Moje mini studio nagraniowe

Od jakiegoś czasu staram się nagrywać filmiki do moich artykułów zarówno na portalu DP jak i pozostałych. Ograniczało się to do nagrań pulpitu lub własnych projektów, które robiłem. Zazwyczaj przy okazji nagrywania obrazu nagrywałem też dźwięk, co nie zawsze wychodziło dobrze. Od kiedy skompletowałem swoje mini studio, moje nagrania nie są już takie same. Jako amator chciałem pokazać i podzielić się moimi spostrzeżeniami i doświadczeniem oraz zaprezentować mój zestaw sprzętowy i oprogramowanie, który może wam pomóc przy wyborze własnego sprzętu.

Ostrzegam, że nie jestem ani nie czuję się specjalistą w tym temacie, a wpis kieruję jako amator do amatorów.

Dźwięk

Jak już wspominałem we wstępie, dotychczasowe moje nagrania były zaopatrzone w nagrania live, które nagrywałem przy nagrywaniu filmików. Takie rozwiązanie nie jest zbyt dobre, bo jak zawsze wpadną nam jakieś gafy językowe lub wcinki typu "yyyyy" czy "eeeeee". Być może niektórzy już doszli do wprawy i nie potrzebują oddzielnego nagrywania narracji, ale mi daleko do tego ;) A oto przykład różnic między nagraniem na żywo a nagraniem oddzielnej narracji.

Niektórzy mogą zarzucić, że narracja wprowadza pewną sztywność i brak emocji, ale to kwestia douczenia się przy nagrywaniu narracji.

Sprzęt

Mikrofon możemy użyć praktycznie każdy nawet ten wbudowany w laptopa czy przy zwykłych słuchawkach do Skypa, ale jakość jego nagrań pozostawi wiele do życzenia. Choć na sam początek powinno wystarczyć. Jednak jeśli chcemy, aby nasze nagrania miały lepsze brzmienie, warto wydać trochę kasy i kupić jakiś lepszy mikrofon.

Poniżej przedstawiam filmik z testu różnych mikrofonów, aby można było zobaczyć jak brzmią rożne rodzaje mikrofonów.

Sam posiadam niezbyt drogi mikrofon pojemnościowy niemieckiej firmy Vivanco EM55, który kupiłem za około 90zł. Jakość jest bardzo dobra w porównaniu do zwykłego mikrofonu jakie mamy do użytku ze Skype-m.

Słuchawki to też ważna sprawa. Ja dotychczas używałem słuchawek Philips SHP2500 lecz znowu dzięki wygranej na blogu otrzymałem słuchawki HyperX Cloud, które były prezentowane m.in. na tegorocznym HZ.

Polecam obejrzeć poniższy filmik, aby się dowiedzieć dlaczego słuchawki są niezbędne przy nagrywaniu narracji a i przy okazji można posłuchać czegoś o mikrofonie.

Warto również mieć dobrą kartę dźwiękową. Ja do tego celu zakupiłem mikser USB XENYX 302USB, który posiada 2 wejścia dźwięku, 2 wejścia na mikrofon oraz dwa wyjścia. Urządzenie z powodzeniem zastępuje karty dźwiękowe i można go podłączyć do każdego komputera i laptopa. Jakość dźwięku w porównaniu do zwykłych wbudowanych kart dźwiękowych jest kilka razy lepsza.

Oprogramowanie

W moim przypadku zazwyczaj nagrywam narracje do moich filmików (i nie, nie nagrywam kawałków raperskich czy disco-polo ;) ) w aplikacji do montażu filmów. Ale od czasu do czasu używam aplikacji Audacity, którą polecam, bo daje sporo możliwości i jest za darmo :)

Obraz

Do przechwytywania obrazu zarówno nieruchomego jak i ruchomego w dzisiejszych czasach można używać smartfonów lub aparatów fotograficznych jak również kamer wideo. W dobie YouTube zazwyczaj amatorsko używa się tych dwóch pierwszych urządzeń. Praktycznie każdy smartfon czy aparat fotograficzny posiada opcję nagrywania wideo. Dobrze by było, aby obraz nagrywany był przynajmniej w jakości HD.

Sprzęt

Sprzęt, który używam to zwykły tani aparat Nikon Coolpix L25, który potrafi nagrywać w jakości HD oraz przystawka do telefonu Sony DSC-QX10, którą uważam za idealne narzędzie do nagrywania biurkowego :) i którą również wygrałem w konkursie na DP.

Oprogramowanie

Jeszcze do niedawna używałem z powodzeniem aplikacji od Microsoftu czyli Movie Maker. Aplikacja jest naprawdę wystarczająca do amatorskiego montażu i jest banalnie prosta. Na Linuksie w pracy używałem zazwyczaj KDEnlive, ale niestety jest zbyt kapryśny, dlatego używam obecnie OpenShot-a.

W domu obecnie dzięki użytkownikowi @Quepasa (który na ostatnim HotZlocie wygrał Movie Studio), który oddał mi program Movie Studio jestem szczęśliwym jego użytkownikiem. Co prawda dopiero zapoznaję się z nim i składam pierwszy filmik na nim, ale zaczynam zauważać jego duże możliwości. Doszły mnie słuchy, że @Coleslav montował w tym programie nagrania z Hotzlotu 2014 :)

Inny sprzęt

Oprócz powyższego sprzętu przydają się czasem dodatkowe urządzenia takie jak stojak na mikrofon i statyw dla aparatu no i dobre oświetlenie.

Używam dwóch statywów na aparat, jednym z nich jest mojej roboty statyw na ruchomym ramieniu o którym niedawno pisałem.

Drugim jest statyw stołowy, który kupiłem za namową @KyRol-a, który owy uchwyt już posiadał. Statyw można mocować np. do półek, mebli jak również stawiać na płaskiej powierzchni.

Statyw na mikrofon można było zobaczyć na zdjęciu wyżej z mikrofonem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby mikrofon montować na uchwyty na kamerkę czy na moje ruchome ramię.

Oświetlenie to jedna z najważniejszych rzeczy, bo bez dobrego oświetlenia jakość nagrań spada drastycznie. Nad oświetleniem właśnie pracuję, bo chcę takie wykonać samemu, więc zapewne podzielę się informacjami z jego budowy. Oświetlenie w moim przypadku musi być małe i dostosowane do mojego biurka.

Podsumowanie

Chęci, chęci i jeszcze raz chęci. Nie wystarczy wypasiony sprzęt czy super studio. Najważniejsze, aby nam się chciało, a pomału będziemy coraz lepszymi nagraniowcami. Cierpliwość również się przydaje, aby doszlifować i wyłapać wszystkie chochliki z nagrań czego u mnie brak ;). Sam kompletowałem ten sprzęt 2-3 lata .
Ciekawy jestem co inni czytelnicy DP używają w swoich domowych zakamarkach ;)