Drukarka 3D — projektowanie i drukowanie

W pierwszej części cyklu zadałem kilka pytań odnośnie potrzeby posiadania drukarki 3D. W tej części zajmiemy się już inną sprawą, a konkretnie projektowaniem własnych projektów/prototypów do wydruku. Przedstawie również 3 ciekawe portale na których można znaleźć gotowe projekty oraz udostępnić swoje. Nie zabraknie również prezentacji z ukończenia budowy mojej drukarki Tower Simple XL.

Dostępne oprogramowanie

Obecnie mamy sporo dostępnych programów to przygotowywania własnych projektów do druku, ale przedstawię pokrótce 3 programy, które moim zdaniem są warte uwagi.

DesignSpark Mechanical 2.0

DesignSpark Mechanical - to aplikacja udostępniona całkowicie za darmo (wymaga rejestracji) przez sklepy rs-online.com (firmę rs-components) oraz alliedelec.com. Aplikacja posiada dodatkowe płatne moduły i rozszerzenia (głównie do pracy nad innymi formatami import/export oraz do sporządzania rysunków technicznych), ale podstawowa wersja całkowicie wystarcza do projektowania w 3d.

Co najważniejsze interfejs jest po polsku, a sama aplikacja jest dość prosta. Aplikacja pozwala na importowanie elementów elektronicznych oraz projektów płytek PCB z programu DesignSpark PCB Home.

123D Design

123D Design - to aplikacja udostępniona przez firmę Autodesk. Jest to aplikacja darmowa do użytku niekomercyjnego z możliwością zakupu wersji premium do użytku komercyjnego. Zakładając konto online dostajemy dostęp do dużej ilości gotowych projektów i elementów.

Aplikacja jest przystosowana do prostego i szybkiego prototypownia, i jest łatwiejsza niżeli DesignSpark Mechanical.

Autodesk Fusion 360

Fusion 360 - to bardziej zaawansowana aplikacja od Autodesk udostępniona za darmo dla hobbistów, studentów, starupów oraz fablabów(hackerspace), również dla komercyjnych zastosowań (wymaga rejestracji). Aplikacja jest dużym narzędziem do projektowania nie tylko na drukarki 3D. Pozwala przygotowywać m.in. animacje, szkice, zdjęcia itp., podzielić automatycznie projekt pod nasza drukarkę dodając łączenia.

W tej aplikacji jesteśmy w stanie zaprojektować wszystko. Dla początkującego aplikacja może okazać się dość trudna, ale na szczęście producent przygotował samouczki, które można oglądnąć na kanale youtube.

Gdzie szukać gotowych projektów?

Sam używam głównie portalu thingiverse.com (moje konto ), założonym przez producenta drukarek MakerBot.

Jest to jeden z najbardziej popularnych serwisów na świecie a na pewno najbardziej popularny w Polsce. Na portalu możemy znaleźć i pobrać dużą ilość gotowych projektów w formacie STL jak również i pliki źródłowe. Na portalu znajdziemy projekty nie tylko pod druk 3d ale również dla CNC. Portal pozwala na założenie konta i udostępniania swoich projektów jak również prezentowania wydrukowanych projektów stworzonych przez innych.

Drugim również popularnym portalem jest youmagine.com, który został założony przez innego znanego producenta drukarek Ultimaker. Portal daje podobne możliwości jak wspominany wcześniej thingverse, choć uważam, że projekty są lepszej jakości niżeli na thingverse, sporo projektów wrzuca sam producent drukarek Ultimaker.

Trzecim portalem a raczej wyszukiwarką projektów 3d jest yeggi.com, za pomocą którego możemy przeszukiwać czeluści internetu w poszukiwaniu gotowych projektów.

Dla zainteresowanych innymi portalami odsyłam do artykułu na centrumdruku3d.

Tworzenie projektu do wydruku

Tutaj pokażę jak mniej więcej wygląda proces projektowania oraz wydruk końcowy produktu na przykładzie prostej podstawki pod telefon. Przy tworzeniu modelu będę korzystać z aplikacji DesingSpark Mechanical 2.
Zazwyczaj projekt zaczynamy od zmierzenia elementu na którym chcemy coś zrobić w tym przypadku padło na mój telefon Motorola Moto G. Zmierzyłem jego wymiary i zacząłem od niego aby potem wpasować do niego podstawkę.

Po stworzeniu podstawki projekt zapisałem jako plik STL.

Drukowanie

Gdy mamy już gotowy projekt zapisany w formacie STL/OBJ możemy przygotować go do wydruku używając do tego jednego z dostępnych programów tnących model (na warstwy, linia po linii) do formatu GCODE, którego rozumie drukarka. Dwa najbardziej znane aplikacje do cięcia to Slic3r oraz Cura. Używam obydwu aplikacji ale dla początkujących polecam Cura, gdyż ma mniej możliwości konfiguracji druku w porównaniu do Slic3ra i jest łatwiejszy w obsłudze.

Plik STL wczytałem do programu Cura i ułożyłem go do wydruku a następnie zapisałem jako gcode. Plik ten skopiowałem na kartę SD i mogłem uruchomić już wydruk.

Poniżej filmik jak wygląda projektowanie, cięcie oraz sam wydruk.

Moja drukarka

Jak już wspominałem w pierwszym wpisie pozostało mi do ukończenia w drukarce wycięcie obudowy dla elektroniki oraz zrobienie rolek na filament aby dobrze się odwijał podczas druku. Obudowę wyciąłem wg projektu oczywiście w sklejce na ploterze laserowym w Fab Labie w Gdyni i całą elektronikę schowałem do niej.

Następnie pozostało mi zaprojektować i wydrukować rolki pod łożyska 624ZZ a następnie zamontować na górze drukarki.

Do szczęścia brakuje mi w dalszym ciągu zamontowanego chłodzenia druku z dwóch stron oraz podgrzewanego stołu, ale to już przy okazji kolejnego wpisu.