Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Intel Edison — dzień dobry panie Edison — wstęp

Miałem już przyjemność testowania Intel Galileo, dzięki udanym wcześniejszym wpisom o nim przybył do mnie pan Edison a raczej panowie. Otrzymałem od redakcji dwa zestawy startowe Intel Edison w wersji mini i standard, które w kilku wpisach postaram się pokazać jak również zaprezentować ich możliwości oraz zbudować użyteczny projekt w oparciu o wersje mini.

Specyfikacja Edisona


  • Procesor - Atom 2x 500MHz i Quark 100MHz
  • Pamięć - 1GB RAM, 4GB EMMC
  • GPIO - 40 pinów
  • Sieć - WiFi (2.4/5Ghz), Bluetooth 4.0
  • Interfejsy szeregowe - 1x USB 2.0
  • Zasilanie - 3.3v-4.5V
  • System - Yocto Linux

Pełna specyfikacja.

Zestawy

Oba zestawy różnią się wielkością płytki oraz ilością wyprowadzonych portów i złącz GPIO. Płytki posiadają złącze do którego wpinamy Edisona.

r   e   k   l   a   m   a

Wersja mini jest niewiele większa od samego Edisona. Posiada wyprowadzenia pinów bez przylutowanych goldpinów.

Większa wersja standard przypomina bardziej wielkością płytkę Intel Galileo. Posiada identyczny układ pinów GPIO jak w Arduino Uno.

Rozpakowanie zestawów

Niestety tym razem sam musiałem przykręcać śrubki :( Kosmonauta wylądował chyba na jakiejś komecie czy asteroidzie?

Oprogramowanie i system

Na pamięci EMMC mamy zainstalowaną dedykowaną dystrybucję Yocto Linux. Zaś aby programować Edisona w arduino potrzebować będziemy modyfikowanej wersji Arduino IDE oraz sterowników (w przypadku Windowsa). Program, sterowniki oraz obraz systemu można pobrać ze strony https://communities.intel.com/docs/DOC-23242.

W kolejnym wpisie przedstawię płytki oraz opisze złącza oraz piny GPIO a jest co opisywać zwłaszcza w wersji mini, które według mnie jest ciekawsza :) 

sprzęt oprogramowanie hobby

Komentarze