LeMaker Guitar z USB 3.0, 4 rdzeniami i wydajnym GPU — następca Banana PRO

Ostatnio prezentowałem moduły dla Banana PRO, a dziś do mych drzwi zapukał kurier z nową płytka od LeMaker-a. Otrzymany mikrokomputer LeMaker Guitar to jeden z trzech nowych produktów tej firmy. Wszystkie płytki są jeszcze w wersji testowej i nie są dostępne w sprzedaży, ale mi się udało otrzymać jeden egzemplarz testowej wersji Guitar, którą zaprezentuję w tym wpisie.

Specyfikacja:


  • SoC: Actions S500
  • CPU: ARM® Cortex™-A9R4 Quad-Core1.3 GHz(ARM v7)
  • GPU: PowerVR SGX544 (wsparcie dla 4K)
  • RAM: 1 GB DDR3 SDRAM (opcjonalnie 2GB)
  • Dysk: 8GB eMMC (opcje 4GB/8GB/16GB/32GB)
  • Sieć: 10/100 Mbps Ethernet, WiFi IEEE 802.11 b/g/n
  • Zasilanie: 5V-12V/2A (PMU: ATC2603C)
  • Wyjścia obrazu: LVDS, RGB, MIPI, HDMI
  • Złącza: 2x USB 2.0., 1x USB 3.0, microSD, LVDS, CSI, 40 GPIO, Serial, Audio/video Jack, LAN, bateria 3,7V, wmontowany mikrofon
Powyższe układy są wersjami zaprezentowanymi na stronie producenta. Producent przewiduje 4 wersje płytki bazowej.

Guitar jest modułem, który wpina się do płytki bazowej z wyprowadzonymi złączamy. Moduł posiada 204 piny w standardzie DDR3 SODIMM (nawiązanie do modułowej wersji Raspberry Pi?)

Moduł można wpiąć do płytki bazowej przygotowanej specjalnie pod układ lub wykonać takowy samemu, co raczej w domowych warunkach było by wyczynem ;)

Warto wyróżnić na płytce złącze USB 3.0, do której możemy podpiąć np. dysk twardy. Również nowością jest złącze do podłączenia baterii lub akumulatora 3,7V, dzięki temu można budować układy mobilne. Tak samo jak w Banana PRO mamy 40 złącz GPIO z takim samym schematem, złącze na ekran LCD oraz kamerę. Niestety użyta została karta sieciowa 100Mbps, co przy złączu USB 3.0 jest złym wyborem. Układ WiFi AP6181 jest również identyczny jaki znajduje się w BPRO.

Guitar oprócz wspomnianej baterii 3,7V można zasilić za pomocą zasilacza od 5V do 12V z minimum 2A prądu. Na urządzenie obecnie dostępne są tylko dwa systemy Android 5.0 oraz Ubuntu 12.04, ale ma to się zmienić już 25.08 br. bo planowane jest udostępnienie innych systemów i start sprzedaży płytki już od 21 sierpnia (cena za wersję B, którą otrzymałem to około 50$), ja oczywiście czekam na obraz Debiana, aby móc programować GPIO za pomocą WiringPi/BP, poza tym płytka powinna lepiej poradzić sobie jako baza pod Arcade Machine ;)

Więcej testów już wkrótce.