Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

ownCloud - Twoja własna "chmurka" cz1. Wstęp

Ilu z nas używa usług dostępu do plików takich jak Dropbox, SkyDrive czy Google Drive, domyślam się że większość czytelników dobrych programów. Czy nie zastanawialiście się nad tym czy moglibyście sami zbudować sobie taka usługę na swoim komputerze, serwerze czy hostingu? Jeśli myśleliście o tym a nie natrafiliście na aplikację ownCloud to zapraszam do przeczytania czym jest oraz jak zainstalować własną "chmurkę".

ownCloud jest aplikacją webową napisaną w PHP na licencji AGPLv3, pozwalającą stworzyć osobistą "chmurę" z dostępem do plików (dokumentów tekstowych, wideo, muzyki i zdjęć), kontaktów i kalendarzy z każdego miejsca za pośrednictwem internetu. W łatwy sposób można ją zainstalować na własnym komputerze, serwerze czy na praktycznie każdym hostingu posiadającym Apache2, nginx i ligttdp, PHP5.3+ oraz bazę MySQL, PostgreSQL lub SQLite.

Dostęp do plików możliwy jest nie tylko poprzez przeglądarkę, ale również przez protokół WebDAV, część aplikacji zarówno desktop-owych, jak i mobilnych posiada obsługę dodawania zasobów z wykorzystaniem tego protokołu. W łatwy sposób można udostępnić pliki wewnątrz chmury pomiędzy grupami i pojedynczymi użytkownikami, jak również publicznie z zabezpieczonym hasłem dostępu oraz czasu dostępności linku. Możliwe jest również montowanie innych zasobów i usług dyskowych m.in. FTP, DropBox, SkyDrive czy Google Drive.

Bezpieczeństwo przechowywania plików zapewnia wersjonowanie plików wraz z szyfrowaniem całego katalogu użytkownika. Dzięki możliwości szyfrowania plików żaden z administratorów nie ma do nich dostępu, tylko ty masz dostęp do swoich plików. Obsługa wersjonowania plików, ułatwia kontrole nad zmianami w plikach i zawsze będziesz mógł wrócić do wcześniejszej wersji twojego pliku wtedy gdy będziesz tego potrzebować. Posiada również kosz na usunięte pliki, które w łatwy sposób można przywrócić.

Dostępne są klienty owncloud-a dla systemów Windows, Mac OS X, Linux, Androida oraz iOS. Dzięki tym klientom można synchronizować wybrane katalogi czy pliki pomiędzy komputerem, smartphone'm a "chmurką".
Klient dla komputerów pozwalają synchronizować wybrane katalogi pomiędzy "chmurką" a naszymi komputerami (nazwy katalogów nie muszą być takie same), zaś klient dla smartphone'ów pozwala synchronizować wybrane pliki oraz posiada funkcję automatycznego wysyłania zrobionych zdjęć bezpośrednio do naszej "chmurki".

ownCloud oprócz dostępu do plików, pozwala nam na zarządzanie kontaktami, kalendarzami i zakładkami. Posiada synchronizację kontaktów i kalendarzy z urządzeniami mobilnymi i aplikacjami na komputerach poprzez protokoły calDAV i cardDAV. ownCloud umożliwia zarządzanie grupami kalendarzy oraz udostępnianiem ich wybranym użytkownikom i grupom.

ownCloud posiada również webowy odtwarzacz muzyczny, dzięki czemu możemy posłuchać swojej kolekcji muzyki również u znajomych czy w pracy. A dzięki serwerowi Ampache możemy słuchać muzyki na swoim telefonie z Androidem (Just Player, Ampache.net), iPhone'em (iAmpache), BlackBerry'm (Ampacheberry) jak również na PC-ie (amarok, Rhythmbox, Winamp).

ownCloud posiada prostą galerie zdjęć w której możemy przeglądać swoje zdjęcia oraz udostępnić je innym użytkownikom.

Po zniknięciu Google Reader-a przydać się może również aplikacja News (Akualności) dzięki której możemy subskrybować i zarządzać kanałami RSS zarówno w przeglądarce www jak i na naszym Androidzie.

ownCloud posiada wiele przeróżnych dodatkowych aplikacji m.in aplikację dokumenty (w wersji 6 ownCloud) do grupowej edycji dokumentów odf, prosty grupowy edytor tekstowy bazujący na Cloud9 IDE wspierający 35 języków programowania z podświetlaniem składni, wsparcie dla plików PDF i ODF dzięki któremu bezpośrednio w ownCloud przeglądniemy pliki PDF i ODF (libreoffice, openoffice), wygodną galerie zdjęć z shoutbox-em, odtwarzacz plików muzycznych oraz wideo oraz kilka innych funkcjonalności, dzięki dodatkowym wtyczkom, łatwym do włączenia z poziomu ustawień.

Instalacja ownClouda

Instalacja na zwykłym hostingu nakłada pewne ograniczenia z wysyłaniem plików większych niż ustawił to provider. Tylko niektóre hostingi pozwalają na instalację i użytkowanie ownCloud-a. Dlatego warto skorzystać z dedykowanych hostingów ownCloud-a lub z własnego serwera dedykowanego lub vps-a.

Instalacja polega na pobraniu paczki z ownCloud-em i rozpakowaniu go a następnie przesłaniu go na nasz hosting za pomocą np. ftp. Następnie musimy stworzyć bazę danych w naszym panelu hostingowym. Dopiero wtedy zabieramy sie za naszą instalacje "chmurki" wchodząc na nasz adres naszej strony (przypuszczam że skopiowaliśmy nasza "chmurkę" do katalogu ownCloud na naszym hostingu) twojadres.pl/ownCloud

Naszym oczom ukaże się okno instalacji w którym musimy podać nasz login z hasłem, wybrać rodzaj bazy oraz podać dane do naszej utworzonej wcześniej bazy. (chyba że użyjemy bazę sqlite wtedy nie musimy podawać danych do tej bazy).

Opis instalacji na własnym serwerze podany jest poniżej w linkach.

Linki:

 • Opis instalacji ownCloud na serwerze
 • Oficjalna strona projektu ownCloud
 • Strona polskiej społeczności ownCloud
 • Lista polskich dostawców hostingów i kont ownCloud
 • Lista zagranicznych dostawców kont i hostingów ownCloud
 • W kolejnej części pokażę jak wygląda panel www oraz opiszę konfigurację i instalację dodatkowych aplikacji. Pokaże również jak podłączyć m.in. dropboxa oraz inne usługi do naszego konta ownCloud. 

  windows linux oprogramowanie

  Komentarze

  0 nowych
    #1 30.10.2013 23:01

  Jak dla mnie największa wada tego rozwiązania to brak delta sync.

  cyryllo   18 #2 30.10.2013 23:06

  Tylko wydaje mi się że delta sync to rozwiązanie M$ czyli zamknięte.

    #3 30.10.2013 23:36

  opera unite :)

    #4 30.10.2013 23:37

  1) gdzie stoją serwery tych polskich hostingów?
  2) czy opcja do ściągania plików do własnej chmury przez podanie linku (bez uprzedniego ściągania pliku na własny komputer) jest in-the-box czy tak jak kiedyś możliwość taka dostępna jest przez zewnętrzny plugin?

    #5 30.10.2013 23:58

  @cyryllo:
  No nie bardzo, bo taki dropbox ma takie rozwiązanie.

  KyRol   19 #6 31.10.2013 01:08

  Ja do dostawców dodałbym OpenShift.com od RedHata. Można założyć tam konto darmowe, w ramach którego mamy 3 sloty po 1GB na dane. Na pewno dobra sprawa jak ktoś operuje GITem albo chce się nauczyć pracy w środowiskach terminalowych. W ramach panelu webowego OpenShift możemy także wyklikać instalację OwnCloud.

  W samym Own Cloud mnie się bardzo spodobał najnowszy ficzer - możliwość edycji plików odf w OC. Wiadomo, że to początki, ale w końcu można pracować z otwartym formatem, a nie użerać się z wynalazkami od korpozjadów, którzy nie dość, że każą sobie płacić, to jeszcze ciągną o nas informacje za darmo...

  @lukasamd (redakcja):
  Jak nie bardzo, jak bardzo, wyraźnie jest napisane, że jest to rozwiązanie własnościowe od m$... http://en.wikipedia.org/wiki/DeltaSync

  LordRuthwen   6 #7 31.10.2013 08:53

  Co do owncloud jest to dość wygodne rozwiązanie w przypadku używania na kilku komputerach, przykład: drę coś w robocie, synchronizuję do chmury, przychodzę do domu i mam bo tam się też samo zaciąga.
  Nie polecam używania tego wynalazku do przenoszenia stanów gry z kompa na kompa (robiłem tak na przykładzie Wiedźmina 1), gdy ktoś np gra raz na jednym raz na drugim, pliki stanu gry... cóż, nie nadawały się do użytku.

  dragonn   11 #8 31.10.2013 09:17

  @cyryllo no nie bardzo, poza tym że dropbox to ma, to w informatyce paczki delta są równie często wykorzystywane np. do aktualizacji systemu.

    #9 31.10.2013 09:47

  delta sync ma i m$ i dropbox i jeszcze inni pewnie. Być może to kupili. Dajcie jakiś dobry opis co to delta sync robi takiego ciekawego.

  oC jest OS aplikacją która pomału się rozwija, nie można od razu mówić, że jest lepsza od DB czy SD. Ale jednym plusem jest to że możemy zainstalować na swoim serwerze i żadna inna firma nie ma do tego dostępu. Sorki ale czytaliście kiedyś warunki regulaminu np dropboxa?

  cyryllo   18 #10 31.10.2013 10:24

  @jatylko pytam
  ad1. Jak można samemu sprawdzić są to serwery we francji i w niemczech.
  ad2. Jęsli ktoś ci udostępni pliki to widzisz je na swoim koncie ownCloud (o ile jestecie na tej samj chmurce)

  @dragon, @lukasamd Jak już wspominałem Delta sync jest zamkniętym rozwiązaniem M$ i to że ownCloud nie ma tego i nie będzie mieć jest rzeczą normalną. Z tego co się orientuje to delta sync jest jakimś mechanimem do pracy w trybie offline? poprawcie mnie jesli się mylę.

  A to czym ownCloud może się pochwalić to możliwość instalacji go na serwerach firmowych. Sami mamy kontrolę czy chmura ma być dostępna publicznie czy tylko w sieci firmowej. Jak wiadomo są firmy które nie mogą trzymać swoich dokumentów poza swoją siedzibą lub oddawać je innym firmom. Takie mają wymagania, a ownCloud wydaje się dla nich idealnym narzędziem.

  Sam używam ownClouda już od wersji 3 i obecnie używam już tylko tej chmurki. Jest wygodna i dane mam na swoim serwerze domowym.

  beruniu   2 #11 31.10.2013 10:40

  OwnCloud jest fajny jak się ma własny serwer w domu lub firmie, można wtedy ludziom tworzyć konta albo wysyłać komuś pliki i to na prawdę duże.
  Mi się nie podoba jakoś nazywanie tego chmurą bo dla mnie to wygląda jak zwykły panel do zarządzania plikami napisany w php. Ale może się nie znam i to właśnie chmura :)

    #12 31.10.2013 10:53

  @cyryllo, KyRol:
  Sorki, walnęło mi się chyba przez późną porę.
  Miałem na myśli delta updates. Tej funkcji niestety nie ma w ownCloud:

  https://github.com/owncloud/mirall/issues/179

  k.palka.pl   2 #13 31.10.2013 11:06

  Używam OwnCloud na serwerze firmowym, mnie to zastępuje mapowanie dysku sieciowego w Windowsach. Jedyna bieda to klient na androida, który delikatnie mówiąc oferuje mało funkcjonalności. Nie udało mi się połączyć kontaktów i kalendarza OwnCloud z androidem. Podobnie nie udało mi się odpalić muzyki przez Ampache, telefon widzi pliki nie daje rady ich otworzyć.

    #14 31.10.2013 11:25

  2) chodziło mi raczej o mozliwość ściągnięcia czegos z innej strony www (taki downloader) a nie chmury czy czyjegoś konta, kiedyś w jednym z hostingów był taki plugin, ale po pewnym czasie mozliwość korzystania z takiego plugina dołączyli do konta premium

  cyryllo   18 #15 31.10.2013 11:39

  @k.palka.pl Klient na andka jest ubogi, ale z tgo co wiem szykuje się spory progres (wiem bo tłumaczę go na polski i wiem co będzie w przyszłych wydaniach ;)) Polecam jakiś program do synchronizacji z obsługą webdav. Co do kontaktów i kalendarza ja używam caldav-sync ora carddav-sync (obydwa płatne ale działają bardzo dobrze).

  @beruniu dlatego dałem chmurka w cudzysłowiu bo aby była to prawdziwa chmurka treba by było zrobić jeszcze replikację na poziomie systemu.

  cyryllo   18 #16 31.10.2013 11:43

  @lukasamd to już co innego :) . Może kiedyś wprowadzą DU bo to by znacznie przyśpieszyło synchronizację. Ale jak wiadomo nie jest łatwo taką funkcjonalność wprowadzić.

  cyryllo   18 #17 31.10.2013 11:49

  @jatylkopytam jest ten dodatek nazywa się oCDownload tylko muszisz go sam doinstalować bo nie ma go w domyślnie dodanych aplikacjach.

    #18 31.10.2013 12:12

  Cyryllo widzę,że lubisz narzędzia pracy takie jak Ja. Za pewnie o tym słyszałeś i testowałeś jak "fog project".

  KyRol   19 #19 31.10.2013 12:16

  @jatylkopytam: Zależy co chcesz ciągnąc. Jeśli chcesz sobie zrobić coś w rodzaju kopii lustrzanej (z serwera na serwer), to powiem, że zależy to od miejsca, z którego ciągniesz pliki. Przykładowo, serwisy oferujące pobieranie plików częstokroć generują linki i w takich przypadkach wypada posłużyć się wtyczką, o której pisał @Cyryllo. Niemniej czasem jest tak, że chcąc coś pobrać (np. częstokroć to są obrazy z dystrybucjami GNU/Linux), to masz też wbudowaną w OC opcję do pobierania statycznych linków.

    #20 31.10.2013 12:44

  Szkoda że autor nie napisał jak ogromną ilość błędów i niedopatrzeń ma OwnCloud
  Mam go na własnym serwerze od ponad pół roku i z każdym nowym wydaniem mam gasnącą nadzieję że może tym razem zacznie działać prawidłowo.
  Fakt ma ogromna ilość wtyczek i funkcji, ale na nic to wszystko jeżeli podstawowe mechanizmy zapewniające integralność danych kuleją.
  Nadal go testuję i używam, ale nie wrzucam tam absolutnie żadnych ważnych plików.
  Ciągłe błędy w synchronizacji, przestoje, albo zapominanie o zsynchronizowaniu jakichś plików.
  Byłbym naprawdę bardzo nerwowy gdybym w OwnCloudzie trzymał ważne pliki, np źródła programów nad którymi pracuję.

  Klient potrafił np przywrócić starsze wersje plików po synchronizacji, czyli zapisujesz coś, przejdzie synchronizacja i masz to co było wcześniej, albo tworzy fałszywe pliki konfliktów. Nie potrafi skasować niektórych katalogów.
  Teraz z wersją klienta 1.4 jest już nieco lepiej, ale nadal to pole minowe.
  Jedyne co można zrobić to cierpliwie zgłaszać znalezione błędy mieć nadzieję że to w końcu zacznie działać.

  Natomiast gdyby ten soft działał prawidłowo to bez mrugnięcia oka bym zrezygnował i pokasował konta na dropboxach i innych takich i przeszedł na Ownclouda

    #21 31.10.2013 12:44

  Świetny wpis.

    #22 31.10.2013 13:02

  Właśnie mi chodzi bardziej o linki statyczne np. dystrybucje Linuksa, jakieś instalki, archiwa zip/tar, jakieś manuale w pdfach itp. raczej plików ze skrytek internetowych (np. albumów lub filmów) nie zamierzałbym na chmurze trzymać. Po prostu czasami coś fajnego wpadnie w sieci w oko i zamiast marnować własny transfer wolałbym sobie to od razu wrzucić na chmurę. Czasami też ciągniecie distra z oryginalnej strony idzie strasznie powoli a po zgraniu do chmury i dopiero potem na własny komputer może przyspieszyć cały proces.

  cyryllo   18 #23 31.10.2013 13:15

  @Kichaaaaaaa Nie nie testowałem :P Ale narzędzie dość ciekawe :) Będę miał je na uwadze jak będę potrzebować takiego narzędzia ;)

  k.palka.pl   2 #24 31.10.2013 14:43

  @cyryllo
  Webdav faktycznie załatwia sprawę ale nie wiem jak Tobie bo u mnie działa koszmarnie wolno

    #25 31.10.2013 15:16

  @cyryllo
  Na jakim sprzecie tego uzywasz? Na TP-LINK 1043ND z OpenWRT to tak muli, ze poprawnie chodzi tylko kalendarz. Poza tym na razie nie udalo mi sie zwiekszyc dopuszczalnej wielkosci pliku powyzej 2MB. Zmaina w configach PHP nie skutkuje. Zrezygnowalem z tego. Zamiennie uzywam OpenVPN + samba + dysk USB do routera, na tym wyciagam 1MB/s (ok. 10Mb/s). Na tym przepychalem ponad 40GB bez bledow.
  Jakie masz predkosci transferu, jakie dopuszczalne wielkosci pliku?

  Wacuś Zagłada   6 #26 31.10.2013 16:15

  Miałem krótki romans z OłnChmurą. Postawiłem to na routerze i badałem. Nie wiem poczemu autorzy dali temu tworowi numerek wersji 5 (6 za niedługo), bo wg mnie to powinna być najwyżej 0.5 alpha.

  Interfejs muli niemiłosiernie. Po wyłączeniu prawie wszystkich wtyczek i zostawieniu podstawowej funkcjonalności synchronizacji plików jest o połowę lepiej, ale to i tak mile morskie do jakiejś znośnej pracy. Nie wiem, co to oprogramowanie wyprawia, ale pod jego działaniem demon PHP z zaskakującą częstością wali mordą o skały i trzeba go potem zbierać.

  Klient synchronizacji zaś sam w sobie jest sztuką tragikomiczną - nie można polegać na wskaźniku synchronizacji, dane synchronizacji plików często nie zgadzają się ze stanem faktycznym, sam program zaś potrafi zdechnąć w locie w zupełnie losowym momencie i korzysta z tego przywileju ile wlezie.

  Globalny betatest. Nie wyobrażam sobie stosowania tego półproduktu nawet przez hobbystów, o jakimkolwiek komercyjnym użytkowaniu nie wspominając. Tym bardziej zdziwiony jestem jak wiele usług opartych o OwnCloud jest dostępnych za $. Albo ich oprogramowanie jest ciężko pomodyfikowane, albo mają jakieś nieziemskie serwery, albo ja czegoś nie rozumiem. Tymczasem Cubby ma się dobrze i jeszcze sobie u mnie podziała.

  Wawrzino   8 #27 31.10.2013 18:03

  Bardzo przydatny tekst, w przyszłości zamierzam postawić w domu własny mini-serwer i taki OwnCloud może być bardzo użyteczny.

  cyryllo   18 #28 31.10.2013 19:59

  @k.palka.pl no obecnie webdav w oC jest mozolny z dużą ilością małych plików (pracują nad poprawa tego).

  @inż. Mamoń ja mam to postawione na HP Microserver :) więc nie ma co tego porównywać do Routera Swego czasu testowałem tez na Raspberry Pi i dało się to jakoś używać.

  @Wacuś Zagłada ale to nie jest oprogramowanie na router :P więc czego chcesz. Mi tam działa wszystko bez problemu. Zapewne nie działało ci wszystko z prostego powodu starej wersji PHP-a oC wymaga przynajmniej wersji 5.3 a z doświadczenia wiem że 5.4 must have :P a jakoś nie wierzę że miałeś nowy php na routerze ;)

  Pisząc o tym że oC źle działa na routerze to tak jakbyś pisał że serwer bazy oracle nie działa ci na raspberry Pi :)

  cyryllo   18 #29 31.10.2013 20:00

  @Jancik44 jaka masz wersję php-a? i domyślam że masz debiana na serwerze?

  DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #30 31.10.2013 23:10

  Chmurka kojarzy mi się tylko z jednym. If you know what i mean ;) A chmura to już inna bajka ;)

  cyryllo   18 #31 01.11.2013 11:25

  @DjLeo yep I know what you mean ;)

    #32 03.11.2013 22:24

  @cyryllo
  Tak, mam debiana, a konkretniej raspbiana, bo to RaspberryPi, PHP wersja 5.4.4-14+deb7u3 do tego mam załączony cache APC.
  System zainstalowany na zewnętrznym dysku USB więc chodzi w miarę szybko, rewelacji nie ma ale da się pracować.

  Wacuś Zagłada   6 #33 03.11.2013 22:56

  @cyryllo: routery są różne. Jedne do postawienia gdzieś i zapomnienia hasła, inne do troszkę potężniejszych rzeczy, np. postawienia serwera www, stremowania i masy innych usług. Taki właśnie miałem na myśli. Niektórzy zwykli to NASami nazywać. Jeśli oC nie jest tworzony choćby trochę z myślą o tego typu urządzeniach, to kupowanie komercyjnego hostingu do postawienia sobie chmury mija się z celem. Równie dobrze za te pieniądze można sobie wykupić abonament w Cubby, SugarSync i czym tam kto lubi.

  Na moim routerze (NASie?) PHP stoi zawsze najświeższy, jaki można pobrać z repo Entware. Obecnie jest to 5.4.17. Gdy testowałem oC, to też było coś z linii 5.4, więc to nie PHP było tutaj problemem. Przetrząsałem różne czeluście netu w poszukiwaniu rozwiązań i trików optymalizacyjnych. Nie było tego wiele, za to dużo więcej można się było dowiedzieć o czyhających wszędzie bugach.

  Załóżmy jednak na chwilę, że od strony serwera jest koncertowo - i tak wszystko pokłada na dechy klient. Ubogi w funkcje, mało pomocny w informacji na temat tego, co się aktualnie dzieje, zżerający więcej ramu niż klienty komercyjnych usług, za to zdecydowanie mniej komfortowy w użytkowaniu i okrutnie niestabilny.

  Zaklinanie rzeczywistości niewiele tu pomoże. Jak się wyraził niezalogowany Jancik44, do jakiegokolwiek poważnego zastosowania jeszcze tu daleko. IMHO twórcy powinni się raczej skupić na ponaprawianiu błędów i optymalizacji, miast na dorzucaniu niedopracowanych ficzerów.

  Murphy   3 #34 04.11.2013 09:47

  Już myślałem, że będę ownCloud instalował, ale po przeczytaniu komentarzy chyba zostanę przy SSH i Unison http://www.cis.upenn.edu/~bcpierce/unison/

  cyryllo   18 #35 04.11.2013 10:55

  @Wacuś Zagłada ja mam zainstalowany na swoim NAS-ie (2x1,3GHz) i śmiga bardzo szybko. Nas nasowi nie równy. Podaj specyfikację tego twojego nas-a.

  Co do stabilności to powiem że w końcowych wersjach 4 już używałem go z ważnymi plikami. Pierwsze wersję 5 tylko testowałem bo miały masę błędów. W tej chwili jest już wg mnie stabilny (oC 5.0.12) na tyle że ufam mu. A używam już od 5.0.10

  Kwestia jeszcze tego czy instalowaliście z repo czy normalnie pobieraliście źródła? Ja zawsze jak testowaem z repo to miałem jakieś kwiatki.

  Nie bronie oC że jest najlepsze itd. ale takie problemy jak wy macie to nigdy nie miałem, za to miewałem inne, ale zawsze sobie z nimi radziłem zgłaszając błąd lub pisząc na liście dyskusyjnej developerów, którzy szybko podsuwali obejście problemu.

    #36 16.11.2013 17:18

  Instaluje owncloud-a na omv. Przy wydaniu komendy "chown -R www-data:www-data /owncloud/" wyskakuje komunikat "brakujący argument po www-data:www-data /owncloud/". O jaki argument chodzi, w czym może być problem?

    #37 17.11.2013 09:59

  Z uprawnieniami już sobie poradziłem, ale nie wyświetla strony:
  The requested URL /owncloud was not found on this server

  cyryllo   18 #38 18.11.2013 09:52

  @michal_psk odpowiedziałem na forum ownClouda :)

    #39 10.07.2014 17:57

  1. czy jest cos do drukowania? czasem drukowanie z komorek to mordega, a tak wydrukuje cos i w domu przeczytam ;-)
  2. Ciekawe moga byc te ficzery integracji. Bo zwykle pliki załatwia dropbox. Sam uzywam go z encfs i działa. git chodzi z -bare i bez bardzo ładnie. ale sie nie integruje z kalendarzem itp.

  pouzywałes napisz jak z perspektywy czasu to wyglada

    #40 06.11.2014 08:13

  @lukasamd: wydaje mi się, że co do delta sync, to pomyłka wynikająca ze zbieżności nazw. chodzi raczej o delta encoding, algorytm dzielenia pliku na mniejsze kawałki, które są synchronizowane (tworzone są różnice symetryczne pliku i jego części). pozwala to na zaktualizowanie tylko części, nie zaś całego pliku. ta technologia nie jest własnościowa. używana jest podobno przez wiele serwisów.

    #41 11.03.2015 18:04

  Szkoda bo na początku usługa była darmowa. teraz za samego mobilnego klienta trzeba już płacić

  cyryllo   18 #42 11.03.2015 18:23

  @ricojnhgv (niezalogowany): Klient mobilny od początku był płatny. Są też nieoficjalni klienci. Sam serwer jest opensource i jest za free. Zmieniła się tylko polityka wersji enterprise teraz nie udostępniają zwyczajnej apki tylko jakiś obraz systemu czy jakoś tak. Muszę sie temu przyjrzeć.

  Mikolaj98   2 #43 18.05.2015 09:30

  A jak konfigurować pozwolenia użytkowników?

    #44 26.11.2015 15:55

  W jaki sposób mogę wgrywać pliki, ale z grupą folderów?
  Próbowałem przez ftp, za pomocą Total Commandera i niestety program ich nie widzi :(

  Myszoor   4 #45 05.08.2016 11:15

  link "Opis instalacji ownCloud na serwerze" to już lipa :(

  Autor edytował komentarz w dniu: 05.08.2016 11:15
    #46 08.03.2017 19:31

  @Jancik44 (niezalogowany):
  Ciekawe jest jest teraz. Ja używam dropboxa i narazie póki co jest super bo mi miejsca starczy poprzez sztuczne zaproszenia do znajomych mam ponad 5 gb. Synchro jest super. Nawet wersje plików to jest to co mnie właśnie dziś uratowało bo mogłem niejako cofnąć się w czasie parę minut wstecz. Dlatego dropboxa nie zamienię. Póki nie zobaczę że ownCould będzie podobny w działaniu. Wiem że to wypowiedź z 2013. Ale ja też mam dane wręcz bezcenne. I póki co nie wybieram się na inne serwery.