dPLN – Polska będzie miała własną kryptowalutę? (aktualizacja)

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Aktualizacja, 18:40

Ministerstwo Cyfryzacji wydało oficjalne stanowisko:

W odpowiedzi na informacje zawarte w artykule pt. „Polska szykuje kryptozłotego”, który ukazał się w dzisiejszym (tj. 17 stycznia 2018 r.) wydaniu Pulsu Biznesu informujemy, że kwestie związane z obrotem pieniężnym (w tym kryptowalutami) są poza jurysdykcją Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwo Cyfryzacji w żaden sposób nie uczestniczy w pracach nad przygotowywaniem projektów związanych z podażą pieniądza w Polsce.

Organy właściwe dla decyzji o wspieraniu rozwoju poszczególnych instrumentów płatniczych to NBP oraz KNF.

Ministerstwo Cyfryzacji wspiera rozwój technologii rejestrów rozproszonych, natomiast nie prowadzi jakichkolwiek projektów i badań związanych z krtyptowalutami.

Informujemy również, że Ministerstwo Cyfryzacji z dniem dzisiejszym cofnęło patronat dla Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain.


Aktualizacja, 15:50

Redakcja cashless.pl otrzymała oficjalne oświadczenie MInisterstwa Cyfryzacji w sprawie polskiej kryptowaluty. Resort odżegnuje się od przedsięwzięcia. Wygląda zatem na to, że dPLN stanowi oddolną inicjatywę PATB, której nie konsultowano z rządem.

Stosunek polskich prawodawców do kryptowalut rysuje się aż nazbyt jaskrawo – Komisja Nadzoru Finansowego i Narodowy Bank Polski uruchomiły nawet witrynę informującą o ryzyku i komplikacjach, jakie ma generować obrót kryptowalutami. Ich status pozostaje jednak nieuregulowany, a na horyzoncie pojawia się koncepcja stworzenia… kryptozłotego!

Prace nad polską kryptowalutą prowadzone są przez Polski Akcelerator Technologii Blockhain. Jest to jednostka, której działalność zainaugurowało Ministerstwo Cyfryzacji. O ile zainteresowanie rządzących bazami blockchain od dłuższego czasu nie stanowi niespodzianki, tak stworzenie kryptowaluty – szczególnie w kontekście stanowiska Komisji Nadzoru Finansowego – może być pewnym zaskoczeniem.

Czar pryska przy choćby pobieżnym zapoznaniu się z założeniami przedsięwzięcia. Według informacji zebranych przez Puls Biznesu (na stronie PATB brakuje na ten temat jakichkolwiek informacji), kryptozłoty będzie… sztywno powiązany z kursem złotówki. Według prof. Krzysztofa Piecha, prezesa Polskiego Akceleratora Technologii Blockhain, takie rozwiązanie ma zapobiec spekulacjom.

Nie pojawiły się jak dotąd informacje o podzielności dPLN, ale powiązanie wartości ze złotówką pozwala wątpić, czy kryptozłoty w ogóle mieści się w definicji kryptowaluty. Wszak jego wartość będzie podlegać tym samym czynnikom, co zwykła złotówka. Aktualnie całe przedsięwzięcie bardziej przypomina próbę stworzenia kryptograficznego ekwiwalentu polskiej jednostki monetarnej, niż faktycznej kryptowaluty.

© dobreprogramy