Start z intel Galileo - instalacja sterowników, firmware i dodatkowych pakietów dla Linuksa

Dzisiaj przedstawię opis instalacji sterowników dla systemu Windows, aby nasza płytka była widziana w systemie. Opiszę również instalację nowej wersji firmware oraz przygotowanie dodatkowych pakietów dla systemu Linux. Czyli pokrótce są to pierwsze zalecane kroki do wykonania po otrzymaniu naszego intel Galileo.

Instalacja Arduino IDE

IDE dostępne jest do pobrania ze strony Intela.
Należy go pobrać (w zależności od systemu) i rozpakować do dowolnego katalogu. Dla Windowsa najlepiej rozpakować na dysk C:\

Podłączenie intel Galileo

W pierwszej kolejności należy podłączyć zasilanie. Dopiero w kolejnym kroku podłączamy kabel USB do komputera. Jest to o tyle ważne, że producent ostrzega, że odwrotne podłączenie może uszkodzić płytkę, co moim zdaniem jest pierwszym dużym minusem płytki.

Instalacja sterowników

Drugi minus dla Intela jest za dość mozolną instalację sterowników dla płytki. Należy wykonać kilka dodatkowych operacji w systemie Windows, Mac OSX jak i Linux. Opiszę tylko instalację w systemie Windows 7 i 8. Co do opisu instalacji dla Linuksa i Mac OSX odsyłam do dokumentacji.

W pierwszym kroku należy skopiować plik usbser.sys znajdujący się odpowiednio w katalogu dla systemu:

Windows 7

C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository\mdmcpq.inf_amd64_neutral_fbc4a14a6a13d0c8\usbser.sys

Windows 8

C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository\mdmcpq.inf_amd64_d9e0b9c4fe044b4d\usbser.sys

i skopiować plik do katalogu

C:\Windows\System32\drivers

Po tym zabiegu wchodzimy do menadżera urządzeń. Na liście powinniśmy mieć w liście Inne urządzenia nierozpoznane urządzenie Gadget Serial V2.4 należy kliknąć na nim prawym przyciskiem myszy i wybrać "Aktualizuj oprogramowanie sterownika.." kolejno wybierając "Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu...." i wskazać katalog (gdzie rozpakowaliśmy IDE)

C:/arduino-1.5.3/hardware/arduino/x86/tools

i przycisnąć OK, a następnie potwierdzić instalację. Od teraz nasz intel Galileo powinien być widoczny w systemie.

Liczę, że z czasem instalacja sterowników będzie odbywać się automatycznie.

Aktualizacja Firmware

Ten krok nie jest wymagany, ale warto mieć zawsze najnowsze oprogramowanie, dlatego opłaca się co jakiś czas zaktualizować wersje firmware.

Uruchamiamy teraz pobrany program Arduino IDE (C:\arduino-1.5.3\arduino.exe), następnie z menu wybieramy Narzędzia>Port szeregowy>COM6 (w moim przypadku, ponieważ jest to port szeregowy podłączonego intel Galileo).

i dalej wybieramy Pomoc>Firmware Update

kolejno potwierdzamy

zostaniemy też poinformowani o wersji Firmware jaką mamy aktualnie na intel Galileo i jaka wersja jest dostępna

potwierdzamy i czekamy na zakończenie aktualizacji

po kilku minutach powinniśmy dostać informację o poprawnym zakończeniu aktualizacji

Linux - dodatkowe pakiety

intel Galileo posiada tylko 8MB pamięci na system Linux, dlatego brakuje tam podstawowych pakietów m.in. ALSA, V4L2, python, SSH, node.js oraz sterowników dla kart WiFi. Dzięki złączu microSD możemy rozszerzyć możliwości systemu i wgrać na kartę microSD dodatkowe narzędzia dla systemu.
Należy w pierwszej kolejności pobrać plik LINUX_IMAGE_FOR_SD_Intel_Galileo_v0.7.5.7z
a następnie na karcie microSD sformatowanej jako Fat32 rozpakować zawartość pobranej paczki 7z

Następnie odłączamy USB i zasilanie, wkładamy kartę microSD. Kolejno podłączamy złącze LAN od routera a potem zasilanie (przy podłączonym kablu USB do komputera karta sieciowa jest wyłączona).

Wystarczy teraz sprawdzić na routerze jaki adres dostała nasza płytka i zalogować się za pomocą putty poprzez ssh do naszej płytki podając jako użytkownika root (hasło jest puste). Następnie najlepiej ustawić hasło dla użytkownika root za pomocą komendy passwd.

Jak widać jest to Linux clanton o którym nie mogę znaleźć więcej informacji (poza samą stroną projektu https://www.yoctoproject.org/tools-resources). Chodzi mi np. o możliwość instalacji dodatkowych pakietów. Zapewne odbywa się to za pomocą zwykłej kompilacji.

W kolejnej części opiszę sposoby programowania płytki za pomocą Arduino IDE oraz z poziomu Linuksa.

Wcześniejsze części:

Jeśli znalazłeś błąd, zgłoś go w komentarzu, lub masz pomysł i chciałbyś, abym coś sprawdził, też o tym napisz.

Wpis powstał w ramach akcji DP i Intela "Przetestuj sprzęt od Intela" dlatego przy okazji dziękuję za dostarczenie płytki do testów.