Trwa konkurs "Ogól naczelnego", w którym codziennie możecie wygrać najnowsze maszynki systemowe Hydro Connect 5 marki Wilkinson Sword.

Więcej informacji
Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Wciskanie czegoś, czego nie chcemy

Ostano zakupowałem kilka laptopów dla klientów oraz doradzałem znajomym. Wybór sprzętu jest naprawdę wielki ale czy na pewno? No właśnie nie.

W czym problem? A w tym że nie każdy chce kupować laptopa z Windowsem lub z wybraną jej wersją (głównie na słabszych laptopach, czytać Vista). Wiem wiem powiecie, że użytkowników Linuksa jest tylko ~1%, a mało prawdopodobne, że ktoś będzie używał na nim FreeDOS-a, ale ostatnimi coraz więcej osób sięga po Linuksa z kilku względów m.in.
-za moja namową ;) (moje otoczenie)
-szukają bezpiecznego rozwiązania (wirusy i inne robale)
-darmowego rozwiązania
-stabilności i niezawodności

Komu polecam Linuksa? Osobom którzy chcą korzystać tylko z podstawowych aplikacji (www, muzyka, filmy, open office, email, gg, skype). Nie polecam zagorzałym maniakom gier (głównie nowości) choć uważam że na Linuksa jest dużo ciekawych gier no i mamy jeszcze wine.

Ale wracając do meritum sprawy, zakup laptopa bez systemu w dzisiejszych czasach jest trudny. Zwłaszcza jeśli podoba nam się dany model laptopa, a tu okazuję się że nie kupimy go bez Windowsa. „No przecież Windows jest gratis w laptopie” – tak przeważnie mówią sprzedawcy, ciekawe :) tylko szkoda że taki laptop kosztuję średnio o 300 zł drożej.

Aby zakupić taki sprzęt ja chcemy często (najlepszym wypadku) musimy poświęcić dużo czasu na szukaniu jak również oczekiwaniu na dostawę. No i ja się pytam gdzie tu jest Urząd Antymonopolowy? Czy też instytucja zajmująca się tym w Unii Europejskiej która zajmowała się ostatnio tak przesadnio IE i domyślnym instalowaniem w Windowsie?
Bo czasami czuję się tak jakbym szedł do sklepu i kupując kapcie był zmuszony zakupić dodatkowo różowe skarpetki, bo inaczej mogę zapomnieć o zakupie.

Czy wam też przeszkadza takie narzucanie? 

Komentarze

0 nowych
Dimatheus   22 #1 02.02.2010 16:18

Hej,

@ Czy wam też przeszkadza takie narzucanie?

Narzucanie, czy nie narzucanie? W sumie wydaje mi się, że nie w tym rzecz. Oczywiście zgadzam się z tym, że ciężko znaleźć teraz komputer, w którym nie jest zainstalowany żaden z systemów ze stajni MS. Nie jest opłacalna także jego "wymiana" - pisał o tym januszek na swoim blogu. Skąd więc słaba podaż takich komputerów? Najpewniej z niskiego popytu na takie produkty - skoro sam piszesz o ~1% użytkowników... Producentom po prostu nie opłaca się wypuszczać komputerów bez systemu lub z systemami alternatywnymi, gdyż nie cieszą się one wzięciem i prędzej czy później i tak do nich wracają. Co niektóre firmy produkujące laptopy startowały w przeszłości z takimi inicjatywami - niestety, bardzo szybko z nich się wycofały...

Pozdrawiam,
Dimatheus

Otaq   4 #2 02.02.2010 18:16

Mnie przeszkadza nie to, że wszędzie wciskają Windowsa, czy to że trudno znaleźć komputer z Linuksem (i tak wolę zainstalować dystrybucję wybraną przez siebie) ale to, że tak ciężko tego Windowsa oddać i otrzymać zwrot pieniędzy za niego. Przecież to jest na samym początku licencji...

sid25   4 #3 02.02.2010 19:49

ja też byłem zmuszony do kupna netbooka z windowsem i z różnego rodzaju śmiećmy zainstalowanymi razem z nim, a w zupełności wystarczył by mi ubuntu netbook remix, który testowałem na nim i wyśmienicie się sprawdzał

xomo_pl   23 #4 03.02.2010 08:08

"Czy wam też przeszkadza takie narzucanie?"

po części tak, ale to jest wolny rynek! tzn jeśli firma x ma ochotę sprzedawać laptopy tylko z windows, nie oferując ani linuxa ani bez systemu to ich sprawa, nic nikomu do tego....

fiesta   15 #5 03.02.2010 08:13

"Ostano zakupowałem" czy to coś, ma wiele wspólnego z kupą ?? ;)
Zawsze można ubiegać się o zwrot kasy za zakupiony soft, ale w praktyce to różnie bywa (czytaj notko blogowa powyżej).

byron_wolf   10 #6 03.02.2010 10:15

Na swoim lapciu ma zainstalowane i Windows i Linux. Codziennie korzystam z obu, z wina do pracy na oprogramowaniu medycznym a z lina do reszty. Bardziej niż narzucenie systemu przy zakupie denerwuje mnie 100 tysięcy doinstalowanych dodatkowych programów (część komercyjnych), z których i tak nie korzystam, a ich odinstalowanie zajmuje dużo czasu i robi bajzel w systemie...

Grzegorz®   6 #7 03.02.2010 12:38

@margo.net

[Jest to nieopłacalne, a w biznesie rządzą prawa ekonomii, a nie zachcianki gimnazjalistów. Zawsze zaskakuje mnie taka dziecinna naiwność i postawa rodem z komuny. Mi się należy, nic się nie należy, nie te czasy.]

Całkowita racja. Ale skoro dp daje możliwość blogowania, to gimnazjaliści się żalą. ;-) Z tym żaleniem to jeszcze pół biedy. Ale socjalistyczne myślenie, przez nieco starszych, to już tragedia.

Jaahquubel_   13 #8 03.02.2010 15:47

@margo.net
"w biznesie rządzą prawa ekonomii, a nie zachcianki gimnazjalistów"
Czyli co? Uważasz, że tylko gimnazjaliści mogą chcieć kupić laptopa z Linuksem? Zauważ, że między "chciałbym, żeby było" a "mnie się należy" jest kolosalna różnica.

sWeeT-Dżola ;)   6 #9 03.02.2010 17:35

Miej problem do producentów sprzętu a nie do MS. A linux to bezużyteczny jak dla mnie wodotrysk ;)

n-pigeon   5 #10 03.02.2010 20:15

@sWeeT-Dżola ;)
Taaa, kiedy taki problem miałby Linux powiedziałabyć "Linux **** bo nie obsługuje...", to się nazywa hipokryzja :)

@cyryllo

Zapomniałeś dodać że to dobry wybór również dla grafików, ponieważ Linux świetnie zarządza środowiskami wielowątkowymi oraz pamięcią, a ponad to jest o wiele lżejszy od Windy przy lepszym wyglądzie :) No i dla programistów, ale oni sami o tym wiedzą i prawdopodobnie lepszy byłby do tego OpenSolaris (ale z nim było by więcej problemów z uruchomieniem itp, ponieważ to bardzo specjalistyczny system).

  #11 04.02.2010 16:47

A czemu KE zajmuje się przeglądarką zainstalowaną w Windowsie a nie zajmuje się tym, jaki OS zainstalowany jest na komputerach? Czy to nie narusza wolnej konkurencji?

Gitma-Dżones ;<   4 #12 05.02.2010 18:47

@ StarWalker

Dokładnie!

Komputer ma być czysty czysciutki i płytka do wyboru, od czego cena też jest uzależniona.

@ sWeeT-Dżola ;)

Ja jestem bardzo zadowolony z linuxa, proste i szybkie

Arkadiuszzz   5 #13 11.07.2011 16:40

Dobry wpis ;)

lizard1982   1 #14 12.09.2013 13:58

Mnie najbardziej irytuje jak kupujesz jakiś nowy super laptop a tam Windows 8 - najgorsze gówno... Bez namysłu zainstalowałbym na takim laptopie Ubuntu.

lizard1982   1 #15 12.09.2013 14:08

Mnie najbardziej irytuje jak kupujesz jakiś nowy super laptop a tam Windows 8 - najgorsze gówno... Bez namysłu zainstalowałbym na takim laptopie Ubuntu.

lizard1982   1 #16 12.09.2013 14:09

"A czemu KE zajmuje się przeglądarką zainstalowaną w Windowsie a nie zajmuje się tym, jaki OS zainstalowany jest na komputerach? Czy to nie narusza wolnej konkurencji?"

Jasne, że narusza. Powinni się właśnie tym zająć, a nie przeglądarką jaka jest w Windowsie. Nawijmy to po prostu M$ monopol.

  #17 08.10.2013 14:05

Przy wolnym wyborze sytemu od którego cena laptopa mogła by wzrosnąć to zapewne większość naszych uczciwych rodaków wybrała by wersje bez systemu. Następnie poszukała by kogoś od "taniego systemu windows"

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłaś naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.