Intel Edison
liczba publikacji: 3pierwszy wpis: 21 Listopada 2014ostatni wpis: 6 Stycznia 2015

Seria wpisów o Intel Edisonie

Intel Edison — dzień dobry panie Edison — wstęp

Miałem już przyjemność testowania Intel Galileo, dzięki udanym wcześniejszym wpisom o nim przybył do mnie pan Edison a raczej panowie. Otrzymałem od redakcji dwa zestawy startowe Intel Edison w wersji mini i standard, które w kilku wpisach postaram się pokazać jak również zaprezentować ich możliwości oraz zbudować użyteczny projekt w oparciu o wersje mini.

Specyfikacja Edisona

  • Procesor - Atom 2x 500MHz i Quark 100MHz
  • Pamięć - 1GB RAM, 4GB EMMC
  • GPIO - 40 pinów
  • Sieć - WiFi (2.4/5Ghz), Bluetooth 4.0

Intel Edison — wersja Standard i Mini

W tej części przybliżę płyty rozszerzeń dla Intel Edisona w wersji standard oraz mini. Obydwie płyty różnią się od siebie przede wszystkim rozmiarami oraz ilościami wyprowadzeń. O ile wersja standard zbliżona jest do Intel Galileo i ma standardowe złącza GPIO jak w Arduino Uno, to wersja mini jest niewiele większa od samego modułu Intel Edison i posiada nietypowy schemat złącz GPIO.

Intel Edison

Jak już pisałem płyta Intel Edison jest modułem, który należy wpinać do płyt rozszerzeń, które posiadają wyprowadzenia złącz.

Intel Edison — piszemy kod pod Arduino

W Intel Edison tak samo jak w Intel Galileo możemy programować Edisona za pomocą Arduino IDE. W tym celu użyję wersji Standard, która ma już wyprowadzone złącza GPIO podobnie jak w Arduino UNO. W tym wpisie pokażę jak radzi sobie Edison ze sterowaniem wyświetlaczem LCD, sterowaniem silników za pomocą PWM, sterowaniem serwami oraz świeceniem diodami.

Przygotowanie środowiska programistycznego

Arduino IDE w wersji dla Edisona możemy pobrać z działu