Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

ownCloud - Twoja własna "chmurka" cz. 3 - Kalendarz, kontakty i załączniki - integracja z Thunderbirdem

OwnCloud posiada kalendarz, kontakty i pliki, które oparte są o protokoły DAV-owe. Dzięki nim możemy w dość prosty sposób zintegrować naszego klienta poczty Thunderbird z ownCloudem. W tym wpisie pokażę jak podłączyć kalendarze, kontakty oraz obsługę dużych załączników w Thunderbirdzie przy współpracy z ownCloudem.

Kalendarz

Za obsługę kalendarza w ownCloudzie odpowiada protokół calDAV. Aby możliwe było podłączenie kalendarza z ownClouda do Thunderbirda musimy zainstalować dodatek Lightning. Po instalacji dodatku możemy już przejść do zakładki z kalendarzami

i dodać nasz kalendarz z ownClouda.

Adres naszego zdalnego kalendarza kopiujemy z ustawień kalendarza w ownCloud,

następnie wybieramy e-mail do którego kalendarz ma być przypisany oraz jego nazwę.
Po zakończeniu nasz nowy dodany kalendarz będzie widoczny na liście kalendarzy, gdzie szybko możemy przełączać widoczne kalendarze.

Przy pierwszej synchronizacji będziemy proszeni o podanie nazwy użytkownika i hasła. Warto je zapisać w programie.

Kontakty

Za obsługę kontaktów ownClouda odpowiada protokół cardDAV. Aby podłączyć książkę adresową z ownClouda potrzebować będziemy dodatku SOGo Connector, który dodaje możliwość obsługi owego protokołu. Gdy już zainstalujemy dodatek możemy przystąpić do dodania książki adresowej.

Wchodzimy do menu książek adresowych Narzędzia>Książka adresowa i dodajemy zdalną książkę adresową.

W kolejnym oknie wpisujemy nazwę książki adresowej oraz link do naszej książki adresowej z ownClouda.
Link możemy znaleźć w konfiguracji książki adresowej w panelu ownCloud.
Od tej chwili możemy używać książki adresowej z ownClouda w Thunderbirdzie.

Przy pierwszej synchronizacji będziemy proszeni o podanie nazwy użytkownika i hasła (chyba, że wcześniej zapisaliśmy je przy kalendarzach). Warto je zapisać w programie.

Załączniki

Od jakiegoś czasu w Thunderbirdzie dostępna jest funkcja dużych załączników, które zamiast być wysyłane razem z wiadomością mogą być wgrywane na jedną z usług chmurowych (domyślnie dostępne Box i YouSendIt), zaś link do wysłanego pliku na chmurę zostaje dodany do treści e-maila. Dzięki przygotowanej przez społeczność wtyczki webDAV for Filelink jesteśmy w stanie dodać obsługę webDAV, z której korzysta ownCloud, dzięki czemu możemy podłączyć naszą własną chmurę i z niej serwować załączniki. Po zainstalowaniu wtyczki musimy dodać w ownCloudzie katalog i udostępnić go publicznie (kopiując sobie link do niego), a następnie dodać usługę wchodząc w ustawienia Thunderbirda i wybierając opcję załączniki i kolejno zakładkę Wychodzące.

Klikamy przycisk dodaj a następnie wybieramy webdav

wpisujemy adresy zarówno katalogu jak i linku publicznego.

Adres webdav katalogu (Service Location):

https://twojanazwadomeny.pl/remote.php/webdav/nazwakatalogu/

Wpisując zamiast nazwakatalogu nazwę katalogu jaki utworzyliśmy i udostępniliśmy

Publiczny link (Public Location):

https://twojanazwadomeny.pl/public.php?service=files&t=e3cf52840cb21334d0a70c90c6a5da82&download&path=//

gdzie wartość e3cf52840cb21334d0a70c90c6a5da82 to klucz jaki został wygenerowany przy udostępnieniu katalogu (kod jest w linku, który skopiowaliśmy)

i klikamy na przycisk Skonfiguruj konto. Gdybyśmy nie mieli już ustawionego synchronizowania kalendarza czy kontaktów zostaniemy poproszeni o login i hasło do zasobu (chyba, że nie zapisalibyśmy hasła do kalendarza czy kontaktów). Polecam zapisać je w programie.

Od teraz za każdym razem, gdy będziemy wysyłać jakieś większe załączniki, będziemy pytani o to, czy wysłać je na chmurę.

Podczas wczytywania pliku pojawia się przycisk potwierdzenia automatycznego wysyłania plików na chmurę.

Po zakończeniu wczytywania do wiadomości dodawane są linki z informacjami o dodatkowych załącznikach.

Obecnie opcja ta jest raczej przystosowana do dwóch przypadków. Albo udostępniamy taki katalog publicznie, wtedy każdy może z takiego linku usunąć tylko nazwę pliku i wtedy zobaczy całą zawartość katalogu. Lub możemy ustawić katalog jako zabezpieczony hasłem i tylko osoba mającą hasło będzie mogła pobrać plik. Wszystko zależy od zawartości, jaką chcemy wysłać i od tego, czy jest ona poufna.

Przydatne linki:

Wcześniejsze części:

 

oprogramowanie internet porady

Komentarze

0 nowych
  #1 29.06.2014 06:30

Ciekawy poradnik. Przyda się na pewno zwłaszcza, że ostatnio zacząłem działać z owncloud.
Szukając rozwiązania mojego problemu (o czym poniżej) natrafiłem na wpis blogowy, który z grubsza wyjaśnia kilka kwestii odnośnie instalacji i przygotowania owncloud do pracy. Napisane jest także jak zwiększyć wielkość wgrywanego pliku ponad limit.

http://geek-admin.blogspot.com/2014/01/owncloud-na-raspberry-pi.html

Wracając do mojego problemu, nie wiem w jaki sposób zintegrować OpenID z woncloud, aby można było się logować za jego pomocą na nasze konto. Przetrząsnąłem już chyba wszystkie fora, ale rozwiązania póki co nie znalazłem. Może autor wie jak ustawić?

aeroflyluby   16 #2 29.06.2014 07:51

Taki ten owncloud fajny, że zainstalowałem. Teraz nie mogę shareować plików bo 'nie' - enigmatyczny błą mówiący o braku chmury. Ale z usera dodającego plik można pobrać.
I to by bylo na tyle w opensourcowych rozwiązaniach

KyRol   19 #3 29.06.2014 09:23

@aeroflyluby: Następnym razem weź się za to na trzeźwo.

marrrysin   7 #4 29.06.2014 12:08

OwnCloud to naprawdę niezła idea, z chęcią pozbyłbym się gmaila i siedział tylko na nim - jeden szczegół, brak fajnego interfejsu poczty. Zbytnio przyzwyczaiłem się do Gmaila i niestety - przesiadka na cokolwiek innego wymagałoby ode mnie zbyt wielu wyrzeczeń... Zaś samo trzymanie kalendarza i kontaktów "obok" maila mija się z celem, prywatnej chmury też na razie nie potrzebuję...

cyryllo   18 #5 29.06.2014 12:30

@aeroflyluby jeśli zainstalowałeś sobie oC na hostingu to może nie działać wszystko bo dostawcy Hostingów blokuja za dużo no i najważniejsze nie wszystkie moduły php-a mają włączone lub zainstalowane. Jeśli instalowałeś na swoim serwerze to czy wszystko zainstalowałeś dobrze głównie moduły wymagane. No i jakiej wersji używasz.

KyRol   19 #6 29.06.2014 12:37

@aeroflyluby: Jak chcesz przetestować na hostingu, załóż bezpłatne konto na openshift.com - wersja darmowa nie zrywa czapek z głów jeśli chodzi o prędkość działania, ale przynajmniej zainstalujesz OC bezbłędnie z poziomu kreatora.

  #7 29.06.2014 19:01

niezłe ! teraz przydało by się to wdrążyć razy 2tysiace :/

cyryllo   18 #8 29.06.2014 23:12

@alaskian (niezalogowany) z tego co wiem nie ma dodatku do integracji ownClouda z OpenID. Wiem że jest dla oauth googla.

cyryllo   18 #9 29.06.2014 23:16

A jednak jest jakiś plugin https://github.com/owncloud/apps/tree/master/user_openid_provider nie testowałem i nie miałem okazji go konfigurować

djgrzenio   9 #10 30.06.2014 11:07

@marrrysin masz tam roundcuba ktory jest naprawde spoko i masa pluginów, a jest tez skin wygladający jak gmail ale chyba za 5 euro

marrrysin   7 #11 30.06.2014 11:47

@djgrzenio
Roundcube jest dla mnie tak maksymalnie nieczytelny jak się tylko da... O skinie nic nie słyszałem.

cyryllo   18 #12 30.06.2014 11:49

@marrrysina wg mnie właśnie on jest najbardziej czytelnym panelem z wszystkich darmowych :)

jaras67   3 #13 30.06.2014 15:30

@aeroflyluby
Fajnie się windowsiarz poci nad prostą rzeczą jaką jest chmura. To zwykły rsync znany od lat 90-tych. Windowsiarze zawsze w tyle.

cyryllo   18 #14 30.06.2014 16:43

@jaras67 pijesz do mnie?

cyryllo   18 #15 30.06.2014 16:55

@jaras67 nie wiem czy umiesz czytać ale w tym wypadku mowa nie o rsync a o caldav, carddav i webdav wiec ni ma sie to do rsynca. Same ownCloud korzysta z csync. Jeśli uważasz że rozwiązanie rsync to chmura to ci winszuje intelektu.

Autor edytował komentarz.
bipocich   3 #16 23.10.2014 23:39

Warto zaznaczyć, że SOGo Connector od wersji 24.0.7 działa poprawnie dopiero po zainstalowaniu Lightning (dwa dni się z tym męczyłem;P).