Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Wciskanie czegoś, czego nie chcemy

Ostano zakupowałem kilka laptopów dla klientów oraz doradzałem znajomym. Wybór sprzętu jest naprawdę wielki ale czy na pewno? No właśnie nie.

W czym problem? A w tym że nie każdy chce kupować laptopa z Windowsem lub z wybraną jej wersją (głównie na słabszych laptopach, czytać Vista). Wiem wiem powiecie, że użytkowników Linuksa jest tylko ~1%, a mało prawdopodobne, że ktoś będzie używał na nim FreeDOS-a, ale ostatnimi coraz więcej osób sięga po Linuksa z kilku względów m.in.
-za moja namową ;) (moje otoczenie)
-szukają bezpiecznego rozwiązania (wirusy i inne robale)
-darmowego rozwiązania
-stabilności i niezawodności

Komu polecam Linuksa? Osobom którzy chcą korzystać tylko z podstawowych aplikacji (www, muzyka, filmy, open office, email, gg, skype). Nie polecam zagorzałym maniakom gier (głównie nowości) choć uważam że na Linuksa jest dużo ciekawych gier no i mamy jeszcze wine.

Ale wracając do meritum sprawy, zakup laptopa bez systemu w dzisiejszych czasach jest trudny. Zwłaszcza jeśli podoba nam się dany model laptopa, a tu okazuję się że nie kupimy go bez Windowsa. „No przecież Windows jest gratis w laptopie” – tak przeważnie mówią sprzedawcy, ciekawe :) tylko szkoda że taki laptop kosztuję średnio o 300 zł drożej.

Aby zakupić taki sprzęt ja chcemy często (najlepszym wypadku) musimy poświęcić dużo czasu na szukaniu jak również oczekiwaniu na dostawę. No i ja się pytam gdzie tu jest Urząd Antymonopolowy? Czy też instytucja zajmująca się tym w Unii Europejskiej która zajmowała się ostatnio tak przesadnio IE i domyślnym instalowaniem w Windowsie?
Bo czasami czuję się tak jakbym szedł do sklepu i kupując kapcie był zmuszony zakupić dodatkowo różowe skarpetki, bo inaczej mogę zapomnieć o zakupie.

Czy wam też przeszkadza takie narzucanie? 

Komentarze

0 nowych
Dimatheus   23 #1 02.02.2010 16:18

Hej,

@ Czy wam też przeszkadza takie narzucanie?

Narzucanie, czy nie narzucanie? W sumie wydaje mi się, że nie w tym rzecz. Oczywiście zgadzam się z tym, że ciężko znaleźć teraz komputer, w którym nie jest zainstalowany żaden z systemów ze stajni MS. Nie jest opłacalna także jego "wymiana" - pisał o tym januszek na swoim blogu. Skąd więc słaba podaż takich komputerów? Najpewniej z niskiego popytu na takie produkty - skoro sam piszesz o ~1% użytkowników... Producentom po prostu nie opłaca się wypuszczać komputerów bez systemu lub z systemami alternatywnymi, gdyż nie cieszą się one wzięciem i prędzej czy później i tak do nich wracają. Co niektóre firmy produkujące laptopy startowały w przeszłości z takimi inicjatywami - niestety, bardzo szybko z nich się wycofały...

Pozdrawiam,
Dimatheus

Otaq   4 #2 02.02.2010 18:16

Mnie przeszkadza nie to, że wszędzie wciskają Windowsa, czy to że trudno znaleźć komputer z Linuksem (i tak wolę zainstalować dystrybucję wybraną przez siebie) ale to, że tak ciężko tego Windowsa oddać i otrzymać zwrot pieniędzy za niego. Przecież to jest na samym początku licencji...

sid25   4 #3 02.02.2010 19:49

ja też byłem zmuszony do kupna netbooka z windowsem i z różnego rodzaju śmiećmy zainstalowanymi razem z nim, a w zupełności wystarczył by mi ubuntu netbook remix, który testowałem na nim i wyśmienicie się sprawdzał

xomo_pl   24 #4 03.02.2010 08:08

"Czy wam też przeszkadza takie narzucanie?"

po części tak, ale to jest wolny rynek! tzn jeśli firma x ma ochotę sprzedawać laptopy tylko z windows, nie oferując ani linuxa ani bez systemu to ich sprawa, nic nikomu do tego....

fiesta   15 #5 03.02.2010 08:13

"Ostano zakupowałem" czy to coś, ma wiele wspólnego z kupą ?? ;)
Zawsze można ubiegać się o zwrot kasy za zakupiony soft, ale w praktyce to różnie bywa (czytaj notko blogowa powyżej).

byron_wolf   10 #6 03.02.2010 10:15

Na swoim lapciu ma zainstalowane i Windows i Linux. Codziennie korzystam z obu, z wina do pracy na oprogramowaniu medycznym a z lina do reszty. Bardziej niż narzucenie systemu przy zakupie denerwuje mnie 100 tysięcy doinstalowanych dodatkowych programów (część komercyjnych), z których i tak nie korzystam, a ich odinstalowanie zajmuje dużo czasu i robi bajzel w systemie...

Grzegorz®   6 #7 03.02.2010 12:38

@margo.net

[Jest to nieopłacalne, a w biznesie rządzą prawa ekonomii, a nie zachcianki gimnazjalistów. Zawsze zaskakuje mnie taka dziecinna naiwność i postawa rodem z komuny. Mi się należy, nic się nie należy, nie te czasy.]

Całkowita racja. Ale skoro dp daje możliwość blogowania, to gimnazjaliści się żalą. ;-) Z tym żaleniem to jeszcze pół biedy. Ale socjalistyczne myślenie, przez nieco starszych, to już tragedia.

Jaahquubel_   13 #8 03.02.2010 15:47

@margo.net
"w biznesie rządzą prawa ekonomii, a nie zachcianki gimnazjalistów"
Czyli co? Uważasz, że tylko gimnazjaliści mogą chcieć kupić laptopa z Linuksem? Zauważ, że między "chciałbym, żeby było" a "mnie się należy" jest kolosalna różnica.

sWeeT-Dżola ;)   6 #9 03.02.2010 17:35

Miej problem do producentów sprzętu a nie do MS. A linux to bezużyteczny jak dla mnie wodotrysk ;)

n-pigeon   5 #10 03.02.2010 20:15

@sWeeT-Dżola ;)
Taaa, kiedy taki problem miałby Linux powiedziałabyć "Linux **** bo nie obsługuje...", to się nazywa hipokryzja :)

@cyryllo

Zapomniałeś dodać że to dobry wybór również dla grafików, ponieważ Linux świetnie zarządza środowiskami wielowątkowymi oraz pamięcią, a ponad to jest o wiele lżejszy od Windy przy lepszym wyglądzie :) No i dla programistów, ale oni sami o tym wiedzą i prawdopodobnie lepszy byłby do tego OpenSolaris (ale z nim było by więcej problemów z uruchomieniem itp, ponieważ to bardzo specjalistyczny system).

  #11 04.02.2010 16:47

A czemu KE zajmuje się przeglądarką zainstalowaną w Windowsie a nie zajmuje się tym, jaki OS zainstalowany jest na komputerach? Czy to nie narusza wolnej konkurencji?

Gitma-Dżones ;<   4 #12 05.02.2010 18:47

@ StarWalker

Dokładnie!

Komputer ma być czysty czysciutki i płytka do wyboru, od czego cena też jest uzależniona.

@ sWeeT-Dżola ;)

Ja jestem bardzo zadowolony z linuxa, proste i szybkie

Arkadiuszzz   5 #13 11.07.2011 16:40

Dobry wpis ;)

lizard1982   1 #14 12.09.2013 13:58

Mnie najbardziej irytuje jak kupujesz jakiś nowy super laptop a tam Windows 8 - najgorsze gówno... Bez namysłu zainstalowałbym na takim laptopie Ubuntu.

lizard1982   1 #15 12.09.2013 14:08

Mnie najbardziej irytuje jak kupujesz jakiś nowy super laptop a tam Windows 8 - najgorsze gówno... Bez namysłu zainstalowałbym na takim laptopie Ubuntu.

lizard1982   1 #16 12.09.2013 14:09

"A czemu KE zajmuje się przeglądarką zainstalowaną w Windowsie a nie zajmuje się tym, jaki OS zainstalowany jest na komputerach? Czy to nie narusza wolnej konkurencji?"

Jasne, że narusza. Powinni się właśnie tym zająć, a nie przeglądarką jaka jest w Windowsie. Nawijmy to po prostu M$ monopol.

  #17 08.10.2013 14:05

Przy wolnym wyborze sytemu od którego cena laptopa mogła by wzrosnąć to zapewne większość naszych uczciwych rodaków wybrała by wersje bez systemu. Następnie poszukała by kogoś od "taniego systemu windows"