Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Start z intel Galileo - instalacja sterowników, firmware i dodatkowych pakietów dla Linuksa

Dzisiaj przedstawię opis instalacji sterowników dla systemu Windows, aby nasza płytka była widziana w systemie. Opiszę również instalację nowej wersji firmware oraz przygotowanie dodatkowych pakietów dla systemu Linux. Czyli pokrótce są to pierwsze zalecane kroki do wykonania po otrzymaniu naszego intel Galileo.

Instalacja Arduino IDE

IDE dostępne jest do pobrania ze strony Intela.
Należy go pobrać (w zależności od systemu) i rozpakować do dowolnego katalogu. Dla Windowsa najlepiej rozpakować na dysk C:\

Podłączenie intel Galileo

W pierwszej kolejności należy podłączyć zasilanie. Dopiero w kolejnym kroku podłączamy kabel USB do komputera. Jest to o tyle ważne, że producent ostrzega, że odwrotne podłączenie może uszkodzić płytkę, co moim zdaniem jest pierwszym dużym minusem płytki.

Instalacja sterowników

Drugi minus dla Intela jest za dość mozolną instalację sterowników dla płytki. Należy wykonać kilka dodatkowych operacji w systemie Windows, Mac OSX jak i Linux. Opiszę tylko instalację w systemie Windows 7 i 8. Co do opisu instalacji dla Linuksa i Mac OSX odsyłam do dokumentacji.

W pierwszym kroku należy skopiować plik usbser.sys znajdujący się odpowiednio w katalogu dla systemu:

Windows 7C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository\mdmcpq.inf_amd64_neutral_fbc4a14a6a13d0c8\usbser.sys

Windows 8C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository\mdmcpq.inf_amd64_d9e0b9c4fe044b4d\usbser.sys i skopiować plik do katalogu C:\Windows\System32\drivers

Po tym zabiegu wchodzimy do menadżera urządzeń. Na liście powinniśmy mieć w liście Inne urządzenia nierozpoznane urządzenie Gadget Serial V2.4 należy kliknąć na nim prawym przyciskiem myszy i wybrać "Aktualizuj oprogramowanie sterownika.." kolejno wybierając "Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu...." i wskazać katalog (gdzie rozpakowaliśmy IDE)C:/arduino-1.5.3/hardware/arduino/x86/tools i przycisnąć OK, a następnie potwierdzić instalację. Od teraz nasz intel Galileo powinien być widoczny w systemie.

Liczę, że z czasem instalacja sterowników będzie odbywać się automatycznie.

Aktualizacja Firmware

Ten krok nie jest wymagany, ale warto mieć zawsze najnowsze oprogramowanie, dlatego opłaca się co jakiś czas zaktualizować wersje firmware.

Uruchamiamy teraz pobrany program Arduino IDE (C:\arduino-1.5.3\arduino.exe), następnie z menu wybieramy Narzędzia>Port szeregowy>COM6 (w moim przypadku, ponieważ jest to port szeregowy podłączonego intel Galileo).

i dalej wybieramy Pomoc>Firmware Update
kolejno potwierdzamy
zostaniemy też poinformowani o wersji Firmware jaką mamy aktualnie na intel Galileo i jaka wersja jest dostępna
potwierdzamy i czekamy na zakończenie aktualizacji
po kilku minutach powinniśmy dostać informację o poprawnym zakończeniu aktualizacji

Linux - dodatkowe pakiety

intel Galileo posiada tylko 8MB pamięci na system Linux, dlatego brakuje tam podstawowych pakietów m.in. ALSA, V4L2, python, SSH, node.js oraz sterowników dla kart WiFi. Dzięki złączu microSD możemy rozszerzyć możliwości systemu i wgrać na kartę microSD dodatkowe narzędzia dla systemu.
Należy w pierwszej kolejności pobrać plik LINUX_IMAGE_FOR_SD_Intel_Galileo_v0.7.5.7z a następnie na karcie microSD sformatowanej jako Fat32 rozpakować zawartość pobranej paczki 7z
Następnie odłączamy USB i zasilanie, wkładamy kartę microSD. Kolejno podłączamy złącze LAN od routera a potem zasilanie (przy podłączonym kablu USB do komputera karta sieciowa jest wyłączona).

Wystarczy teraz sprawdzić na routerze jaki adres dostała nasza płytka i zalogować się za pomocą putty poprzez ssh do naszej płytki podając jako użytkownika root (hasło jest puste). Następnie najlepiej ustawić hasło dla użytkownika root za pomocą komendy passwd.

Jak widać jest to Linux clanton o którym nie mogę znaleźć więcej informacji (poza samą stroną projektu https://www.yoctoproject.org/tools-resources). Chodzi mi np. o możliwość instalacji dodatkowych pakietów. Zapewne odbywa się to za pomocą zwykłej kompilacji.

W kolejnej części opiszę sposoby programowania płytki za pomocą Arduino IDE oraz z poziomu Linuksa.

Wcześniejsze części:

Jeśli znalazłeś błąd, zgłoś go w komentarzu, lub masz pomysł i chciałbyś, abym coś sprawdził, też o tym napisz.

Wpis powstał w ramach akcji DP i Intela "Przetestuj sprzęt od Intela" dlatego przy okazji dziękuję za dostarczenie płytki do testów.  

linux sprzęt oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
cyryllo   18 #1 10.02.2014 16:21

@teton gdzie tam "witaj świecie" :P Postaram się coś bardziej widowiskowego zrobić :)

wojtekadams   19 #2 10.02.2014 16:39

@cyryllo
czekaj czekaj ? Windows ? Co to ma być?

cyryllo   18 #3 10.02.2014 16:56

@wojtekadams no wiesz pod Linuksem to nie problem :P bo wystarczy podłączyć i nadać odpowiednie uprawnienia i tyle :) To co wojnę jakąś rozpoczynamy?

revcorey   8 #4 10.02.2014 18:11

Jak zawsze widzę te arudinowe ide to mnie odrzuca dobrze że jest plugin dla atmel studio i eclipse też można użyć.

mikolaj_s   15 #5 10.02.2014 19:04

Kicha z tym 8MB na system. Tak im żal był dać chociaż giga? Bardzo podważa to sens posiadania takiego układu.

KyRol   19 #6 10.02.2014 19:49

@cyryllo:

Ten Linux clanton maa kernel monolityczny tak jak Angström w BBB? Tam paczki można zainstalować komendą opkg, z tymże ostatnio niemiłosiernie wszystko mi się tam sypało :| Możesz klepnąć w terminalu dwa razy tab i winik tego przekleić na jakiegoś pastebina lub tym podobny serwis?

cyryllo   18 #7 10.02.2014 19:50

@mikolaj_s a co to za różnica. Malina w ogóle nie ma pamięci. Tu mamy chociaż podstawowy system no i złącza i biblioteki z Arduino R3. Jakby dodali jeszcze pamięć 1-2GB to cena poszła jeszcze w górę.

Kaleson   4 #8 10.02.2014 19:56

Czy ja dobrze widzę... to Windows, czy tylko taka nakładka graficzna?

cyryllo   18 #9 10.02.2014 19:58

@Kaleson nie to nie windows tylko android z nakładka :D

Kaleson   4 #10 10.02.2014 20:03

W takim razie prawdę głoszą, że jest duża fragmentacja. Tak czy siak kamień z serca :P

foreste   16 #11 11.02.2014 00:50

Nie ładnie ze intel dal pupy z sterownikami ale wpis dobry ;)

cyryllo   18 #12 11.02.2014 12:02

@foreste wystarczył by prosty instalator ale niestety nie pomyśleli o tym. Myślę że za jakiś czas przygotują taki pakiet lub sterowniki trafią do centrum aktualizacji Windowsa czy jak to się tam zwie ;)

@Kaleson i @wojtekadams tak to zwykły niezwykły Windows 8.1 :P Co w tym dziwnego? Czy jak już człowiek na desktopie nie używa łubuntu w domu to już jest odrzutnikiem? Wszędzie mama linuchy poza domem gdzie korzystam z 2 aplikacji, które wymagają windy. Mam też ubu i debiana ale jednak częściej używam w8.1 bo moim zdaniem jest wygodny.

  #13 11.02.2014 16:47

Ja niestety bardzo sceptycznie podchodzę do tej platformy, wersja jaką dostałem ni jak nie daje się zmodyfikować (upgrade firmware co jakis czas rzuca innym błędem ...).
Dodatkowo, wszystko jest zrobione tak aby utrudnić życie (np. brak standardowego gniazda host dla USB, wejście COM trzeba sobie podlutować do JACK). Człowiek trochę czuje się jakby dostał tesele ale mógł nią jechać maksymalnie 20km/h w dodatku na kablu.

Niewątpliwe zalety (niestety nieliczne) to
1) Gniazdo mini PCI
2) architektura inna niż ARM

Zastanawiające jest to opencv, które sugerowało by , że jest to platforma dedykowana do takich rozwiązań tymczasem podpięcie kamery to nie lada sztuka a wyświetlacz jaki jest możliwy to praktycznie TFT na USB choć korci mnie podpięcie kart VGA - PCI przez przejściówkę do mini PCI (ale czy wykryje).

Generalnie bardzo słabo (np. w porównaniu z takim cubieboard'em 2)

cyryllo   18 #14 11.02.2014 17:16

@reichel (niezalogowany) podany przeze mnie sposób upgrade firmware-u jest opcjonalny jest tez drugi sposób.
Mi brakuje tylko zwykłego systemu nie wbudowanego, np Debiana wtedy możliwości były by większe i łatwiejsze w wykonaniu. Zabawa z uruchomieniem kamery pod USB zapewne wiążę się z kompilacją sterowników i modułów i zapewne w niektórych modelach z re-kompilacją kernela.

KyRol   19 #15 11.02.2014 17:19

@reichel (niezalogowany):

Nie wnika co chciałeś skonstruować, ale jak już wcześniej wielokrotnie wspominałem, należy rozróżniać zastosowania płytek opieranych na mikrokontrolerze od płytek w zastosowaniu na mikroprocesorze, obawiam się, że miałeś na względzie to drugie, więc jeśli Ci tak bardzo zależy na x86 to mogłeś przemyśleć wybór pod kątem zakupu MinnowBoard http://www.minnowboard.org/technical-features/

cyryllo   18 #16 11.02.2014 23:14

@KyRol płytka ciekawa, ale widzę że ma tylko 8 GPIO no i ten sam system co w Galileo :)

  #17 12.02.2014 10:34

KyRol:
nie do końca zrozumiałeś najważniejszy przekaz (może nie jasno napisałem). Biorąc pod uwagę osoby początkujące (a dla takich tego typu zestawy są przeznaczone) nie jest to układ łatwy i przyjemny. Emulowanie tylko i wyłącznie arduino z taką mocą jest po prostu pomyłką, podejrzewam, że osoba początkująca będzie miała nawet spory problem z tym aby zapisała swój sketch w pamięci (wskazują na to pytania na rożnych forach). Druga, sprawa że na początku zawsze chce się zrobić coś widowiskowego aczkolwiek prostego (zatem nawet taka zabawa jak pseudo smart TV z RPi dla niektórych jest motorem do dalszego poznawania platformy). Swoją drogą nic nie chciałem zbudować a ocenić pod kątem początkujących, którym to później przekazuje.


cyryllo:
tak oczywiście wszystko jest możliwe ograniczają nas tylko czas i pieniądze (cha swoista zasada nieoznaczoności). Co do debiana to chyba gdzieś widziałem próby odpalenia na tej platformie (?!).
Skoro pada decyzja o dołączeniu opencv to aż się prosi aby przygotować coś dla początkujących aby skupili się na rozwiązaniu problemu z dziedziny computer vision a nie umiejętności kompilacji jądra ... nawet mogły by być to urządzenia oparte o układy intela :).

cyryllo   18 #18 12.02.2014 13:48

@reichel Rzeczywiście na communities.intel.com są jakieś wzmianki o próbach instalacji m.in. Debiana http://wiki.ros.org/IntelGalileo/Debian
Tylko jest to raczej proteza a nie stabilny system ;) ale do zabawy jak najbardziej.

KyRol   19 #19 15.02.2014 17:00

@reichel (niezalogowany):

No cóż, jak dla mnie obrałeś bardzo niezrozumiały sposób argumentacji. Ale dobrze, że chociaż skonkretyzowałeś swoją odpowiedź.

  #20 16.02.2014 15:10

Na Galileo można postawić swojego własnego Linuxa, budując go przy uzyciu Yocto.

  #21 16.02.2014 15:17

Na Galileo można postawić swojego własnego Linuxa, budując go przy uzyciu Yocto.

cyryllo   18 #22 24.02.2014 13:20

@Belussi (niezalogowany) wiemy o tym. Ale co z tego jak ZU nie wie jak przekompilować/zbudować swój system i dodać do niego dodatkowe pakiety.

  #24 16.07.2016 21:02

Mam problem, po wpisaniu ścieżki dostępu :C:\arduino-1.5.3-Intel.1.0.3\hardware\arduino\x86\tools (tak mam tam zainstalowaną dokładnie tą wersje ide) dostaje komunikat: nie można odnaleźć oprogramowania dla tego urządzenia