Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Drukarka 3D — projektowanie i drukowanie

W pierwszej części cyklu zadałem kilka pytań odnośnie potrzeby posiadania drukarki 3D. W tej części zajmiemy się już inną sprawą, a konkretnie projektowaniem własnych projektów/prototypów do wydruku. Przedstawie również 3 ciekawe portale na których można znaleźć gotowe projekty oraz udostępnić swoje. Nie zabraknie również prezentacji z ukończenia budowy mojej drukarki Tower Simple XL.

Dostępne oprogramowanie

Obecnie mamy sporo dostępnych programów to przygotowywania własnych projektów do druku, ale przedstawię pokrótce 3 programy, które moim zdaniem są warte uwagi.

DesignSpark Mechanical 2.0

DesignSpark Mechanical - to aplikacja udostępniona całkowicie za darmo (wymaga rejestracji) przez sklepy rs-online.com (firmę rs-components) oraz alliedelec.com. Aplikacja posiada dodatkowe płatne moduły i rozszerzenia (głównie do pracy nad innymi formatami import/export oraz do sporządzania rysunków technicznych), ale podstawowa wersja całkowicie wystarcza do projektowania w 3d.
Co najważniejsze interfejs jest po polsku, a sama aplikacja jest dość prosta. Aplikacja pozwala na importowanie elementów elektronicznych oraz projektów płytek PCB z programu DesignSpark PCB Home.

123D Design

123D Design - to aplikacja udostępniona przez firmę Autodesk. Jest to aplikacja darmowa do użytku niekomercyjnego z możliwością zakupu wersji premium do użytku komercyjnego. Zakładając konto online dostajemy dostęp do dużej ilości gotowych projektów i elementów.
Aplikacja jest przystosowana do prostego i szybkiego prototypownia, i jest łatwiejsza niżeli DesignSpark Mechanical.

Autodesk Fusion 360

Fusion 360 - to bardziej zaawansowana aplikacja od Autodesk udostępniona za darmo dla hobbistów, studentów, starupów oraz fablabów(hackerspace), również dla komercyjnych zastosowań (wymaga rejestracji). Aplikacja jest dużym narzędziem do projektowania nie tylko na drukarki 3D. Pozwala przygotowywać m.in. animacje, szkice, zdjęcia itp., podzielić automatycznie projekt pod nasza drukarkę dodając łączenia.
W tej aplikacji jesteśmy w stanie zaprojektować wszystko. Dla początkującego aplikacja może okazać się dość trudna, ale na szczęście producent przygotował samouczki, które można oglądnąć na kanale youtube.

Gdzie szukać gotowych projektów?

Sam używam głównie portalu thingiverse.com (moje konto), założonym przez producenta drukarek MakerBot.
Jest to jeden z najbardziej popularnych serwisów na świecie a na pewno najbardziej popularny w Polsce. Na portalu możemy znaleźć i pobrać dużą ilość gotowych projektów w formacie STL jak również i pliki źródłowe. Na portalu znajdziemy projekty nie tylko pod druk 3d ale również dla CNC. Portal pozwala na założenie konta i udostępniania swoich projektów jak również prezentowania wydrukowanych projektów stworzonych przez innych.
Drugim również popularnym portalem jest youmagine.com, który został założony przez innego znanego producenta drukarek Ultimaker. Portal daje podobne możliwości jak wspominany wcześniej thingverse, choć uważam, że projekty są lepszej jakości niżeli na thingverse, sporo projektów wrzuca sam producent drukarek Ultimaker.

Trzecim portalem a raczej wyszukiwarką projektów 3d jest yeggi.com, za pomocą którego możemy przeszukiwać czeluści internetu w poszukiwaniu gotowych projektów.

Dla zainteresowanych innymi portalami odsyłam do artykułu na centrumdruku3d.

Tworzenie projektu do wydruku

Tutaj pokażę jak mniej więcej wygląda proces projektowania oraz wydruk końcowy produktu na przykładzie prostej podstawki pod telefon. Przy tworzeniu modelu będę korzystać z aplikacji DesingSpark Mechanical 2.
Zazwyczaj projekt zaczynamy od zmierzenia elementu na którym chcemy coś zrobić w tym przypadku padło na mój telefon Motorola Moto G. Zmierzyłem jego wymiary i zacząłem od niego aby potem wpasować do niego podstawkę.
Po stworzeniu podstawki projekt zapisałem jako plik STL.

Drukowanie

Gdy mamy już gotowy projekt zapisany w formacie STL/OBJ możemy przygotować go do wydruku używając do tego jednego z dostępnych programów tnących model (na warstwy, linia po linii) do formatu GCODE, którego rozumie drukarka. Dwa najbardziej znane aplikacje do cięcia to Slic3r oraz Cura. Używam obydwu aplikacji ale dla początkujących polecam Cura, gdyż ma mniej możliwości konfiguracji druku w porównaniu do Slic3ra i jest łatwiejszy w obsłudze.

Plik STL wczytałem do programu Cura i ułożyłem go do wydruku a następnie zapisałem jako gcode. Plik ten skopiowałem na kartę SD i mogłem uruchomić już wydruk.

Poniżej filmik jak wygląda projektowanie, cięcie oraz sam wydruk.

Moja drukarka

Jak już wspominałem w pierwszym wpisie pozostało mi do ukończenia w drukarce wycięcie obudowy dla elektroniki oraz zrobienie rolek na filament aby dobrze się odwijał podczas druku. Obudowę wyciąłem wg projektu oczywiście w sklejce na ploterze laserowym w Fab Labie w Gdyni i całą elektronikę schowałem do niej.
Następnie pozostało mi zaprojektować i wydrukować rolki pod łożyska 624ZZ a następnie zamontować na górze drukarki.
Do szczęścia brakuje mi w dalszym ciągu zamontowanego chłodzenia druku z dwóch stron oraz podgrzewanego stołu, ale to już przy okazji kolejnego wpisu.
 

sprzęt oprogramowanie hobby

Komentarze

0 nowych
Kaworu   14 #1 01.02.2016 22:25

Blender do projektowania FTW! A co do Cury, to stwierdzam, ze może i bardziej dla początkujących (sam używam głównie slic3ra), ale nie wiesza się jak slic3r, potrafi przetrawić projekty z dziwnymi błędami, z których slic3r robi sieczkę i nie ma tylu dziwnych błędów. :D

Oooraz, malinka + octoprint, tak bardzo eliminują konieczność używania kart sd. Poza tym, slic3r potrafi wysyłać pocięte projekty od razu do octoprinta. ;)

Autor edytował komentarz.
SebaZ   18 #2 01.02.2016 23:22

Też wybrałbym Blendera. W sumie @cyryllo znasz przecież PIO i jego Polski kurs Blendera :D

GBM   22 #3 02.02.2016 07:59

Sporo wartościowych i ciekawych informacji - dzięki @cyryllo! :-)

cyryllo   18 #4 02.02.2016 08:07

Nie wiem co wy z tym blenderem :) Po co brać Tira aby przewieźć małe pudełko ;) To co robi dr PIO z serią kursów o blenderze to przykład społeczności jak powinno się to robić aby promować projekty Open Source :)
Programy, które zaprezentowałem uważam za 3 podstawowe do projektowania pod druk 3d, z czego jeden wykorzystuje intensywnie ;)
@GBM starałem się ;)

En_der   9 #5 02.02.2016 08:30

Podoba mi się wygląd tej twojej drukarki - Przypomina mi warsztatowe obrabiarki - Tak to powinno wyglądać :)

cyryllo   18 #6 02.02.2016 08:49

@En_der: Mi się zaczyna mniej podobać bo o ile sama drukarka jest mała to już z podstawą i filamentem jest kolosem i zabiera mi dużo miejsca na biurku, ale już na dniach będzie mieć nową lokalizację ;)

Pustak90   3 #7 02.02.2016 09:09

Artykuł fajny, ale wkurza mnie to stockowe zdjęcie u góry - fotograf nie znający się na temacie robi takie zdjątko, ludzie się jarają, a potem są rozczarowani, że kupili drukarkę, a mimo to z tych podstawowych plastików (PLA i ABS) nie można drukować zastawy stołowej, bo trujące.
Już nie mówiąc o tym, że kupują najtańsze Prusy bez zamkniętych komór, nie wiedząc że w takim razie przydałoby się wietrzyć pokój na czas drukowania, i się trują oparami z plastiku.
(Dla zainteresowanych tym ostatnim: http://pubs.acs.org/doi/pdf/10.1021/acs.est.5b04983 )

jas_fasola   6 #8 02.02.2016 09:24

Warto dodać do listy netfabb basic. Bardzo przydatny program, w szczególności do ewentualnego pocięcia zbyt dużych projektów i naprawy.

Pustak90   3 #9 02.02.2016 09:33

@jas_fasola: co racja to racja - kilkadziesiąt razy naprawił mi różne ściągnięte z neta modele,, których nie wiedziałbym jak inaczej ugryźć. Gdyby jeszcze darmowa wersja netfabba nie kazała czekać tych kilku sekund zanim będziesz mógł się przeklikać przez okienko dot umowy licencyjnej i ją uruchomić, byłbym w siódmym niebie ;)

jas_fasola   6 #10 02.02.2016 09:38

@Pustak90: zarejestruj i po sprawie ;-) . Mnie brakuje tylko opcji łączenia która jest dostępna w wersji pro dopiero.

PS. Odnośnie oprogramowania open source i free można dodać FreeCAD, OpenSCAD (bardzo przydatny, część projektów z ThinGiverse zawiera właśnie źródła).
Również do slicerów KISSlicer.

Autor edytował komentarz.
cyryllo   18 #11 02.02.2016 09:42

@jas_fasola: Dobrze wiedzieć o takim programie na przyszłość ;) Nie wiem czy Meshmixer tego samego nie robi.

cyryllo   18 #12 02.02.2016 09:45

@Pustak90: Oj tam zdjęcie zachęca i to ma robić ;) Ogólnie producenci drukarek na wystawach zawsze pokazują te cudne wydruki bez skazy ;) A ile wyszło uszkodzonych itd. ;)

jas_fasola   6 #13 02.02.2016 09:52

@Kaworu: "Oooraz, malinka + octoprint, tak bardzo eliminują konieczność używania kart sd. Poza tym, slic3r potrafi wysyłać pocięte projekty od razu do octoprinta. ;)" ... niestety tego typu rozwiązania mają jeden mały szkopół ... port USB. Ja już dawno się z tego wyleczyłem i czytnik kart to podstawa, zresztą jak masz LCD to czytnik jest w zestawie. Dzięki karcie uzyskujesz o wiele większą stabilność wydruków, nie raz potrafiło mi przerywać w trakcie druku poprzez USB. I nie było znaczenia czy to był Windows czy Linux. zawsze to dodatkowe oprogramowanie hosta i dodatkowe mogą być anomalie.

  #14 02.02.2016 10:04

@cyryllo: blender jest dobry nie jestes trendy ;-)
ja bym polecil jeszcze freecad-a male i wygodne. Niestety nie jest zbyt skomplikowane, ale do drobiazgow jak najbardziej

cyryllo   18 #15 02.02.2016 10:15

@jas_fasola: Ja obecnie i tak nie mam włączonego portu USB w firmware. Musiał bym sam sobie Merlina skonfigurować aby używać zarówno USB jak i karty SD. Mi tam jest wygodniej wkładam kartę puszczam i mogę robić co chcę ;) Kompa nie muszę włączać ;)

Kaworu   14 #16 02.02.2016 10:26

@jas_fasola: Raz mi się zdarzyło, aby coś się przerwało - i w sumie nawet było zabawne, bo okazało się, że dzwonek do drzwi przerywa połączenie miedzy malinka a drukarką. Ale, że mam obok całkiem pełnoprawny komputer - serwer, który ma na sobie ESXi i kilka Linuksów, to drukarka jest obecnie podłączona do niego, od tego momentu - nic mu straszne nie było i żadnych problemów nie ma. ;)

cyryllo   18 #17 02.02.2016 10:33

@Kaworu: W pracy mamy dostęp poprzez sieć. Zazwyczaj działam tak że wysyłam plik do drukarki a potem go zdalnie uruchamiam ;) I to uważam za wygodę ;)

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #18 02.02.2016 12:54

@cyryllo: Co za lenistwo ;)

  #19 02.02.2016 13:21

Czy przedstawione programy są dostępne na Linuksa? Blender jest.

Co do analogii tirowej, to nie sprawdza się w wypadku oprogramowania.Możesz mieć 10 lekkich specjalistycznych programów lub jeden kombajn, który dobrze znasz i masz skonfigurowanego pod siebie. Użycie większego programu do małego zadania nic Cię nie kosztuje.

johny_mnemonic   5 #20 02.02.2016 15:52

Co do projektowania, to po wypróbowaniu chyba wszystkiego co możliwe, od dłuższego czasu tylko designspark mechanical. Można dużo zrobić oraz szybko i przyjemnie.Kiedyś w zamierzchłych czasach jako początkujący "maker" zaczynałem od sketchupa ale bardzo szybko zaczyna ograniczać.

dziarski   1 #21 02.02.2016 16:19

Fajny artykuł. Dodałbym tylko do programów CAD: FreeCAD'a i Onshape'a. Pierwszy to całkowicie darmowy, open-sourcowy i ciągle rozwijany program mający sporą społeczność. Drugi to profesjonalny CAD w chmurze (można go odpalić na smartfonie, tablecie i oczywiście PC) tworzony przez człowieka, który kiedyś współtworzył Solidworksa (ma darmową wersję z pewnymi ograniczeniami).

Miejsc z których można pobierać darmowe lub odpłatne modele 3d do druku jest bardzo dużo i ciągle powstają nowe. Tu znajduje się całkiem niezły spis 3D Printing Marketplaces: http://makingsociety.com/2013/07/37-3d-printing-marketplaces-to-share-buy-and-se.../

Polecam przetestować KISSlicera (darmowy ale ma też odpłatną wersję PRO) - ma archaiczny layout ale bardzo dobrze tnie. W wielu przypadkach o wiele lepiej niż Slic3r czy Cura.

jas_fasola   6 #22 02.02.2016 16:47

Mam jeszcze jeden fajny darmowy program do projektowania 3d. formZ 8 Free : http://www.formz.com/products/formz/update/formz_8_free.html
Program mimo iż w wersji angielskiej to ma bardzo przejrzysty interfejs.

Rafel2703   6 #23 02.02.2016 16:58

Uważam, że uwaga czytelnika (Pustak90), jest bardzo słuszna. Picie napojów gorących, z drukowanych kubków, to dostarczanie bardzo szkodliwych związków do środka ludzkiego ciała. Oczywiście efekty są po latach. Wyjęcie takich plastikowych odpadów z ludzkiego ciała jest nie jest proste.

#r2d2#   13 #24 02.02.2016 17:43

Kolejny świetny wpis od mistrza majsterkowa. ;-)

Tak trochę poza tematem: zna ktoś może jakiś fablab w okolicach Katowic?

cyryllo   18 #25 02.02.2016 20:08

@dziarski: Patrzyłem swego czasu na kisslicera ale jakoś mi nie przypadł do gustu.

jas_fasola   6 #26 02.02.2016 20:56

Odnośnie jeszcze sprawy szkodliwości materiałów. PLA jest o wiele mniej szkodliwsze niż ABS. Przy samym drukowaniu "szkodliwość oparów" objawia się powyżej temperatury 200 stopni. PLA spokojnie można drukować poniżej tej wartości. Ja spokojnie drukuję na 185 stopniach. ABS już wymaga jednak wyżej. Oba materiały można pokryć zawsze powłoką wykonaną z Epidianu® 6011 + Utwardzacz IDA. Posiada Atest PZH dopuszczający do kontaktu z wodą pitną oraz Zaświadczenie COBRO dopuszczające do kontaktu z niektórymi artykułami spożywczymi.
Zawsze można użyć filamentu PET. Bardzo fajna sprawa. Będąc w zeszłym roku w Kielcach na Dniach Druku 3D dostałem nieco na testy. W zależności od temperatury topnienia można uzyskać odpowiedni połysk. Materiał ten jest również dopuszczony do kontaktu z żywnością. Spełnia normy EU i FDA. Jak coś akurat ukazał się test. http://centrumdruku3d.pl/unipet-od-3d-universal-test-filamentu/ dokładnie tego samego.Panowie mają też w ofercie HIPS którego jeszcze nie ogarnąłem i FLEX - "gumowy" do wydruków np. opon dla RC.

cyryllo   18 #27 02.02.2016 22:34

@werwewww2 (niezalogowany): No nie każdy musi być trendy :P Wiesz nie wszyscy chodzą w rurkach skoro jest to teraz trendy ;)

  #28 23.02.2016 13:11

hah nie wiedziałem że to aż tak świetna i mało skomplikowana sprawa, chociaz sam w fazie testów, próbowałem wydruków 3d na razie od pro-kamro ^^

cyryllo   18 #29 26.02.2016 12:24

@jasnooki (niezalogowany): Może wygląda to na prościznę, ale czasem trzeba posiedzieć aby wszystko ładnie drukowało i działało ;)