LeMaker Guitar — SBC z Androidem 5.0

W ostatnim wpisie zaprezentowałem mikrokomputer LM Guitar, który jest ciekawą alternatywą dla Raspberry Pi 2 i podobnych urządzeń. Jakoś nigdy nie testowałem na tego typu sprzęcie Androida, bo uważałem, że jest to niepotrzebne. Ale pomyślałem czy tego typu sprzęt nie był by dobrym środowiskiem testowym dla programistów i projektantów aplikacji na Androida? Można by było zbudować wiele projektów opartych o androida m.in Android Car podłączając dodatkowe czujniki, moduły pod GPIO itd.

Jak piszą autorzy Guitar jest to pierwszy SBC (Single Board Computer) oparty na Androidzie 5.0. Mając dobre wrażenia z 5 na moim smartfonie postanowiłem zobaczyć jak radzi sobie wersja 5.0.2 zielonego robocika na Guitar.

Byłem miło zaskoczony płynnością systemu. Moduł WiFi działa, tak samo jak Bluetooth. Bez problemu można podłączyć ekran przez HDMI, LVDS, czy urządzenia na USB, pendrive, klawiaturę, myszkę. Pierwsze uruchomienie testowałem na monitorze podłączonym przez HDMI, ale Android z myszka i klawiatura nie jest jakoś wygodny do zabawy. Jako, że posiadam moduł 7 calowy LCD z dotykiem dla Bananów, który działa również pod Guitar postanowiłem go podłączyć. Na płytce znajduje się również złączę na kamerkę więc również i ją podłączyłem (również kompatybilna z Banana). Po uruchomieniu ekran zadziałał od razu tak samo jak i dotyk, który jest bardzo czuły i wygodny w dotyku. Odpaliłem aplikacje aparatu i moim oczom ukazał się odwrócony obraz (względem obrazu na Linuksie) z kamerki. Sam obraz jest o niebo lepszy niżeli na Banana PRO z użyciem Debiana, zapewne za sprawą lepszych sterowników pod androidem. Obraz jest płynny, można nagrywać wideo w fullHD oraz robić zdjęcia w rozdzielczości 5Mpx. System posiada sklep Googe Play więc z instalacją dodatkowych aplikacji nie ma problemu, tym bardziej, że mamy też dostęp do root-a a co za tym idzie i dostęp do GPIO.

Odpaliłem kilka aplikacji, jak również grę Angry Birds 2. Nie zauważyłem jakichś przycinek i braku płynności. Gdybym tylko miał jakąś obudowę było by to nawet wygodne narzędzie dlatego na pewno przygotuję jakiś projekt obudowy i wydrukuje go.
Sprawdzałem też wideo w rozdzielczości 4K lecz odtwarzanie filmów obecne na tej wersji Androida daje nam jakieś 6-7 FPS (może i winą jest przeskalowania obrazu w dół), sprawę zgłosiłem do wsparcia technicznego LeMaker, (skoro deklarują wsparcie dla 4K na swojej stronie), natomiast filmy w FullHD działają płynnie. Najnowsze Kodi również działa dobrze na urządzeniu.

Poniżej prezentuję filmik z działania Androida na LM Guitar, abyście sami mogli ocenić.

Uważam, że jak na pierwszą wersje systemu działa on naprawdę sprawnie. Liczę też, że poprawią przed wszystkim wsparcie dla 4K , bo tylko to obecnie przeszkadza mi w tym systemie. No i mogli by dorzucić telewizor w 4K do testów ;) 25 sierpnia mają zostać udostępnione nowe obraz systemów, przede wszystkim obrazy Linuksa więc będzie co testować. Przyznam, że wole jednak dystrybucje Linuksa i liczę na obraz systemu Debiana oraz działające biblioteki pod GPIO.