Tizenodnik: wieści ze świata Tizen. Numer 03.

Wieści ze świata Tizen z minionego tygodnia (16.12.2013 – 22.12.2013)

Tak się ciekawie złożyło, że po raz trzeci z rzędu zaczynam Tizenodnik od wieści dotyczących urządzeń. Jednak nie jest to chyba nic dziwnego – w końcu sprzęt jest nieodłącznym elementem każdego systemu operacyjnego i dlatego każda wiadomość na temat rynkowego urządzenia z Tizenem, czy to prawdziwa czy też nie, tak elektryzuje wszystkich zainteresowanych nowym dziełem Samsunga i Intela. A tych w przeciągu dwóch miesięcy było już dość sporo. Dziś jednak skupię się na smartfonie – urządzeniu na którego chyba czekamy najbardziej. Informacje na temat jego premiery pojawiają się już długiego czasu, lecz żadna z dotychczasowych była nieprawdziwa. Jednak od połowy listopada coraz śmielej pojawia się data lutego 2014 roku. Członkowie Tizen Association a szczególnie NTT DoCoMo wywierają duży nacisk na Samsunga by ten w końcu zaprezentował pierwszy tizenfon, tym bardziej, że konkurencyjne nowe systemy już doczekały się swoich premier. Pod koniec listopada dyrektor Tizen Association od strony Intela - Chris Croteau – otwarcie mówił o rynkowej sprzedaży pierwszego smartfona już w 1Q 2014 roku. Samsung nie chciał potwierdzić wypowiedzi Pana Croteau, odpowiadając, że smartfon pojawi się wtedy gdy będzie gotowy. Wygląda jednak na to, że wszystko jest już przesądzone, gdyż 18 grudnia sammobile przekazał światu o zaproszeniach rozsyłanych przez Samsunga i Intela na specjalne wydarzenie które odbędzie się 23 lutego w Barcelonie – dzień przed targami MWC w którym zaprezentowane mają być urządzenia z systemem Tizen. Wiele wskazuje na to, że pierwszymi telefonami będzie rodzina Samsung Redwood, a dokładniej dwa modele: GT-I8800 i GT-I8805. Telefony te posiadają specyfikację identyczną jak Galaxy S3 (Exynos 4412 4x1.4 GHz z GPU Mali-400, ekran 4,8” o rozdzielczości 1280x720px, moduł LTE, Bluetooth 4.0, Wi-Fi a/b/g/n). Ostatnio przyłapane zostały także w teście BrowserMark 2 gdzie osiągnęły naprawdę przyzwoite wyniki: GT-I8800 – 2828 pkt (6 pkt mniej niż Galaxy S4) a GT-I8805 z oprogramowaniem brandowanym z Orange - 2499 pkt. Jest jeszcze SM-Z9005 posiadający identyczną specyfikację, jednak wydaje się mało prawdopodobne by był on rynkowym modelem. Nie możemy wykluczyć też możliwości, że Samsung zaprezentuje jakiś inny, mocniejszy sprzęt, ale z tym musimy poczekać pewnie do lutego.

A co w przypadku oprogramowania? 16 grudnia zespół odpowiedzialny za Qt for Tizen ogłosił, że kod źródłowy biblioteki stał się oficjalnie częścią repozytorium Tizen. Oznacza to, że Tizen 3.0 został zintegrowany z Qt for Tizen 1.0 Alpha 5 wydanego blisko dwa tygodnie temu. Wszelkie zmiany w kodzie mogą być teraz obserwowane przy użyciu usługi na stronie tizen.org. Ponadto, niektóre pakiety z Qt i Qt for Tizen są również wbudowane w infrastrukturę tizen.org. Daje to możliwość dostępu przez programistów i integratorów systemu do wstępnie skompilowanych plików binarnych, które stosowane będą w emulatorach i urządzeniach z Tizen OS na pokładzie. Poniższy obrazek przedstawia skalę wkładu Qt dla systemu Tizen. Liczba modułów i klas pokazuje, jak szeroka funkcjonalność została uwzględniona w API Qt:

Obecnie jest 11 repozytoriów związanych z Qt, a wszystkie znajdują się w ścieżce platformy /Upstream/. Od 2 grudnia wszystkimi zarządza Tomasz Olszak, co-founder of Qt for Tizen. Nominowany został jako jeden z pierwszych menedżerów pochodzących ze społeczności Open Source w historii projektu Tizen.
Usługi, umożliwiające sprawdzanie kodu na bieżąco aktualizowane są na stronie review.tizen.org/gerrit. Dzięki ścisłej integracji, opiekunowie Qt for Tizen mogą teraz być na bieżąco ze zmianami zachodzącymi w Tizen 3.0 a to pozwala szybciej rozwiązywać zgłaszane problemy z biblioteką.

W minionym tygodniu mieliśmy także okazję posłuchać wypowiedź kolejnego członka Tizen Association na temat swojej pozycji w stowarzyszeniu. Ixonos – bo o nim mowa – to firma która założona została w 1994 roku a główna siedziba mieści się w Helsinkach. Już od wielu lat jest członkiem Linux Foundation. Rozwija technologie bezprzewodowe i rozwiązania dla urządzeń i usług mobilnych (również w sektorze biznesowym) w tym wielookienkowy interfejs użytkownika wyświetlany na wielu ekranach, a także platformę Ixonos Linux i Linux BSP dla urządzeń wbudowanych. Firma przystąpiła do programu partnerskiego Tizen Association aby wspierać rozwój platformy oprogramowania Open Source i systemu operacyjnego Tizen. Zobowiązała się do przyspieszenia przyjęcia produktów opartych na Tizen OS a w działaniach firmy będzie także rozwój usług niezbędnych do synchronizacji urządzeń (nie tylko smartfonów i tabletów). Jeden z przedstawicieli firmy Ixonos - Antti Vuolli - powiedział:

Ixonos jako jedna z pierwszych firm ogłosiła wsparcie dla projektu Tizen uruchomionego we wrześniu 2011 roku. Jesteśmy dumni z możliwości wykorzystania naszego potencjału w programie partnerskim, który pozwala nam również w odpowiedniej grupie roboczej brać udział w spotkaniach Tizen Association. Jedną z największych zalet Tizen jest otwartość która pozwala dostosować system do potrzeb klienta. Jesteśmy bardzo podekscytowani możliwością promowania innowacji w projekcie Tizen.

W skrócie:

Wyciekło kilkanaście zdjęć przedstawiających interfejs systemu Tizen 2.1. Choć jest to dość stara wersja w której nie ma kilku zmian w wyglądzie które pojawiły się w Tizen 2.2 to jednak są warte obejrzenia - przedstawiają aplikacje wchodzące w skład systemu takie jak: Dialer, Kontakty, Wiadomości, Kalkulator, Kalendarz czy belka powiadomień a także miejsca, których nie mieliśmy okazji wcześniej widzieć.

YoYo Games ogłosił kolejnych trzech zwycięzców konkursu Game Maker. W drugiej kolejce losowania po 1000 dolarów otrzymali: Lukas Jaeckel, twórca gry "Radium", studio Massive Hamster Studios, twórca gry "Wake Up, Arnie!" i studio Flavour Games, twórca gry "El Pinguino Run". Tak jak poprzednio, jury nie brało pod uwagę jakość wykonanego tytułu czy przemyślanej fabuły. Lecz gry wydają się być dopracowane i wciągające.

OpenFL Technologies wraz z Appbackr nawiązali współpracę która zaowocować ma lepszym wsparciem dla Tizen OS poprzez otwarcie własnego ekosystemu. Appbackr Xchange API zapewnić ma jakość i punktację aplikacji natomiast OpenFL dzięki swoim narzędziom pozwoli developerom na łatwe przenoszenie aplikacji i gier. Obie firmy zapewniły o nagrodach dla najlepszych o łącznej puli 1 mln dolarów jako zachęta do portowania aplikacji dla nowego systemu a także w niedalekiej przyszłości gier napisanych w technologii flash.

--------------------

<< Poprzedni wpis