Raspberry Pi
liczba publikacji: 9pierwszy wpis: 5 Stycznia 2014ostatni wpis: 30 Maja 2016

W tej serii wpisów przedstawiam niezwykły mały komputerek. Co tu dużo pisać każdy musi mieć i spróbować z maliną ;)

Raspberry Pi - wersja A czy B oto jest pytanie

Pamiętam jak w zeszłym roku na jednym z flame-ów o tematyce Raspberry Pi na Jesieni Linuksowej śmiałem się z kolegi, że kupił sobie Raspberry Pi w wersji A, "po co komu tak obkrojona wersja" pomyślałem wtedy. Po ponad dwóch miesiącach moje zdanie jednak się zmieniło, gdyż teraz myślę, że czasem warto zastanowić się nad uboższą wersją A.

Wersje płytek

Pokrótce przedstawię obie dostępne wersje Raspberry Pi i ich różnice.

Poniższa tabela przedstawia specyfikację Raspberry Pi w wersji A i B.

Raspberry Pi - Piny GPIO i inne złącza

Chciałbym przybliżyć wszystkie dostępne złącza w Raspberry Pi m.in. GPIO, CSI, HDMI czy JTAG. W tym wpisie pokażę też czym różnią się rev 1 i rev 2 Raspberry Pi pod względem portów GPIO. Jest to wprowadzenie dla osób początkujących.

Złącza obrazu

RCA

Złącze pozwala na podłączenie zwykłego kabla znanego pod nazwą czincz, znajdującego się w większości starych telewizorów oraz małych ekranów samochodowych. Za pomocą tego złącza możemy wyświetlić ekran z naszego RPi.

Raspberry Pi z plusem

Opisywałem już dotychczasowe wersje Raspberry Pi A i B pora dodać coś i pokazać Rasberry Pi z plusem czyli dwa nowe modele A+ oraz B+. Zmieniło się kilka ważnych rzeczy m.in. większa ilość złącz GPIO czy mniejsze zużycie prądu. Nawet wielkość wersji A+ uległa zmianie. Ale o tym już poniżej.

Raspberry Pi A+

Nowa wersja A+ pozbawiona złącza LAN oraz posiadająca jedno złącze USB i tylko 256MB pamięci RAM posiada teraz:

  Zegar RTC w Raspberry Pi

  Zegar czasu rzeczywistego (RTC) znajduje się w niemal każdym urządzeniu, zaczynając od aparatów cyfrowych, smartfonów, tabletów, kończąc na komputerach i serwerach. Dzięki zegarowi RTC nasze urządzenia mają aktualną godzinę nawet gdy nie są podłączone do zasilania. Niestety, popularny Raspberry Pi jest pozbawiony zegara czasu rzeczywistego a czas pobiera z internetu podczas uruchamiania, a co jeśli nasze urządzenie nie ma połączenia z internetem? Tu właśnie przydaje się zegar RTC.

  Raspberry Pi — więcej mocy na portach USB

  Chyba każdy użytkownik Raspberry Pi zauważył, że nieraz przy podłączaniu urządzeń do USB malina potrafi się zrestartować lub urządzenie jest niewidoczne lub nie działa. Winą jest małe natężenie jakie jest przydzielony na porty USB, które pozwala na rozdzielenie maksymalnie 600mA na wszystkie porty. Na szczęście społeczność znalazła na to dwa rozwiązania lecz tylko dla modeli B+ i RPi2.

  Raspberry Pi Zero — mały a wariat?

  Wielkim zaskoczeniem było ostatnio wydanie przez fundacje Raspberry Pi nowej miniaturowej wersji Raspberry Pi Zero, która jest o połowę mniejsza od dotychczasowej wersji A+ i bardzo tanią bo kosztuje tylko 5$. Zero posiada zminiaturyzowane porty USB oraz HDMI. Nie znajdziemy na niej niestety żadnej karty sieciowej czy złącz na kamerkę i LCD, lecz swoją wielkością i mocą nadrabia te braki.

  Niestety nie załapałem się na zakup pierwszej partii, która rozeszła się bardzo szybko.

  Raspberry Pi od Zera do 2 — sterujemy GPIO z linii poleceń

  Być może niektórzy z Was mają już od dłuższego czasu malinę, ale używają ją do prostych multimedialnych rzeczy typu odtwarzacz muzyki, czy filmów. Zastanawiałeś się może jak by tu zacząć sterować pinami GPIO w prosty sposób aby posterować jakimiś urządzeniami? Jest przecież tyle bibliotek i możliwości ale nie masz czasu uczyć się zawiłych funkcji bibliotek lub nie jesteś orłem w programowaniu.

  Raspberry Pi — dodajemy cyfrowe i analogowe złącza GPIO

  Choć samo Raspberry Pi posiada w większości przypadków wystarczającą ilość złącz GPIO, może się zdarzyć, że po jakimś czasie po prostu nam ich zabraknie lub zechcemy skorzystać ze złącz analogowych. Choć same Raspberry Pi nie posiada złącz analogowych, możemy za pomocą zewnętrznych układów (Expander) poszerzyć funkcjonalność naszej maliny. W tym celu pomóc mogą nam układy PCF8574 i PCF8591, które możemy podłączyć po magistrali I2C i w prosty sposób wysterować je za pomocą biblioteki wiringPi.