodzi zbyt plynnie. Niby pokazuje 60 klatek/sek, obciazenie procka 40% a jakosc odtwarzania slaba. XBMC zainstalowany na androidzie bez roota.

cyryllo   18 #59 24.11.2014 10:29

@adi2009 (niezalogowany): To już kwestia sprzętu/softu. Mi mój odtwarza płynnie.

  #60 20.12.2014 23:22

Panowie Panowie pomozecie? W telefonie, na kompie i na jednym tablecie takim name prawde z najnizszej polki xbmc mi dziala rewelacyjnie. Mam jeden problem z drugim tabletem ktory jest jus z lepszej polki. To wlasnie name him xbmc nice ma obrazu name weeb.TV. Panowie co to moze byc? Jest good ale nice ma obrazu.

  #61 03.02.2015 18:33

A czy jest możliwość dolutowana SATA?
Przydało by się więcej niż 8 giga.

Pozdrawiam

  #62 08.02.2015 22:30

mam problem tablet ma stłuczon szybke czy da sie go podłączyc do kompa i zgrac lub grac na zainstalowanym tam programie

  #63 09.02.2015 17:48

Mam tablet x2 freeme 10.1 poszedł mi wyświetlacz czy ma pan pomysł czy jakiś wyświetlacz będzie pasował do niego bo nie mogę znaleźć do niego wyświetlacza

  #64 16.05.2015 22:29

"Pozostałe tablety, które nie mają takich podzespołów jak np. w Cubieboard-ach, ale mają wyjście HDMI, można również wykorzystać,,," A takie które nie posiadają HDMI da się jakoś wykorzystać??

cyryllo   18 #65 17.05.2015 14:06

@Anonim (niezalogowany): Tak jako podstawkę pod kawę ;)

  #66 31.08.2015 12:58

Hdmi mini-mini usb koszt ok 100pln

  #67 19.10.2015 16:27

Posiadam taki tablet dzis pekl mi lekko ekran gdy go wlaczylam dzialam ale dotyk nie reagowal co moze byc w nim zepsutego prosze o pocom i jezeli ktos ske orietue prosze o podanie kosztow naprawy

  #68 19.02.2016 00:27

Witam, gratujuje pomysłu. Przy okazji poszuję orginalnego firmware do LARK FreeMe X2 9.0M może ktoś posiada takowy?

  #69 26.02.2016 15:41

Świetny pomysł. Właśnie sam kombinuję coś takiego, myślałem o tym przed znalezieniem tego artykułu. Mam tylko pytanie odnośnie baterii jak odłączyć i zasilać bezpośrednio samą płytę główną? Mam sprawny tablet z hdmi ale chciałbym go przerobić na sprzęt do Kodi.

  #70 02.03.2016 20:53

Gdy wgrałem tego androida dla cubieboard na A200 niby działa, ale już nie wykrywa windows wcale tabletu do zmiany systemu.zero reakcji po podłączeniu kabla usb, co się popsuło?

  #71 06.03.2016 07:40

Jak sterować w tym cubieboard? pilotem? nie działa, klawiatura tylko wybiera ale nie potwierdza wejście w menu.

gradek83   2 #72 18.03.2016 20:28

Jak zrobiłeś ROOT tego LARK FreeMe X2 7.1s tym programem Kingo Root ? Po zrootowaniu wgrywałeś może Recovery CWM ? Padł mi ROM w tym tablecie a producent nie udostępnia więc kombinuję jak tu zrootować to ustrojstwo wgrać CWM i ewentualnie od kogoś wgrać BAKUPA . Kilka ROMów podchodzi ale nie działa dotyk WI-FI Kamera

cyryllo   18 #73 18.03.2016 21:27

@gradek83: tak jak napisałem Kingo Root-em

gradek83   2 #74 19.03.2016 01:14

a recovery CWM nie instalowałeś czasem ?

cyryllo   18 #75 19.03.2016 12:14

@gradek83: nie

  #76 04.04.2016 16:38

Na aml8276 jest dużo tv box z xbmc na czystym linuxie po co sprzęt dręczyć dodatkowo androidem jak chcemy tylko xbmc no ale trzeba to przeportować i umieć w razie czego tableta na nowo ożywic.Ryzykowna zabawa można uwalić tablet ale jak ktoś już hakował sprzęty to w sumie normalka.

tutaj xbmc openelec na czystm linuksie
http://freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/16274-good-...

ubuntu na tablecie aml8276
http://www.slatedroid.com/topic/38070-ubuntu-1210-quantal-armhf-for-elf-ii/

tutaj ratunek
http://www.slatedroid.com/topic/95977-howto-create-a-rescue-sd-card-for-pretty-m.../

inne tv boxy na aml8276
https://www.google.pl/search?client=opera&q=aml8276-mx+tv+box&oe=utf-8&a...

  #77 06.04.2016 00:11

Sorry namieszałem wszędzie ma być aml8726 ( czyli dwa rdzenie + mali400 ) zamiast aml8276.

  #78 11.07.2016 21:16

Cześć, a znacie jakiś sposób aby z tableta zrobić wyświetlacz?
Np przez hdmi podłączyć go do pc jako monitor?
Pozdrawiam

  #79 25.07.2017 19:01

@Anonim (niezalogowany): Na mancie podpinasz okablowanie, przełączasz odpowiedni hdmi odbiornika i naciskasz przycisk power tabletu. Ale sprzętu nie polecam. Muł! U mnie nawet filmów się nie da oglądać przez lagi. Myślałem go przerobić na serwer HTTP PHP SQL ale nie mam chęci na branie go w ręce bo prędzej zasnę jak coś zdziałam.